Топ-п’ять змін у школах Дніпра, що з’явились через війну

Топ-п’ять змін у школах Дніпра, що з’явились через війну

Чому навчальний процес тепер буде трошки іншим? 

Цьогоріч до навчання на Дніпропетровщині приступили 340 тисяч дітей. Із них 26 тисяч вперше сіли за парти. Умовно. Бо повномасштабна війна диктує нові правила, а освітній процес має залишатись безпечним.

Що у 2022-ому змінилось у школах? КУСТ зібрав для вас цьогорічні нововведення для вчителів та учнів Дніпра, інформацію про оновлення у предметах та перелік речей для дитячого тривожного наплічника.

Зміна І. Школи проводять уроки дистанційно, але у приватних закладах навчання змішаного формату

Фото: Профспілка працівників освіти

Через бойові дії 90% закладів середньої освіти у Дніпрі працюватимуть дистанційно. Міська рада прийняла це рішення, враховуючи думки батьків, вчителів та директорів шкіл. З дистанційкою діти познайомились ще під час ковіду, тож вона вже не лякає.

Про оновлення у правилах поведінки ми написали трохи нижче. Учні, які виїхали за кордон, продовжують навчання онлайн. Приватні заклади Дніпра працюють у змішаній формі. Батьки мають можливість обирати, як викладатимуть їхній дитині.  

До шкіл регіону цьогоріч зарахували понад 12 тисяч дітей-переселенців, які вже адаптуються у нових класах. 

"Якщо діти продовжуватимуть приїжджати до нашої області, школи зараховуватимуть їх на навчання", – розповіла Людмила Телегіна, заступниця начальника управління загальної середньої освіти обласного департаменту освіти.

Зміна ІІ. Оновлені правила безпеки

Фото: Перший Житомирський

Для того, щоб забезпечити безпеку школярам, які будуть навчатися у школі, довелось докласти зусиль. Кожен заклад, який зараз працює офлайн, перевіряли рятувальники. Були умови для відкриття:

По-перше, у закладі має бути обладнаний підвал або укриття поблизу, де під час повітряної тривоги ховатимуться діти. Якщо тривога триває довго, заняття за можливістю проводитимуть просто там. Коли всі школяри одночасно не можуть поміститися в укритті, навчання буде у дві зміни. 

По-друге, керівники школи мають зробити запаси води, їжі, медикаментів та необхідного для навчання обладнання на всіх учнів.

По-третє, навчальний заклад повинен бути зручним для дітей із порушенням зору та слуху. Мають бути встановлені тактильна підлога, система оповіщення про небезпеку, інформаційні табло, позначки з евакуаційними шляхами та розташуванням сховища.

У перші дні нового навчального року діти та вчителі проходили тренінги з безпеки під час бойових дій. 

Зміна ІІІ. Кожен школяр повинен мати тривожний рюкзак

Фото: Фокус

Діти, які відвідують школу, повинні мати при собі тривожний наплічник на випадок можливої евакуації чи переміщення в укриття. Про це повідомили у телеграм-каналі патрульної поліції України.

Що повинно бути у рюкзаку дитини:

‣  Записка від батьків/опікунів, де зазначено ПІБ дитини, контактні дані рідних та близьких родичів (імена, телефони, адреси);

‣ Пляшка питної води;

‣ Снеки, якісь поживні батончики;

‣ Комплект змінного одягу, білизни;

‣ По можливості телефон із зарядним пристроєм та павербанком;

‣ Індивідуальний набір необхідних ліків (із розрахунком на кілька днів)

‣ Улюблена іграшка дитини.

Рекомендують не перевантажувати наплічник зайвими речами. Їжею, водою, ковдрами, ліхтариками, аптечками та засобами гігієни школярів повинні забезпечити навчальні заклади. Щодо їхньої наявності необхідно уточнювати у класного керівника дитини.

Зміна ІV. У програму додали нові терміни, заняття та теми, пов’язані із війною в Україні

Фото: Еспресо.TV

Війна з росією вже внесла свої корективи у навчальну програму середніх та старших класів. Програми деяких предметів переглянули та змінили. Група, яка займалась цим питанням, складалась не тільки з викладачів та директорів. Серед них були представники ЗМІ, правозахисних організацій та психологи.  

Так, наприклад, у предмет "Історія України" ввели терміни "русскій мір", "рашизм". Додали окремий блок з російсько-української війни, розпочинаючи з 2014-го року. Школярі вивчатимуть історію національного опору, міжнародну підтримку Україні та геноцид українського населення ворогом під час повномасштабного вторгнення. СРСР буде розглядатися як держава імперського типу. 

На уроках "Основи здоров’я" переглянули перший розділ – "Безпека і здоров’я людини", який проходять на початку кожного року. Діти будуть більш детально розглядати правила поведінки під час повітряної тривоги, обстрілу, поводження з мінами. Вони знатимуть, як розрізнити надійне та ненадійне укриття, надавати першу домедичну допомогу пораненому. Дізнаються про основи психологічної самодопомоги.  

У програмі "Захисту України" робитимуть акцент на військово-патріотичній складовій. Вивчатимуть героїв війни, стратегії ведення бойових дій та розширять курс з домедичної допомоги.

На "Правознавстві" будуть більш глибоко вивчати Міжнародне гуманітарне право та питання, пов’язані із правами людини. 

Зміна V. Відмова від усього російського та білоруського

Фото: Нова Доба

А от від російської мови та літератури відмовились повністю. Згідно із новими нормами мовного закону предмети у школах будуть викладати тільки українською.

Вивчення російської мови у всіх класах скасували повністю. З програми "Зарубіжна література" було повністю прибрано твори російських та білоруських авторів. На їхнє місце додали твори класиків французької, німецької та британської літератури. На вибір вчителя продовжать вивчати письменників, які писали російською, але які були тісно пов’язані з Україною (Гоголь, Короленко, Булгаков, Ільф і Петров). 

Що говорять батьки та школярі щодо останньої зміни?

Наталя, мама семикласника Олексія

"Наша родина – російськомовна. Син відвідує приватну школу. Перед першим класом у нас був вибір, якою мовою йому викладатимуть предмети. Тоді ми обрали російську, бо це було звичніше. Але зараз не так вже й важко навчатися українською. Школа – це простір, де дитина буде більше розмовляти і думати державною, і саме це допоможе їй краще опанувати мову. Від викладання російської у навчальних закладах вже до нас відмовились у Польщі, Литві, Латвії, Естонії, щоб викорінити російську мову у молоді та порвати зв’язки із радянським минулим".

Оля, навчається у 10 класі

"Я безмежно рада, що нарешті зникли предмети "Російська мова та література". Останні роки у нас і так не було акценту на ці уроки, тому їхнє скасування не було чимось неординарним. Так має бути. У моїй школі викладання українською було завжди. Щодо всіх закладів, то знову ж таки, це необхідно".

Куди піти на безкоштовні курси української ми розповідали у нашому матеріалі.

Поділитися: