Загін старперів, озброєний Оггі та котик з Клеймором.
Військовослужбовиця Анна про те, де та як використовують шеврони. Майстер з Дніпра та майстриня з Києва показують найцікавіші та розказують свої історії про виготовлення та продаж.
"Позначає цілеспрямованість підготовки". Військовослужбовиця Анна про різновиди шевронів
Шеврони – це знаки розрізнення, що несуть інформацію про службовця державної структури. Шеврони допомагають службовцям відрізняти одне одного як "свій-чужий".
Анна за позивним "Псих", про яку ми вже писали в нашому матеріалі ""Мені не складно дати здачі людині, яка більше вдвічі". Історії двох захисниць з ЛГБТ-спільноти", розповіла, що шеврони мають два сенси: ті, що позначають приналежність до певного місця служби, та ті, що військові використовують за власним бажанням.
"На лівій руці – шеврон сил, в яких знаходиться підрозділ. Інакше кажучи, рід військ: ТрО, ЗСУ, саперні війська тощо. На правій – шеврон підрозділу", – пояснює Анна щодо обов’язкових шевронів.
Іноді також це можуть бути різні нетипові позначки України.
"У мене є шеврон котика, який тримає "Клеймор" (протипіхотну міну). Його мені дали сапери, бо я трохи знаюсь на саперній справі", – згадує дівчина.

Анна каже, 95 % від всіх шевронів, які військові кріплять на різні частини форми, є їхнім власним бажанням. Це можуть бути обереги, персонажі з улюблених фільмів, ігор, видатні історичні постаті або фільми. Їхня мета – коротко і влучно розказати про погляди військового, його життя та приналежність до якоїсь спільноти чи руху.
"У мене є шеврон військової ЛГБТ-спільноти, є "FOG" – це американська приватна військова кампанія розвідників. Останній позначає цілеспрямованість підготовки, що я по стилю тактики ведення бою більше схожа на розвідників американської приватної військової кампанії, маю направлення спецпризначенки. На жаль, через сексизм я не змогла розвинути себе в цьому", – згадує Анна.

Подружжя майстрів, яке робило шеврони для військових безкоштовно
Олександр займається створенням шевронів, патчів, нашивок, вишивок на одязі та байкерських комплектах вже 6 років. Підштовхнула його до цієї справи дружина, яка цим зацікавилась раніше.
"Виготовляв шеврони для снайперів з Китаю, замовників з Америки, для спецпризначенців. Мої шеврони передавали до Англії та Польщі", – говорить Олександр.

Колекціонери шевронів з-за кордону іноді замовляли в Олександра герби Авдіївки, Макіївки, Бахмуту. Для них шеврони з країни, де відбуваються воєнні дії, мають особливу цінність.
Дружина Олександра, Олена, займається створенням бойових вишиванок. Їх купують на офіційні заходи як обереги або навіть на весілля.
@yashina.studio Популярна вишивка калини у двох варіантах червона та оливкова Вартість 1500грн виготовлення 3-5днів оплата на пошті при отриманні 💛💙 контакти для замовлення в шапці профілю
♬ оригінальний звук - D
З початком повномасштабної війни подружжя 7 разів перевозило свої майстерні, оскільки боялось опинитись в окупації чи під вибухами.
"У нас і крамниця, і будинок, і виробництво орендовані. Ми планували виїздити з Дніпра, бо хвилювались за трьох дітей. Обов’язково збирались це робити з обладнанням, щоб мати змогу далі працювати", – згадує Олександр.
У перші місяці Олександр з дружиною шеврони для військових робили безкоштовно. Постачальники матеріалів також йшли назустріч та підтримували цю ініціативу.
"Постачальники навіть нитки пропонували безкоштовно, якщо вони підуть на потреби військових", – каже чоловік.

Коли попит на вироби став більшим, Олександр з дружиною почав виготовляти шеврони платно.
У 2022 році, коли захопили острів Зміїний та пролунала всім відома фраза "Рускій ваєнний корабль – іди ***", Олександр був одним з перших, хто почав малювати шеврони за мотивами цього вислову.
"І ми на азарті почали їх робити, і далі накидувати, і накидувати малюнки. Стали спокійніші, бо причетні, потрібні, маємо попит. І чим більше робили шевронів, тим більше їх замовляли. Тоді ми вирішили, що поки нікуди не поїдемо з Дніпра", – згадує Олександр.
Працювати доводилось вдень та вночі з невеликим перепочинком на сон, щоб не відмовити нікому. Матеріалів тоді не вистачало: ниток, тканини. Дехто скуповував весь доступний матеріал, як-то липучку, і продавав втричі дорожче.
"Багато виробництв було у Харкові та багато майстрів виїхало за кордон, тому навантаження на тих, хто лишився, збільшилось. В якомусь плані тоді було легше: мізки були зайняті іншим, бо напруга і небезпека тиснула на всіх. Але через 4 місяці такої роботи я вигорів, взагалі нічого не хотілось", – каже чоловік.
Олександр з дружиною навіть зіткнулись із шахраями: хтось створив фейкову сторінку магазину його дружини, де від її імені брав гроші, а потім не надсилав товар.

А влітку 2023 року Олександр придбав вишивальне обладнання, евакуйоване з Маріуполя. Його вивозили вже після окупації міста.
Шеврони, які коштують 41 000 гривень
Шеврони на фронті – унікальна річ, іноді навіть валюта. Військові розповідали Олександру, що обмінювали його вироби на їжу, сигарети, зброю, гранати та боєприпаси.

"Зробив один шеврон з героєм "Оггі та кукарачіі", це дружина замовляла чоловіку. Надіслала, а потім каже: "Якийсь він дуже милий, його треба озброїти". Ми йому домалювали й гранату, і ніж, і РПГ через плече, він став таким бойовим", – згадує Олександр.
Волонтери, яким Олександр подарував деякі зі своїх виробів, їздили у Великобританію. Там вони зустрілись з британським офіцером, який зажадав придбати 11 українських шевронів за 900 фунтів (41 600 гривень). Але чи купив – майстру невідомо.

Інші волонтери взяли в Олександра шеврони на подарунок польським волонтерам як символ вдячності за їхню допомогу і підтримку України.
Олександр разом з військовими 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса створював для них шеврон з феніксом – символом відродження.
"У 2014-2022 роках прикордонники першими вступили у бій з орками та змушені були двічі відступити. Тому вони відроджуються як фенікси", – пояснює Олександр.

А нещодавно Олександр побачив, що шеврон 23 окремої механізованої бригади має офіційний шеврон, який він виробив.
"Ми спілкувались з замовником-військовим про те, як він бачить шеврон, я його малював, а він далі погоджував з керівництвом. І ось, напевно, затвердили мій малюнок, тому що він зараз використовується як офіційний", – говорить Олександр.

Тепер Олександр регулярно донатить на ЗСУ з зароблених коштів. Каже, з 24 лютого і до сьогодні зміг приблизно 50 тисяч гривень відправити на потреби війська. Також подружжя здавало відпрацьоване на виробництві масло та ганчір’я для виготовлення коктейлів Молотова.
Подружжя має вітрину в ТЦ "Неоплаза" та магазин у ТЦ "Скорпіон".
Майстриня шевронів Леся з Києва
Леся займалась вишивкою вже 10 років, але робити саме шеврони почала після 24 лютого 2022-го. Дівчина створює вишивку офіційного маркування, погонів, планок, груп крові, тризубів та іншого.
"Багато хто замовляє на подарунок. Відштовхуємось зазвичай від позивного, підбираємо картинку та напис. Обговорюємо, що саме потрібно клієнту, тоді я перемальовую картинку в програмі для вишивки, за потреби додаю текст, задаю форму шеврона та вишиваю", – говорить Леся.
Найкрасивіші шеврони жінка залишає у власній колекції.
Для виготовлення Леся використовує тканини габардин та ріпстоп, флізелін і вишивальні нитки. І, звісно, спеціальну техніку для машинної вишивки.
"Замовник з Херсону (колекціонер) попросив розробити шеврон з Антоновським мостом і хвилями. Для нього це символічно, він сам херсонець, служив біля цієї переправи. Це символ перешкоди між нами та окупантами", – згадує жінка.

Добірка цікавих шевронів з різних куточків України

Більше про Аліну в нашому тексті: "Мені не складно дати здачі людині, яка більше вдвічі". Історії двох захисниць з ЛГБТ-спільноти.

Чотири наступних шеврони звертаються мотивами до популярної української пісні "Враже" Angy Kreyda.

























А ось це відео з інстаграму Президента Володимира Зеленського, де він показує шеврони, які йому подарували військові.