Я хочу привітати дитину з дитбудинку. Як це зробити?

Я хочу привітати дитину з дитбудинку. Як це зробити?

Напередодні різдвяних та новорічних свят у соцмережах починають збирати солодкі подарунки для сиріт у дитячих будинках. Люди охоче відгукуються і впевнені, що роблять добру справу. Та чи полегшують “солодкі свята” життя дитини у дитбудинку?

Розповідаємо, чим відрізняється розумний альтруїзм від стихійної передсвяткової благодійності. І шукаємо ідеї, як порадувати дітей у дитячих будинках на свята.

– Благодійність може бути не тільки марною, але й шкідливою, – каже Вікторія Федотова, голова благодійної організації “Мартін-Клуб". – У нашому суспільстві досі вважають, що найбільше діти, позбавлені батьківського піклування, потребують солодощів. І везуть їм тонни цукерок на свята. По-перше, це шкодить здоров'ю. По-друге, дітей травмує, коли раз на рік до них приходять багато сторонніх людей, приносять подарунки і зникають до наступних свят. Адже найбільше діти в дитячих будинках та інтернатах потребують уваги та спілкування, а не цукерок.

Справжні зміни на краще приносить "розумний" альтруїзм, який задовольняє реальні потреби дітей.

Хочу привітати дітей, до кого звертатися?

Якщо ви ніколи не бачили дитину, вам буде важко вгадати, чого їй хочеться. Просто купити книжки або іграшки і скласти їх біля входу – так не працює. Спитайте поради у людей, які постійно спілкуються з дітьми в інтернатах, знають їхні потреби. Дозвольте їм стати вашими "посередниками".

– Соціальні послуги, як і будь-які інші, мають надавати професіонали, – пояснює Вікторія Федотова. – У Дніпрі спеціалізованих організацій поки що одиниці, але вони є. Щоб допомогти дітям, варто звернутись до перевіреної благодійної організації або напряму в інтернат. 

Фонд "Дарим радость" допомагає дітям в інтернатах та дитячих будинках.

До складу громадського об’єднання "Пані Патронеса" входить 9 організацій, що займаються благодійністю та захистом прав соціально незахищених громадян.

Запропонуйте їм свою ідею – вони підкажуть, як її реалізувати.

Що влаштувати

Екскурсію – у музей, на виробництво, на пожежну станцію чи просто містом. Що більше діти будуть знайомитись із зовнішнім світом, то менше вони його боятимуться.

Лекцію чи майстер-клас. Краще організувати дітям кулінарний майстер-клас, ніж просто повести їх у кафе. 

В інтернатах не навчають самостійності. Їжею, одягом, взуттям дітей забезпечує держава. Обслуговують вихователі, няні. Випускаючись, діти отримують житло та пільги, але не знають, як цим правильно розпоряджатись і як заробляти гроші. Щоб такого не сталося, важливо навчати дітей всього того, чого у сім’ях зазвичай навчають батьки.

Візит перукаря чи майстра манікюра. Дітям буде приємно, якщо їм зроблять стильну стрижку чи гарний новорічний манікюр. 

Як організувати: 
‣ отримати дозвіл керівництва (у кожному інтернаті свої правила, треба дізнаватись окремо).
‣ оплатити подорож, екскурсію, майстер-клас або провести їх самостійно. Якщо ви вирішите повести дітей за межі інтернату, з вами буде супровід.
‣ можна просто перерахувати гроші благодійній організації, яка таке влаштовує.

Проводячи щось для дітей в інтернаті, будьте готові до того, що вони чекатимуть на вас у гості знов.

Що подарувати

Онлайн-курс із перукарства, програмування, малювання, танців, англійської, чого завгодно. Випускникам – курс навчання в автошколі.

Шкільне приладдя: яскравий рюкзак, блокноти, олівці, фломастери стимулюватимуть дитину до навчання і допоможуть почуватися впевненіше серед однокласників, яким усе це купують їхні батьки. 

Книжки.

Набори для творчості.

Ноутбук або телефон, щоб можна було працювати та навчатися.

Випускникам інтернатів будуть корисними подарунки для самостійного дорослого життя: побутова техніка, яскрава ковдра, набір посуду та інші корисні штуки для дому. 

Не зникати після свят

Це добре – хотіти поділитися радістю з іншими на свята. Але все перераховане вище можна робити протягом року. 

До цього списку можна додати послуги стоматолога, психолога, окуліста, який підбере правильні окуляри, та вирішення інших проблем зі здоров’ям.

Стати наставником чи наставницею

Допомагайте дітям настільки, наскільки ви готові морально, фізично й економічно. Наставництво – це окрема серйозна і глибока тема. Але ми хочемо, щоб ви знали про таку можливість. Наставник, пройшовши тренінг, зустрічається з дитиною раз на тиждень, і це шанс подарувати їй більше емоцій, знань і власного досвіду, стати другом. Почитати більше можна тут і тут.

Як запобігти

Важливо пам’ятати, що дитячий будинок – це не місце для дитини. Щоб не доводилося вітати дітей в інтернатах, треба намагатися робити так, щоб діти туди не потрапляли. Наприклад, допомагати сім’ям у складних життєвих обставинах.

Як говорив уповноважений з прав дитини Микола Кулеба, тільки 5% дітей в інтернатах та дитбудинках – сироти. Решту віддали на виховання батьки. З різних причин.

Подивіться навколо себе: сімей, яким потрібна підтримка, багато. Трапляється, що самотня мама не може самостійно ростити малюка. Або сім’я намагається забезпечити дитину з інвалідністю. Сумка дитячих речей, підгузків та юридична допомога з оформленням документів допоможуть дитині уникнути долі сироти. А якщо ви привітаєте дитину у такій сім’ї новорічним подарунком, який мама не в змозі купити, ви подаруєте їм величезну радість і натхнення боротися далі.

У фонді "Помагаєм" приймають новорічні подарунки та будь-яку допомогу для сімей, де є діти з інвалідністю, малозабезпечених сімей, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.

Ви можете допомогти мамам, що самі виховують дітей, купивши випічку або каву у соціальній кав’ярні Horizontal. Або замовивши випічку в соціальній пекарні "Мама1". Вся виручка йде на зарплати мамам, які працюють в цій пекарні і знаходяться у складних життєвих ситуаціях.

Ветерани області та організація Пані Патронеса проводять акцію Приймальня місіс Санти. Діти з сімей у складних життєвих обставинах пишуть листи казковим чарівникам. Волонтери зберуть подарунки, а ветерани розвезуть їх у сім’ї.

Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Добре вдома" робить усе, щоб діти залишалися з батьками. Також у цьому центрі є маленький груповий будинок, де можуть жити діти, яких не змогли влаштувати в сім'ї.

Поділитися: