Хто і як може відшкодувати збитки від прильотів: інструкція для дніпрян

Хто і як може відшкодувати збитки від прильотів: інструкція для дніпрян

У цьому матеріалі прописані покрокові дії та особистий досвід містян. 

Немає вікон, вибиті двері, понівечені стіни. Ворог підступно гатить по оселях містян. У Дніпрі через обстріли рф вже постраждало понад 170 багатоквартирних будинків комунальної власності та ОСББ/ЖБК. 

Якщо ваш дім отримав ушкодження внаслідок обстрілів, куди телефонувати та писати, щоб отримати компенсацію чи ремонт? Цей текст стане докладною інструкцією. 

А також, якщо хочете допомогти іншим, знайдете історії тих, кому зараз необхідна наша підтримка. 

Історії тих, чиї оселі постраждали внаслідок обстрілів

Вибиті вікна та пошкоджені стіни – найпоширеніші наслідки від вибухової хвилі після "прильотів" російських ракет. Винятком не стала й одна з останніх атак на Дніпро. Десятого жовтня ракета вибухнула посеред спального району міста. Постраждало 15 житлових будинків, повідомили у міськраді.

Фото: Валентин Резніченко

Коментарі містян про наслідки обстрілу.

Жительки вулиці Калинової, Олександра та Олена, досі чекають, коли полагодять вікна у їхніх квартирах. Жінки звертались на гарячу лінію міськради та до керівників ОСББ. Але їм сказали, що треба зачекати, бо запитів багато, по можливості порадили самостійно замінити вікна.

У профільному департаменті міськради кажуть: заводи-виробники металопластикових вікон фізично не встигають виконувати замовлення. Наприклад, у результаті останнього "прильоту" постраждало близько 400 вікон у будинках ОСББ чи ЖБК. Загалом у середньому заміна триває від двох тижнів. З чим одразу можуть допомогти – затягнути віконні отвори плівкою.

Кожен з дніпрян добре пам’ятає й історію про пса Крима, який сидів на руїнах будинку, куди влучила російська ракета 29 вересня. Як повідомив керівник ОВА Валентин Резніченко, на місці загинула родина – двоє дорослих та двоє дітей. Від тієї атаки у місті було пошкоджено понад 60 приватних будинків. 

Допомогти п’яти родинам, які терміново потребують відновлення житла, вирішила волонтерка Ніколь разом зі своєю мамою. У будинках людей немає вікон, пошкоджена покрівля та місцями зруйновані стіни. За словами Ніколь, особисто руйнування бачив і міський голова Дніпра Борис Філатов, він був на місці влучанні ракети. Постраждалі спілкувались із ним та просили про допомогу. Наразі комунальні служби лише вивезли рештки будівельного сміття. 

Мета волонтерок – зібрати 200 тисяч гривень. Небайдужі вже задонатили 43 тисячі. З них 20 тисяч – передали одній із сімей на ремонт покрівлі. Для них нині – це єдина грошова допомога, яка надходила.

Номер банківської картки для збору коштів: 5375411200953573

Посилання на банку.

Ми зібрали для вас інструкцію дій, куди звертатись за допомогою. Та які альтернативні варіанти відбудови житла існують. 

Що робити: покрокова інструкція для дніпрян

1.     Одразу повідомляйте про руйнування вашого житла або міських комунікацій. 

Такі заявки приймають: 

Гаряча лінія мерії Дніпра: (056) 732-12-12; (095) 732-12-12, (096) 732-12-12, (073) 732-12-12.

Аварійна служба: (056) 736 10 02.


2.     Якщо "прильотами" пошкодило житло, поінформуйте про це тих, хто обслуговує будинок: 

Житлосервіс-5: (067) 520 63 21; 

Житлосервіс-14: (095) 567 71 00 або (068) 567 71 00; 

Департамент житлового господарства: (056) 745 10 49.

Якщо у вас ОСББ, ЖБК (ОК ЖБК), повідомте про руйнування голів правління й департамент з питань самоорганізації населення: (063) 340 94 77.

Якщо ОСББ чи ЖБК не зареєстроване, то це – справа так званих приватних управителів. Але, враховуючи досвід роботи таких форм власності, місто фактично не зможе допомогти вам з відбудовою.


3.     Візуально оцініть можливі пошкодження мереж і зверніться до профільних служб: 

Аварійно-диспетчерська служба КП "Коменергосервіс": (067) 576 68 21; 

Аварійно-диспетчерська служба КП "Теплоенерго": (067) 440 69 01 або (056) 374 30 18; 

Міська аварійна служба: (056) 736 10 02; 

Диспетчерська служба КП "Міськсвітло": (067) 630 50 89;

 Диспетчерська служба водопровідної мережі та каналізації КП"Міськводоканалу": (056) 719 93 83.


4.     На місці влучання завжди працюють правоохоронці та рятувальники. Не заважайте їм. Дочекайтеся, поки вони закінчать роботу. Після цього дайте можливість представникам мерії чи райадміністрації потрапити на місце. Це необхідно для огляду та складання переліку пошкоджень вашого житла. Підпишіть складений комісією акт. Це дозволить розпочати підготовку до подальшого ремонту.


5.     Якщо збитки від обстрілу не надто критичні – наприклад, кілька дірок у шифері даху – проконсультуйтеся у вашій райадміністрації щодо компенсації з фонду міського голови. Це також стосується і приватного сектору.


6.     Якщо через ракетний удар ви отримали поранення і потребуєте грошової компенсації за оперативне втручання, подальше лікування та реабілітацію, вам треба звернутися до департаменту соціальної політики: (068) 913 46 88. 


Але в Україні наразі немає єдиного механізму компенсації за пошкоджене майно. Парламент ухвалив за основу рамковий законопроєкт, міністерства готують методики оцінювання заподіяних збитків за різними напрямками – критичній інфраструктурі, агросектору, житловому фонду, підприємництву.

Тому, окрім звернення до міської ради, юристи радять використовувати й інші шляхи відшкодування. Але попереджають, що цей процес не буде швидким.

Через застосунок "Дія": обрати розділ "Послуги" та перейти до пункту "Пошкоджене майно". Далі заповнити форму. Вказати дані про об’єкт, надати фото та опис пошкоджень, свою контактну інформацію.

Через Центри надання адміністративних послуг: для цього необхідно підготувати інформацію про майно, його пошкодження чи знищення, взяти документ, що посвідчує особу, ідентифікаційний код (РНОКПП) та звернутися до будь-якого підрозділу ЦНАП.

Через приватного або державного нотаріуса: він може від вашого імені заповнити та подати повідомлення про пошкоджене майно через портал "Дія".

Зверніть увагу!

Щоб претендувати на компенсацію, передусім треба довести, що саме ви є власником зруйнованого або пошкодженого житла. Таким доказом можуть бути: договір про купівлю-продаж нерухомості, свідоцтва про право власності, на спадщину, договір дарування тощо.

По можливості самостійно зробіть фото та відео руйнувань (бажано, щоб світлини мали прив'язку до адреси майна, необхідно вказати на відео дату та час зйомки), зберіть та зберігайте статті, фото та відео ЗМІ про зруйноване майно.

Компенсацію можуть надати двома способами – як грошову виплату чи як нове житло від держави. За законом, за кожен зруйнований об'єкт його власник може отримати не більше 150 кв. м у новобудові. При цьому можна буде вибрати: це буде житло в будинку, побудованому на місці зруйнованого, або в новобудові в іншому районі або навіть місті. Відповідний проєкт закону Верховна Рада України ухвалила ще у квітні, але до нього народні депутати подали чимало зауважень та пропозицій для доопрацювання. 

У пріоритеті надання допомоги: багатодітні сім'ї, особи з інвалідністю І і ІІ груп, учасники бойових дій, люди з інвалідністю внаслідок війни та сім'ї загиблих (померлих) ветеранів війни.

Щодо матеріальної компенсації за пошкоджене житло, то наразі готують  відповідний проєкт рішення, який депутати мають прийняти на найближчий сесії міськради. У Дніпрі планують в 10 разів збільшити виплати містянам, які постраждали через ракетні обстріли. Про це Борис Філатов заявив в ефірі програми "Васильєвський острів" на 11 телеканалі 4 жовтня. Отримати можна буде до 500 тисяч гривень. Гроші виділятимуть або через резервний фонд мера, або – профільний департамент соціальної політики. 

Приклад історій тих, кому вдалося отримати допомогу

Випадки, коли постраждалі від ракетних обстрілів все ж отримують допомогу від місцевої влади, трапляються. Але для цього треба запастися терпінням та звернути на себе чималу увагу.

Так вчинив дніпрянин Євген, який двічі ставав жертвою ракетного терору. Спочатку 11 вересня, а потім – 29-го, коли рашисти повторно влучили у район Троїцького ринку. Після першої атаки комунальні служби на п’ятий день приїхали ремонтувати дах будинку Євгена. За тиждень відновили покрівлю з нуля.

 

Минув місяць – і в оселі Євгена з’явились нові вікна. Але він і досі не знає, чи будуть комунальники продовжувати ремонтні роботи. Адже будинок потребує ще реставрацію стін в під’їзді та у квартирах. Євген залишив заявку на гарячій лінії міськради, проте оцінювати збитки досі ніхто не приходив. 

За словами дніпрянина, отримати допомогу вдалося через великий розголос інформації про стан його будинку. Про постраждалу оселю чоловіка написали багато медіа, а сам він залишав заявки через гарячу лінію міськради та на порталі "Дії" щоразу після двох прильотів. 

Поділитися: