Куди здавати вторсировину у Дніпрі: пункти приймання

Куди здавати вторсировину у Дніпрі: пункти приймання

Кожен мешканець України залишає після себе близько 300 кг сміття за рік. А переробляється максимум 8% (для порівняння – у країнах Євросоюзу доходить до 60%). Решту відвозять на полігони та стихійні звалища.

У Дніпрі є тільки один офіційний полігон – "Правобережний" – і за день туди звозять 2 тисячі тонн сміття. Скільки накопичується на стихійних звалищах, порахувати неможливо.

Розв'язати проблему допоможе розумне споживання і сортування відходів.

В Україні з цим поки що складно і в плані законодавства, і в плані реалізації. Тому сортуванням зазвичай займаються активісти. У Дніпрі зараз діє три великі ініціативи з перероблення сміття і ще більше пунктів приймання вторсировини. Розповідаємо, як вони працюють і що приймають.

Куди подіти відсортоване сміття?

Пункти приймання на інтерактивних картах

⚠️ У більшості таких пунктів приймають тільки скло, макулатуру, алюміній і PET-пляшки.

Кілька років тому таку мапу запустили на сайті Мінекології. Але інформації там небагато, і вона явно застаріла.

Адреси пунктів приймання є на карті Recycle Map. Цьому проєкту два роки, і як запевняють розробники, база постійно поповнюється. Для кожного пункту прописано, які категорії вторсировини там приймають.

Є недолік: ці пункти не завжди надійні. Наприклад, на мапі зазначено, що в АТБ можна здати батарейки. Але єдиний перевірений проєкт із перероблення батарейок – це "Батарейки, здавайтеся" (про них ми напишемо нижче). І з АТБ вони не співпрацюють.

Скриншот з сайту recyclemap.org

Нещодавно з'явилась іще одна карта. На ній зазначено дуже мало пунктів по Дніпру, але можна пропонувати свої й поповнювати карту. Ще тут розписані основні правила сортування.

Скриншот з сайту recyclingpoints.org

⚠️ Перш ніж іти в пункт приймання, вказаний на карті, краще зателефонуйте й уточніть, чи не закрилися вони й що приймають.

Мобільний пункт приймання від "Екопатруля" (ЗАРАЗ ПРОЄКТ НЕ ПРАЦЮЄ)

У вихідні по місту їздить авто, яке забирає відсортовані відходи прямо у дворах. Маршрути повторюються кожен місяць, найближчу зупинку "Екомобіля" можна знайти тут (телеграм). Приймають набагато більше видів вторсировини, ніж звичайні пункти приймання (близько 50 категорій, включаючи пакети, пластикові дитячі іграшки, пінопласт і TetraPak). Подробиці – в цьому пості.

Фото з телеграм-каналу "Екопатруля"

За приймання вторсировини потрібно буде доплатити (це пов'язано з витратами на авто, яке постійно ламається, склад и досортування). Тарифи такі: за 35-літровий пакет 30 гривень, 60 л – 50 грн, 120 л – 70 грн. Безкоштовно приймають макулатуру, пляшки з маркуванням PET-1 і скло. Як оплатити – розписано тут.

Безкоштовні пункти приймання в ОСББ

ОСББ на Тополі, Соколі та Фрунзенському відкрили стаціонарні пункти приймання, куди можна привезти вторсировину безкоштовно.

У них можна здати набагато більше видів вторсировини, ніж у звичайних пунктах. Перш ніж везти туди вторсировину, варто уточнити, чи працює пункт: їх утримують волонтери, і обставини можуть змінюватися.

Precious Plastic (ПРОЄКТ ТИМЧАСОВО ПРИЗУПИНЕНО)

Це глобальний рух із перероблення пластику. Його мета – показати, що пластик цінний як вторсировина і з нього можна робити гарні речі. У Дніпрі намагаються розвивати майстерню Precious Plastic Dnepr, але потрібні дуже великі вкладення. Рік ініціатива працювала безкоштовно, але місяць тому запустили послугу платного збору (100 гривень). В домовлений час до вас приїжджає машина і забирає пластик. Записатися на вивезення можна в телеграм-чаті PreciousPlastic Dnepr. Що приймають, розписано тут.

У майстерні Precious Plastic Dnepr із переробленого пластику роблять різні речі

Пункти приймання "Батарейки, здавайтеся!"

Організація "Батарейки, здавайтеся!" кілька років по всій Україні збирає небезпечні відходи: батарейки та акумулятори. Потім їх відправляють на перероблення в Румунію. Це єдиний проєкт в Україні, який гарантує переробку батарейок і точно не викидає їх на смітник.

Коробочки для збору стоять у великих супермаркетах, АЗС та деяких офісах. Точно є коробочки в "Епіцентрі", WOG, JUSK, "Новій лінії". Щоб відрізнити контейнери від псевдозбору, шукайте на них голограму "гарантована переробка" і напис "Батарейки, здавайтеся!". У ботсаду Дніпровського національного університету теж збирають батарейки (потім їх передають в "Епіцентр"). Більше інформації про "Батарейки, здавайтеся!" – на сайті.

Фото "Батарейки, здавайтеся!"

Інші небезпечні відходи (наприклад, ліки або ртутні лампи) можна здати тільки на утилізацію. Тут – список українських компаній, у яких є на це ліцензія.

Поділитися: