14 подкастів про дніпровську культуру, історію, бізнес, спорт та багато іншого.
До Міжнародного дня подкастів КУСТ зібрав добірку проєктів про Дніпро та від дніпрян. Це можливість подивитися на місто по-новому завдяки унікальним записам, створеним місцевими авторами. Від підприємництва до культури, від волонтерства до архітектури — історії, що розказують про розвиток Дніпра, його людей та ідентичність.
Подкаст про дніпровську архітектуру
У програмі "ЗручноМіськБуд" є випуск "Як Дніпро став містом хорошого дизайну" від 2021 року. Це розповідь про те, що Дніпро – одне з небагатьох українських міст, у якому є приклади гарної сучасної архітектури. Реконструюються пішохідні вулиці, а нові станції для метро проєктують у британській студії Захи Хадід. У місті навіть є посада головного художника, який відповідає за увесь стиль міста: вивіски на фасадах, лівреї (окраска) громадського транспорту, елементи навігації, дизайн вуличних меблів.
"Що таке хороший міський дизайн і чому у Дніпрі вдається втілювати якісні сучасні проєкти з архітектури та дизайну, спілкувались з Сергієм Білим, головним художником Дніпра", – пишуть автори подкасту.
Подкасти від DCCC про митців
Центр сучасної культури у Дніпрі (Dnipro Center for Contemporary Culture) випустив 6 епізодів подкастів у програмі "Тепер". Це серія інтерв'ю з дніпровськими художниками, кураторами та музикантами. Вони виходили з 31 травня 2021 року по 7 червня 2021 року.
"Поміж" – про ідентичність дніпрян
"Поміж" – це подкаст про культуру, локальну ідентичність та контексти Дніпра. Має два сезони, загалом 20 епізодів. Випуски виходять з 17 вересня 2022 року, а крайній був 31 липня 2024 року. Ефір ведуть Оля Василець та Дінара Халілова.
У 1 сезоні в покадсті говорили про культуру в умовах війни з українськими діячами та діячками. Це була спроба осмислити те, якою є роль культури у воєнний час, як вона може відповідати на сучасні виклики та впливати на суспільство.
"Мабуть, найбільший відгук ми отримуємо щодо епізодів про історію Дніпра. Люди хочуть дізнатися, що було тут раніше, як жили люди, які процеси відбувалися навколо і як все це впливає на нас сьогодні. Але загалом бачимо, що про Дніпро цікаво все", – пишуть автори подкасту.
Тому 2 сезон "ПОМІЖ" зосереджений на локальній ідентичності та контекстах Дніпра. З українськими істориками, дослідниками та діячами культури ми говоримо про те, що нас формує: памʼять, колективні травми, міфи, ландшафти та вплив подій минулого на сьогодення.
"Нашій команді цікаво досліджувати рідне місто з різних сторін, часто доволі неочевидних. Наприклад, серед тем, які обговорювали в рамках подкасту: чому потрібно переглянути офіційно прийняту дату заснування Дніпра; як на нас впливає життя в степовій зоні; чи актуальний для нас сьогодні козацький міф; чому Дніпро можна вважати літературним містом; як радянська влада змушувала нас забувати минуле та як тепер деколонізувати самих себе. Це дозволяє подивитися на Дніпро інакше та побачити розмаїття його історій", – розповіли автори.
Другий сезон набрав більшу кількість прослуховувань, ніж перший.
До безпосереднього створення подкасту залучено кілька людей з команди медіа. Це дві ведучі, редакторка, звукорежисер, дизайнерка. Вони продовжують працювати над другим сезоном.
"До кінця року плануємо випустити ще 6 епізодів подкасту про Дніпро. Цього разу хочемо поговорити про індустріальний спадок Дніпра, культуру та мистецтво, етнічні спільноти та те, як люди жили на території сучасного міста багато років тому. Сподіваємось, що вже у жовтні повернемось до наших слухачів та слухачок з новими розмовами й гостями", – кажуть автори.
Подкаст про українську і дніпровську культуру
Dnipro Art College теж створює свої подкасти з назвою "Art College Podcast". Випустили 21 епізод за рік. Останній – "Валер’ян Підмогильний і старий Катеринослав", що вийшов три місяці тому.
Подкаст ММД
Уже існує 5 епізодів подкасту від Молодіжного медіацентру Дніпра, останній з яких вийшов 30 серпня 2024 року. Розповідають про людей, що допомагають у розвитку нашого міста.
Молодіжний медіацентр Дніпра (ММД) – це громадська організація, створена у 2019 році, де молодь може безкоштовно набути експертних навичок у різних сферах медіа – від фото- і відеозйомки до SMM і дизайну.
Перший сезон був присвячений мотиваторам України. Це були молоді люди, які відкрили свою громадську організацію або якийсь бізнес чи простір.
Нещодавно вони запустили новий сезон, що називається "Military edition". Це подкасти з військовими різних спеціальностей, які створюються, аби розповісти цивільній молоді про різновиди військ. У гостях першого випуску – командир та заступник командира з озброєння батальйону ударних БпАК "Ахіллес", 92 ОШБр.
"Ми хочемо зруйнувати думку, що військова справа – це дуже складно, що це для якихось особливих людей, які були народжені для війни. Насправді військовим може бути будь-яка людина. Цивільні абсолютно не розуміють, що відбувається на війні. Через це виникло багато міфів і стереотипів, є дуже великий бар'єр між цивільними і військовими", – розповідає Єва Резніченко, одна з авторок проєкту.
У створенні подкасту бере участь більше 10 людей. Це монтажери, оператори, редактори, журналісти-практиканти з ДНУ. На створення одного випуску йде близько місяця.
"У нас молодь вчиться знімати. Загалом це не професійні люди, а дівчата та хлопці з університетів, зі шкіл віком від 14 до 35 років. Ми даємо їм спробувати, навчитися і можливо у подальшому працювати у медіа, як журналіст, оператор, фотограф, дизайнер", – розповідає Єва.
Подкаст про гуманітарні ініціативи
SPIU podcast розпочався лише 7 вересня 2024 року, але вже має 3 відео, у яких розкриває силу людського духу і діяльність гуманітарних організацій та волонтерів.
"Хочеш відчути справжню силу духу? Тоді тобі до нас! Ми розповідаємо історії, які зворушують до глибини душі. Історії про людей, які не бояться труднощів і змінюють світ на краще", – пишуть автори подкасту.
Про розвиток Дніпра у 2024 році
25 липня 2024 року редакція Radio NV провела другу зустріч-дискусію у Дніпрі, яка вилилась у подкаст "Куди рухається Дніпро? | Міллер, Міхно, Владімірова". Мова йшла про те, чим живуть та до чого готуються місцева влада, бізнес та громадські організації.
"Як логістично та інфраструктурно об’єднати таке архітектурно складне місто? Як покращити життя людей похилого віку, маломобільних і хворих? Як влада спільно з бізнесом можуть утримувати людей у місті? Якою є стратегія міста? Як враховує влада та бізнес той факт, що головною робочою силою міста стають жінки?", – пишуть творці подкасту.
Подкаст про підприємців
Дніпрянин Артем Рудой, засновник девелоперської компанії "RAM-Industrial", три місяці тому почав випускати подкасти з українськими підприємцями. Вже створив 6 випусків. Його останнє відео вийшло 17 серпня 2024 року: "Ян Гребенцов | П'яна вишня | Львівські Круасани | Франшизний бізнес – вся правда".
"Створюю функціональні та доступні квадратні метри. Фанат підприємництва з пелюшок. У подкастах тільки унікальні підприємці України", – пише він на своїй сторінці в ютуб.
Подкаст про сучасний український бізнес
BEI Подкаст – 3 епізоди про гроші, як їх заробити та стати популярним. Останній вийшов 27 червня 2024 року, називається "Юридичний захист під час мобілізації".
Як повідомляє автор, Олександр Бей, основна мета подкастів – показати, що в Україні можно заробляти класні гроші, головне мати бажання.
"Найголовніше – це навчити молоде покоління українців робити бізнес. Чим більше бізнесу, ти краще для країни", – каже Олександр.
У процесі створення подкастів бере участь 7 людей: ведучий, 3 оператори, помічник по бекстейджу, монтажер та продюсер.
"Найцікавіше буде попереду, тому що я змінюю формат і подкасти тепер не будуть привʼязані тільки до бізнесу. Запрошуватиму різних інфлюенсерів, які будуть ділитись досвідом заробітку у різних професіях та життєвим досвідом. Буде більше життєвих тем, більше гумору, але концепція про гроші залишиться", – розповідає Олександр.
Наступний випуск оновленого подкасту варто чекати вже у жовтні.
Спортивний подкаст
Футбольний клуб "Дніпро-1" випустив свою серію подкастів про спорт. Вийшло 5 епізодів, останній – 27 березня 2024 року з футболістом Валерієм Юрчуком.
На жаль, проєкт закритий, нових випусків подкасту вже не буде, повідомили нам автори.
"Горизонтальний подкаст" про домашнє насилля
У лютому 2024 року дніпровський Мартін-клуб записав серію подкастів про домашнє та гендерно зумовлене насильство. Про цю організацію ми писали в нашому попередньому матеріалі.
"Мета цього проєкту – донести до людей інформацію, що замовчування проблеми не є її вирішенням. Постраждалі від насильства приховують свій біль, бояться його виносити назовні, просто соромляться. Чому цього не треба робити у наших подкастах розкажуть люди, які давно працюють з цією важкою темою та допомогли багатьом", – пишуть творці на своїй сторінці у Фейсбук.
У першій серії Ганна Карпеченкова, польова координаторка з протидії гендерно зумовленого насильства Фонду ООН у галузі народонаселення, розповідала про українську першість у світі щодо допомоги постраждалим та чому інші країни вчаться у нас. Також про рутину роботи патрульних поліцейських, вразливість внутрішньо переміщених осіб та принципи Стамбульської конвенції.
Вийшло десять випусків. Крайній – 12 червня 2024 року про домашнє насильство щодо дітей.
"Ми спробували це зробити в максимально простій формі, без настанов і моралізаторства. Слухайте, дивіться та робіть висновки. Головне – не мовчіть!", – додають у Мартін-клуб.
Знайти всі випуски можна тут або на SoundCloud.
Роман про місто Дніпро – прослухати уривок у подкасті
У новому епізоді подкасту "Ранкова доза", де відомі митці, письменники, політики та блогери розказують свою улюблену літературну історію, можна послухати про зміни епох у романі В. Домонтовича "Без грунту".
"Цього разу ми послухаємо уривок із тексту, якому б годилося бути куди більш визнаним і пошанованим українською публікою. Він нас цікавить своїм яскравим, характерологічно точним, довершеним змалюванням одного із нинішніх мегаполісів України – Дніпра", – пишуть автори подкасту.
У часи Домонтовича, 1920-1930 роки, Дніпро ще називалось Катеринославом і щойно переживало свою трансформацію із провінційного гарячого степового міста у промислового монстра.
Випуск вийшов у квітні 2023 року.
Подкаст про українізацію Дніпра
У RADIO NV є ранкове шоу "Новий ранок", один випуск якого називається "Декомунізація та українізація Дніпра за громадський бюджет". Випуск 2022 року.
"Молодь має свої проблеми з тим, чим зайнятися, але в деяких українських містах, над якими особливо тяжить радянська спадщина, до них також додається виклик декомунізації та просування нових цінностей. Як це робити та з якими складнощами доводиться зіткнутися? Розповідає Владислав Мельничук, голова Спільноти активної молоді", – пишуть творці проєкту.
Подкаст про мандрівку Дніпром
У програмі "Дикі мандри", що розповідає про все найважливіше, що треба знати про міста і країни, у яких варто побувати, є випуск про річку Дніпро за 2020 рік. Він називається "Дніпро — забуті пороги, затоплені землі й головна річка країни".
"Як виглядає початок головної річки України? Чим були знамениті дніпровські пороги та куди вони зникли? Навіщо Дніпрогес аж тричі підривали? Сьогодні говоримо про Дніпро — його загадки, історії й майбутнє", – пишуть творці подкасту.