Як переселенцям та переселенкам отримати кошти на відкриття власної справи?

Як переселенцям та переселенкам отримати кошти на відкриття власної справи?

Дніпропетровщина – в трійці лідерів серед регіонів, куди релокувався бізнес після 24 лютого 2022 року. 

Облрада на початку грудня навела дані Опендатабот, згідно з якими до нашої області переїхали 710 підприємств. Для заснування власної справи або для підтримки вже готового бізнесу люди з-поміж ВПО можуть скористатись різними програмами: від громади, де зареєстрована людина, до держави та навіть – міжнародних організацій.

Детальний перелік можливостей – у нашому розборі у межах проєкту "Переселені".

"ВОНА хаб" допоможе скласти резюме та адаптуватися у колективі 

Понад рік у Дніпрі працює благодійна організація "ВОНА хаб". Її команда допомагає жінкам зробити перші кроки до власної справи, у тому числі переселенкам, які перевезли свій бізнес до Дніпра або вже у новому місті прагнуть з нуля розпочати щось своє. До "ВОНА хаб" звертаються ті жінки, які мають хобі та прагнуть його монетизувати. 

Платформа допомагає у різних напрямках. Перше – це підтримка тих, хто шукає роботу. Через кар’єрний хаб жінки можуть домовитися про безкоштовну індивідуальну консультацію з кар’єрним радником або радницею для здобуття чи покращення професійних навичок. Фахівці допоможуть сформувати план, скласти резюме. Щоб жінка успішно закріпилася на новому робочому місці, радниця супроводжує її під час періоду адаптації. Вони постійно тримають зв’язок: телефонують одна одній, можуть особисто зустрітися та обговорити проблемні питання. Часто ведуть діалог у різних месенджерах.

Для отримання кар'єрної поради – треба зареєструватися на платформі та заповнити профіль. За період роботи хабу (а це понад рік діяльності) такі консультації отримали понад 600 клієнток.

Економічна незалежність та гранти на самозайнятість

"ВОНА хаб", окрім низки кар’єрних порад та психологічної підтримки, надає жінкам гранти на самозайнятість. Сума допомоги невелика, але вона сприяє реалізації бізнес-ідеї, – розповідає координаторка кар’єрного хабу в Дніпрі Олена Кучерук. Олена сама є переселенкою з Краматорська, якій довелося евакуйовувати власний бізнес у Дніпро і вже тут його перезапускати. Згодом жінка почала дізнаватися, які є у Дніпрі волонтерські організації та чим вони займаються. Так її досвід, знання та особистий приклад став потрібний у "ВОНА хаб".

Максимальний розмір гранту від "ВОНА хаб" становить 30 000 грн. Його можна витратити на закупівлю обладнання та матеріалів для роботи, оплату послуг зі створення сайту чи майданчика для продажу, просування та інші витрати. Проєкт "ВОНА хаб" у Дніпрі підтримується Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні за фінансової підтримки Посольства Великої Британії.

Які ідеї подають жінки?

Розмаїття ідей цього року вразило всю команду "ВОНА хаб" у Дніпрі, говорить Олена Кучерук. Жінки розробляли проєкти щодо облаштування кондитерської вдома і виготовлення піньят для дитячих свят, створення розплідника хвойних і декоративних кущів, організації ретритів, мобільної кав’ярні, аеродизайну, створення фермерського господарства і творчої студії для мам і дітей. Відбір проєктів відбувався за наступними критеріями: життєздатність ідеї; як реалізація ініціативи вплине на економічний стан учасниці; вразливість жінки. 

Більша частина учасниць – клієнтки "ВОНА хаб". Загалом організація отримала 32 заявки, з яких команда відібрала п’ять. Саме ці учасниці конкурсу отримали  фінансову підтримку. Всі конкурсантки наразі не мають постійного джерела доходу. Серед них є і переселенки, і ті, хто втратив заощадження, напрацювання та житло через ворожі обстріли Дніпра. 

Пані Ірина з Краматорська відкриє майстерню у Дніпрі 

Однією з переможниць конкурсу мінігрантів стала пані Ірина. Після 24 лютого 2022-го вона була змушена переселитися з рідного Краматорська в Дніпро. Візит до "ВОНА хаб" став переломним: кар’єрна радниця підтримала ідею Ірини відкрити з нуля майстерню скатертин і серветок ручної роботи.

Проєкт на конкурс мінігрантів жінка подала за добу до кінцевого терміну і перемогла. Тепер вона власниця професійної машинки, яка буде незамінною у мініательє.

"Після переїзду з Краматорська у Дніпра було складно: розпач, невпевненість у завтрашньому дні, брак фінансів. Підтримували рідні та знайомі. Деякі жінки, як і я, змушені починати нове життя після втрат. Колишнє залишилося у зоні бойових дій. А для успішного розв'язання майнового питання потрібно робити те, що не робила раніше. Головне це те, що мені хотілося створювати затишок у домі. На це й орієнтувалася, коли подавала ідею на отримання мінігранту на пошиття домашніх дрібничок", — розповідає Ірина.

Команда "ВОНА хаб" радити слідкувати за розкладом подій у кар'єрному хабі на сторінці у фейсбуці або в телеграм-каналі. Завітати до "ВОНА хаб" у Дніпрі можна за адресою: вулиця Ливарна, 2а (у приміщенні артковоркінгу). Телефон: 093 662 67 15

Де ще знайти підтримку власної ідеї чи бізнесу?

Також у Дніпрі на проспекті Слобожанському, 8 працює Центр підтримки бізнесу. Тут місцеві та представники релокованих підприємств можуть безкоштовно отримати консультації експертів щодо ведення та розвитку власної справи. 

Спеціалісти надають роз’яснення щодо банківської галузі, маркетингу, продажів, просування бізнесу, бухгалтерського обліку. Нещодавно напрямки роботи розширили. Двічі на тиждень (у вівторок та четвер) консультують щодо питань нерухомого майна та земельних відносин. Ще один напрямів – це допомога в отриманні грантів. А саме надають консультації щодо чинних грантів, допомагають підібрати програму підтримки індивідуально для кожного підприємця. 

Як розповіла засновниця освітнього центру "Бухгалтер майбутнього" Тетяна Казанцева, у центрі активно консультують тих, хто планує започаткувати  власну справу.

"Допомагаємо від самого початку, тобто зареєструвати особу-підприємця. Супроводжуємо увесь шлях. Пояснюємо, де і що сплатити, куди йти та що робити. Як працювати у кабінеті платника податків", – підкреслила експертка. 

Центр підтримки бізнесу запрацював у Дніпрі у листопаді цього раку. І щодня за консультаціями звертаються від десяти до п'ятдесяти громадян.

Держава допомагає з великим переїздом

Від початку великої війни та нині держава продовжує реалізовувати програму з релокації підприємств, які знаходяться у зоні активних бойових дій. Бізнес може отримати допомогу в переміщенні свого обладнання на безпечніші території. Подати заявку на релокацію та детально ознайомитися з програмою можна, перейшовши за посиланням

Заявку може подати будь-який бізнес. Пріоритет – за стратегічними підприємствами та компаніями, які виробляють товари першої необхідності. Далі профільне міністерство обробляє запити та визначає черговість релокації. 

Якщо рішення було позитивним, підприємство отримає пакет державної підтримки. Сюди входить підбір місця, де розмістять потужності підприємства; допомога з перевезенням; сприяння в розселенні працівників або пошуку нових співробітників; підтримка у відновленні логістики, закупівлі сировини та пошуку ринків збуту. Щоправда, підприємство може отримати відмову у разі відсутності логістичної можливості. Тобто коли існує загроза для водіїв або залізничників.

Кошти на власну справу, створення саду та теплиці 

Для започаткування бізнесу, навчання та реалізації стартапу ВПО можуть спробувати податися на програму грантів "єРобота". Проєкт включає кілька грантових програм, зокрема, мікрогранти для створення власної справи (розмір допомоги до 250 тис. грн);  для розвитку переробного підприємства (до 8 млн грн); державне фінансування висадки саду (до 400 тис. грн за гектар) та гроші на теплицю (від 2  до 7 млн гривень).

Зручно, що подати заявку на грантові програми можна онлайн через портал "Дія". Сума допомоги залежить від конкретної програми. Перед оформленням заявки треба підготувати бізнес-план. Він є індивідуальним і для кожного гранту має свої особливості та вимоги.

Цією програмою скористалися підприємці з Донеччини. Євгеній Свирида, один з засновників бізнесу, 24 лютого 2022 року перевіз виробництво футболок  до Дніпра. Згодом команда вирішила створити певний хаб, де люди, зокрема мешканці Донеччини, зможуть зустрічатися та підтримувати зв`язок, а також придбати одяг з улюбленими принтами. Завдяки програмі "єРобота" у жовтні цього року власники відкрили сучасну кав’ярню, де розвивають два напрямки – заклад та крамницю одягу.

На отримані від держави кошти Євгеній придбав кавову машину, меблі та спеціальне обладнання. За головною умовою гранту, працевлаштував двох барист, які є переселенцями з Донецької області.

Якщо й у вас виникло бажання відкрити власний бізнес, можна звернутися до фахівців найближчого центру зайнятості. Також працює "гаряча лінія" – (067)-744-54-80. 

Корисні посилання від ОВА

Український бізнес також може отримати гранти від міжнародних партнерів та організацій. Базу можливостей та грантових програм для ВПО та інших бізнесів зібрано на сайті Дніпропетровської обласної державної адміністрації. За посиланнями: тут, тут та тут. Там є перелік актуальних грантів, інформація про наявні конкурси та донорські організації. 

Звісно, щоб отримати грант від будь-кого з партнерів – варто попрацювати та створити бізнес-план. Але на відміну від кредитів, грантові кошти не потрібно повертати. Головне – виконувати всі умови та звітувати за використані кошти, йдеться на сайті ОВА.

Поділитися: