Які пам’ятки понівичили росіяни у Дніпрі та регіоні?

Які пам’ятки понівичили росіяни у Дніпрі та регіоні?

У День пам'яток історії та культури України, що відзначається 18 квітня, розповідаємо про визначні місця області, які під час війни опинилися на межі існування.

Станом на квітень 2023 року в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення рф пошкоджено понад 500 пам’яток культури. Загальні збитки у сфері культури та релігії сягають 1,5 мільярда доларів. Найбільші руйнування у Харківській, Донецькій та Луганській областях. Там також постраждали об’єкти, які є частиною реєстру культурних пам'яток ЮНЕСКО. Наприклад, це Маріупольський краєзнавчий музей, Харківський будинок "Слово" та Свято-Успенська Святогірська лавра. У Дніпрі та регіоні пошкоджені 25 пам’яток архітектури. Далі ми розповімо про декілька з них. 

Дніпровський будинок органної та камерної музики (Брянська церква)

м. Дніпро, пр. Сергія Нігояна, 66

Це пам’ятка архітектури національного значення. Будівля була зведена в період з 1913 по 1915 роки й спочатку не мала жодного стосунку до органної музики. Церква побудована у неокласичному стилі з елементами бароко. Викладена з цегли, має хрестоподібну форму з чотирма виходами, п'ять куполів та триярусну дзвіницю з годинником. У 1988 році в приміщенні церкви відкрився Дніпропетровський будинок органної та камерної музики. Кількість відвідувачів сягала 30 тисяч слухачів на місяць. 

Банк взаємного кредиту

м.Дніпро, вул. Старокозацька, буд. 10-А

Пам'ятка зведена на початку 1890-х років спеціально для розміщення банківської спілки Катеринославського губернського земства. Споруда має класичну "Н"-подібну конфігурацію та знаходиться в середмісті. За призначенням використовувалася до 1918 року. Ракетний удар 11 вересня 2022 року пошкодив вікна, фасад та інтер’єр пам’ятки архітектури місцевого значення. На будівлі з’явились тріщини, у приміщенні частково знищено ліпнину стелі.

Пам'ятник Богдану Хмельницькому

м. Нікополь, площа Б. Хмельницького.

Напевно найбільше зруйнованих чи пошкоджених пам'яток культури на Дніпропетровщині має Нікополь. Ворог продовжує бити по місту з "Градів" та "Ураганів". Як нам повідомила начальниця Управління з питань охорони культурної спадщини дніпровської міської ради Надія Лиштва, у Нікополі пошкоджена забудова старої площі та пам'ятник Богдану Хмельницькому. При цьому характер руйнувань відрізняється від прильотів далекобійних ракет. Бо через артилерійський обстріл пошкоджень стається набагато більше.

Палац культури гірників 

м. Марганець

10 серпня 2022 року ворог масово вдарив по Нікопольському району. Це була одна із наймасовіших атак. "Градами" накрило Марганець та Мирівську громаду. Загинуло 13 людей, постраждало – 11.  Один зі снарядів понівечив будинок культури у Марганці, якому було майже 70 років. Вперше він відчинив свої двері у серпні 1953-го року. Та вважався культурним центром міста. Ракета пробила 3-й та 2-й поверхи будівлі та вибухнула на 1-му. Там зайнялась бібліотека. Про повне відновлення споруди зараз мова не йде. 

Свято-Олексіївська церква

с.Велика Костромка, вул. Пролетарська, 1

Під час артилерійського обстрілу села Велика Костромка Криворізького району в травні минулого року російські окупанти пошкодили старовинну будівлю 19 ст. Це приміщення колишньої сільської школи, де зараз розташована православна церква св. Олексія. У будівлі вибиті вікна, пошкоджений фасад, покрівля та огорожа.  

Свято-Успенський храм

С. Андріївка, Дніпропетровська область

Церкву в селі Андріївка Криворізького району звели наприкінці 18 століття. У 1990 році храм покрили новими куполами та реставрували будівлю всередині. Але під час чергового обстрілу окупантів у церкві вибило шибки та суттєво був пошкоджений фасад будівлі.

Тепер церква потребує реставрації. Волонтери збирають кошти на тимчасове засклення вікон. З необхідної суми, 16 тисяч гривень,  вже вдалося зібрати більш ніж половину.

Посилання на банку тут
Номер картки банки:
5375 4112 0500 4034

Міністерство культури та інформаційної політики продовжує збирати інформацію про пошкоджені культурні пам’ятки. Для цього створили спеціальний портал, де ви можете заповнити анкету та передати дані про конкретний пошкоджений об'єкт архітектури. Зусиллями Мінкульту докази будуть передані до Міжнародного кримінального суду в Гаазі. 

У період з 15 по 30 квітня 2023 року українська Вікіпедія організовує акцію "Культурна спадщина України". Вона присвячена наповненню найбільшої онлайн-енциклопедії інформацією про пам’ятки України, що вже втрачені чи перебувають під загрозою знищення через війну. Як долучитися до проєкту можна дізнатися тут

Поділитися: