Його будівлю ми ледь не втратили у ніч на 24 серпня 2023-го, коли ворог вгатив по автовокзалу Дніпра.
Обстріл пошкодив вікна, конструкції будівель, вибухова хвиля зруйнувала торговельні кіоски біля входу (і ту саму точку з найсмачнішою шаурмою у Дніпрі). Але наступного дня, 25 серпня, автовокзал почав працювати за звичайним графіком… З понівеченої будівлі маршрутки та автобуси відправляються у звичних напрямках.
Про ракетний обстріл автовокзалу та його наслідки для нашого міста та конкретних містян – читайте в цьому тексті.
Які наслідки того самого обстрілу?
Через три місяці після серпневого обстрілу біля автовокзалу все, як було і раніше. Звичний поспіх, чутно шум коліс з-під валіз. Хтось плаче, бо прощається. А хтось радіє, бо зустрічає кохану людину, яку не бачив дуже давно. Вже працюють маленькі крамнички, а біля точки з шаурмою – черга з десяти осіб, хоча на годиннику лише дев'ята ранку. І тільки поодинокі розбиті вікна кіосків біля вокзалу нагадують про те, що сталося у серпні.
"У ніч проти 24 серпня російська армія вдарила ракетами по Дніпру. Найбільше постраждала будівля вокзалу, та на щастя, опорні конструкції залишились цілими. Саме завдяки цьому будівлю вдалось дуже швидко привести до ладу. Відновлювальні роботи проводились лише коштом власників автостанції (приватні гроші).
Що стосується транспорту, то від уламків постраждало близько 40 автобусів. Десять було знищено майже повністю, бо стояли близько до місця прильоту.
Нині всі відправлення виконуються вчасно. Платформи, станції та касові зони повністю відновлені. Навіть відома на всю Україну шаурма також повернулась до звичайного режиму роботи", – говорить голова профспілки автоперевізників області Михайло Тонконогий.
Ось так після обстрілу виглядала улюблена шаурмічна дніпрян. Але сьогодні вона вже повністю відновлена та працює. Та, окрім самої будівлі автовокзалу та кіосків поруч, постраждали житлові будинки, банк, автозаправка, готель, агрофірма, підприємство виробництва меблів, адмінбудівля, автобуси, автомобілі та газогін. Травми отримали 10 людей, повідомляла пресслужба Дніпропетровської обласної прокуратури. Серед постраждалих від ракетного обстрілу опинились і пацієнти ветеринарної клініки "Пульс".
"Чотири вибухи, три серцевих напади, дві загиблі собаки та котик…"
Ветеринарна клініка "Пульс" розташована неподалік від автовокзалу. За даними GoogleMaps, то до неї – 4 хвилини на машині або 13 хвилин пішки. На момент вибуху в клініці залишився один співробітник та 15 пухнастих пацієнтів, які перебували на стаціонарі.
Стіни клініки тремтіли від вибухів, з поличок на підлогу падали медикаменти, вони гучно розбивались та лякали тварин. Кімната стаціонару розташована найближче до автовокзалу, тому ветеринар, який залишився у клініці, почав переносити тварин у коридор на випадок повторних вибухів.
Одразу після закінчення атаки у клініку прибули інші лікарі. Будівля "Пульсу" виявилась понівеченою. Через ударну хвилю двері трохи вибило з рами та заклинило. Співробітники не могли їх відчинити. Ветеринар, який знаходився всередині, навіть передавав своїм колегам через вікно інструменти, що могли б допомогти, але все було марно. Лише через 2 години рятувальники відчинили ломом двері, лікарі змогли потрапити всередину будівлі. На той момент їх хвилювали лише одне – тварини. На жаль, через обстріл від серцевого нападу загинуло дві собаки та кіт.
Нині клініка працює у своєму звичному режимі: продовжує рятувати життя тваринам.
"Зараз клініка живе прекрасно. Немає жодних складнощів, які могли б бути пов'язаними з обстрілом автовокзалу. Нам пощастило, бо всі співробітники почувають себе добре", – говорить лікарка Тетяна.
"Атмосфера автовокзалу мені завжди здавалась досить приємною"
43-річна Олена з Кам'янського, до обстрілу дуже часто користувалась послугами автовокзалу, але все змінилось після 24 серпня 2023-го. Далі – пряма мова жінки.
У 2019 я їздила на роботу у Дніпро через автовокзал. Час в дорозі я намагалась проводити з користю: читала книжки, слухала музику або просто відпочивала та дивилась у вікно, насолоджуючись видами.
Не дивлячись на те, що автовокзал у Дніпрі не відрізняється красою будівлі та території навкруги, атмосфера мені завжди здавалась досить приємною. Може так спогади впливали. Пам'ятаю, як починаючи з 2011 року, щоліта ми з сім'ю чекали на 13 платформі маршрутку, яка везла нас на відпочинок на море. По відчуттях саме там і розпочиналась наша відпустка. Всі були збуджені, радісні, багато жартували та сміялись.
До того ж на автовокзалі була досить зручна і зрозуміла робота транспорту. Я могла підійти до каси, черг зазвичай на Кам'янське не було, купити квиток. Але стався обстріл. Після цього випадку я діставалась на роботу іншим способом: автобусом від площі Софії Шаповалової у Кам'янському, яка їде до Мост-сіті. І лише коли автобус проїжджав автовокзал я, як і всі інші пасажири, дивилась у вікно та бачила зруйновані стіни будівлі та багато будівельного мусору. Було відчуття зруйнованості романтики вокзалу.
"Мене чекало кілька неприємних сюрпризів"
На моє здивування, картинка за вікном змінилась досить швидко. Здається минуло кілька днів, і автовокзал виглядав так, ніби обстрілу і не було. Тоді я вирішила повернутися до свого звичного шляху до дому. Але мене чекало кілька неприємних сюрпризів.
По-перше, вокзал лише зовні виглядав як раніше. Навіть головний вхід ще був не відновлений. Щоб дістатися платформи, приходилось підійматись на другий поверх, а потім спускатися вниз.
Другий неприємний сюрприз – це те, що каси не працювали, а маршрутки відправлялись по заповненню, тобто графіку жодного не було. Усе це створювало відчуття хаосу, в мене почала з'являтися тривога. Понівечені вікна, мусор, не зрозумілий графік… Тоді я вирішила, що найближчим часом до автовокзалу я не піду. Краще буду їздити в центр Дніпра, так відчувала себе більш спокійно та безпечно.
У Дніпрі спочатку автовокзалів було два. Як стверджують історики, на момент 1963 року, перший був приміським і був розташований просто біля залізничного вокзалу, а інший, для далекого прямування – поряд із сучасним “Слов’янським ринком” (через 3 роки там же збудували будинок першого міського автовокзалу).
Новий автовокзал на той час вважався масштабним, розкішним проєктом. Його відкрили у 1993 році, він став одним із найбільших у Європі. Будівля складається з 2 поверхів та понад 20 платформ. Його спроєктував архітектор Віктор Веснін. Старий автовокзал тримати не стали, знесли та збудували на його місці Слов’янський ринок, повідомляє dnepr-future.
Коли відновлять наш автовокзал?
"Нині не працюють поверхи автовокзалу, де був розташований готель та офіси. У вокзалу поки немає коштів для їхнього відновлення. Але що стосується транспорту по області, то він працює в штатному режимі", – говорить голова профспілка автоперевізників області Михайло Тонконогий.