Класний двіж чи суцільний крінж? Нові назви вулиць Дніпра – на честь кого та навіщо

Класний двіж чи суцільний крінж? Нові назви вулиць Дніпра – на честь кого та навіщо

У Дніпрі виявили понад 500 назв, пов’язаних з країною-агресоркою. 

У місті з’явились вулиці іноземців Королеви Єлизавети, Ніла Армстронга та Алана Шепарда, а також Лесі Українки та Степана Бандери. Старі назви іноді замінюють на не зовсім зрозумілі. Вулиця Достоєвського тепер – Довжок, Лізи Чайкіної – Піхоти Короля, а Ломоносова – Олександра Таушева. Загалом з квітня з мапи міста щезли більше сотні назв, пов’язаних з росією. І цей процес ще триває.

З повним списком перейменувань можна ознайомитись на сайті міської ради Дніпра. 

Що про нові топоніми думають дніпряни? Та чи враховують їхню думку під час зміни назв? Як долучитись до процесу перейменування? Читайте у цьому тексті.  

"На честь кого ця вулиця?" – 24-річний підприємець Ян 

Фото з особистого архіву Яна

Ян вважає рішення про перейменування вулиць у Дніпрі на часі. Цей процес, за його словами, потрібно було запустити вже давно. Але є й питання, які турбують хлопця. Наприклад, чому у місті назвали вулиці на честь американських космонавтів та як нас стосується британська монархія? 

"Розумію, вона (Королева Єлизавета ІІ – прим. ред.) хороша особа, але можна було знайти більш доречні постаті для наших вулиць. Наприклад, замість московського Глінки додати українського Вербицького (чомусь такої назви у нас немає) або Гулака-Артемовського. До вулиці Бандери питань немає. Це українець, який хотів незалежності своєї країни. З вулицею Шмідта є суперечність. На честь кого вона? Є кілька Шмідтів. Той, що разом з Петровським катував та вбивав українців, той, що математик….". 

Щоб не виникало подібних питань, Ян пропонує доповнювати назви вулиць пам’ятниками та маленькими табличками. На них розповідати історію постаті або додати QR-code, як це роблять в країнах Європи. 

"Це висловлення поваги та дяки за допомогу країнам" – 18-річна студентка Владислава

Фото з особистого архіву Владислави

Владислава вперше дізналася про перейменування вулиць з нашого інстаграму, а вже потім побачила зміни на міській мапі. Та складнощів ніяких з новими топонімами не відчула, швидко до них адаптувалась.

"Подобаються звісно ж всі назви на честь Героїв України та діячів культури й науки. Щодо вулиць королеви Єлизавети II, Ніла Армстронга, Алана Шепарда та інших у мене двоякі відчуття. З одного боку в нас є свої видатні космонавти та правителі. А з другого я розумію, що це висловлення поваги та дяки за допомогу країнам цим діячів. Тому я готова закрити на це очі, бо назви не так вже й кардинально змінюють моє життя". 

Особливо  Владиславі сподобалась  нова  назва  вулиці  Гулі Корольової – Квітки Цісик. Ще у школі дівчина робила доповідь про українську співачку,  тому вважає, що назвати частину міста на її честь прекрасна ідея. За основу взято саме справжнє ім’я культурної діячки, а не псевдонім – Кейсі Цісик.

"Англійці точно не оцінять цю гарячкову низьковклінність" – 35-річна художниця Тетяна 

Фото з особистого архіву Тетяни

Дніпровській художниці особливо подобається повернення старих назв на кшталт Озеро Московське – плесо Ломівське (АНД район). Однак, на її думку, замість вшанування видатних людей, дійсно пов'язаних з нашим краєм, деякі назви витрачаються марно. 

"Є письменники, які увічнили Дніпро у своїх творах: Підмогильний і Домонтович-Бер. Вулиця Підмогильного поруч з кладовищем, що символізує наше ставлення до власних класиків і культури взагалі. Також немає вулиці імені всесвітньо відомого скульптора Вадима Сидура. Щодо вулиці Королеви Єлизавети англійці, які шанують і плекають свою історію, точно не оцінять цю гарячкову низьковклінність вкупі зі зневагою до історії власної, української". 

На думку Тетяни, головний недолік перейменування – це його організація. 

"Мені подобається приклад Києва з цифровим голосуванням за варіанти назв і можливістю висунути свій варіант. Він здається чеснішим, демократичнішим і, за підсумками, цікавішим". 

Валентин Старостін – історик, краєзнавець,  голова робочою топонімічної комісії з перейменування вулиць розповідає, що наразі громадські слухання не можливі через воєнний стан.  Але громадяни завжди можуть звернутися на гарячу лінію міської ради. 

Гаряча лінія: 
056) 732-12-12           (095) 732-12-12
(096) 732-12-12          (073) 732-12-12 

За словами Старостіна, комісія завжди готова йти на зустріч громадськості. Рішення про перейменування викладаються заздалегідь до сесії, тому кожен охочий може висловити свою думку, в деяких випадках комісія готова відкоригувати своє рішення. Так, наприклад, на останньому засіданні змінили назву вулиці Арбатська на Арабатську через думку людей.   

"Нам не вистачає дискусії" – 33-річна художниця та викладачка Юлія 

Фото з особистого архіву Юлії

Художниця Юлія за перейменуванням стежить не тільки у Дніпрі, а й в інших містах України. Особливо вдалою жінка вважає практику Київських і Вінницьких комісій. 

"У Вінниці вже кілька місяців займаються перейменуванням топонімів і роблять це з великою делікатністю і розумінням. Представник міського голови зазначив дуже цікаву річ у своєму зверненні:  багато людей хоче, крім наших діячів і героїв, обирати абстрактні та нейтральні назви топоніми, які б не були прив’язані до жодної ідеології.  І мені здається, що у Дніпрі нам цього дуже бракує. А також нам не вистачає дискусії, яка є, наприклад, у Києві. Бо я особисто голосувала за зміни назв станцій метро в столиці. Нічого подібного у Дніпрі я не бачила".

Нещодавно Юлія дізналась про те, що проспект Пушкіна перейменували у проспект Лесі Українки. Жінка була приємно вражена цим, адже є великою прихильницею української письменниці та її творчості. Але вулиці, названі на честь американських астронавтів, не викликали у Юлії подібних емоцій. Жінка вважає, що влада обрала такі назви саме через те, що хоче зробити із теми космонавтики бренд Дніпра. Але в такому випадку, на думку художниці, краще б було перейменувати вулиці саме в честь українських астронавтів. 

"Тут треба почати з того, чому ми змінюємо назви. Зрозуміло, що це пов’язано з деколонізацією. Ми називаємо росію імперією, а себе – колоніями. Можемо дискутувати на цю тему, але, на мою думку, за 10 місяці війни це вже факт. Але в контексті глобальної економічної системи Королева Єлизавета була монархом і мала свої колонії. Якщо ми звернемось до її історії правління, то побачимо, що ще на початку ці колонії існували та так само люди з різних країн, як і ми зараз, були пригноблені. Тому мені здається подібна зміна справжнім нонсенсом". 

Що говорить експерт? 

Валентин Старостін. Фото: Фоліо

Валентин Старостін каже, що на сьогодні дерусифікацію ніхто офіційно в країні не оголошував, але з березня у Дніпрі поступово прибирають назви, які пов’язані з країною-агресоркою. Виявили першочергові імена, що мають піти назавжди з наших вулиць, це близько 500 об’єктів. 

Робоча група по перейменуванню вулиць складається переважно з істориків і громадських діячів. Процес побудований так: спочатку публікується проєкт рішення на сайті міської ради за два тижні до сесії. У цей час кожен охочий може висловити свою думку.

Наприклад, ще у квітні було подано перейменування вул. Новгородської на вул. Південна Брама. Нову назву прив’язували до Богородицької фортеці, бо вона входить безпосередньо до південної брами цього історичного об'єкта. Та місцевим жителям назва не сподобалась, вони зупинили свій вибір на вулиці Хутірський. Хоч таких випадків у практиці робочої групи було не багато, та Валентин Старостін запевнив, що комісія завжди готова йти на зустріч громадськості.

"Насправді пропозиції може подати будь-який громадянин міста Дніпра та будь-яка громадська організація. Якщо є звернення городян по конкретній вулиці, то воно, як правило, враховується, і далі висувається на комісію".

Перші перейменування та зміна табличок. Фото: dnipro.design

Вибір на користь назв, що викликали найбільше питань у жителів, Валентин Старостін пояснює наступним чином:

"Ще не було жодного рішення, яке б не викликало певного спротиву громадськості. Так було і з назвами вулиць на честь американських космонавтів. Ми вирішили вшанувати значущість космічних перегонів 20 сторіччя, саме тому Казакова була перейменована на честь Ніла Армстронга. Так само і з Шепардом. Тож ці пропозиції звучали кілька разів, і ми вирішили їх використати".

Головна мета робочої групи – привести топоніміку у той стан, в якому вона була до 20 сторіччя. Саме тому робоча група вирішила звернутися до архаїчних назв, які існували ще у 18 сторіччі. Так, наприклад, виникла вулиця Довжок (це назва яру, біля якого знаходиться ця вулиця) та багато назв, пов’язаних з воєнною тематикою:

"Були дорікання: “A де імена наших героїв?”. Але річ у тому, що по загиблих ми можемо діяти лише за поданнями. Перейменування має бути погоджено з родичами. Вулиць на честь героїв та міст, що постраждали в війні, у нас вже досить багато і вони продовжуватимуть з’являтись".

На одній з останніх сесій депутати проголосували за перейменування скверу на лівому березі на честь Героя та дніпровського активіста Максима Семенова. Про чоловіка, який змінював Дніпро, ми створили цілий текст.

Валентин Старостін зазначає, що топоніміка дозволяє орієнтуватись у місті. Тому головна вимога до нових назв – це унікальність. Бо якщо вони будуть дублюватися, це стане проблемою для роботи комунальних та аварійних служб.

Поділитися: