Що відвідали ведучі та наскільки ці заклади доступні?
Володимир Дантес та Олександр Терен протестували безбар'єрність Дніпра. Результати виклали у випуску "Відвал ніг або All інклюзив". Раніше команда проєкту побувала у Києві, Буковелі, Львові та Вінниці.
Чому секс-шоп більш інклюзивний ніж ортопедичний магазин? Хто ці люди, що змінюють простори Дніпра на ентузіазмі? Та як працює Українське Товариство Сліпих?
31 січня 2024 року Дніпровська міська рада ухвалила муніципальну програму про безбар’єрний простір дніпровської громади.
"Приїдете в Дніпро – побачите, яка тут жесть"
"Відвал ніг або All інклюзив" – це розважальне інклюзивне шоу, в якому Олександр Терен разом із медійними гостями, сидячи у колісних кріслах відвідують найвідоміші туристичні маршрути, пам’ятки, музеї. Після перших випусків дніпряни почали активно писати Олександру з проханням відвідати наше місто.
"Дніпро – це трееееш! Я виїхала, але пам'ятаю, що там немає нічого".
"Дніпро – це найінклюзивніше місто України. Велкам"!
"Приїдете в Дніпро, побачите яка тут жесть".
Тож ведучий разом з артистом Володимиром Дантесом завітали до Дніпра, щоб дослідити інклюзивність та безбарєрність міста. Цього разу початкове місце зустрічі ведучих – єврейський культурний центр "Менора" в Дніпрі.
"У тебе є досвід ведення тревел шоу, а в мене є досвід життя без ніг. Я думаю це гарний метч", – пожартував Олександр з Дантесом на початку випуску.
"Навіть в Києві не бачив такої кількості доступних і правильних пандусів"
Перевірка міста почалась з Менори. Музеї, готель, просвітницький центр, ресторани, магазини та навіть укриття – усе без бар'єрів. А на вулиці ведучі були вражені кількістю зразкових пандусів.
"Це еталонний показник пандуса – з двох сторін поручні, досить широкий. Я просто в шоці. Навіть в Києві не бачив такої кількості доступних і правильних пандусів", – зазначив Олександр.
Проїхавшись вулицею, ведучі помітили магазин для дорослих, біля якого теж розташовано пандус. Тому проігнорувати не могли, влаштували "термінову перевірку секс-шопу".
"Я приємно здивований рівнем доступності. Бо секс-шоп – це як раз приклад сервісу, куди ти хочеш потрапити самостійно, без помічників і супроводження. Відчути себе повноцінною людиною – це найголовніша мета соціальної адаптації після реабілітації", – зазначив Олександр.
За словами продавця, крамницю не рідко відвідують люди, що користуються колісними кріслами. Був навіть один постійний клієнт.
"Секс-шоп більш інклюзивний, ніж ортопедичний магазин"
Поруч з магазином для дорослих ведучі помітили ортопедичний магазин, де продаються милиці та інші необхідні речі для людей з інвалідністю. Але до входу у цю крамницю вели лише звичайні сходи. Тому ведучі на кріслах не змогли потрапити всередину, як не намагались. Олександру прийшлось встати на протези, щоб дістатися магазину.
Далі було інклюзивне відділення Ощадбанку в Дніпрі. Тут є тактильна плитка, доступний вхід, занижена каса та автомати для людей з порушенням зору.
"Ми протестували одну з центральних вулиць і вона дійсно частково еталонно доступна".
Але потім ведучі розчарувались через дорожні переходи. Поламана плитка, камінці, високі бордюри. Щоб подолати вулицю Магдебурзького права, прийшлось виїхати на проїжджу частину.
"Дніпру вдалось змінити мої асоціації на 100 %"
"Коли я раніше чув слово "сквер", то уявляв розбиті доріжки, лавочки з хлопцями спортивного виду та пусті пивні пляшки. Дніпру вдалось змінити мої асоціації на 100%. Тут безбар'єрний простір для містян", – зазначив Олександр Терен, знаходячись у сквері на реконструйованій вулиці Яворницького.
Саме тут ведучі познайомились з активістом та блогером Русланом Шириновим, який вже кілька років змінює простір Дніпра на краще.
"Я допомагаю міській владі покращувати середовище і насамперед вуличний простір, доступність та інклюзивність", – зазначив Руслан.
Більше про діяльність Руслана ми писали тут.
Фахівець розповів Дантесу та Терену, що ще 4 року тому Дніпро виглядав зовсім по-іншому. Місто було менш зручним для людей з інвалідністю. А зараз створюються безбар'єрні простори, які лише треба з'єднати між собою.
"Маєте зір, але не бажаєте дивитися на існуючі проблеми". УТОС
Щоб повністю відчути безбар'єрність міста, ведучі вирішили дізнатися, як почувають себе люди, що мають інвалідність по зору. Для цього Дантес та Терен завітали до Українського Товариства Сліпих, яке виготовляє тактильну плитку (але це не точно). Їх зустрів Андрій Кіт – громадський діяч та комік. Чоловік народився в родині, де у тата була інвалідність по зору, тому чоловік добре розбирається в проблемі. Андрій розповів ведучим, як живуть люди з такою проблемою та з якими складнощами зіштовхуються.
"В українському товаристві сліпих понад 30 тисяч осіб. Однак ви дуже рідко бачите їх на вулиці, бо вони працюють на підприємствах, живуть у гуртожитку поряд. В місті для них не багато можливостей", – розповідає чоловік.
Далі – екскурсія підприємством, де все зроблено для комфортного перебування працівників з цією інвалідністю. Наприклад, на поручнях є зарубки, що сповіщають, який зараз поверх. Встановлене спеціальне обладнення.
Однак батько Андрія, Сергій Кіт перший заступник голови центрального правління товариства сліпих, зазначає, що у державі є проблема. Чиновники не хочуть замовляти плитку на цьому підприємстві.
"Зараз тактильною плиткою вкладаються всі міста, бо це дуже модно та потрібно. Але нашу плитку держава не бере, бо вона не тріскається на наступний рік. Її не треба перекладати", – зазначає Сергій.
Чоловік просить звернути увагу громадськості та влади на цю проблему. "Ці люди не мають зору, а ви маєте, але не бажаєте дивитися на існуючі проблеми", - підтримує Олександр.
Ведучі протестували центр міста, Менору, секс-шоп, ортопедичний магазин, заклад Brooks на інклюзивність. І ось який висновок:
"Взагалі, Дніпро дууууууже здивував! Це круто що створюються безбар'єрні простори, але їх треба пов'язувати між собою та надалі розвивати місто".
Повний випуск дивіться тут.