Ініціатива, що розкрила талант дніпровських митців.
Кіт, вищий за людський зріст, закохані у човні, дерево життя та скетч центрального мосту. Можливо ви помітили їх, коли йшли випити філіжанку кави або поспішали на роботу? Це новий арт дніпровських митців, який з'явився у середмісті на вікнах закладу "Brooks". Про сенс малюнків, благодійну мету проєкту, аукціон та створення нового образу Дніпра – розповіли організатори, а також мисткині, що взяли участь у ініціативі.
"Наша мета – підсвітити творчу сторону міста"
"Промислове місто, де багато підприємств, заводів, однакових сірих будівель, офісів. Люди живуть у шаленому темпі. Тут мало місця для мистецтва та самовираження". Напевно кожен хоч раз чув таке про Дніпро. Команда ресторану "Brooks" спростувала ці твердження, створивши ініціативу "Paint it all".
"Основна ідея та мета нашого проєкту – розкрити та підсвітити творчу сторону міста. Ми всі чули стереотипи про Дніпро. Проте ми хочемо їх позбутися. Наша мета – показати, що у нас багато талановитих митців та мисткинь, про яких не знають", – зазначає Владоміра, комунікаційниця закладу.
Аби на ініціативу звернули уваги не тільки гості закладу, а й перехожі, вирішили малювали просто на вікнах. Далі справа дійшла до підбору художників.
"Ми створили форму "open call" – це формат, яким часто послуговуються у подібних випадках. Ми не хотіли обрати когось відомого нам, а навпаки хотіли відкрити нові обличчя", – говорить Влада.
Команда переглянула десятки анкет. Обирали сучасних візіонерів міста, чиї роботи імпонували найбільше. Владоміра каже, талановитих кандидатів було багато, тож зберегли їх контакти на майбутнє. А для "Paint it all" обрали чотирьох митців: Олену Харахулах, Ірцю Бойко, Аліну Білоус, Zdes Roy.
"Я точно не той митець, що творить із болю"
34-річна Олена Харахулах, мисткиня.
За освітою Олена архітекторка, а за покликом серця – художниця. Розписи, барельєфи, картини, декор стін, фактури, імітації – це все робила мисткиня у студії, де працювала до 2019 року. Потім звільнилась і почала займатися індивідуальними роботами.
"З початку повномасштабної війни я рік не брала до рук пензель. Я точно не той митець, що творить із болю. Малювати не хотілось взагалі", – згадує Олена.
Навесні 2023 року дівчина вирішила повернутися до мистецтва, але як до дитячої мрії, а не працювати тільки на замовлення. Олена почала свою кар'єру художниці з нуля. Зараз віддає перевагу живопису та цифровому мистецтву.
"Свої твори відношу до напрямків візіонерського мистецтва та сюрреалізму. Бо саме в них, вважаю, можу найкраще розкрити теми пізнання внутрішнього та зовнішнього світу людини".
Роботи Олени можна побачити на виставках у Дніпрі. Останні 2,5 роки мисткиня відчуває гостру потребу суспільства у культурних заходах.
"Люди не можуть перманентно перебувати у стресі та тривозі, тож шукають спокій та відновлення. Культурні заходи якраз допомагають у вирішенні цього запиту".
Тому, коли Олена почула про проєкт "Paint it all", подумала, що це дуже крута ініціатива і без вагань заповнила форму для участі.
"Найцінніше у проєкті – це реакція людей! Ніхто з перехожих не залишався байдужим! Люди зупинялись, посміхались, розмовляли, фотографували, цікавились. Коли дізнавались, що мета – благодійність, питали, як можна долучитись", – розповідає Олена.
Свою роботу мисткиня назвала "Дерево життя". Вона намагалась повʼязати старовинне та сучасне. Тому велику частину роботи займає коріння – сильне та живе переплетіння, що міцно тримає весь стовбур.
Серед коріння можна побачити образи скіфських баб, які невідʼємно асоціюються з нашим містом та його спадщиною. Стовбур із визначними памʼятками міста, ніби міст між минулим (корінням) та сучасним (листям, що представлено метафорично мапою нинішнього міста Дніпро).
"Визначні обʼєкти теж доволі культові і легко упізнавані – це Мерефо-Херсонський міст, ТЕС, куля на Фестивальному причалі та вежі-близнюки. Окремо хочу виділити водоспад на Монастирському острові. Рукотворну спадщину видатним Дніпровським порогам, про які й досі ходять легенди, бо саме на честь одного з них і був створений цей водоспад", – розповідає про свою роботу Олена.
"Дніпро – мій янгол"
32-річна Ірця Бойко, мисткиня, членкиня Спілки художників України
Ірця народилася у Кривому Розі. Десять років тому переїхала до Дніпра. Дівчина каже, що місто для неї "великий янгол", оскільки у 2021 році у дівчини відмовили нирки і довелося робити трансплантацію.
"Тут мені дали другий шанс на життя. Мене врятували у лікарні ім. Мечникова. Моя творчість максимально розквітла за останні три роки мого нового життя. Мене надихає сила та міць нашого міста, а ще культурна частина, яка ніколи не стоїть на місці", – розповідає мисткиня.
Зараз Ірця працює у двох напрямках: патріотична чорно-біла графіка та мінімалістичний акриловий живопис Ню.
Для проєкту "Paint it all" Ірця хотіла створити картину, яку було б цікаво розглядати та яка б підкреслювала наші культурні традиції. Разом з організаторами мисткиня обрала графічну композицію, у її центрі – човен, в якому українська пара обійнявшись споглядає на зоряне небо Дніпра.
"Вони закохані та щасливі пливуть течією свого життя. На тлі зображені куточки нашого улюбленого міста, де кожен може знайти щось своє".
Аліна Білоус робила урбаністичний скетч Дніпра, а саме ракурс з Центрального мосту, який знайомий багатьом дніпрянам. Робота виконана у сірих тонах. Кольоровий акцент лише на прапорі України.
Вуличний художник Zdes Roy створив величезного кота з папірцем у лапі:
"За останні два роки я заплатив велику кількість штрафів. При цьому я подорожував 20 містами України та Європи. І коли мене питають, що для тебе Дніпро, то це перш за все штраф за паркування!", – зазначив митець.
Картини підуть на аукціон
Аби ініціатива стала ще більш корисною для суспільства, вирішили поєднати її з благодійністю та допомогти закрити збір проєкту "Varfamily" на дві автівки для 3-ої штурмової бригади.
"Вже на початку арт робіт ми знали, що не хочемо, аби вони просто зникли і пам'ять про них стерлась. Тому було прийнято рішення малювати не на самих вікнах, а на спеціальних матеріалах, придатних для транспортування".
Митці вже закінчили свої роботи, на вікнах "Brooks" вони будуть до 20 вересня. А з 6 жовтня їх можна буде побачити у кав'ярні "Floyd Art", де спільно з "Varfamily" пройде виставка та аукціон. Усі виручені кошти підуть на закриття збору.