Експеримент. Як працює Precious Plastic Dnepr

Експеримент. Як працює Precious Plastic Dnepr

Дніпряни готові робити з пластику меблі та дизайнерські прикраси. Але їм потрібна хороша майстерня.

Двоє дніпровських ентузіастів у себе в гаражі зібрали пару машин, переплавили гору пластикових пляшок і тепер показують зразки різнокольорових плиток, вазочок, підставок для олівців: мовляв, ось що можна робити з пластику. Його не потрібно викидати. Пластик – цінна сировина.

Вони просувають цю ідею з того часу, як приєдналися до глобального проєкту Precious Plastic. Андрій Цегельник і Андрій Поліщук знайшли сайт проєкту випадково. Завантажили креслення, купили деталі – і ось уже два роки переробляють пляшки, кришечки, пластикове паковання, яке їм віддає кілька сотень сімей у Дніпрі.

Precious Plastic ( "цінний пластик") почався з нідерландця Дейва Хаккенса. За вісім років спільнота виросла до понад 80 000 людей з 500 майстернями по всьому світу. Вона працює за принципом "відкритого коду". У вільному доступі є креслення, опис технології, ідеї виробів. Для тих, хто хоче приєднатися, вже зняли відеоуроки і написали посібник, у якому є вся інформація: від температури плавлення різних видів пластику до чернетки бізнес-плану для майстерні. Так, це основна ідея Precious Plastic – на тому, що більшість людей вважає сміттям, можна заробляти.

Фрази англійською, які будуть зустрічатися в тексті, взяті з цього посібника.

Choose your plastic and start easy

Зараз майстерня двох Андріїв – це гараж, більшу частину якого займають пакети з кришками, пляшками, дисками, пакованням з-під кетчупу. Вдома теж усе забито, тому пластик вони поки не приймають. Їхня мета – зібрати гроші на простору майстерню і нове обладнання.

Андрій Цегельник
Андрій Поліщук

А поки що вони вдосконалюють технологію і роблять вазочки, підставки і плитки-зразки, які спресовують вручну.

З цього починають усі, хто працює за технологіями Precious Plastic. Далі фантазія нічим не обмежена.

У Києві, Львові та Одесі теж є майстерні Precious Plastic. Одесит Женя Хлєбніков почав цим займатися набагато раніше дніпрян, вже багато працює на замовлення, і його столики стоять навіть у львівських кафе. Майстерня Жені стала приносити прибуток.

Женя працює з чистим пластиком, як і більшість людей у спільноті Precious Plastic. Два Андрія з Дніпра пішли далі – вони експериментують із матеріалами. То змішають пластик із піском, то подрібнять старі диски і спресують із них блискучий матеріал.

Ось що виходить із дисків і коробок від них.
А тут до пластику додали пісок.

Можливість експериментувати це якраз те, що привело їх у проєкт. "На першому місці для нас дух експериментаторства, – говорить Андрій Поліщук. – А вже потім – надія вийти на прибутковість".

Андрій сподівається, що у майбутньому світ почне цінувати пластик і ставитися до нього як до вторсировини. Так само, як зараз ставиться до скла. "Я почав сортувати сміття, тільки коли став працювати з Precious Plastic. І зрозумів, що це неважко. А на планеті завдяки цьому стане чистіше жити".

Make plastic valuable

"Який сенс, якщо ми будемо про це просто розповідати. Потрібно почати зробити лавочки, поставити їх у парку, написати, що вони повністю з переробленого пластику. Тоді люди замисляться, що пластик це сировина і його не потрібно викидати".

Це говорить Світлана Боброва. Вона в команді Precious Plastic Dnepr шукає можливості співпраці.

Світлана Боброва

Світлана сподівається, що з часом можна буде переробляти не тільки чисто вимиті пляшки, які люди принесли самі, а й те, що роками накопичується на звалищах.

В умовах майстерні це неможливо. Потрібно мати як мінімум потужне обладнання для миття пластику зі звалищ. Але дніпровська команда Precious Plastic хоче показати, що переробка може бути прибутковою. І що зі сміття можна робити шикарні дизайнерські речі. Вони вірять, що це надихне інших працювати з пластиком як зі вторсировиною.

Команда Precious Plastic Dnepr: Алла Ричка (шукає гранти), Світлана Боброва, Андрій Цегельник та Андрій Поліщук.

"Дизайнери нам вже кажуть – це круто, з цим можна працювати. Місто поки не відповідає на пропозиції про співпрацю. Йому потрібно показати щось готове – лавочку, наприклад. Поки що департамент екології підтримує нас морально", – говорить Світлана.

Хочу допомогти.

Don't burn plastic

Зараз у гаражі стоїть дробарка. Поруч екструдер ця машина плавить подрібнений пластик і вичавлює масу, схожу на пластилін. Поки маса не застигла, з неї можна скрутити, наприклад, вазочку для яблук. Чимось нагадує роботу 3D-принтера.

Люди віддають хлопцям вимитий пластик.
Він сортується за видами і кольорами.
Дробарка подрібнює пластик.
Тепер його можна плавити.
Пластик засипають в екструдер…
…і ліплять різні вироби.
Або спресовують у плитки.

Share back

"База креслень і виробів на сайті Precious Plastic постійно збільшується. Усі, хто розробляє щось нове, відразу викладають у вільний доступ інструкції. Ми модифікуємо стандартний прес і теж викладемо креслення, коли випробуємо нову модель", – говорить Андрій Цегельник. Результати своїх експериментів із матеріалами вони теж викладуть на сайт.

Так це і працює – кожному, хто хоче зробити свою майстерню, не потрібно вивчати все з нуля. Люди по всьому світу діляться знаннями та напрацюваннями.


Коли два Андрія зрозуміли, що більше не можуть вкладати свої гроші в майстерню, вони вирішили "вийти в люди" – створили чат у телеграмі, спробували залучити більше людей до проєкту. І у них вийшло. Вони відчули підтримку дніпровської спільноти.

Зараз більшість людей сприймає сортування і переробку сміття як екологічну місію. Той, хто цим займається, повинен обов'язково бути волонтером, тому що це – про цінності, усвідомленість, порятунок планети. Але якщо правильно вибудувати процеси, то це може стати соціальним бізнесом. Бізнесом, який приносить прибуток і допомагає очистити природу від сміття.

Обидва Андрія готові піти з основної роботи і весь свій час приділяти проєкту. Але щоб Precious Plastic Dnepr розвивався, зараз потрібні великі вкладення. Можна допомогти зібрати гроші на майстерню і обладнання. Тоді у Дніпрі з'явиться місце, де будуть створюватися прикраси, меблі, навіть музичні інструменти з переробленого пластику.

Як допомогти: зробити донат за реквізитами.

 

Поділитися: