"А ми не знали, що у нас є каскадні водоспади": як "Риба Андрій" 10 років розвиває локальний туризм

"А ми не знали, що у нас є каскадні водоспади": як "Риба Андрій" 10 років розвиває локальний туризм

"Рибі" 10 років. Зараз у туристичного клубу копіюють маршрути і "хантять" екскурсоводів, а 10 років тому, коли все починалось, ринок місцевого туризму у Дніпрі був порожнім. Кілька компаній проводили шкільні тури до Петриківки, на Хортицю і трохи містом. 

Це партнерська історія. 

Аби знайти щось цікаве, Маргарита Задовська, нині співвласниця турцентру, шукала на гугл-мапах маленькі села в області, у них – незвичайні об’єкти. Якось випадково Рита побачила на виставці у ТЦ фотографію Дніпровського замку. Зараз вже відомо, що це дача архітектора Хляпатури, який побудував її у формі маленького замку, але тоді під фотографією не було жодного підпису. Тільки через знайомих дівчина вийшла на селище Дніпровське, з’їздила туди сама і почала проводити екскурсії. 

До речі, це правило у "Рибі" існує вже 10 років – перш ніж збирати групу, треба перевірити локацію. 

Вдвох на "Інтерпайп" не можна 

"Ми були першовідкривачами багатьох нових місць і стали одними з перших, хто почав масово возити дніпрян по області, у Солонянський район, на Токівські водоспади, у Самарський ліс, Кривий ріг", – розповідає співвласниця "Риби" Христина Самойлова. Дівчина згадує, що турцентр починався з двох людей, які вирішили організувати екскурсію на "Інтерпайп" для своїх друзів. Одному чи вдвох туди потрапити було неможливо, тож довелося збирати групу. А далі виникло питання: чому б не створити на базі антикафе і хостела туристичний центр і не проводити екскурсії містом. Одні з перших турів були до Аерокосмічного центру і залаштунки Театру опери та балету. 

"Це був 2014 рік, після подій на Майдані люди почали більше цікавитись внутрішнім туризмом. Хоча десь і скептично до цього ставились. Казали: "Що я не бачив у Кам’янському чи у Кривому Розі". Потім з’ясовувалося, що нічого. Ми давали можливість потрапити на ті локації, до яких майже неможливо доїхати без машини. Наприклад, це Токівські водоспади чи вільногірські Мальдіви", – згадує Христина. 

Сім неочікуваних фактів про Дніпро та область: 

1. Неподалік Кайдацького мосту є острів Куба. 

2. Монастирський острів є одним з 22 енергетично сильних точок планети, деякі люди стверджують, що там є портал у паралельний світ. 

3. На Барикадній є середньовічна кав'ярня-бар "Кубок ворона" у підвальному приміщенні.

4. Недалеко від Дніпра є Новомиколаївський кар’єр, який називають Дніпровським Синевиром за чистоту води. Кар’єр має форму серця. Також там є підводний музей, куди дайвери занурюють різні експонати та прикрашену ялинку на Новий рік.

5. Унікальний комплекс козацьких церков в Китайгороді не має аналогів в Україні. 

6. Гора Калитва утворена внаслідок танення льодовика. Там було знайдено скелет мамонта. За легендою, саме на Калитві стояв легендарний камінь з написом: "Прямо підеш – смерть знайдеш, направо підеш – коня втратиш, наліво підеш – одруженим бути". 

7. Скульптурна композиція "Планета Нобеля" єдина у світі, має медалі, зроблені вручну всесвітньо відомим медальєром Євгеном Грошевим (мешкає у Дніпрі, скоро йому 91 рік! Медалі і монети, які він виготовляв, зберігаються в багатьох приватних колекціях і музеях світу). На кожній медалі зображено лауреатів Нобелівської премії з 1901 року. Сама куля виготовлена частково з утилізованих ракет стратегічного призначення.


"Буває, знайдеш цікаве місце в області, а екскурсовода звідти не маєш. Тоді телефонуємо голові сільради чи у місцеву школу, питаємо, чи є у них хороший краєзнавець. Я знайшла якось класного гіда у групі "Типовий Китайгород"", – розповідає Маргарита.

"Квартира, з якої потрапляєш у підземелля"

Коли "Риба" стала відомою, власники невеликих бізнесів почали самі запрошувати команду провести у них екскурсію. Наприклад, в селі Андріївка є така "Бджолярня Андрія Лебідя", а у Царичанському районі – крафтова винарня "Дрюківські вина", на обидві локації зараз можна з’їздити з турцентром.

"Кілька років тому нам написала мешканка будинку з гномами на Гончара. На першому поверсі вона орендувала квартиру, з якої можна потрапити у підземні ходи. У тій квартирі на стіні була частина фрески, на якій видно образ Христа.

Буває, у церкві залишають шматок старовинного розпису – у неї так було у квартирі. Ще вона зробила у себе сувенірну крамницю і маленьку кав’ярню", – згадує Маргарита. Але додає, що іноді навіть від цікавих екскурсій доводиться відмовлятись: занадто дорогі, важко спілкуватись з героєм чи екскурсоводом, або неприйнятні санітарні умови, як було на одній невеликій фермі в області. 

"Екскурсія у Барселоні, яку ми не проводили" 

На "Рибу", як на досвідчену компанію, часто орієнтуються місцеві туристичні фірми. Буває, копіюють тури прямо з описами у соцмережах. Буває, телефонують і питають, як вдається зараз набирати групи. Буває, замовляють екскурсії у гідів "Риби".

Багато турів, особливо по Україні, дійсно у всіх однакові, але іноді вдається придумати справді унікальний маршрут. У "Риби", наприклад, це геотури Дніпром та околицями. 

За освітою Христина, співвласниця "Риби", інженер - гідрогеолог. Тому їй цікаво розвивати цей напрямок. 

"Моє особисте "вау" – Кривий Ріг. Там є гід, Козаков Володимир Леонідович, який показує неймовірні індустріальні пейзажі! Велетенські діючі кар‘єри, затоплені – з кришталево чистою водою, шахтні відвали, самі шахти. Коли ти бачиш 200-метрову червону діру серед зеленого-зеленого поля, це справляє враження. Діра – це провальна зона шахт", – розповідає Христина.

Вулкан і підземні ходи: 5 фактів з геотуру

1.  За даними фахівців-геологів Дніпровської політехніки і екскурсовода, геолога, Юрія  Тимофійовича Хоменка, у Дніпрі, у нижній частині водоспаду Ревучий, спостерігаються прояви вулканізму. Там знаходиться дайка діабазів (вулканічна порода) серед гранітоїдів Дніпропетровського комплексу Українського щита. Потужність дайки невелика (біля 40 см), а протяжність – до 50 метрів. Пластове тіло майже вертикальне, нахилене під кутом до 80 градусів на схід.

2.  Під пішохідним мостом у Дніпрі знаходиться вертикальна жила епідозитів (унакіт) шириною до 5 см і протяжністю кілька метрів. Також епідозити зустрічаються у Рибальському та Кодацькому кар’єрах. У Рибальському кар’єрі є гнізда ніжно-бузкового кварцу. Також там є тектоніти, а саме – яшмоподібні породи.

3.  У Рибальському кар’єрі представлено до 400 видів різноманітної палеогенової фауни: древні корали, двостворчаті молюски, гастроподи, ципалоподи та навіть зуби акул. У Геолого-мінералогічному музеї є колекція цих зразків. 

4.  На глибині 14 метрів є підземний хід (штольня) від Дніпровської політехніки до Спасо-Преображенського собору. Ширина його 1,5 метри, довжина – до 2 метрів. Також система ходів є у парку Шевченка. Хід був засипаний під час Другої Світової, щоб місцеві не користувалися ним для крадіжок. 

5.  Існує нульовий меридіан, що раніше проходив через територію нашого міста. А саме через острів Кодачок, балку Сажівку, Хортицю, Карадаг та Єрусалим. 

Найбільш неприємна історія, пов’язана з конкуренцією, сталася минулого року, коли хтось організував екскурсію Барселоною від імені "Риби". 

"Нам написав іспанський гід, що ми замовили у нього екскурсію з транспортом для кількох українців. Здається, вони не прийшли… Потім ми з’ясували, що це інша екскурсоводка спеціально скористалася нашою перевіреною назвою, аби точно вдалось організувати прогулянку", – розповідає Христина. – Ми не знаємо, чи єдиний це випадок". 

"Люди дізнались, що у їхній будинок потрапила ракета, під час екскурсії на хуторі" 

Через повномасштабну війну "Риба Андрій"  відмовилась майже від 40 % екскурсій. Це напрямки Херсонської, Миколаївської, Одеської областей, Харкова, Запоріжжя, до якого раніше їздили щовихідні. Також "Риба" періодично робила більш глибокі, ніж зараз екскурсії до Самарського лісу. 

До 24 лютого турагенція регулярно проводила екскурсію у Соледар. 

"Там ми відвідували соляну печеру і заїжджали на завод шампанських вин у Бахмуті, – розповідає Маргарита. – Пам’ятаю, привезла групу трішки раніше. Бачу, є зайві дві години. Запропонувала заїхати у Бахмут. У них був відреконструйований сквер, алея троянд… Там було неймовірно гарно, а зараз міста немає".

Маргарита згадує, як часто їм доводилось скасовувати поїздки, бо не набирались групи. А тепер стільки людей шкодують, що не встигли побувати у Донецькій області.

Зараз буває, що на екскурсіях в області безпечніше, ніж у самому Дніпрі.

"Це були вечорниці на Петриківці у січні минулого року… Пізній виїзд, – згадує Христина. – Прямо на хуторі одна пара дізналась, що в їхній будинок потрапила ракета. Це був день трагедії на Перемозі".

Чому Дніпро досі не туристичне місто?

"На жаль, деякі люди продовжують думати, що десь за кордоном гарно, а у нас нічого немає, – говорить Христина. – Але для розвитку місцевого туризму важливо, щоб об’єдналися турагенції, бізнес та місцева влада. Щоб були вказівники, які б показували, де знаходяться туристичні об’єкти. Біля самих об’єктів – кьюар-коди з інформацією".

"Вся історія нашого міста пов’язана з центральною частиною, проспектом Яворницького, парком Шевченка, де починалося місто, і парком Глоби. Нам треба відновити ці парки", – говорить Маргарита.

Дехто впевнений, що у Дніпрі треба робити екскурсії на великі підприємства, тобто розвивати промисловий туризм. 

"Якщо б не повномасштабна війна, класно було б зробити екскурсію на "Південмаш". Там ціле місто всередині", – посміхається Маргарита. 

Та поки це неможливо, команда створює нові тури Україною, проводить одноденні виїзди в область, організовує екскурсії для вимушених переселенців, щомісяця проводить Free walking tour і продовжує розвивати внутрішній туризм в Україні. 

Вітаємо команду турагенції "Риба Андрій" з ювілеєм!  

Поділитися: