Скульптура дніпрянина стала частиною мистецького проєкту у Лондоні

Скульптура дніпрянина стала частиною мистецького проєкту у Лондоні

Автор відомого дніпрянам "Атланта" розповів про сенси своїх скульптур.

У столиці Великобританії на Слоун-стріт (Sloan street) встановили скульптуру дніпрянина Єгора Зігури. Містяни знають його за фігурою "Атланта", яка розмістилася на бульварі Української добровольчої армії (колишня вулиця Південна). КУСТ поспілкувався з відомим скульптором про контексти його творів та нову видатну роботу "Роздуми".

Хто такий Єгор Зігура?

Український скульптор, який народися у Дніпрі, автор інсталяцій та артоб’єктів. 

"Мій батько — скульптор, тому із самого дитинства я почав займатись ліпленням і навіть допомагати йому. Пізніше батьки віддали нас з братом Микитою до спеціальної арт-школи на відділення скульптури і вже тоді я почав здобувати професійну освіту. Я змалку хотів бути скульптором. Тому дуже добре, що з дитинства в мене був один шлях — вузький і складний, але саме ним хотілося йти", – розповідає митець. 

Фото: Єгор та Микита

У 2003 році Єгор закінчив Державну художню середню школу імені Тараса Григоровича Шевченка у Києві, а у 2009 році – Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури на відділенні скульптури.

Його роботи здобувають визнання за кордоном — про це свідчить участь у аукціонах (Phillips, Sotheby's), арт-ярмарках (Spectrum Miami, Art Palm Beach, Kölner Liste, Tokyo International Art Fair, Volta Basel), скульптурних парках (Niwot Sculpture Park, Sculpture on the Lawn). Скульптури митця зберігаються у приватних колекціях у Латвії, Данії, Франції, Португалії, Великобританії, Сінгапурі, США, Японії, Китаї. Єгор Зігура є автором монументальних скульптур, що встановлені у публічних просторах України, Франції, Австралії та США.

Про що скульптури митця?

"У творчості Єгор прагне якомога докладніше дослідити античний спадок; окрім канонічних форм, скульптури у його виконанні наділені сучасними концептами та мають на меті висвітлити проблеми глобального суспільства: ідентифікація у мультикультурному світі, консюмеризм та екологічні загрози", – написано на сайті скульптора. 

Митець пояснює, що ідентифікація у мультикультурному світі для нього означає цілий процес, за допомогою якого люди визначають та усвідомлюють свою належність до певної групи або культурної спільноти. 

Проект "Зріз", експонат "R / Evolution".

"Самоусвідомлення (своєї культурної приналежності – ред.) включає формування особистості на перетині кількох культурних, етнічних, національних чи релігійних впливів. Процес глобалізації часто призводить до того, що люди починають ідентифікувати себе з глобальною спільнотою, стаючи більш відкритими до інших культур, проте це може викликати конфлікт із локальними ідентичностями", – пояснює митець.

Глобалізація – це процес взаємної інтеграції, коли країни світу стають більш пов'язаними та залежними одна від одної через торгівлю, технології, культуру та взаємодії людей.

У такому середовищі процес ідентифікації є динамічним, тобто активним, змінюваним і безперервним, оскільки люди постійно стикаються з новими впливами, що змушує їх переглядати свої погляди на життя, зіштовхуватись з іншим баченням світу, йти на компроміси тощо. 

Скульптура "Роздуми" (Thinker) у Лондоні

Упродовж літа 2024 року у Лондоні тривала масштабна щорічна культурна подія "Kensington + Chelsea Art Week" (KCAW), відвідувачі якої могли побачити скульптури, інсталяції та мурали по всьому місту. Цьогорічна тема – "Змінні пейзажі".

"Я став першим українським митцем, чию бронзову скульптуру "Роздуми" було обрано до показу", – каже Єгор.

Скульптура "Роздуми".

Твір зображує людські портрети у формі кипарису, що символізує єдність людства та природи. Цю скульптуру для виставки надали українські колекціонери, які колись придбали її у Єгора. 

До проєкту "Kensington + Chelsea Art Week" також долучили твори відомих митців з усього світу, таких як Герхард Ріхтер, Gillie & Marc, Маттіас Нойман, Сімона Брюстер та інших. 

Проєкт "Післясьогодні"

"Над ним я працюю з 2011 року. За цей час я встиг створити серію робіт, які отримали визнання як серед широкої публіки, так і серед арт-критиків та кураторів", – відмітив Єгор Зігура. 

Фотографії робіт можна побачити тут. Одну з фігур цієї серії, "Colossus which Awakens", у 2016 році було продано "з молотка" за 25 000 доларів. А скульптуру "Атлант", що є частиною цього проєкту, подарували Дніпру. Вона розташована на бульварі Української добровольчої армії.

"Атлант" у Дніпрі та Єгор з Микитою. Фото: antikvar.ua

Улюблений матеріал митця

Автор працює як із класичними, так і з новими матеріалами, серед котрих: бронза, метал, поліефір. Окрім скульптури, Єгор Зігура створює графічні малюнки та інсталяції, екоарт і мріє спробувати себе у нових медіа. 

"Мій улюблений матеріал у роботі — глина. Саме вона робить мистецтво живим, надає твору правильну форму, текстуру тощо. Процес ліплення є дуже важливим у створенні моделі чи ескізу скульптури, а подальшу роботу я проводжу з різноманітними матеріалами, серед яких бронза, метал, штучний камінь", – розповідає Єгор. 

Що таке екоарт?

Екоарт – це напрямок у сучасному мистецтві, який поєднує творчість і екологічні ідеї. Його головна мета — привернути увагу до проблем довкілля та вплинути на свідомість людей, спонукаючи їх до збереження природи. Художники, які працюють у стилі екоарту, часто використовують природні матеріали або вторсировину, створюючи свої роботи з мінімальним впливом на екологію. Цей рух акцентує увагу на гармонії між людиною і природою та сприяє розвитку екологічної свідомості у суспільстві.

"Над екопроєктами я працюю разом із моїм братом, скульптором Микитою Зігурою. Разом у співавторстві ми створили декілька інсталяцій з перероблених матеріалів в Україні та у Франції. Ці твори присвячені надмірному споживанню природних ресурсів та забрудненню навколишнього середовища", – розповідає Єгор.

Екопроект "Слід". Земля, нержавіюча сталь. Київ, 2020 рік.

Поділитися: