Держпродспоживслужба розповідає, як можна повернути гроші за пошкоджений товар.
15 березня – Всесвітній день захисту прав споживачів. Ми зібрали декілька історій про порушення прав наших читачів та обговорили їх з представниками Держпродспоживслужби. Розповідаємо, як повернути айфон, чи можна ходити з собакою в супермаркет, що робити, якщо цінник не збігається з ціною в чеку, а також чи можна фотографувати в магазині.
Приїхав замовлений айфон. За два дні з'явився дефект біля камери. 14 днів ще не минуло. Чи можу його повернути?
У такій ситуації людина має право вимагати зменшення ціни, безкоштовний ремонт або відшкодування витрат на усунення недоліків товару (наприклад, якщо ви звернетесь до ремонтників самостійно). Але можливо, що продавець буде наполягати на експертизі, щоб визначити, чи дійсно товар був із дефектами.
Якщо придбаний товар якісний, покупець все одно має право його обміняти. Але при умові: ще не минуло 14 днів, а ви жодним чином не пошкодили виріб (на ньому є всі наліпки) та маєте чек. Якщо немає аналогічного товару для обміну, можна забрати гроші назад.
У випадку, коли продавець відмовляє вам, ви можете звернутись у Держпродспоживслужбу та залишити заяву. Зробити це можна на сайті, електронною поштою, телефоном або відвідати установу. Контакти Держпродспоживслужби в Дніпрі можна знайти тут (внизу сторінки).
"Крім того, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу", – додає Віталій Аносов, виконувач обов’язки начальника управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області.
Підтвердити якість товару – завдання продавця. Про експертизу
Щоб визначити, чи мав товар недоліки, дефекти чи взагалі був непридатним для використання, проводиться експертиза. Правила її проведення прописані у законі. Порядок проведення експертизи визначено Міністерством юстиції. Цим питанням має займатись продавець, а не покупець. Після того, як отримав скаргу на товар, він має отримати від покупця письмову згоду на проведення експертизи та організувати її впродовж трьох днів. Вартість експертизи оплачує продавець.
Якщо виявиться, що товар має істотні недоліки (тобто непридатний для користування та ремонту), покупець може вимагати повернення грошей за товар чи вимагати заміну.
Якщо експертиза доведе, що покупець порушив правила користування і сам пошкодив товар, він буде зобов’язаний відшкодувати вартість експертизи продавцю.
Із собакою в супермаркет. Коли можна?
До 2022 року в Україні діяли "Правила тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах Української РСР" (так, ще з часів срср): "Власникам собак і котів забороняється приводити собак і котів у приміщення магазинів, їдалень, на дитячі майданчики, бульвари, пляжі, парки, сквери, сади та інші місця загального користування".
Нині цей закон не дійсний, фактично прямої заборони в Україні більше не існує. Правила встановлює центральний виконавчий орган (в Дніпрі це міська рада). Але в Кодексі України про адміністративні правопорушення залишилась відповідальність за неналежне утримання котів і собак. Відповідальність настає, зокрема, і за приведення собак у громадські місця. Покарання буває у вигляді попередження або штрафу.
"Зараз в Дніпрі діють Правила утримання тварин у домашніх умовах, затверджені рішенням міської ради. Ці правила прямо не забороняють приведення собак до крамниць. Але варто враховувати, що інших споживачів може обурювати поведінка власників, коли вони викладають вихованців на продуктову стрічку разом із продуктами або саджають у візок. Власники мають враховувати, що в інших людей може бути алергія. Або тварини можуть передавати людині інфекції та паразитів, а ще деякі люди банально бояться. І цей страх треба поважати", – коментують у Держпродспоживслужбі.
Цінник не збігається з ціною на касі. Які дії?
Інформація про ціну повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Написи мають бути чіткими та простими.
Працівники магазину до початку роботи повинні перевірити наявність і відповідне оформлення ярликів цін. Правильність розрахунку по чеку споживач перевіряє на місці, не відходячи від каси. Він має право відмовитись від покупки й придбати товар за вказаною на ціннику ціною. Якщо споживач знайшов невідповідність в розрахунках за вже придбані товари, він має право звернутись до адміністрації магазину та вимагати перерахувати касу, а в разі встановлення розбіжності – повернути недодану суму.
У випадку відмови – покупець може звернутися до Держпродспоживслужби свого регіону.
Чи можна фотографувати в ТЦ?
Нещодавно з одним із наших читачів трапилась неприємна історія. Чоловік фотографував полицю з йогуртами, щоб дружина обрала собі до смаку. До нього підійшов охоронець і повідомив, що викличе поліцію, оскільки крамниця – це приватна територія. Наш підписник відповів, що це громадське місце, він має право знімати, тому поліція буде на його боці.
Насправді працівники магазину не мали права встановлювати обмеження за власною примхою, які не передбачені законом. В Україні кожен має право вільно розпоряджатись інформацією у будь-якій формі, звісно, якщо це не стосується національної безпеки, злочинів або прав інших людей.
"Тому фотографування в крамниці є законним, навіть якщо є табличка, що це заборонено. Магазин – це громадське місце, куди може зайти кожен, і де не заборонена ані фотографування, ані відеознімання. Тому фотографувати цінники, товар і вітрини можна", – говорять у Держпродспоживслужбі.
Обмеження на фотографування та відео можуть бути лише у тому випадку, якщо спалах камери пошкодить товар або ж це порушує громадський порядок, заважаючи іншим покупцям або продавцям.