"Я зрозуміла, що таке померти". Дніпровська майстриня Інна Івінська втратила дім

"Я зрозуміла, що таке померти". Дніпровська майстриня Інна Івінська втратила дім

Життя без оселі та речей, почуття смерті, доленосна лялька та повернення на Перемогу.

Зі своїх 7 років народна майстриня та лялькотерапевтка Інна Івінська жила на Перемозі, саме там минуло її дитинство та юність. Там виховувала доньку, розвивалась у творчості та через створення мотанок допомагала іншим жінкам опрацьовувати внутрішні запити.

14 січня 2023-го російська ворожа ракета зруйнувала оселю Інни. Чи вдалось жінці віднайти почуття захищенності та де живе зараз? Читайте в нашому інтерв’ю про біль втрати дому.

Далі – пряма мова Інни Івінської.

Фото: з соціальних мереж Інни

"Ця квартира була моїм місцем сили"

Батьківська квартира розташована на Перемозі-6, а на четвертому масиві я жила разом зі своїм чоловіком та собакою. То були тридцять щасливих років. У будинку подобалось усе: хороша квартира, приємна енергетика, гарне подвір’я та чудові сусіди. Іноді порівнювала свій дім з іншими та розуміла, як мені пощастило, адже у нас було так затишно. Я навіть запросила свою приятельку, з якою ми Петриківкою розмалювали стіни під’їзду. 

Нашими сусідами здебільшого були молоді, енергійні, активні люди. На подвір'ї росли квіти, а з балкона можна було милуватись видом на набережну. Найбільше я любила весну, бо тоді ми відкривали вікна та насолоджувалися співом солов'їв. До того ж ми нещодавно зробили ремонт, все старе – викинули, а залишили лише найцінніше. Все, що мене тішило. Ця квартира була моїм місцем сили, де я творила, любила та жила своє щасливе життя.  

"Доленосна лялька"

До Нового 2022 року вирішила створити новий проєкт для жінок з організаторкою публічних івентів Людмилою Малишевою. Під цей проєкт в мене народилася ідея ляльки. Зараз розумію, що цей виріб вийшов доленосним, відображенням мого стану: прощання зі старим. 

Фото: з соціальних мереж Інни

Лялька була виконана повністю у білому кольорі, який є символом занулення. Спочатку з Людмилою планували провести цей майстер-клас до Нового року, але з технічних причин вирішили перенести, обрали дату – 14 січня 2023-го.

Я тоді подумала: "Як чудово! Жінки якраз відпочинуть після святкування Нового року і будуть готові до трансформацій та творчих експериментів!".

До цього майстер-класу я готувалась дуже плідно, десь з місяць. Записалось 26 жінок, в ніч перед майстер-класом готувала матеріали для кожної учасниці. Настрій та стан був чудовим. Єдиний мінус – це творчий безлад вдома, який залишився після підготовки. Але я все прибрала, відсортувала, розклала по поличках. Квартира виглядала бездоганно, коли я покинула її. Майстер-клас починався о 13-й у приміщенні школи англійської мови "Логос", куди мене відвіз мій чоловік. Час пролетів непомітно, а майстер-клас минув на одному диханні. Мої дівчата виходили натхненні та заряджені. Після того, як закінчили створення ляльки, вирішили їх сфотографувати. Усі 26 ляльок виставили на стіл. Тоді й почули вибух.

Фото: з соціальних мереж Інни

"Не перебільшуй, такого бути не може!"

Мої знайомі вигукнули: "Інно, щось у твоєму районі!". Тоді я почала дзвонити до своїх рідних, але ж безрезультатно, бо зв’язку не було.  "Може поруч…", – думала я. Потім додзвонилась до доньки, яка була в крамниці, вона повідомила теж саме: "Кажуть, що у нашому районі". Трохи згодом знов був дзвінок від неї, але вже з зовсім іншим настроєм: "Мамо, тут нічого немає!". 

Я розуміла, що в неї справжня істерика, але не вірила в те, що моєї квартири більш не існує. "Не перебільшуй!", –  відповіла я. Під час вибуху мій чоловік їхав додому, коли побачив наслідки атаки теж зателефонував мені.

– У нас дома немає…
– Не перебільшуй.

Я не вірила, що це сталося саме з нашим будинком, з нашим під’їздом та з нашою квартирою. Чоловік забрав мене після майстер-класу й відвіз на місце. Побачити це самій було дуже моторошно. Я не знайшла свою квартиру серед сміття, я просто не розуміла, де вона. Бачила лише частину кухні на третьому поверсі та годинник, що зупинився під час вибуху.

"Через кілька днів після трагедії, я зрозуміла, що таке померти"

Я відчула, як це вмирати, але тільки за умови збереженого життя. Коли вмираєш, ти з собою нічого матеріального не забереш, тільки те, що всередині. Саме так сталося зі мною. 

Далі був дуже важкий період, щодня у дворі зустрічі з сусідами зі словами: "О! Ви живі!". Нам всі пропонували свою допомогу, і я відчувала неймовірну подяку, яку навіть зараз не можу висловити. Пропонували квартири й знайомі, і незнайомі, і волонтери. В інші міста ми їхати не хотіли, адже навіть не мали документів. Єдине, що знайшлося у руїнах, – це моє посвідчення Члена Національної Спілки майстрів народної творчості України. А ще трохи вціліла наша комора, яка була побудована між поверхами у під'їзді. Коли туди пробрались, то зрозуміли, що живі мої "ляльки Жіночої Долі". 

Що стосується квартири, то ми прийняли пропозицію друзів дочки: оселились у старенькій квартирі в середмісті Дніпра. Мені хотілося виїхати з Перемоги, бо було морально важко там перебувати.

У квартирі в центрі було відчуття тимчасовості, там ми прожили чотири місяці. Ця квартира була старенькою. А ми жили на валізах – всі наші речі стояли розкладені по сумках.

Коли почалась весна, аж всередині тепліше стало. Мені захотілося купувати квіти, вдома у мене їх було чимало. У війну багато людей виїжджали та залишали рослини біля смітників, а я їх забирала та рятувала. Тоді я зрозуміла: якщо мені захотілося купувати квіточки, то значить усередині вже щось прокидається та оживає. Насамперед мені закортіло купити свої улюблені квіти – фікуси, які я розставляла у своїй тимчасовій квартирі.

"Життя без конспектів"

Окрім квітів, жили у повному мінімалізмі, адже було тільки те, що нам видали. Не мали книжок або ж блокнотів, куди я занотовувала свої творчі ідеї. Тоді я зрозуміла, що почалось життя без конспектів. В мене залишились лише мої знання та мій досвід... Все інше матеріальне – вже не мало для мене значення.

Фото: з соціальних мереж Інни

"Знов на Перемозі"

Держава виплатила компенсацію й ми на початку літа на Перемозі купили квартиру. Один з головних критеріїв, за яким вибирали – якомога далі від міста прильоту. Я шукала таку квартиру, яка б не була взагалі схожою на мою колишню. Щоб у мене в голові не було ніяких паралелей з минулим. Так і сталось, наша нова квартира зовсім інша за плануванням, ми зробили новий ремонт.

Поки я не можу сказати, що відчуваю себе як вдома, я тільки звикаю. Атмосфера тут дуже світла та позитивна, звичайно тут наставила багато квітів. Я намагаюсь створити затишок, щоб всім моїм рідним було добре. Однак, відчуття  тимчасовості не залишає мене. Не хочеться прив’язуватись до матеріального. Відчуваю, що життя готує мене до чогось зовсім нового…

Поділитися: