"У медіа показують тільки війну, але тут я побачив інший бік України"

"У медіа показують тільки війну, але тут я побачив інший бік України"

Французький режисер Серж Еліссальд гуляв Дніпром та робив замальовки. А скоро вийде фільм про наше місто.

Надихався музеями, метро та набережною. Так свій тиждень у Дніпрі провів французький режисер Серж Еліссальд. Поїздка видалася культурно-робочою: вулицями Серж робив замальовки міста, щоб потім надрукувати їх в газеті. Водночас обговорював майбутній анімаційний фільм про україно-французького художника Самуеля Грановського. 

Які враження мав від Дніпра та коли чекати на вихід стрічки? Розкажемо у цьому матеріалі. 

Серж Еліссальд

Біографічна довідка: Серж Еліссальд – французький режисер та сценарист, художник. У 1993 став лауреатом премії "Сезар" у номінації "Найкращий короткометражний фільм". 

"Мене відмовляли від поїздки в Україну" – про те, як Серж опинився у Дніпрі 

З Сержем ми зустрілися у Художньому музеї Дніпра, в той день він планував відвідати ще й Історичний. А згодом – шелтер, аби поспілкуватися з переселенцями. Сержа цікавили усі подробиці життя міста. Ми прийшли на імпровізовану екскурсію. Перше, що викликало здивування французького режисера, – у музеї майже не було картин. "Вони у надійному місці, сховані", – відповів заступник директора. Серж став робити фото бордового залу з порожніми рамами. "Це надихнуло мене на створення малюнку для газети", – пізніше розповів французький режисер. 

Взагалі рідні та друзі відмовляли Сержа від поїздки в Україну. Утім, редактор газети підтримав ідею та запропонував щодня робити такі собі етюди про життя в Україні. 

"Я малюватиму вручну, інколи по пам’яті. Уявляю це так: картинка, а під нею підпис. Вчора ми заходили у вуличні укриття, вони – наслідок війни, тож я захотів зобразити це. Планую малювати й предмети, як-от квиток у метро, бо підземка слугує бомбосховищем. Щодня я обиратиму людину, що вразила мене найбільше, і зображатиму її портрет", – так свою ідею описав Серж. 

"Це привід відновити його ім’я" – як Серж Еліссальд взявся за створення фільму про художника з Дніпра 

Паралельно французький режисер працює над новим короткометражним фільмом. Його головний герой – художник Самуель Грановський родом з Катеринослава. Автором сценарію виступив Григорій Гельфер – керівник художньої ради Дніпра: 

"Про Самуеля мені розповів мій друг з Іспанії. Це була цікава екстравагантна особистість: він знімався у вестернах, їздив Парижем на коні та у ковбойському капелюсі. Жив на Монпарнасі – районі, де зустрічалася творча інтелігенція".  

Григорій Гельфер

Самуель Грановський за національністю був євреєм. У 1942 році на вулицях Парижа його схопили німці, відправили в Освенцим, де він і загинув. Майже всі його роботи були знищені. 

"Я вигадав, що він тією страшною ночі їде по Парижу та бачить єврейську родину, яка втікає від облави. І він, завдяки магії своєї творчості, малює захист для цих людей. Серед них був маленький хлопчик, що нагадує йому власне дитинство та Катеринослав. Самуель не зміг захистити себе, бо залишки фарби витратив на порятунок дитини", – розповів про ідею Григорій Гельфер. 

Зі своїми напрацюваннями Григорій звернувся до Сержа, разом вони стали покращувати сценарій. 

"Попри те, що я француз, я цього художника не знав, хоч він працював у Парижі та належав до мистецької школи Монпарнасу. Грановський у нас не дуже відомий, але це зайвий привід відновити його ім’я у культурному світі", – вирішив Серж Еллісальд і став до роботи.

Замальовка художника

Оскільки Грановський є реальною людиною, то за натхненням режисер звертався до історичних фото. Наприклад, збереглася світлина, де Самуель продає свої малюнки на паризькій вулиці. Зображення художник прикріплював прищіпками. 

"Я вибрав мальовничий стиль для фільму, бо розповідатиму про художника. Картина містить у собі кілька періодів часу, і це складна задача для аніматора – показати повернення у минуле. Наприклад, коли мова йде про погроми в Україні щодо єврейського народу. Ці частини я не буду відтворювати в кольорі, вони будуть чорно-білі та статичні", – розповів про своє бачення Серж. 

У фільмі будуть відсилання на сучасність, режисер проводить паралелі між двома війнами: Другою Світовою та Російсько-Українською. Наприкінці історії герой думками поринає у своє дитинство у Катеринославі. І ось як цей момент побачив Серж Еліссадьд:

"Я собі уявив маленького хлопчика, що вирішив вкрасти апельсин з торгової викладки, звичайно, він і не бачив ніколи помаранчі. Він ховатиметься на березі Дніпра зі своєю маленькою собачкою, яка дуже схожа на пса Патрона". 

Замальовка художника

Нині проєкт на етапі продакшену. Фінансують його французькі та іспанські організації. 

"Перша версія фільму буде французькою мовою, потім – переклад на українську. Сподіваємося презентувати проєкт за рік-два. Ми також плануємо його показувати на фестивалях, тим паче, що у Сержа є такий досвід", – розповів Григорій Гельфер. 

"Тут спокійне життя, приємні люди" – Серж ділиться враженнями від Дніпра 

Сам французький режисер знайшов у Дніпрі багато цікавого, найбільше, зізнався, його вразили люди: 

"У французьких медіа показують тільки війну, це важкі кадри. Але коли я приїхав, я побачив інший бік України. Попри усі нещастя що сталися, тут спокійне життя, приємні, щирі люди". 

Замальовки художника

Серж Еліссальд під час свого візиту провів лекцію для студентів з анімації. Також зустрівся з військовими та медиками: 

"Тут я зустрів людей, які попри важкі життєві обставини, не проявляють агресії. Не метушаться. Які зберігають спокій, щоб продовжити життя".

Поділитися: