Інтерв’ю з командою проєкту, яка досліджувала мелодійний бік нашого міста.
Героєм другого сезону музичного тревел-шоу "Як звучить світ… Україна" стало наше місто. Подружжя авторів проєкту, Наталія та Євген Синельникові, разом з композитором та ведучим Євгеном Філатовим провели віртуальну подорож Дніпром.
Команда їздить Україною, записує унікальне, притаманне кожній місцевості звучання. Потім створює композиції, які розкривають "душу" кожного міста. Тонкощами знімального процесу команда поділилися з КУСТом. Також анонсували захід, що 6 квітня відбудеться на станції метро "Вокзальна". Про нього – далі.
Як ваша команда придумала проєкт? У мережі вже є спроби зібрати звуки різних міст та різних речей. Чим ваша ідея особлива?
"Ідея проєкту належить Наталці, однак над його реалізацією ми працювали разом і зараз пишаємося результатом. Особливістю нашого задуму є те, що проєкт займається не лише збором звуків, а перетворенням їх на повноцінну мелодію. Залежно від відчуття внутрішнього темпу життя міста, створюється трек, що відповідає його ритму. Так, наприклад, мелодія Дніпра більш енергійна, що відповідає атмосфері міста-мільйонника, в якому життя буяє".
Чим для вас Дніпро відзначилось? І чим, може, здивувало?
"Коли їхали у Дніпро, ми знали, що це велике та потужне місто-мегаполіс, зокрема, промисловий центр. Втім коли почали знімати, ми відкрили для себе місто зі сторони культури та творчих осередків, які безумовно грають важливу роль в загальному житті Дніпра. Тому вже під час зйомок ми трішки змінили акценти з індустріальних та промислових на творчі й культурні. Також своєрідним відкриттям стало те, що найбільша гончарна піч в Україні знаходиться в Дніпрі, а про це практично ніхто і не знає! Ця величезна кількість цікавих та творчих ініціатив в такому діловому місті вразили нас найбільше".
Як ви собі уявляли звуки міста і чи справдились очікування?
"Насправді дійсність навіть перевершила очікування! Наші уявлення про Дніпро акцентувалися на драйві, швидкості та технологічності – і це, звісно, так і є в реальності, однак, знову ж таки, творча та самобутня складова міста нас надзвичайно сильно вразили. Тому у випуску ми намагалися охопити всі напрямки життя Дніпра".
Скільки тривала ваша подорож у Дніпро? І як часто раніше ви бували у нашому місті?
"Подорож тривала 5 днів, однак саме знімальних днів було трішки менше, адже ми багато гуляли Дніпром та прислухалися до його мелодій. Особисто я (Євген Синельников – Прим. Ред.) був там далеко не вперше, адже сам родом із Запоріжжя, фактично сусіднього міста. Мені було дуже приємно показувати іншим членам команди місця в Дніпрі, які для мене вже давно знайомі, був трішки екскурсоводом на зйомках".
Є щось цікаве зі зйомок у Дніпрі, що не увійшло у випуск?
"Коли ми готувалися до зйомок, то проглянули дуже багато дописів у соцмережах, щоб дізнатися, як місцеві бачать і чують Дніпро. Тоді багато людей поділилися думкою, що для них це місто звучить як шум та свист коліс. Тому ми вирішили зняти епізод про дріфт у Дніпрі, однак у готовий випуск це не увійшло, що є цілком нормальною історією для великих проєктів".
Які ваші враження від дніпрян?
"Дуже приємні. Нас всюди зустрічали доброзичливо і дружньо. Загалом враження, що у Дніпрі "всі свої", люди відкриті й легко йдуть на контакт. А також запам’ятався особливий оптимізм, який відчувається в повітрі. Попри близькість до фронту, постійні евакуації до міста переселенців та важкопоранених воїнів, весь жах війни, дніпряни зберігають позитив та віру у перемогу".
Чи є у вас/чи з'явились улюблені місця в Дніпрі?
"Напевно я не буду оригінальним, якщо скажу, що найбільше передає велич міста і безумовно є одним з моїх найулюбленіших місць – Січеславська набережна. Особливо в теплу пору року. Монастирський острів також є місцем, куди варто сходити, завітавши до Дніпра".
Чи використовуєте ви звуки повторно в інших композиціях, наприклад, або додаєте в умовну "бібліотеку улюблених звуків"?
"Іноді звуки можуть бути схожими, адже часто міста мають багато спільного. Але використовувати не притаманні конкретному місцю зйомок звуки було б нечесним до глядача, тим паче у нас на меті висвітлити різницю в тому, як звучить кожне місто. Ба більше, у нас ще не було випадку, щоб не вистачало звуків для композиції. Навпаки із зібраної бази різноманітного звучання об’єктів не всі потрапляють у фінальний трек. Також ми не можемо нехтувати візуальною та звуковою індивідуальністю кожного міста. Тому повторно звуки не використовуємо".
Як ви ставитесь до того, щоб зробити ваш проєкт інтерактивним, наприклад, щоб глядачі могли голосувати за звуки, які вони хотіли б в звучанні свого міста?
"Це цілком непогана ідея і, можливо, ми спробуємо її імплементувати в наступний сезон. Однак задум проєкту полягає в тому, що саме Євген Філатов як композитор і творець підбирає звуки, щоби відобразити загальне враження від міста. Але на стадії дослідження міста, ще до зйомок, ми намагаємося прислуховуватися до містян та розпитувати про якісь значущі місця, які мали б бути в композиції".
Які ваші улюблені моменти з роботи над випуском про Дніпро?
"Безперечно, мені найбільше сподобалося метро в Дніпрі, особливо в аранжуванні Євгена Філатова. Те, як він використав звук метрополітену, додало величності загальній мелодії міста. Також звучання світлофора у Дніпрі є абсолютно унікальним, ми навіть пробували відтворити цю автентичну мелодію на фортепіано.
Насправді головною особливістю і скарбом міста є те, як його жителі шаленіють від нього. Кожен на своєму місті та рівні любить своє місто і робить для нього усе можливе. Наприклад, піаніст Олександр, герой випуску, став для нас уособленням активної молоді Дніпра, яка просякнута любов’ю до свого міста. Відмітити також хочеться те, як відреагував департамент туризму Дніпра на наші зйомки і всіляко їм сприяв. Старенький трамвай, кінетичні скульптури та неймовірні люди – це те, що вражало і безперечно залишиться в архіві приємних спогадів".
У коментарях до випуску можна помітити, що він особливо відгукнувся людям, що вимушено більше не живуть у Дніпрі, переглянути можна тут.
6 квітня о 14:00 на станції метро "Вокзальна" відбудеться захід "Як звучить Дніпро" за участі Євгена та Наталії Синельникових та композитора Євгена Філатова.
Розклад:
14:00 - 15:00 – граємо на оpen piano з Олександром Нємцевим, читаємо вірші з драбини з Олександром Шакіровим.
14:30 - 16:00 – концерт місцевих гуртів: "Monotonne","Iiteration", "maxandruh".
16:00 - 19:30 – ряд цікавих розмовних панелей:
‣ дізнаємося деталі створення проєкту "Як звучить світ... Україна" Євгена та Наталії Синельникових та ведучого, композитора Євгена Філатова.
‣ знайомимося з місцевими ініціативами:
- Dnipro Center for Contemporary Culture;
- ГО Shift – Альона Кучерук розкаже про фестиваль релокованих бізнесів Check-in;
- ГО Модуль презентує лейбл електронної музики Dnipropop;
‣ поспілкуємося з Дмитром Каднаєм про музику, натхнення та Дніпро;
16:45 – виступ Макса Параграфа;
19.30 - 20.00 – виступ гурту "Каднай";
20.00 - 21.00 – МС Брехунець;
Вхід на захід безкоштовний, за умови попередньої реєстрації тут.
Кількість місць обмежена.