Ресерч про найбільші збори серед блогерів, інтерв'ю з Лаченом та перелік дніпровських лідерів думок, які стабільно донатять на армію.
Це партнерська історія.
З початку повномасштабного вторгнення люди з усіх сфер об’єднались заради перемоги. Блогери не стали винятком, і завдяки своїй аудиторії укомплектовують ЗСУ автівками та необхідним обладнанням, допомагають переселенцям та всім, хто постраждав від російської агресії.
Ми разом з OSINT спільнотою Molfar підрахували суми найбільших благодійних зборів від блогерів, поговорили з Лаченом про те, як він розпочав допомагати армії, та зробили для вас перелік дніпровських блогерів, які займаються волонтерством і яким можна задонатити.
Хто з блогерів найбільше зібрав для армії?
Завдяки відкритим джерелам команда Molfar зробила великий ресерч: знайшла та зібрала список з 34 блогерів з усіх областей України та АР Крим, які займаються зборами на ЗСУ. Всі вони до війни працювали у гумористичній, політичній, музичній, громадській або писемній сферах, а сьогодні збирають сотні тисяч або навіть мільйони гривень для ЗСУ, медиків та тих, хто постраждав від війни.
Загальні суми зборів Molfar підрахували на основі публічних заяв в ЗМІ та волонтерських звітів у соцмережах, що публікувались з початку повномасштабного вторгнення рф 24 лютого і до 13 жовтня.
Найбільша кількість блогерів-рекордсменів по зборах родом з Дніпропетровської, Київської, Львівської, Харківської, Одеської та Херсонської областей.
Мета благодійних зборів може бути різна. Здебільшого їх відкривають для купівлі автівок, дронів, рацій та аптечок. Але, наприклад, продаючи свій мерч, пес Патрон зібрав вже 957 970 гривень для допомоги сім'ям загиблих та постраждалим саперам.
Трійка тих, хто зібрав найбільшу суму для ЗСУ (суми на 13.10.2022):
Громадський діяч Сергій Стерненко – 432 900 039 гривень на 50 дронів-камікадзе RAM II та 77 695 650 гривень на 100 БПЛА для ЗСУ
Блогер з Ігор Лаченков– 228 000 000 гривень на "три народні Байрактари" та "Ловців Шахедів"
Блогер та письменник Валерій Маркус– 63 000 000 гривень на 55 пікапів Toyota Hilux
Про "народні Байрактари" та відповідальність блогерів під час війни
Дніпрянин Ігор Лаченков почав вести телеграм-канал "Лачен пише" 10 січня 2022 року, незадовго до початку повномасштабного вторгнення. До цього він вже був активним користувачем у твіттері та інстаграмі, але соцмережам не подобались його політичні сторіз. Тому він вирішив завести канал у телеграмі, щоб мати змогу викладати усе, що думає.
"У цьому каналі я поститиму найактуальніші та найцікавіші новини, писатиму про економіку та політику, іноді даючи суб'єктивну оцінку тому, що відбувається. Моя мета — знайти однодумців, показувати правдиві новини та розширити кількість людей, які розуміються на базових питаннях економіки та політики", – написав Ігор у першому пості в "Лачен пише".
Канал швидко набрав популярність, сьогодні на нього підписано майже мільйон людей. Він є одним з найбільш популярних інформаційних каналів в Україні, хоча сам Ігор не вважає себе журналістом.
Перший досвід з благодійними зборами Ігор отримав ще 19-го лютого, коли залишив посилання на всі перевірені волонтерські рухи, які сам підтримував переказами.
"Якби я був мільйонером, то відправив би у 100 разів більше, але я знаю, як кожна копійка потрібна нашим захисникам, і разом ми зберемо дуже багато копійок", – написав Ігор у пості 20-го лютого.
Скоро Лачен почав ділитись зборами та потребами, з якими до нього звертались люди: залишав реквізити, посилання, скріншоти.
Перший особистий збір відбувся, коли він хотів купити друзям-військовим мавік (мавік – це компактний квадрокоптер, який не поступається за характеристиками моделям більших розмірів – Прим. Авт.). Коли збори пройшли успішно, Ігор зрозумів, як це працює і що завдяки цьому він може бути корисним для ЗСУ та країни.
Зазвичай блогер не самостійно знаходить тих, кому потрібно зібрати кошти на автівку чи обладнання. Йому пишуть та присилають або запит від командира, або відеозвернення від бійців, підрозділів, волонтерів.
"Коли кидають відео, а там стоїть згоріла тачка хлопців, то зрозуміло що це пріоритетний запит. Вони у першу чергу потребують допомоги", – говорить Ігор.
Перший великий збір був призначений для перерахування коштів на фонд "Повернись живим", на три "народні Байрактари" люди задонатили 150 000 000 гривень. Хлопець не міг уявити, що за три дні вони з Притулою зберуть навіть більше, ніж розраховували. Але турецька компанія Baykar, дізнавшись про це, безпілотники Україні передала безкоштовно.
На думку Ігоря, сьогодні всі українці – це одне велике комьюніті. А серед блогерів та лідерів думок майже кожен, хто має хоч якусь аудиторію, почав проводити збори або репостити інформацію про тих, хто потребує допомоги.
"Блогерське компьюніті само по собі сформувалось та об’єдналось із початком повномасштабної війни. На мою думку, відповідальність блогерів у воєнних реаліях досить велика – і за інформаційну війну, і за поширення інформації, яка допомагає Збройним силам та всій державі".
Раніше ми взяли велике інтерв’ю у Лачена, де поговорили про його блогерський шлях, як будує свою роботу та як знімав зі стін портрети Януковича у своїй школі.
За ким з дніпровських блогерів-волонтерів слідкувати?
Не обов’язково мати мільйонну аудиторію в інстаграмі, ютубі чи фейсбуці, щоб робити велику справу. Хочемо розповісти вам про блогерів з Дніпра, яким варто задонатити.
Аліна Солнцева
Аудиторія: 1 887 людей
До війни Аліна вела у своєму інстаграмі блог про саморозвиток, спорт та свою родину. Після початку війни вона організувала рух "Сила Волі", який щомісяця збирає мільйони гривень.
Своїми силами тільки за липень команда закупила і передала 2 автівки, 1000 пакетів сублімату, 6 тонн води, 700 комплектів спецодягу, 5 дронів, 6 планшетів, 3 тепловізори, і це далеко не весь перелік. Дівчина вже отримала подяку від спеціального підрозділу Kraken за допомогу.
Задонатити Аліні та її команді можна тут.
Ксенія Башибулар
Аудиторія: 6 627 людей
Ксенія професійна співачка, артистка, а тепер ще й волонтерка. Вона проводить #Теплийзбір через сторінку в інстаграмі, його ціль – зібрати 250 000 гривень. На них буде куплена тканина для 500 комплектів термобілизни для військових, а бренд одягу KOLOSOVA займеться пошиттям.
Задонатити Ксенії на термобілизну можна тут.
Гера Губанов
Аудиторія: 45,6 тисяч людей
Дніпровський фотограф Гера до повномасштабного вторгнення їздив по всьому світу у пошуках гарних кадрів, які публікував на своїй сторінці в інстаграм.
Сьогодні він допомагає дитячим будинкам, лікарням, закладам для людей з інвалідністю та одиноких пенсіонерів. Закуповує для них продукти, одяг, гігієнічні засоби, канцтовари та іграшки для дітей. І звісно продовжує робити світлини.
Задонатити можна, написавши блогеру у дірект.
Віка Киктенко
Аудиторія: 1 мільйон людей
Вікторія – бізнес-вумен, має свій магазин з побутовими товарами, до війни тематикою її інстаграму були рецепти домашніх страв, ревізія продуктів з різних магазинів та ринків.
Нині блогерка закуповує автівки, спецодяг, аптечки, продукти та необхідне обладнання для дніпровських батальйонів. Особисто та за допомогою помічників зустрічається з бійцями, дізнається про їхні потреби та робить збори серед підписників і небайдужих дніпрян.
Задонатити Вікторії на потреби дніпровських батальйонів можна на картку: 5169 3305 2045 4064
Марія Соколенко
Аудиторія: 26 тисяч людей
Блогерка веде особистий блог в інстаграмі. Ще до початку повномасштабної війни дівчина почала допомагати самотнім пенсіонерам, людям з інвалідністю, дітям з дитбудинків. Через інстаграм вона збирає гроші, речі, продукти та заохочує підписників для прибирання та ремонту осель бабусь та дідусів.
З 24-го лютого допомагає ще й переселенцям та людям, які постраждали від російської агресії.
Задонатити Марії на допомогу людям похилого віку можна на карту: 5375 4114 1369 7207 або за посиланням.