Що робити з тваринами на вулиці: "рятівний" гайд

Що робити з тваринами на вулиці: "рятівний" гайд

Голодні, замерзлі та навіть скалічені. Тварин на міських вулицях рідко помічають, а якщо й помічають, то не завжди знають, що з ними робити.

У 2018 році безхатніх котів та собак у Дніпрі було дві з половиною тисячі (за даними комунального підприємства "Зооконтроль", пізніше не рахували через пандемію). Крім них, у місті можна легко зустрітися з кажанами, лисицями або навіть яструбами. Що ж робити? Чи можна допомогти цим тваринам, не нашкодивши?

В одному тексті ми зібрали поради волонтерів, ветеринарів та комунальників. Разом розібрали усі можливі варіанти розвитку сценарію. І ось наш повний "рятівний" гайд.

Фото: "Друг"

По-перше, як зрозуміти, що тварині на вулиці потрібна допомога?

Це:

‣ Втрачені тварини чи викинуті поганими господарями.

‣ Цуценята, кошенята та інші дитинчата, що залишилися без батьків.

‣ Хворі чи поранені – звіра та птицю може, наприклад, збити машина.

Почнемо з типового – загублених та безхатніх тварин.

Як визначити на вулиці домашню тварину?

‣ Занадто чисте для безхатченка, шерсть виглядає доглянутою.

‣ Поводиться розгублено.

"Втрачені тварини в неприродному для себе середовищі невпевнено поводяться: нервують, щось шукають очима, кидаються з боку в бік, біжать то за однією людиною, то за іншою, а іноді просто забиваються в кут", – каже волонтерка притулку "Друг" Людмила Карнович.

‣ Якщо собака, то він може бути в нашийнику та з повідцем. Якщо кіт, він може бути з підрізаними кігтями і теж у нашийнику.

Буває, що тварина на самовигулі. Хоч це не норма, але багато господарів його практикують. Щоб дізнатися, чи не на самовигулі собака чи кіт, слід уточнити у людей, що проходять повз. Радять питати у мам із дітьми, бо вони більше на це звертають увагу.

Ми з'ясували, як зрозуміти, що тварина явно домашня. Йдемо далі.

Що робити, якщо цій тварині потрібна допомога?

‣ Спочатку сфотографуйте її, раптом вона втече.

‣ Переконайтеся, що звір не є агресивним. Наприклад, якщо собака виляє хвостом, але напружений, можливо, він проти вашого суспільства.

‣ Якщо у тварини є симптоми сказу (піна у рота, агресія, хворобливе дихання тощо), зателефонуйте до КП "Зооконтроль" (+380 68 828 22 55, +380 98 172 85 99, Facebook, Instagram). Вакцинація безпритульних звірів від сказу – їхнє завдання.

‣ Приверніть увагу тварини їжею чи звуками.

‣ Не ловіть тварину голими руками, адже вона може подряпати чи вкусити. Не зі зла, а через переляк.

‣ Якщо тварина в нашийнику, перевірте, чи є жетон або якась інформація з контактами господаря.

‣ Якщо жетону немає, теоретично у звіра може бути чіп, особливо у собаки. Відвезіть тварину до ветеринара, там перевірять його наявність та оглянуть тварину. З 2017 року у Дніпрі діє рішення міськради. У його межах реєстрація домашніх собак є обов'язковою, котів – за бажанням. У місті створили спеціальну базу тварин, через яку можна шукати свого улюбленця.

Фото: "Вірність"

"Для пільгових категорій населення процедура реєстрації домашніх тварин безкоштовна (звертатися на адресу Березинська, 60), для решти – чіп та муніципальний жетон коштуватимуть 215 грн. Якщо тварина внесена до міської бази, пошук господарів займає 5 хвилин. Але, на жаль, не всі тварини зареєстровані, і у нас велика кількість породистих собак та котів, про які ми не знаємо нічого, тому намагаємося знайти їхні сім'ї через соціальні мережі", – каже начальниця відділу реєстрації КП "Зооконтроль" Ірина Пономаренко.

‣ Якщо немає й чіпа, але собака породиста, можна пошукати тавро заводчика. А вже через нього знайти хазяїна.

Як шукати колишнього господаря?

Зробіть гарні фотографії (у цьому вам можуть допомогти фотографи товариства захисту тварин "Вірність"), напишіть текст оголошення про те, як і де ви знайшли тварину, обов'язково залиште свій номер телефону.

Опублікуйте оголошення у спеціалізованих соцмережах про тварин, на пабликах притулків, благодійних організацій.

Що робити, якщо ви не знайшли хазяїна тварини? Розглядаємо три сценарії.

Ви не можете взяти тварину додому і не хочете займатися її влаштуванням?

Для вилову тварини можна звернутися до КП "Зооконтроль". Там займаються стерилізацією, ветдопомогою та вакцинацією бездомних тварин. А ще – шукають старих господарів чи нових. Вуличних тварин після лікування, стерилізації та вакцинації, швидше за все, знову випустять до міста.

Фото: "Друг"

"Нам дзвонять жителі міста та дають заявки на бездомних тварин. Якщо цей собака без кліпси, значить, він не стерилізований і не щеплений. Ми робимо ревакцинацію від сказу щороку. У 2021-ому вішали помаранчеві кліпси, минулого – блакитні, позаминулого – зелені. Крім того, у нас у 2018 році в місті ухвалили рішення, що коти – це частина екосистеми, тому ми займаємось їхньою стерилізацією теж. Але кішок ми спеціально не відловлюємо, цих звірів за записом приносять опікуни, а після всіх маніпуляцій забирають та випускають назад туди, де вони жили", – каже Ірина Пономаренко із Зооконтролю.

Ви можете взяти тварину додому, згодні займатися її перетримкою та влаштуванням?

Одразу ж зверніться до ветклініки, бо тварина може хворіти на сказ.

"Якщо немає ознак сказу, це ще не означає, що тварина не хворіє. У клініці вам розкажуть, на які ознаки варто звернути увагу, а також обов'язково оглянуть пухнастого. Тварину зважать, порахують дозування для ветпрепаратів, вам потрібно буде обробити її від бліх та глистів", – каже Андрій Заярко, директор клініки "Зооветцентр".

Якщо у вас вдома є інші тварини, то взятий з вулиці звір має бути на карантині. Щоправда, віруси, якими заражені коти, є небезпечними лише для котів, не для собак.

Фото: "Друг"

Після карантину вакцинуйте тварину.

"Вакцинація від сказу є обов'язковою за законодавством і обійдеться в 50-100 грн. Інші уколи – за бажанням, але краще зробити. Для собак потрібна імунізація від чуми, ентериту, лептоспірозу, гепатитів тощо. Котам – від сказу, панлейкопенії, хламідіозу, перинотрахеїту та каліцівірусної інфекції", – говорить Андрій Заярко. 

Стерилізуйте тварину. Зверніть увагу: після операції протягом 1-2 тижнів пухнастому пацієнту потрібен спокій.

Фото: "Вірність"

Товариство захисту тварин "Вірність" може допомогти вам з лікуванням бездомної тварини знижками на лікування, збиранням коштів та відтермінуванням платежу – у них є клініки-партнери. Ці ветлікарні мають знижки на стерилізацію бездомних тварин.

"Ціна на кішку 300 грн, на собаку – 400 грн, що в 2-5 разів нижче за звичайну вартість. Потрібно написати на наші сторінки в Facebook, Instagram, Telegram, описати, в чому проблема, дати свій телефон, сказати, де тварина, чим ви готові допомагати, і тоді вас зв'яжуть з координатором. Він направить у ту клініку, де є знижки, вільні місця, допоможе організувати збір на лікування. Приблизно 250 тварин на рік отримують допомогу від волонтерів та підписників “Вірності”. Це понад 3000 котів та собак за 13 років нашої роботи", – коментує Валерія Ковальова, координаторка "Вірності".

Ви не можете взяти тварину додому, але згодні займатися її пвлаштуванням?

"Якщо ви хочете допомогти бездомному собаці, а у нього немає кліпси, то можете звернутися до КП "Зооконтроль". У комунальному підприємстві він перебуватиме 10-14 днів. За цей час ви подумаєте, що можете зробити для тварини", – каже Людмила Карнович із притулку "Друг".

Як шукати нового господаря?

‣ Зробіть хороші світлини (якщо самі не можете, зверніться до інших, наприклад, фотографів "Вірності"), напишіть позитивний текст оголошення про тварину."Вірність" не радить писати сумні історії, тому що це негативно впливає на результат.

Розмістіть пост про пошуки усюди, де тільки зможете!

‣ Ви можете постояти із тваринами на зооринку. Якщо це цуценята або кошенята, краще, якщо вони будуть щеплені та вакциновані.

Волонтери попереджають: ніколи не віддавайте тварин перекупникам! І рекомендують: простежте за майбутньою долею пухнастого.

Фото: "Ковчег"

Це повний алгоритм того, як можна допомогти коту чи собаці, якщо зустріли їх на вулиці. Далі розберемо кілька незвичайних ситуацій. 

І на останок

Допомагати бездомним тваринам можна і постійно. Як?

‣ підгодовувати їх та залишати воду;

‣ впускати тварин взимку погрітися у будинок чи під'їзд;

‣ допомагати зі стерилізацією та вакцинацією;

‣ допомагати місцевим притулкам фінансово, репостами або гуляти з їхніми підопічними, таким тваринам не вистачає спілкування;

‣ запропонувати свої послуги як фотографа;

‣ брати участь у благодійних заходах для збирання коштів для тварин;

‣ стерилізувати своїх домашніх тварин.

"Проблема залишається у приватних секторах. Потрібно донести людям, що стерилізувати своїх домашніх тварин – це правильно, і цим вони допомагають знижувати кількість бездомних на вулицях", – каже Ірина Пономаренко із "Зооконтролю".

‣ не боятися відповідальності та брати додому тварин. Адже родина – це найкраще, що ви можете подарувати їм.

Поділитися: