Відвідати їх можуть люди з-поміж ВПО та місцеві.
Це будуть екскурсії по найвизначніших місцях Дніпра. Кожна – унікальна, вигадана командою КУСТа. До проведення залучимо міських активістів. Які теми екскурсій? Як записатись та чому ми взялись цим займатись?
Чотири екскурсії від КУСТа
Екскурсії ми проводимо в межах програми культурної інтеграції внутрішньо переміщених осіб. Ними займається наш Олег Городьков, журналіст та автор телеграм-каналу КУСТа.
Олег вже приготував першу екскурсію, яка відбудеться у Dnipro Center for Contemporary Culture – Центрі сучасної культури у Дніпрі. Перед екскурсією піде мова про нещодавно відреставровану Успенську площу, де розташований вхід у DCCC. Про її скандальну реконструкцію ми раніше розповідали тут.
Про DCCC ми писали ще у 2020 році, коли він тільки почав працювати. Що це за Центр сучасної культури у Дніпрі, як поєднує різні культурні та громадські організації, робить поп-ап івенти, переосмислює стару архітектуру, проводить виставки і перформанси, на самій екскурсії розповість директор DCCC Андрій Палаш.
Що таке Dnipro Center for Contemporary Culture?
"У 2015 році на Донбасі почались активні бойові дії, ми не хотіли, щоб Дніпро повторило їхній сценарій. Ми вирішили зробити великий культурний хаб, який би об’єднав людей та побудував міст між нашим містом та всією Європою і світом", – розповідає Андрій Палаш для Ukraїner.
Культурний центр зайняв приміщення колишнього Дому губернаторського земства на Крутогірному узвозі площею 2800 метрів квадратних. Під час ремонту DCCC дотримувався нової архітектурної концепції – "невтручання". Вони не перебудували старовинний будинок, лише реставрували ті елементи, які мають історичну цінність, щоб показати всі етапи "життя" будівлі.
"Тут збереглись стеля, колони, атланти, мармурові сходи, автентичні дерев’яні двері та перила", – розповідає Андрій.
При Центрі працює Галерея Артсвіт, яка має тимчасові експозиції. Поряд – виставкові зали, де можна провести презентацію, лекцію або воркшоп.
Раніше у DCCC проходили така значна подія, як фестиваль креативності, інновацій та підприємництва "House of Europe Festival" в 2021 році, де два дні обговорювали, як креативні індустрії змінюють постіндустріальні міста (типа Дніпра). На фестивалі можна було власноруч створити синтезатор та анімацію, вивчити ази програмування, відвідати музичні виступи та зануритись в світ біохакінгу.
А в 2019 році в Центрі пройшов фестиваль сучасного мистецтва та музики "Конструкція", про який ми писали в ще одному нашому тексті.
У чому важливість цих екскурсій для ВПО?
В майбутньому плануються ще екскурсії по мініскульптурам "Відчуй Дніпро" та до театру "Віримо!".
Цей проєкт спрямований на реінтеграцію внутрішньо переміщених осіб в суспільство. Взаємодія з місцевими, культурними осередками поширює соціальні контакти, відкриває нові можливості, надає підтримку та покращує обізнаність в місті.
"Люди приїздять в нове місто розгублені, намагаються дізнатись в першу чергу про важливі точки: аптеки, магазини, дитячі садочки, школи. А пізнання широких територій міста може бути не на часі. Екскурсії – це про живе людське спілкування, якого так не вистачало під час ковіду, а потім і через повномасштабку", – каже психологиня Юлія Сідорук, що працює з переселенцями, та фахівчиня Центру допомоги врятованим.
Як потрапити на екскурсію?
Безкоштовно відвідати екскурсію зможе близько 15-20 переселенців та містян Дніпра. Триватиме вона близько години.
Захід відбудеться 9 березня о 12:00. Зареєструватись можна за посиланням.
В день екскурсії в Галереї Артсвіт можна відвідати виставку "обірваний край" Тетяни Пухнавцевої з Харкова. Там будуть представлені артоб’єкти в різних техніках: малюнки, друкована графіка, вишивка, лінорит, лендарт. Присвячена вона травмам, які мають люди. Мисткиня намагається донести, що слабкість – це не щось погане, що в ній нова міць.
"Українців зараз поєднав спільний біль від повномасштабного вторгнення, він зміцнив нас як націю. Окремо ми – понівечені та слабкі, але разом – сильні", – розказали нам в Галереї Артсвіт.
"Обірваний край" – це про розрив буденності, до якого можна віднести тимчасово окуповані території, та зламані долі.
Деталі запитуйте у нас в соцмережах.
КУСТ і ВПО
З самого початку повномасштабного вторгнення наша команда пітримує внутрішньо переміщених осіб. Ми написали безліч людських історій: про боротьбу за виживання, про успішну релокацію бізнесу та про втрату краси та прийомної дитини. Ми багато говорили про інтеграцію та адаптацію. Створили список організацій, що допомагають ВПО, та навіть цілу мапу по Україні, яка допомагає жінкам, в тому числі переселенкам. Роз’яснювали, як переселенкам та переселенцям відкрити власну справу
Про модульне містечко в Дніпрі, яке можуть закрити, притулок, де затишно як вдома, та Чудо-містечко на Київщині, яке тільки почало приймати літніх людей з-поміж ВПО. Про соцпрацівницю, яка допомагає евакуйованим бабусям та дідусям. Про вчителя з Гуляйполя, який втрачає випускників.
"Ми створюємо різні матеріали, аби показати людям, що хтось має схожий досвід, схожі проблеми, а десь навіть – вже готові шляхи вирішення цих проблем. Ми знайомимо людей між собою. За моїми спостереженнями, багато людей, які вимушено опинились у Дніпрі, зачиняються у своїх будинках, квартирах. Часто вони працюють на себе і ніби не мають потреби у спілкуванні, нових друзях. Але виходити на вулиці нового міста, знайомитись з людьми, вчитись комунікувати з ними і з Дніпром – дуже важливо для швидшої адаптації", – розповідає співзасновниця медіа "КУСТ" Катерина Нікітенко.
Впродовж наступних чотирьох місяців ми ще більше поговоримо про проблеми ВПО та шляхи їхнього вирішення. Торкнемось адаптації дітей та літніх людей, відкриття бізнесів, зміни кваліфікації і Ради ВПО. Згадаємо загиблих в Дніпрі переселенців/ок та розповімо, як люди зберігають пам'ять про рідні села. І нарешті дамо поради жителям міста, як допомогти вимушеним переселенцям.
Напишіть нам в коментарях соцмереж, який текст чекаєте найбільше та про що хотіли б почути. Або будемо раді темі від вас.
Цей текст став можливим в межах програми "Єднання заради дії", що втілюється IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключно відповідальністю ГО "КУСТ" та необов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США.