Два тижні тому ми опублікували великий відеоогляд на самокати KIWI. Зняли його з другого разу – в перший день сервіс "лежав". Розповіли про все, починаючи з цін, ваги, правил і закінчуючи тим, як люди ховають самокати у себе в під'їздах або кидають їх у таксі і відвозять у який-небудь парк покататися.
У цьому тексті ми докладніше описуємо, як працює оренда електросамокатів в Дніпрі.
З власником KIWI і українським "велопастором" Олексієм Кушкою ми зв'язалися, щоб уточнити незрозумілі моменти, дізнатися, що він думає про втоплені у Дніпрі самокати і чи планує знизити ціну на прокат.
Частина I, філософська
Чи готове Дніпро
"Люди формують і попит, і вандалізм", – Олексій розуміє, що у жителів, для яких нормально просто взяти самокат і залишити його собі або втопити його у Дніпрі, багато соціально-економічних проблем. Але KIWI є у чотирьох містах України, і Дніпро не відрізняється від них у гіршхи бік. Радше навпаки. Тільки в нашій міськраді так лояльно відреагували на появу сервісу і навіть зібрали з цього приводу прес-конференцію. Заявили, що оренда електросамокатів допоможе розвантажити центр, і закликали тестувати самокати.
Олексій запустив в Україні багато сервісів "велошерингу", він знає, як вони влаштовані в різних країнах, і каже, що вандалізм є скрізь: "У Британії, наприклад, самокати і топлять, і спалюють". Просто там за все це платить держава, оскільки такі сервіси – міські (місто наймає так званих операторів, які знаються на цьому, тестують і запускають додаток, обирають самокати). В Україні всі сервіси приватні.
Як і всюди, у Дніпрі є люди, які зраділи KIWI і катаються на самокатах у парках, а є ті, які їх втопили, зламали або нетверезими їздять на них зустрічною смугою.
"Зараз у нас у застосунку працює 6-7 операторів, але головне – бот, – говорить Олексій. – Первинна комунікація йде через нього. Ви б бачили, як часто вигорають оператори. Їм телефонує величезна кількість безкультурних людей. Пишуть «я вас засуджу» або «геніталії пришлю»".
Ми поставили Олексію конкретні запитання, які найбільше зацікавили нас під час тестування.
Що буде, якщо людина на самокаті потрапить в аварію?
Вона зможе отримати відшкодування, тому що всі поїздки на самокатах застраховані. Потрібно звернутися на гарячу лінію і розповісти, що трапилося.
Чому самокати такі важкі?
Тому що на них є спеціальні ресори, що пом'якшують стрибки, щоб якраз їздити нерівними дорогами. Ще в самокатах KIWI є внутрішня батарея, яка робить їх важчими.
Чому в інших містах оренда електросамокатів KIWI дешевша, ніж у Дніпрі?
Тому що сервіс тільки "зайшов" у місто. Скоро вартість прокату обіцяють знизити.
Яка швидкість самокатів у Дніпрі і чи можна її збільшити, як у "Болті", наприклад?
Максимальна швидкість – 25 км/год. Обмеження швидкості – це безпека користувачів. Цікаво, що в Києві три основних сервіси прокату у співпраці з держадміністрацією склали меморандум, за яким швидкість усіх самокатів у місті скоро обмежать до 20 км/год.
Як в Україні справи з безпекою райдерів, за неї хтось відповідає?
Безпека руху райдерів в Україні – проблема. Юридично їх немає, це пішоходи, які швидко біжать. Але зараз розроблено проєкт закону 3023. Якщо цей закон ухвалять, він врегулює правовий статус райдерів. І в місцевому бюджеті повинні будуть закладати суми на велодоріжки і необхідну інфраструктуру.
Частина IІ, практична
Як правильно кататися
Разом з нашим другом, адміністратором бару "Смена" Євгеном Акімовим, ми два дні тестували самокати і тепер ділимося своїми порадами.
Початок поїздки і вартість прокату
Щоб поїхати, потрібно завантажити додаток "KIWI – Scooter Sharing", поповнити рахунок мінімум на 200 грн, знайти на мапі самокат, підійти до нього і розблокувати за 10 грн. Кожна хвилина поїздки – 3 гривні.
Якщо вам потрібно проїхатися всього п'ять хвилин (це 25 грн), то ви ще подумаєте, чи закидати на рахунок 200. З іншого боку, використати залишок ви зможете в будь-якому іншому місті, в якому є KIWI. Наприклад, у відпустці в Одесі проїхатися від зйомної квартири до пляжу.
❗ Самокат може стояти на вулиці, але не відображатися на мапі. Не намагайтеся увімкнути такий самокат: він або зламаний, або розряджений.
Відстані
Прокат самокатів "Ківі" вважається сервісом коротких поїздок на 1, 2, 5 кілометрів. Використовувати ці самокати як основний транспортний засіб невигідно, таксі обійдеться дешевше. Зазвичай Женя на маршрутці приїжджає з лівого берега в центр, а далі на самокаті під'їжджає на роботу, на Троїцьку.
"Це реально класна штука, щоб з друзями дістатися з точки А в точку Б, наприклад, гуляємо в центрі – хочемо на набережну. Пішки лінь іти – їдемо на самокатах, – каже Женя. – Але набережною з вітерцем не проїдеш, там бруківка. Самокат навіть свої 25 км/год не їде, за відчуттями десь 15".
Важливо продумувати свій шлях наперед. "Я розумію, що з центру я не поїду у сквер Прибережний, наприклад, тому що, по-перше, в районі "Лексуса" жахлива дорога, а по-друге, велика відстань, – каже Женя. – Мені вигідніше взяти таксі, покласти розблокований самокат у багажник, приїхати в парк, дістати його і кататися".
Найзручніший маршрут у центрі
Центр Дніпра поділений на маленькі квартальчики, там багато світлофорів і бордюрів, але зовсім немає велодоріжок. Зручно кататися на Короленка (і навіть підніматися вгору до парку Шевченка). Повний маршрут Женя показав у відео.
Зупинки на шляху
"Мінус у тому, що тобі треба щоразу платити за розблокування", – каже Женя. Тобто якщо в дорозі ви зустрінете друга, ви або будете розмовляти з ним і платити за час катання, або заблокуєте самокат, поговорите з другом, а потім ще раз заплатите 10 грн за розблокування.
Пастка сервісу
Буває так, що ти бачиш на карті самокат, а на вулиці знайти його не можеш. "Таке кілька разів було біля "Сільпо" на Європейській: я бачу самокат на карті, але по факту на вулиці його немає. Схоже, що неточні GPS-датчики дають людям можливість затягувати самокат у підворіття або в офіс і користуватися потім", – говорить Женя. Дійсно, в межах центру на червоній лінії можна сховати самокат, але це порушення всіх правил сервісу.
Олексій пояснює, що іноді самокат складно знайти не тому, що його сховали, а просто тому, що високі будівлі "фонують" і збивають датчики, які працюють поруч.
Катання вдвох і втрьох
Заборонене. Але людей у Дніпрі це не зупиняє. На набережній часто катаються хлопці з дівчатами або друзі. Цього не можна робити, тому що максимальне навантаження на самокат – 125 кілограмів. "А два дорослих чувака – це мінімум 150. Було б класно, якби самокат міг відчувати вагу, – каже Женя. – Стали на нього люди вагою більше 125 кілограмів, і він не їде".
Як правильно перестрибувати через бордюри, де краще кататися і що, на думку Жені, треба робити з людьми, хобі яких – топити самокати, дивіться в нашому відеоогляді.
І якщо лишилися ще якісь питання, пишіть у соцмережі @kustdnepr.