Пояснюють автори "Культурного місяця".
Волонтери з команди StepSteerTeam проводили екотолоки, дискусію про наслідки підриву Каховської ГЕС, вчили людей сортувати сміття. На цей раз вони організовують у Дніпрі "Культурний місяць".
Матеріал створений за підтримки "Місто змін" – акселератора з краудфандингу для громадських організацій та активістів від команди платформи "Моє Місто". Акселератор "Місто змін" реалізовується за сприяння Європейського фонду за демократію (EED) та за підтримки групи IT-компаній Netpeak Group.
Хто такі StepSteerTeam
Українська волонтерська служба діє з 2017 року. Її мета – навчити волонтерити та показати, що будь-які навички можна спрямувати на допомогу людям.
В УВС з початком повномасштабної війни запустили відому платформу Паляниця.Інфо, де можна обрати місто, тип допомоги та дізнатися, де її отримати. Це найповніша інтерактивна мапа волонтерства в Україні. Крім неї та ще десятків різних проєктів, УВС готує Агентів волонтерства в регіонах – людей, які розуміють, як не вигорати кожні три місяці та приносити максимальну користь.
Молодіжний працівник Максим і перекладачка Аня з Дніпра стали Агентами волонтерства і створили StepSteerTeam – локальну спільноту Української волонтерської служби у Дніпрі. Зараз у команді п’ятеро людей, працюють над проведенням нестандартних заходів.
Наприклад, прибирання парку з представниками Червоного Хреста, які просто на місці вчать робити серцево-легеневу реанімацію, чи обговорення екологічних проблем з психологічним тренінгом.
На першому проєкті "Екопсихологічні сходини", який StepSteerTeam провели прямо після підриву Каховської ГЕС, учасники спочатку обговорили екологічні проблеми світу та України, наслідки трагедії на Херсонщині. А після поговорили з психологом про те, як правильно відновлюватися після таких подій і як ефективно організувати процес волонтерства.
На других "Сходинах" StepSteerTeam збирались з активними дніпрянами, щоб обговорити сортування сміття у громадах – і до цієї зустрічі також додали психологічну частину з рефлексіями на тему.
Найбільший проєкт команди – дводенна школа активного волонтера. На ній всі "учні" дізналися, які волонтерські можливості є у Дніпрі, як волонтерство допомагає у саморозвитку і як створити власний проєкт.
Зараз команда проходить навчання від краудфандингової платформи "Моє місто", де кожен може викласти свій проєкт і зібрати на нього гроші. Проєкт StepSteerTeam – "Культурний місяць" у Дніпрі. На нього потрібно зібрати 10 000 грн.
Що таке "Культурний місяць"
Це комплекс з чотирьох заходів, спрямованих на розвінчування міфів про українську культуру і відновлення своєї ідентичності. Усі чотири події пройдуть у різному форматі: лекція, вікторина, майстер-клас та літературний вечір.
Це перший культурний проєкт StepSteerTeam. Команда бачить, що частина людей у Дніпрі продовжує слухати російську музику, дивитися серіали та при цьому позитивно сприймає "байрактарщину". "Культурний місяць" придумали, щоб розповісти про наші справжні традиції та звичаї.
Тему для кожної події авдиторія сама обиратиме на сторінці StepSteerTeam в інстаграмі 1 грудня.
Піарниця StepSteerTeam Анастасія Рибенко розповідає, що цікава команда вже знайшла під час підготовки до лекції: "Ми дізнались, скажімо, що з хлібом в Україні пов’язано багато забобонів. Наприклад, не можна ламати його руками – тільки обережно різати, причому робити це повинен лише один член родини. Якщо порушити цю заборону, то можна "зламати" долю та накликати біду на свою родину. Ще з цікавого – насправді наші предки святкували не три Спаси (яблучний, медовий та горіховий), а один, під час якого в церкві освячували зібрані фрукти та мед. У росії було заведено святкувати три Спаси, бо через трохи різні кліматичні умови у них пізніше достигають фрукти".
Більше експерти, яких залучить StepSteerTeam, розкажуть вже під час реалізації "Культурного місяця". Задонатити на цей проєкт можна тут. До речі, за донат можна отримати браслет, який власноруч зробить член команди Костянтин Корячко. Волонтерство він поєднує з роботою інженером.
Де поволонтерити у Дніпрі та чи це ще потрібно?
Сама Анастасія зі StepSteerTeam волонтерить з початку повномасштабного вторгнення. З квітня дівчина системно допомагала: плела сітки, фасувала «гуманітарку», розклеювала плакати з інформацією про допомогу для переселенців.
Говорить, зараз помітний спад волонтерського руху. Це нормально, оскільки з часу повномасштабного вторгнення скоро мине два роки.
"На жаль, не в усіх волонтерських центрах розуміють, що людям треба відновлюватись, – пояснює Анастасія. – Але в УВС почали вчити, як правильно волонтерити, я була шокована. Я не знала, що волонтерам треба відпочивати. Думала, треба більше працювати. Це загальна проблема всіх волонтерів: їм здається, що вони роблять недостатньо. Чим більший розрив між тим, що вони роблять і потребами, тим більше вигорання. Насправді навіть одна година волонтерства на тиждень – це чудово".
Анастасія пояснює, що дуже важко поєднувати систематичну добровільну допомогу та основну роботу. За кордоном донори у благодійних фондах часто закладають адміністративні витрати на зарплати волонтерів – їх влаштовують як співробітників. Українські фонди поки не всі це роблять – тільки найбільші.
Насправді волонтери зараз дуже потрібні, попит на них не впав, навпаки – виріс. У StepSteerTeam рекомендують організації у Дніпрі, які зараз потребують допомоги.
Let’s do it, Ukraine (дніпровський осередок).
Чим займається: український екологічний рух, частина всесвітнього руху "Let's Do It World"; створює проєкти, пов’язані з екологією.
Як допомогти: є можливість спробувати подати грантову заявку, допомогти з SMM, дизайном, комунікацією зі ЗМІ, ОМС та іншими ГО.
"Павучари з Дніпра"
Чим займаються: плетінням маскувальних сіток, пошиттям чохлів для матраців, подушок, шапок, бафів і шкарпеток (все для ЗСУ).
Як допомогти: грошима (для закупівлі тканини), руками (потрібні люди для плетіння сіток).
Станція сортування та переробки Underground
Чим займається: сортуванням та переробкою сміття.
Як допомогти: руками. Потрібні люди для подрібнення і сортування сміття; підготовки пластика, його маркування. Телефон для зв’язку: 066 129 09 94 (Олександр).
БФ "Гарнізон"
Чим займається: плетінням маскувальних сіток та кікімор.
Як допомогти: потрібен матеріал для масок, сіток. Є потреба в енергетиках, окопних свічках, грілках, спальниках.
"Вузлик допомоги"
Чим займається: плетінням маскувальних сіток.
Як допомогти: натуральною білою тканиною, плетінням маскувальних сіток. Актуальні потреби публікують тут.
Їжа життя (Дніпро)
Чим займається: приготуванням і роздачею їжі нужденним.
Як допомогти: грошима (або на картку: 5168745670070116, або на сайті можна оформити щомісячну підписку). Також потрібні волонтери, аби чистити та нарізати овочі, розвозити їжу на власній автівці, роздавати гарячі обіди на точках роздачі. Продукти потрібні будь-які, окрім м'ясних і рибних.
Якщо ви хочете допомагати тваринкам, у Дніпрі працюють зоопритулки "Друг", "Dnipro animals", "Ковчег". Загалом їм потрібен корм, допомога з вигулом тварин, ліки.