У Дніпрі вже місяць працює шоурум релокованих бізнесів. Тут підприємці, які втратили своє виробництво вдома, знаходять нових клієнтів.
В одному місті можна купити взуття з сировини від європейських постачальників, одяг зі стилізованими гербами міст Донеччини: Торецьк, Курахове, Покровськ, Маріуполь, Донецьк… і з культовим слоганом "Сонце України встає на Донбасі". А ще – дитячий гірський одяг з мембранної тканини, свічки з соєвих бобів з ароматом попкорну, лимону та яблук. І мова не про величезний торговельний центр, а про невеличкий затишний шоурум на центральному проспекті Дніпра.
Детальніше про проєкт читайте у нашому тексті циклу "Переселені".

У шоурумі представлені товари українців, які переїхали до Дніпра з Донецької, Луганської та Харківської областей. Шоурум релокованих бізнесів – це можливість для підприємців знайти нових клієнтів, бізнес-партнерів, інтегруватися в громаду та відновити справу, яку вони розвивали вдома. Бренди, які можна знайти в шоурумі:
‣ Бренд "Danshoes" – виробник взуття зі Слов’янська. Цей бренд займається виробництвом та оптовим продажем високоякісного взуття вже понад 15 років.

‣ Бренд з Покровська "Забой" – торгова марка, що починалась як крамниця фанатських товарів для ультрас ФК "Шахтар", розвинулася як марка одягу та аксесуарів з особливим дизайном.

Зараз презентує футболки та інший одяг з патріотичними слоганами. Є одяг зі стилізованими гербами міст Донеччини: Торецьк, Курахове, Покровськ, Маріуполь, Донецьк і з культовим слоганом "Сонце України встає на Донбасі". Про цей бренд ми зняли окреме відео, подивитися його можна тут.
‣ Бренд "PS" з Харкова. Займається виробництвом свічок з ароматом попкорну, лимону та яблук.

Унікальність свічок у тому, що їх роблять з соєвого воску, який отримують з бобів. Тож зроблені з нього свічки горять довше, безпечніше для шкіри (бо плавляться за нижчої температури), а ще не залишають слідів на тканині, одязі чи меблях.
‣ "Рromka.ua" з Краматорська. Бренд відшиває індивідуальні та корпоративні замовлення.

Паралельно шиють речі для захисників, а також для переселенців. Підбирають найкращий спосіб брендування, щоб нанесення витримало понад 30 циклів прання.
‣ Бренд з Лисичанська "Be Easy" створює дитячий гірський одяг з мембранної тканини.

‣ Бренд "OONA" з Краматорська займається створенням жіночого одягу. Кожен дизайнерський елемент у одязі ретельно продуманий та розроблений з використанням лише високоякісних тканин.

‣ Бренд з Харкова "Lady Winter" займається виробництвом верхнього одягу. Пуховики, парки, шуби або пальта... пухове, хутряне, шкіряне – тут можна знайти все.

Олена Кучерук, співзасновниця шоуруму, розповіла, як виникла ідея створення шоуруму, з якими складнощами стикалися та як планують розвивати шоурум надалі.
"Що я можу зробити, щоб діти не піддавались маніпуляціям?"
Ще 10 років тому Олена розвивала кар'єру викладачки інформатики та програмної інженерії в Інституті техніки та менеджменту у Краматорську. Але у 2014 році війна змусила жінку замислитись, як вона може допомогти молоді уникнути негативного впливу пропаганди та маніпуляцій ворожої влади.

"Переломним моментом став 2014 рік, коли в Краматорську відбувались події, пов'язані з захопленням влади. Тоді я подумала, що саме ми – викладачі – відповідальні за те, щоб дати молоді достатньо умов для самовираження та навчити їх бачити маніпуляції та дезінформацію. Я запитувала себе: "Що я можу зробити, щоб діти не піддавались маніпуляціям?". У мене також дорослішала дитина, і це ще більше мотивувало працювати над проєктами, які б сприяли розвитку нашої молоді".
Пілотним проєктом Олени стала школа підприємництва для підлітків. Жінка розробила курс "Бізнес за тиждень", під час якого навчала підлітків базовим знанням бізнес-процесів. Цей курс пройшов у громадській організації "Free UA" (українська асоціація фрілансерів). Організація була вражена ідеями Олени, тож запропонувала й надалі співпрацювати.
"Створили місто для тест-драйву ідей та талантів"
Жінка помічала недостатній розвиток культурного напряму в Краматорську, бо молодь, у якої були власні нестандартні ідеї, не мала можливості втілювати їх у життя. Саме тоді у Олени виникла ідея створити простір для самореалізації – "Арт-коворкінг". У 2020 році простір працював за двома напрямками: навчальні курси й оренда обладнання в коворкінгу, виготовлення речей для продажу.

""Арт-коворкінг" – був місцем, наповненим усім необхідним для проявлення себе: обладнання для шиття одягу та його проєктування. Саме у межах цього проєкту ми робили модні покази, навчання, майстер-класи, навчальні візити до інших міст, щоб показати, як працює креативне підприємництво".
В "Арт-коворкінгу" встигло побувати близько 600 людей, не дивлячись на те, що простір повноцінно працював всього 10 місяців. Тому що спочатку в країні діяли карантинні обмеження, а далі – повномасштабна війна.
"Готувались до ярмарків, а почалась війна"
В останні дні перед початком повномасштабної війни команда "Арт-коворкінгу" готувалась до виїзної ярмарки у Харкові. Працювали над створенням сорочок з принтами. Однак 24 лютого почалося російське вторгнення, і Олена разом з командою почала думати, як вона може допомогти нашій армії. Виявилось, що є потреба в спальних мішках, їх було майже неможливо купити в звичайних крамницях.
"На базі "Арт-коворкінгу" ми об'єднали десь близько 20 майстрів, які разом з нами тоді шили спальні мішки для військових. Ми шукали матеріали, знаходили контакти власників магазинів. Десь купували за повну вартість, а десь нам віддавали все безкоштовно".
Саме з цим проєктом Олена переїхала у Дніпро. Команді вдалось евакуювати обладнання, тому прийняли рішення продовжувати волонтерський шлях. "Арт-коворкінг" проводив майстер-класи, давав можливість скористатися обладнанням швачкам, які виїхали без нічого.
"Вони приходили до нас створювати свої речі. Ми робили волонтерські майстер-класи: шили саме для потреб захисників. Наприклад, балаклави або теплі шкарпетки. Це відволікало, розважало та об'єднувало людей. Згодом промислові машинки ми перенесли в окреме виробництво й почали вже підприємницьку діяльність зі створення різних речей: шили все підряд, щоб вижити: це були прапори, постільна білизна і спальники продовжили шити".
Олена разом з командою розробили свою концепцію: створюють базовий одяг (світшоти, футболки, худі). Мають можливість нанесення принтів, вишивки.
"Знайомляться, інтегруються та знаходять нових клієнтів"

Щоб підтримати інших підприємців, які були вимушені переїхати у Дніпро, Олена разом з командою створила "Бізнес-клуб для власників релокованого бізнесу". В межах цього проєкту переселенці зустрічались з місцевими підприємцями, знайомились одне з одним та інтегрувалися у громаду. Згодом виникла ідея відкрити перший шоурум релокованих бізнесів у Дніпрі.
"Цей шоурум народився як майданчик, де виробники можуть представити свої товари, запросити своїх клієнтів не на виробництво, а у красиве приміщення у центрі Дніпра".
Кошти на оренду приміщення та його облаштування надав фонд "Східна Європа".
Шоурум працює за адресою: проспект Дмитра Яворницького, 20.