Архітекторка розповідає, що особливого є на новій Успенській площі.
У листопаді у Дніпрі відкрили площу, яка була на реконструкції з 2021 року. З перших днів вона стала популярним місцем тяжіння дніпрян: тут гуляють діти, відпочивають дорослі, молодь багато фотографує і фотографується.
Та що особливого у новій зоні? Для цього розбору ми поспілкувались з провідною архітекторкою проєкту Ксенією Донецькою. Вона розповіла про всі "фішки" нового міського простору.
Розташування та прилеглі дороги
Успенська площа розташована між вулицями Якова Самарського та Крутогірним узвозом. Після реконструкції вона перестала бути транзитною ділянкою – тепер це повноцінний простір для відпочинку на шляху до набережної від центру міста, Менори, вул. Барикадної тощо.
Оновлена частина Успенської площі – це безпечний пішохідний простір, безбар'єрний та інклюзивний. Переходи на дорозі виконані в одному рівні з тротуаром. Ділянки вимощені тактильною плиткою для людей з порушеннями зору.
Проїзну частину з одностороннім рухом біля Ліцею № 100 прибрали, завдяки чому пішохідна зона площі збільшилась. Натомість з іншого боку – залишили один проїзд з двостороннім рухом та паралельним паркінгом. Уздовж проїзду також облаштували двосторонню велодоріжку.
Головні алеї та другорядні доріжки виділені різним типом мощення. Маршрути головних алей також додатково підкреслили світловою бруківкою, яка шлях ввечері зробить простішим.
Простір для ігор
Згідно з сучасними тенденціями, площі проєктуються як все більш мультифункціональні простори. Так, нинішня Успенська суміщає в собі ігрову зону з дитячими майданчиками, камерну – для тихого відпочинку з островами квітучих декоративних дерев та фестивальну – з трирівневою терасою, фонтаном та простором для подій.
Першою відвідувачам відкривається ігрова зона, де розташовані великий мотузковий майданчик та штучні пагорби з білого бетону, що виконують функцію скеледрому.
Тут всюди гумове покриття, а у зонах можливого падіння – воно додатково пом'якшене. Для дорослих, які прийшли з дітьми, всюди встановлені лави та облаштовані місця для сидіння.
Фонтан та зона для заходів
У центрі площі розташована трирівнева тераса – домінантна споруда, що утворює центральний простір. Виконана з граніту, тераса має також місця для сидіння з міцного та витривалого деревно-полімерного композиту. Разом з фонтаном тераса є центром площі та всіх майбутніх подій.
Сидячи на будь-якому з трьох рівнів, можна оглядати всю площу та спостерігати за івентами, які тут проходитимуть.
Перед терасою розташований лаконічний фонтан. Вимкнений у холодні пори року, навесні він відкриється дзеркалом води з вертикальними струменями до трьох метрів заввишки.
Інший край площі, ближче до Крутогірного узвозу, більш камерний, з мереживом прогулянкових доріжок між островами декоративних дерев.
Особливі дерева
Усього на площі ще у 2021 році встигли висадити 285 нових дерев декоративних порід, які можуть жити понад сто років. Серед них – реліктові гінкго білоба, магнолії, сакури, сливи Піссарді з фіолетовим листям, червоні дуби, черемха, горобина скандинавська, платани декоративної форми, липи, що міняють колір гілок зимою на червоний, та ліквідамбар (амброве дерево) з різноманітними кольорами листя від винно-червоного з жовтим до помаранчевого з фіолетовим. На трирівневій терасі висаджені яблуні рідкісного сорту. У просторі навпроти тераси посаджені мультіштамбові граби – популярні у Європі дерева завдяки красивим ребристим стволам.
Влітку завдяки насадженням значна частина площі буде в тіні, навесні тривалий час дерева квітнутимуть одне за одними, а восени – вражатимуть палітрою листя та кори.
Деталі від архітекторів
На площі є безліч дизайнерських деталей, розроблених архітекторами проєкту. Незвичайні споруди з металевою лускою – це естетичне рішення для фасадів туалетів.
На площі розміщені три види решіток для дерев: об'ємні "кратери", решітки з літерами та з витонченим лінійним патерном. Територію Ліцею № 100 відокремлює від площі дерев'яний геометричний паркан.
Освітлення площі
Ввечері площа набуває іншої атмосфери завдяки архітектурному освітленню авторства компанії "Експолайт" – дніпровських архітекторів світла з міжнародним ім'ям.
Світильники на високих опорах встановлені так, щоб не просто освітлювати загальний простір, а й давати красиві природні тіні від крон дерев. Додатково це тіньове мереживо підсилили ще й штучними тінями від трафаретів.
На дитячому майданчику розташували світлові гобо-проєктори з трафаретами у вигляді малюнків. Тож тепер по землі плавають зображення зірок та сузір'я, з якими зможе бавитися малеча.
У зонах відпочинку з лавами для сидіння освітлення розташоване нижче рівня очей для комфорту та затишку.
А найбільш озеленена частина площі ввечері перетворюється на чарівний ліс, крони якого проявляються світлом різних відтінків.
Усі світильники на площі – кастомні, виготовлені лабораторією "Expolight Instruments" спеціально під проєкт.
Автори концепції проєкту: архітектори Дмитро Волик і Ксенія Донецька за участю Дар'ї Кощєєвої, Ігоря Андрієнка, Ірини Хвостікової.
Архітектурне освітлення: компанія "Експолайт" на чолі з Миколою Каблукою.
Більше фото з оновленого простору.