Підсумки театрального року в умовах повномасштабної війни. Які нові вистави з'явилися? Як війна змінила мистецтво? Яким став глядач?
Добірка головних подій в театрах Дніпра, що відбулися за час війни.
"Всупереч" – вистава в театрі ДРАМіКОМ
Всупереч війні, ракетам, відключенням світла – всупереч усьому. 15 жовтня на сцені ДРАМіКОМ відбулась прем’єра вистави про війну. У своєму інстаграмі актриса Анастасія Плахтій ділилась з підписниками кадрами з репетицій та хвилювань, підраховувала дні до прем’єри.
Бомбардування, боротьба за життя, сум, безсилля – до болі знайома історія багатьом українським родинам. В основу п’єси "Всупереч" покладені реальні історії та документальні факти: "руський воєнний…", коти-біженці, історія підлітків з Бучі.
"Вистава пронизана 400-річною історією боротьби нашого народу за свободу та незалежність! Унікальність вистави полягає в поєднанні документалістики, сучасної драматургії, ігрового та пластичного театрів в єдине велике сценічне дійство", – написано на сайті театру ДРАМіКОМ. Протягом усієї вистави головна героїня саджає яблуко – це образ незламних українців, які всупереч будь-яким подіям роблять свою справу.
Річницю повномасштабної війни актори вистави "Всупереч" зустріли на сцені Київського театру ім. Лесі Українки.
"Це вистава, яку зараз має побачити кожен глядач в Україні. Особливо молодь та школярі, бо за 1,5 години дійства перегортається вся історія спротиву та становлення нашої країни з давніх-давен до сьогодення", – у своєму інстаграмі написав один з глядачів. Квитки на п’єсу можна придбати тут. Найближча дата – 17 березня.
"Кассандра" – ще одна воєнна прем’єра в театрі ДРАМіКОМ
"Над всіх старших найстарша Правда…", – рокована історія на дві дії. В головних ролях: Анжеліка Ніколаєва, Діана Данилюк, Вікторія Рудавська. Над декораціями, костюмами, образами акторів працювали.
Головна тема вистави – Еллінсько-Троянська війна. В центрі сюжету – провидиця Кассандра, яка ніби не потрібна власному народу. П’єса підіймає актуальні питання: Чому люди легше сприймають брехню пропаганди ніж правду? Чи може любов завдавати стільки болю? Що є доля? Чи можливо її подолати?
"Питання, на які шукає відповідь кожен українець зараз і на які відповіла Леся Українка сто років тому", – йдеться на сайті.
Квитки на виставу можна придбати тут. Поринути в історію Еллінсько-Троянська війни можна буде 25, 26 березня та 14 квітня.
"Нескорені" в Театрі опери та Балету
Передати весь той біль, тривогу і сум, які українці проживали протягом війни, вдалося танцівникам балету "Нескорені". Сучасна вистава на одну дію виконується під "Болеро" французького композитора Жозефа Равеля.
"У равелівському "Болеро" є і щось войовниче – у звучанні малих барабанів. Барабани – це завжди тривога, якась загроза. Барабани – глашатаї війни, тому не дивно, що грізний тон равелівського "Болеро" справляє неймовірно сильне враження, що тривожить. І тому саме ця музика була обрана для хореографічного віддзеркалення стану нашої країни, нескореності нашого народу, який прокинувся від вибухів вранці 24 лютого 2022 року", – йдеться на сайті театру.
Додають атмосферності та напружености костюми танцівників, зроблені під військову форму. Музика Равеля в тандемі з технічними рухами балету створюють неймовірну енергетику в залі.
Квитки на балет можна придбати тут. Найближча дата показу – 17 березня.
"Поїхати не можна залишитися" – воєнна прем’єра "Віримо"
Квитки до цієї вистави скуповують протягом години, а інтернет-простір переповнений гарними відгуками глядачів.
П'єса була написана ще у 2018 році. Автор п’єси Ігор Носовський перебував в окупації в Херсоні, коли режисер запропонував поставити цю трагікомедію. Команда працювала дистанційно, щоб осучаснити п’єсу. Нині кінець сюжету – це початок війни, її перший день.
"Ми повернулися до своєї основної роботи, зрозумівши, що життя має продовжуватися. І вже з вересня ми граємо вистави. За цей час ми кілька разів з'їздили за кордон: представляючи український театр, були на фестивалі у Румунії та Відні. Також за час війни пограли й у різних містах України: Чернівці, Полтава, Івано-Франківськ", – говорить директор та художній керівник "Віримо!" Володимир Петренко.
Митець додає, що за час війни глядач справді змінився.
"Остання наша передвоєнна прем'єра – це "Оргія" Лесі Українки. В сюжеті цієї п'єси лежить римсько-грецьке античне протистояння. Після початку війни всі глядачі відзначають, що п'єса стала ще страшнішою та ще актуальнішою в плані тих висновків, які нам потрібно робити, думок, які вона пробуджує, зараз вона виглядає набагато гостріше і злободенніше".
За час війни змінився і середній вік глядача. Якщо раніше до театру частіше приходила молодь, то тепер основна аудиторія – дорослі. Серед охочих подивитися вистави театру також багато переселенців з Донеччини, Луганщини та Запорізької області.
Глядач змінився, а репертуар театрів не дуже, говорить Володимир Петренко. Річ у тому, що мистецтво – це серйозне переосмислення, а тому миттєва реакція і відображення сьогодення майже неможливо.
"Перший якісний фільм про Другу світову війну – це "Летять журавлі". Між прем'єрою цього фільму та кінцем війни минуло близько 10 років. Театр ґрунтується на літературі, а тому ми побачимо якісні продукти мистецтва лише через якийсь час".
Саме тому Володимир Петренко прийняв рішення ставити п'єсу "Поїхати не можна залишитися" 2018 року.
"Ми не граємо про сьогоднішній день, але ми даємо відчуття "завтра", яке повністю змінює сприйняття. Ось уявіть собі вашу останню передвоєнну відпустку, якби вам сказали, що вона передвоєнна, ви б смакували кожен момент".
Готуватися до прем’єри команді було непросто. Театр пережив і скасовані вистави, й нальоти ворога на Дніпро, під час яких потрібно повністю зупиняти виступ та вести людей у бомбосховищі. Не давало опустити руки лише відчуття "необхідності" глядачу.
"Театральне мистецтво дуже щедре щодо обміну енергії, ми – глядачам, глядачі – нам. Абсолютне відчуття потреби. Наприклад, цього тижня маємо чотири прем'єрні вистави, ми виклали квитки, які були розібрані за годину. Це чудово, це підтверджує, що ти комусь потрібен"
Зараз всі білети на вистави театру "Віримо!" розкуплені. В телеграм-каналі театру повідомлять про нові дати виставав.