"Виникає відчуття, що ти опинився у старому Катеринославі". Досліджуємо архітектуру Дніпра

"Виникає відчуття, що ти опинився у старому Катеринославі". Досліджуємо архітектуру Дніпра

Перелік будівель з історією та екскурсія ними від Лесі Логашової.

Розповідаємо про важливі для міста будівлі, їхню історію та особливості. Бонус: перелік, де повечеряти в старих спорудах.

Про найстаріший палац та містику катеринославських споруд розповіла Леся Логашова, членкиня Всеукраїнської асоціації гідів, засновниця екскурсійного клубу.

Фото з фейсбук Лесі Логашової

"Вулиця-портал в старий Катеринослав"

Пряма мова Лесі Логашової.

"В Дніпрі є дуже багато історично важливих будівель. Наприклад, є ціла вулиця, яка зберігає багато старих споруд – це я про Старокозацьку (колишню Комсомольську). Там виникає відчуття, що ти опинився у старому Катеринославі. Вулиця Старокозацька одна з небагатьох вулиць Дніпра, де збереглося багато катеринославських будівель, серед них – з вежами та маскаронами. Дуже популярний у свій час катеринославський цегляний стиль. І все це з домішками сучасності, а саме: мурали, сучасні готелі та затишні кав'ярні. 

Крім того, можна згадати окремі будівлі, розкидані по всій історичній частині міста: Палац Потьомкіна (Палац Студентів ДНУ), Меморіальний будинок-музей Дмитра Яворницького, Музей Олени Блаватської, Будівля Філармонії, Англійський клуб, Будинок із гномами, Будинок органної та камерної музики, будинки на вул. Січових стрільців".

Будинок із гномами (вул. Олеся Гончара, 4)

Цей колись прибутковий будинок належав Борису Штейну. Був збудований у 1890-х роках та заслужено вважається енциклопедією катеринославського декору.

Ця довга триповерхова будівля буквально вкрита павутинням різних декоративних елементів. Над першим поверхом звисають чотири фігури гномів з молотками, над вікнами другого – жіночі голови з пишними зачісками римських матрон, над третім – птахи-леви (майже грифони). Вхідну арку прикрашають "злі" левині голови та загадково усміхнені сатири.

Цей дім прозвали Будинком з гномами. Раніше в руках гномів була кирка та молоток – символи масонів. Тобто цей будинок пов'язують з Катеринославським масонством. За однією з версій, Борис Штейн володів не лише кількома прибутковими будинками, а й фінансував місцевих масонів. Тому є легенда, що нібито з дому із гномами є таємні ходи, які з'єднуються з підземними ходами на вулиці Старокозацькій і ведуть до Дніпра та Потьомкінського палацу.

Наразі перший поверх займають офіси, кафе та магазини. На двох інших – розташовані квартири.

Найстаріший палац Дніпра – Палац Потьомкіна (площа Шевченка, 1)

Фото: igotoworld.com

Це дійсно найстаріша будівля нашого міста. Точна дата будівництва невідома, але є припущення, що його почали зводити ще за рік заснування Катеринославу.

За час свого існування чого тут тільки не було. Будівля належала Катеринославському дворянству. Тут влаштовували бали, проходив археологічний з’їзд, декілька разів облаштовували шпиталі. Тут навчалися діти (духовна семінарія та Катеринославське гірниче училище). Деякий час працювала експозиція "Общественного музея" – першого музею міста Катеринослава. Палац декілька разів руйнувався та декілька разів його відновлювали. Зараз він потребує повної реставрації. 

Будинок Андерегга (вул. Січових стрільців, 3а)

Фото з архіву Лесі

Будинок було побудовано наприкінці 19 століття як садибу. Тут деякий час проживав Фердинанд Андерегг. Підприємець, власник цегельного заводу у Катеринославі. Потім будівля перейшла земській управі. У радянські часи там довгі 90 років був розташований шкірвендиспансер. Нині дім реставрований. Тепер тут розташована Дніпровська єпархія ПЦУ.

"Вічні свідки минулого": старі будівлі, що приховують історії видатних особистостей

У Дніпрі багато будівель, які відомі завдяки своїм мешканцям. Ось деякі з них:

Історичний музей (пр. Яворницького, 16) – впродовж 30 років ним керував Дмитро Яворницький. Одного разу у 1919 році у будівлю завітав Нестор Махно та навіть дав Яворницькому охорону грамоту, що ніхто не має права чіпати музей.

Особняк Фадєєвих (вулиця Князя Ярослава Мудрого, 11) – нині це Музей Блаватської. Це була міська садиба з панським будинком, дворовими будівлями та величезним садом. У 1815 році садибу продали Андрію Фадєєву. Саме тут народилася засновниця всесвітньовідомого Теософського товариства – Олена Блаватська. 

Театр Англійського клубу (вул. Воскресенська, 5) – в часи Катеринославу тут виступали українські театральні колективи. Зокрема, трупи Карпенко-Карого, Кропивницького, Миколи Садового. Серед них була і Марія Заньковецька.

Фото: uk.wikipedia.org

"Кулінарна магія в стінах минулого"

Щоб додати атмосферності прогулянці, повечеряйте в одній із історичних будівель. Ось перелік таких закладів.

Ресторан "Поплавок"

Фото: poplavok.dp.ua

Ця дивовижна архітектурна споруда на воді з’явилась у листопаді 1968 року. Архітектором ресторану виступив Сергій Брусов. Ресторан одразу ж охрестили "літаючою тарілкою на воді". Він став родзинкою набережних декорацій та символом сучасної міської архітектури, пише 49000. Ресторан був розрахований на 100-170 гостей.

За спогадами городян, ціни у "Поплавку" у 80-тих роках були занадто великими, але це не зупиняло відвідувачів. Посидіти на його терасі між двома берегами Дніпра мріяли всі, зазначає "Дніпровська панорама".

На сьогодні "Поплавок" все ще має неймовірну літню терасу з видом на місто та річку. Ідеальне місце для романтичних вечорів та незабутніх дружніх посиденьок.

Адреса: вулиця Січеславська Набережна, 7.
Телефон: 096 096 7878

Кафе "Homie"

Фото з Фейсбук закладу

Кафе "Homie" працює в історичній будівлі 1900 року на вулиці Тараса Шевченка, пише The Village. Раніше в домі було близько трьох десятків квартир. Також тут знаходилася "1-я Катеринославська зуболікарська школа лікаря Р. Ю. Вебера та зубних лікарів Г. Ф. Львова та О. І. Шрейдера", 18 крамниць, зокрема, книгарня "Слово" з видавництвом при ньому, а також магазин Питомого відомства з винним льохом, розповідає історію будинку Oldcity.dp.ua.

Адреса: вулиця Шевченка, 59.
Телефон: 097 197 91 49

 Кафе "19|20"

Будівля, у якій розташоване кафе, була збудована заможним книгарем у ХІХ столітті та прийшла до занепаду на початку 20-х років XX століття. Понад 100 років приміщення було законсервовано. Лише у 2019 році власники відкрили тут заклад, зазначає The Village. 

Адреса:  вулиця Барикадна, 11А.
Телефон:  099 100 1920

Ресторан "Мануфактура"

Фото: Настя Кот

Незабаром приміщенню. в якому працює ресторан, виповниться сто років. Найдовше тут працювала відома в Європі місцева кондитерська фабрика "Лур'є". У 2018-му році у будинку відкрили ательє та кондитерську "Atelier №5", а зараз на цьому місці – ресторан "Мануфактура". Його відкрили два брати зі своїми родинами, про це ми писали раніше.

Адреса: вулиця Михайла Грушевського, 4А
Телефон: 068 000 2601

Поділитися: