Квір-спільнота та міфи про неї. Слово дослівно перекладається як "дивак" або "інший".
Про термін "квір" та стан квір-людей в ЛГБТІК+ спільноті для КУСТа розповіла Поліна Зирянова, координаторка дніпровського представництва ГО "Інсайт", та Марина Діденко, кандидатка психологічних наук, яка проводить психологічні консультації, зокрема для представників ЛГБТІК+ спільноти.
Хто такі квір?
Квір – збірний термін на позначення сексуальних орієнтацій та гендерних ідентичностей, які виходять за межі гетеросексуальності та цисгендерності. Іноді вживається на позначення людей, які свідомо відкидають гетеронормативність, циснормативність і взагалі будь-яке унормування гендеру та сексуальності.
Квір (англ. queer) дослівно перекладається як "дивак" або "інший", в англомовному середовищі слово використовувалось як лайливе. З часом його реабілітували, і "квір" набуло значення опису всіх ЛГБТІК+ персон. Літера "К" перед плюсом у цій абревіатурі розшифровується саме як "квір".
"Це щось, що не можна вписати в рамки, незвичне для нас. Кожна квір людина в своїх почуттях буде відрізнятись від іншої", – каже психологиня Марина.
Квіри можуть мати будь-які стосунки, будь-яку гендерну ідентичність, головне – ідентифікувати себе як квір. Але…
"Буває, коли людина каже, що вона квір, це значить, що вона не хоче мати ярлик", – каже Поліна.
Також це може означати, що людина не знайшла серед інших термінів свій або вважає, що існуюча класифікація – не для неї. Наразі науковців по-різному визначають квір-ідентичність, оскільки квір-теорія дуже складна і суперечна.
Міф №1. До квір варто звертатись "вони/їх"
Краще в людини запитати, як до неї говорити. Якщо каже, що репрезентує себе як квір і просить до неї звертатись "вони/їх", так і варто говорити. Квіри можуть послуговуватись іншими або усіма займенниками разом.
Міф №2. З досвіду стосунків можна впевнено сказати орієнтацію людини
Не можна зробити висновок щодо орієнтації або ідентичності людини, якщо вона сама не проговорила це вголос. Коректно буде без висновків відзначити, що людина мала стосунки з чоловіками, з жінками, з небінарними персонами, якщо це важливо.
"Наприклад, Лесю Українку та Ольгу Кобилянську називають лесбійками. З огляду на їхні листи можна бути впевненим, що вони мали стосунки як у закоханих людей. Однак жили у столітті, коли ще не було термінів для ідентифікації, вони не робили камінг-аут, але і сказати, що вони лесбійки, бо вони мали стосунки одне з одною, не можна, оскільки у них були ще стосунки з чоловіками", – каже Поліна.
Камінг-аут – процес розкриття своєї сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності перед іншими.
Небінарність – мультигендерна система, яка розділяє стать та гендер. В бінарній гендерній системі існує лише два гендери, які мають відповідати статі. Тоді як небінарна система бачить гендер як спектр, де на різних кінцях знаходяться маскулінність та фемінність, і людина може бути на різних ділянках цього спектру незалежно від її статі. Деякі люди, як-то агендери, можуть ідентифікувати себе поза гендерною системою. Небінарні люди можуть як мати, так і не мати потреби в трансгендерному переході.
Міф №3. У квірів немає місця гетеросексуальним та цисгендерним персонам
За словами Поліни, для ЛГБТІК+ суспільства важлива участь у спільноті гетеро та цисгендерних людей, якщо вони обізнані в темі та підтримують рух. Цис-гетеро – більшість людства, отже для змін у законах та сприйнятті необхідна й їхня залученість.
Цисгендерність – відсутність розбіжності між гендерною ідентичністю людини та статтю, приписаної їй при народженні, й відповідного бажання змінювати свої статеві та гендерні ознаки. Наприклад, коли персона народжена зі статевими органами жінки та відчуває себе відповідно своїх первинних та вторинних жіночих ознак.
"Я вважаю що ми повинні бути відкритими. ГО "Інсайт Дніпро" відкриті. Ми готові, що до нас будуть приходити цис-гетеро люди, якщо вони нікого не дискримінують", – каже Поліна.
Міф №4. Сьогодні лесбійка, завтра – бісексуалка. Це все через те, що ти вигадуєш
За словами координаторки, орієнтацію необхідно розглядати як спектр, по якому людина може переміщатися впродовж життя. Сьогодні персона може відчувати, що їй краще ідентифікувати себе як лесбійку, а через 5-10 років як пансексуальну персону чи інакше, бо саме так відчуває. Слова на позначення орієнтацій виникли саме тому, що наш мозок намагається все конкретизувати.
Пансексуальність – сексуальний, романтичний або емоційний потяг до людей незалежно від їх статі або гендеру.
"Я розумію, що це може бути дивно для когось: ти кажеш одне, а потім інше. Але нормально, що люди змінюються протягом життя, що в підлітковому віці наприклад у нас було одне світосприйняття, а зараз вже інше", – каже Поліна.
Міф №5. Сучасні тренди можуть нав’язати орієнтацію
Сексуальність та гендер – це не вибір, який може зробити людина, а вроджена характеристика. Нав’язати чи пропагандувати якусь сексуальну орієнтацію неможливо. Можна підштовхнути людину до того, щоб спробувати щось, однак якщо людина не відчуватиме до цього внутрішнього потягу, ніхто не зможе їй це нав’язати.
"Якби у людини був вибір, вона знала, що стикнеться з дискримінацією, з побиттям, з тим, що батьки виганятимуть з дому, то чому б вона не обрала бути гетеро-персоною, щоб збігатися зі світоглядом оточуючення?", – каже координаторка Поліна.
На думку психологині, відкритість доступу до інформації про різноманіття гендерів та сексуальних орієнтацій може зменшити рівень підліткових депресій, тривоги, селфхарму та самогубств.
Селфхарм (самопошкодження) – навмисне пошкодження свого тіла через внутрішні причини без суїцидальних намірів.
Інші міфи про спільноту:
‣ Квір спільнота проплачена Соросом. "Мені здається, що це якесь російське ІПСО. Що в цьому поганого – ніхто не може сказати", – каже Поліна.
‣ Квір не можуть мати сім’ю, дітей. "Люди не розуміють, що зараз є багато різних технологій і можливостей для того, щоб у люблячій родині з’явилась дитина", – пояснює Поліна.
‣ Квір не служать у війську. "Деякі консерватори навіть кажуть квір-військовим, що вони або брешуть про службу, або не квір", – пригадує координаторка Поліна.
‣ Лесбійське стирання. Це означає повне ігнорування лесбійок у будь-яких проявах, що базується одночасно і на сексизмі, і на гомофобії. "Тому що, по-перше, вони жінки, а, по-друге, їм також подобаються жінки, отже, вони не люди", – розповідає Поліна.
Прикладом стирання є приписування досягнень лесбійок геям. У 1974 році Кеті Козаченко ще під час виборчого процесу до міської ради міста Енн-Арбор відкрито визнавала себе лесбійкою, зрештою перемогла. Однак це досягнення (камінг-аут до кінця виборчого процесу) в історії ЛГБТ неправильно приписували політику із Сан-Франциско Гарві Мілку. Кеті настільки стерта з історії, що навіть достеменно говорити про її українське коріння складно, хоч би наскільки очевидним воно не було.
ГО "Інсайт" активно надає допомогу ЛГБТІК+ спільноті. Вони мають шелтер у Львові, Чернівцях, займаються адвокацією прав спільноти, надають юридичну, психологічну, гуманітарну (зокрема і дитячі товари) та медичну допомогу (і ліки). Проводять ком'юніті-білдінги, просвітні заходи та консультації по виїзду за кордон. До них можна звернутись також з індивідуальними питаннями.
Контакти: Гуманітарна допомога для людей з ЛГБТКІ+ спільноти та їх сімей; Юридична допомога; Психологічні консультації; Пошук дружнього до ЛГБТК+ лікаря; Притулок; Заявка на отримання гормонів; Сайт; Фейсбук; Інстаграм; Телеграм; Пошта.