Хто у Дніпрі слухає вінілові платівки та навіщо?

Хто у Дніпрі слухає вінілові платівки та навіщо?

Особливі ритуали, мішки з платівками та незмінне бажання слухати музику з програвача.

Текст створено до всесвітнього Дня вінілових платівок, який традиційно відзначається 12 серпня.

Для поціновувачів звук вінілових платівок – це не просто аудіо, це емоційна подорож у просторі та часі. Повільно опускаючи голку на вінілову платівку, вони відчувають тонку вібрацію, яка передається через паличку грамофонної голівки. Цей момент – наче портал, що переносить  у світ, де музика оживає, матеріалізується та пульсує у повітрі.

Після контакту голки з плівкою починається магія. Спершу це тихе шипіння, легка вібрація. Потім лунає звук – плавний й тихий. Кожен поціновувач платівок має свій особливий ритуал прослуховування: чи то чаювання, чи збирання на роботу – атмосферний звук з програвача робить ці моменти особливими. Ми поспілкувалися з людьми, які опікуються культурою "вінілового шарму" у Дніпрі.

"Вінілові платівки лідирують на ринку фізичних музичних форматів, обігнавши компакт-диски та касети"

Євген Коновалов, музичний продюсер, діджей, меломан, власник крамниці вінілових платівок.

Фото: з особистого архіву Євгена

"Любителі електронної музики знають мене за моїм проєктом  "Subforms", яким я займаюся з 2010 року. Кілька років тому з'явилося бажання розвивати культуру вінілу у місті, в якому я живу, таким чином й з'явився YxoVinylHub.

Сама ідея виникла після поїздки з дружиною до Берліна, де ми відвідали численні вініл-шопи та надихнулися ними. І після повернення додому подумали, що було б непогано створити щось подібне і в нас, оскільки ця ніша залишалась вільною.

YxoVinylHub ми спочатку запустили в соціальних мережах, але вже через деякий час стало зрозуміло, що нам потрібен фізичний магазин, куди любителі вінілу могли б приходити та слухати музику, ділитися враженнями. Тоді у наших друзів у  Module було порожнє одне з приміщень, показали його нам. За кілька місяців ми вже святкували відкриття.

Нам вдалося створити навколо себе невеличке музичне ком'юніті із наших постійних клієнтів, які родом з усієї України. Також збільшилася наша команда, ми запустили сайт, де, крім платівок, можна придбати всі супутні товари: від акустичних систем та програвачів до аксесуарів та меблів для вінілу.

Фото: з особистого архіву Євгена

Нині вінілові платівки лідирують на ринку фізичних музичних форматів, обігнавши компакт-диски та касети. Диски, які фактично витіснили вініл у 80-х, вже кілька років посідають друге місце на ринку, поступаючись у першості вінілу. На таке повернення вініловим платівкам знадобилося близько 16 років, протягом яких відсоток продажів на ринку тільки збільшувався".

"Вініл це не про доступність та зручність, це ціла історія"

"Природно, що левову частку прибутку музичного бізнесу приносять цифрові записи та потокові послуги. Це доступніше та зручніше  в нинішній час. Але вініл це не про доступність та зручність, це ціла історія, яка починається з моменту створення платівки на спеціальних фабриках і продовжується на програвачі у людини, яка її придбала.

Тут абсолютно інше звучання, адже музиканти роблять під вініл спеціальний майстеринг (фінальний етап створення треку) своїх композицій. Це про тактильні відчуття – якщо ти хочеш послухати платівку, ти обов'язково вступаєш із нею у фізичний контакт, інакше тут ніяк. Особисто я спочатку прослуховую нову музику на стрімінг сервісах і вже після цього купую собі платівку, тому що велику роль у цьому грає також азарт колекціонування".

Євген Касьян, учасник гурту "Kurs Valüt" та колишній артдиректор клубу "Module"

"Якщо ти можеш свою музику помацать, то це добре"

"Збираю платівки вже близько 20 років. Тоді ми як діджеї грали  виключно з платівок, а також збирали їх вдома. Зараз я взагалі не слухаю Spotify чи YouTube, бо маю величезну колекцію платівок. Також ми з групою записуємо свої пісні на платівки, адже це добре, якщо ти свою музику можеш "помацать"".

Фото: з соціальних мереж групи

"Коли мені було рочки 3, то висаджувався від Pink Floyd"

"Програвач був ще у моїх батьків. Серед їхніх платівок зберігались Софія Ротару та Алла Пугачова – стандартний набір. При "совку" касетні магнітофони вдома – це було супер круто для аудіофілів. А ось базові програвачі були чи не у всіх. І у  всіх була майже однакова підбірка, яка випускалась на заводі "Мелодія", бо на той час продавати іноземний джаз заборонялось.

Коли мені було рочки 3, я висаджувався від Pink Floyd. Мене лякала обкладинка: стоїть чувак, на фоні гори та вдягнутий в костюм з лампочок. Він здавався мені страшним на той час, а музика – тривожною. Але була й улюблена платівка дитячих пісень – "Будильник" Григорія Гладкова".

"Мішки з платівками під дверима"

"Перший програвач в мене з’явився у 2008 році, коли працював в готелі й за одну ніч заробив півтори тисячі доларів. Тоді я вирішив нарешті купити собі діджейський сетап (набір спеціальних інструментів та пристроїв) і першу колекцію платівок з техно (штук 30 десь). З того все й почалось.

Я ще жив тоді у Дніпрі з батьками на Тополі. Зранку повертаюсь з величезними торбами після вечірки. Сьома ранку, стандартна тема: біля дому сидять вже бабусі на лавочках. І питають мене: "Що ти носиш в цих величезних сумках з самого ранку?!". "Платівки!", – кажу я. "О! І в мене є, я тобі принесу". Через деякий час сусідки залишили у мене під дверима мішки з платівками. Там було класичні: Пугачова, Ротару, Висоцький. Нащо мені то барахло? Я перебирав їх та, якщо знаходив джаз, залишав собі, все інше виносив вночі на смітник у сусідній двір".

"Мене досі бісить, коли хтось шелестить кульочком"

"Я людина, яка росла без своєї кімнати. Тому дуже добре чув, як моя тітка збирається майже кожного ранку о 6 годині та при цьому шелестить кульочком. Я досі цей звук ненавиджу. Особливо бісить, коли прокидаєшся під нього. Тому я розумію важливість того, щоб вставати від приємних звуків. Нещодавно в мене залишався друг – Нікіта Казачинський. Зранку я ставив йому Твін Пікс, саундтрек до серіалу. Дядя прокидається зранку і каже: "О клас!". А якби я йому шелестів кульочком, він би нахарився.

"Збираю платівки, бо це не зручно та дорого"

"У мене є стандартний жарт, коли питають, чому збираю платівки. Кажу: "Я маю дві причини: по-перше, це дорого, по-друге, це не зручно".  

Існує загальна думка, що вініл звучить тепло. Тож через певні психо-акустичні якості носія люди люблять слухати музику з платівок. Не дивлячись на те, що будь-який диск звучить повніше та яскравіше, так можна передати більше деталей. Це пов’язано з фізикою звуку. Я працюю інженером зі зведення та мастерингу музики. Мастеринг – це фінальна стадія обробки звуку. Коли ти всі композиції в альбомі приводиш до єдиної гучності, щоб при перемиканні не було відчуття, наче треки по-різному звучать. 

Перший етап мастерингу під вініл – зрізати все, що нижче 30 Герц та вище 16 кілогерців, бо якщо цього не робити, голка вискакуватиме й програвач не гратиме. Цих обмежень немає в дисках та інших носіях. Тому якщо розглядати процес підготовки музики для запису на вінілові платівки – це вельми обмежений формат. Але якщо розглядати процес прослуховування платівки в цілому: то це цілий ритуал. Ти збираєш їх на поличках у великих конвертах. Потім дістаєш платівочку, прибираєш конверт у бік. Ставиш голку. Це не тільки ритуальна, а ще й естетична, тактильна історія. Цих відчуттів не дасть тобі жодний інший формат".

"Для мене платівки – це атмосферний та ритуальний спосіб насолоджуватися музикою"

Андрій Савін, працює тренером у Дніпрі.

Фото: з власного архіву Андрія

"Моя сімейна історія взагалі пов’язана з музикою, мій батько був аудіофілом. Вдома зберігалась надзвичайно музикальна атмосфера. Татко мав крутезну аудіосистему й навіть за її допомогою укладав мене спати. Засинав я під джаз або блюз. Тому більшість моїх музикальних уподобань ніби передались на генетичному рівні від батька. Тепер я дуже люблю слухати джаз, кубинські мотиви, блюз".

Фото: з власного архіву Андрія

"Медитація під час прослуховування"

"У дорослому віці я захопився музикою. Тому давно мріяв про програвач та нарешті нещодавно його купив. Для мене платівки – це атмосферний та ритуальний спосіб насолоджуватися музикою. Коли ми слухаємо музику на телефоні, то не слідкуємо за процесом. А на платівці на одній стороні може бути тільки чотири пісні, тому коли вони закінчаться, тобі обов’язково потрібно перевернути платівку – це ритуальна частина процесу. Відчувається як усвідомленість та медитація. Звук на платівках більш ламповий, він не ідеальний, але дуже атмосферний".

Де купити платівки?

YxoVinylHub

Магазин відкрили меломани та діджеї Дніпра, які об'єдналися навколо цього проєкту. Після початку повномасштабної війни магазин працює лише онлайн. 

Вартість платівки стартує від 350 грн. 

Jam 

Магазин у Дніпра з продажу аудіо- та відеотехніки, а також вінілових платівок, CD, DVD та Blu-ray з музикою. Мета власників магазину — запропонувати якомога ширший асортимент товарів як професійним музикантам, так і тим, хто тільки починає свій шлях в дивний і прекрасний світ музики. 

Адреса: проспект Дмитра Яворницького, 88.

Vinyl Records 

У Vinyl Records можна вибрати і купити вінілові платівки, а також програвачі вінілу, акустичні системи, засоби для догляду за вінілом та інші супутні товари. Доставлення по всій Україні, нині крамниця працює онлайн". На сайті є великий вибір вінілових платівок різних музичних жанрів: Rock, Pop, Jazz, Blues, Hip-Hop, Classic, Українська музика.

Ціна платівки – від 700 грн. 

Vinyla

Команда Vinyla захоплена та одержима ідеєю про те, що найкраща альтернатива живому звучанню – це виключно вінілова платівка. Тому місія Vinyla та професійний обов’язок – поширювати цю ідею. Магазин працює вже майже 10 років, постійно шукає нові релізи та піклується, щоб клієнти отримували лише якісні платівки. 

Платівки коштують від 800 грн.

VINYL PLACE

Це онлайн-магазин вінілових платівок, заснований у 2020 році. У VINYL PLACE можна купити вінілові платівки з доставкою по Україні як із популярними альбомами, так і з рідкісними виданнями, які є в наявності лише тут. А якщо ж вам не вдалося знайти свій улюблений альбом серед платівок, що є у наявності, то команда магазину  привезе його для вас на замовлення. 

Платівки – від 550 гривень. 

Поділитися: