"Тут складно, але ми боремося". Переселенка з Харкова розповідає, чому її бізнесу так важко вижити у Дніпрі

"Тут складно, але ми боремося". Переселенка з Харкова розповідає, чому її бізнесу так важко вижити у Дніпрі

Повномасштабна війна змусила Дарину Гірську закрити магазин та вивезти увесь товар з Харкова. У Дніпрі підприємиця була певна: її чекає шалений успіх. Проте проблеми почали сипатися одна за одною, з часом Дарина стала працювати собі у збиток. Що допомогло не опустити руки? Та як справи йдуть зараз? Ми побували в крамниці "Koza Dereza" та поспілкувались з власницею.

Як народилася "Koza Dereza"? 

Ми зустрічаємося з Дариною Гірською просто всередині крамниці. Вона тут і за продавчиню, і за начальницю: так працює щодня з 12 до 19 години. Магазин подарунків розташований в історичній будівлі на головному проспекті Дніпра. Пройти повз крамницю складно, вважає Дарина, бо назва "Koza Dereza" чіпляє око: 

"Це був 2014 рік, тоді попитом почало користуватися все українське, тож ми обирали назву з народних казок. І це вистрілило. Навіть зараз люди проходять вулицею і кажуть: "О, коза-дереза".

До того, як відкрити власну справу, Дарина працювала у великій компанії, займалася маркетингом. Їй постійно доводилося обирати подарунки для партнерів чи призи на змагання. Тож, коли вирішила починати щось своє – ідея магазину сувенірів виникла сама собою. 

Так 9 років тому у Харкові зʼявилася "Koza Dereza". Керувала справами Дарина разом з партнеркою, аж поки у 2022-ому не прийшла повномасштабна війна. У будівлю, де знаходився магазин, прилетів снаряд. Тож Дарина зібрала увесь товар і переїхала у західну частину України. 

"Разом з чоловіком та мамою ми оселилися в якомусь селі, але мені там було важко. Цілими днями сиділа та нічого не робила. Тоді вирішили поїхати до Дніпра – він ближче до нашого Харкова". 

У Дніпро родину Дарини запросили друзі – самі поїхали за кордон, тож їхня квартира була порожня, там сімʼя й залишилася. 

"З собою вивезла асортимент магазину. Я пробувала продавати на ОЛХ деякі товари, щоб хоч якісь гроші заробити. А про відкриття крамниці навіть і не думала", – згадує Дарина. 

Все змінилося в один день: тоді жінка йшла на пошту, аби купити колекційну марку, і помилилася відділенням. 

"Випадково побачила приміщення, що здавалося в оренду. Думаю:"Ні, піду далі". А потім все ж подзвонила, спитала. Те приміщення власник здав, але я знайшла інше. І вже у липні ми відчинили двері у Дніпрі", – розповідає Дарина.  

Грошей на відкриття було небагато – залишки новорічного прибутку, згадує підприємиця. Тиснули й кредити, які брала раніше:  

"Я вірила в шалений успіх, бо на початку все виходило чарівно. Літо й осінь 2022 року були непогані за прибутком, а от у 2023-ому ми працювали в нуль або в мінус".

У жовтні 2023-го Дарина Гірська вирішує відновити роботу магазину "Koza Dereza" і в Харкові. 

"Дніпряни більш консервативні": про різницю менталітетів 

Нині бізнес Дарини Гірської працює одразу на два міста: Дніпро та Харків. Проте асортимент для кожного магазину доводиться обирати окремо: аж надто різняться смаки покупців. Дарина зробила висновок: у Харкові люди сміливіші та готові придбати щось екстраординарне. Тоді як у Дніпрі, навпаки, більше консерваторів: 

"Наприклад, у нас є "пʼяні стакани". Коли перший набір зʼявився у харківській крамниці, за ним стояла черга. У Дніпрі такого нема. Я переконувала покупців: "Візьміть, не бійтеся". Потім дякували"

Натомість у Дніпрі найкраще продаються настолки: як от "Бізнес по-дніпровськи" або ігри для пар. Ще один бестселер – свічка з ароматом міста. Вона пахне печивом "Дніпро". Їх роблять переселенці у Львові. Стаканчик створюють з пресованої переробленої кави. А під воском, на дні, – листівка з насінням чорнобривців, щоб можна було виростити рослину. 

"У Харкові люблять екологічні речі. У нас є прикольний ресайкл центр, вони здебільшого працюють на Європу. Наприклад, ось сумка: основа з намету, прикраси з камер велосипеда, а самі ручки – альпіністське спорядження. У Дніпрі таке мало кому подобається", – ділиться спостереженнями Дарина. 

Підприємиця називає свій магазин не інакше як "паличка-виручалочка". Впевнена, що він стане у пригоді, коли потрібно купити багато подарунків для різних людей. 

"Все, що ми бачимо прикольне в інтернеті – у нас є. Ми навіть у виробників обираємо тільки вершки – найкращі декілька продуктів. Буває так, що ціни від українських майстрів кусаються, тоді ми шукаємо у закордонних. Наприклад, скарбнички для прикрас. В Україні немає таких гарних за невисокою ціною". 

Ціни у магазині варіюються від ста гривень до декількох тисяч. Усі найдорожчі позиції, що були у Дніпрі, нині перевезли до Харкова: 

"Там люди хочуть себе радувати і більше витрачають, мені так здається". 

"Мінус" був стабільний": як виживає бізнес Дарини у Дніпрі 

Прибуток у Дніпрі навіть через півтора року існування магазину – нестабільний, зізнається підприємиця. Виживати допомагають гранти. Нещодавно Дарина отримала державну допомогу у "Дії". Це, вважає, знак продовжувати свою справу: 

"Дніпро я так і не розгадала до кінця. Колись у магазин зайшла жінка, яка нині мешкає в Америці, і там займається підприємництвом. Вона сказала: "Якщо ви побудуєте бізнес у Дніпрі, то зможете й у будь-якому місті світу. Тепер для мене це виклик. Тут складно, і ми ще боремося". 

Нині Дарину у Дніпрі тримає тільки магазин. Додому повертатися не хоче, поки не налагодить бізнес. 

"В Харкові дуже класна тенденція: там підприємці підтримують одне одного. Хтось відчинився – всі йдуть до нього. Десь вибило вибухом вікна – усі разом пʼємо там каву. Ми цю акцію називаємо "Підтримка 100 гривнями". Ці гроші ходять по колу", – розповідає підприємиця. 

І якщо бізнесмени у Дніпрі не такі дружні, то покупці – навпаки. Дарина дивується: люди тут люблять Харків, і завжди прагнуть щось купити, щоб підтримати. 

"Це справа мого життя. Мені здається, тільки в цьому випадку ти можеш працювати в мінус. Протягом 2023 року він був невеликий, але стабільний. І це не надихало. Здавалося, я щось роблю неправильно", – ділиться Дарина. 

"Розширятися не планую": що чекає "Koza Dereza" у майбутньому 

Щодо короткострокових планів – Дарина Гірська мріє, аби магазин у Дніпрі працював зі стабільним прибутком. А також – найняти помічницю: 

"Відкривати інші магазини по Україні поки не планую, точно не у війну. Хотілося б бачити результати своєї роботи у Дніпрі". 

Також Дарина працює над сайтом і соцмережами, аби більше покупців дізналося про "Koza Dereza". "Зараз одна велика мрія – Перемога, і вона затьмарює всі особисті", – підсумувала Дарина. 

Якщо вам хочеться підтримати бізнес Дарини Гірської, можете завітати у магазин подарунків та сувенірів "Koza Dereza" за адресою пр. Яворницького, 41. 

Цей текст став можливим в межах програми “Єднання заради дії”, що втілюється IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключно відповідальністю ГО “КУСТ” та необов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США.

Поділитися: