Енергетична тривога у Дніпрі: 10 неочевидних питань, які ми поставили електрику

Енергетична тривога у Дніпрі: 10 неочевидних питань, які ми поставили електрику

Чи потрібно протирати лампи та розморожувати холодильник?  

За час повномасштабної війни в Україні від терористичних атак рф постраждали щонайменше 15 енергооб’єктів: Бурштинська ТЕС, ТЕЦ-6 у Києві, Охтирська ТЕЦ, ТЕЦ у Маріуполі, Кременчуцька ТЕЦ, Сєверодонецька ТЕЦ, Харківська ТЕЦ-5, Луганська ТЕС, Слов’янська ТЕС, Вуглегірська ТЕС, Запорізька ТЕС, Ладижинська ТЕС, Придніпровська ТЕС, Запорізька АЕС, Південноукраїнська АЕС.

18 жовтня президент Володимир Зеленський заявив, що ворог зруйнував 30% українських електростанцій. І це стало причиною масових відключень електроенергії по всій країні. Або ж економії – щоб запобігти блекауту (він необхідний для вирівнювання напруження).

Охтирська ТЕЦ. Фото: Суспільне Суми

Річ у тому, що Україна на 2021 рік виробляла 156,5 млрд кВт-год, а споживала – 154,8257 млрд кВт-год. Тобто після використання енергоресурсів всіма підприємствами та населенням залишалось ще 1,67 млрд кВт-год. Зменшення потужностей на 30% означає, що Україна виробляє лише 109,55 млрд кВт-год. Отже, дефіцит електроенергії складає майже третину від того, що у мирний час використовували українці.

За повідомленням голови "Нафтогазу" Юрія Вітренка виданню Handelsblatt 24 жовтня, вже 40% українських електростанцій пошкоджено від ворожих обстрілів. 

Зменшити споживання електроенергії на третину – це викрутити дві з трьох лампочок на кухні, без яких нам "занадто темно", це втричі рідше заряджати телефон (замість кожної ночі – лише раз на три дні), це з трьох щоденних чашок кави пити лише одну, щоб рідше вмикати чайник, або перейти з порохотяга на старий добрий віник. 

Це, звісно, звучить жахливо. Щоб зрозуміти, наскільки нам потрібно відмовитись від буденних звичок та які є лайфхаки, щоб "і каву попити, і чайник багато разів не кип’ятити", ми поспілкувались з фахівцем з цієї теми. 

Владислав Лисяний – дніпровський спеціаліст з енергетики.Чоловік працював на підстанціях типу 330/110/10 кВ та вже три роки займається побутовою електрикою.

Владислав Лисяний

Ми поставили Владиславу питання, які нас непокоїли.

Чому громадян просять знизити використання електроенергії в пікові години (з 6 до 9 ранку і з 17 до 23 вечора)? Як це допоможе?

"Пікові часи навантаження – це коли люди приходять додому та вмикають більшість приладів. Або навпаки: прокидаються зранку, йдуть на роботу, там одночасно починає працювати вся електрика. 

Ці пікові навантаження для постачальника стають дуже витратними, вони мають компенсувати їх. Багато людей жаліються: "Горить вуличне освітлення, а я повинен економити". Турбіна обертається постійно, зупинити її неможливо. Електрики використовують вуличне освітлення, щоб вирівнювати перепади напруження (які виникають через споживання). Ми повинні виробляти стільки, скільки й використовувати. У зв’язку з цим вводять віяльні відключення, бо енергетикам потрібно стабілізувати систему. Ми не можемо користуватись приладами при стрибках напруження, оскільки від цього наша побутова техніка може вийти з ладу. Її навіть не вийде відремонтувати. Тому все ж таки краще, щоб ми навантаження розподіляли рівномірно впродовж доби".

Які побутові прилади тягнуть найбільше електроенергії? А на чому можна заощадити?

"Мікрохвильова та духова печі, електрична плитка, пральна машинка, чайник (короткий проміжок часу), бойлер. Але з нагрівачем воді ситуація особлива: якщо ви його вмикаєте, він підтримує температуру, то це одні витрати. А якщо ви його постійно вмикаєте і вимикаєте – інші, вже більші. Це як з автомобілем: вам потрібно більше палива, щоб розігнатись, однак для підтримування швидкості витрати менші".

Чи правда, що якщо прати в холодній воді, можна зекономити?

"Так, це правда. Тен для нагрівання використовує більшу частину електроенергії. Насправді для вас немає особливої різниці в температурі: речі пратимуться так само, пахнутимуть так само, але це вже буде економія".

Розморожування холодильника допоможе знизити витрати електроенергії?

"Якщо ви його зовсім вимкнете, точно зекономите :))

Але якщо чесно, то деякою мірою так. Йдеться про коефіцієнт корисної дії. Чим більше льоду всередині, тим важче приладу остудити те, що всередині. Зараз більшість холодильників нові, з функцією саморозморожування. Краще частіше чистити радіатор ззаду техніки. Це можна робити власноруч, навіть вашою щіткою чи губкою для миття посуду".

Якщо користуватись ноутбуком, а не стаціонарним комп’ютером, використання електроенергії буде меншим?

"Загалом так. Бо ноутбук працює від акумулятора, а комп’ютер – від блоку живлення. Сучасніша техніка використовує менше електроенергії. Але ігровий ноутбук може тягнути значно більше, ніж звичайний комп’ютер. В електроенергії немає поняття "загальне", бо навіть мікрохвильовки різняться: 2 кВт, 1 кВт, а в когось 700 Вт".

Якщо тримати чистим бак порохотяга, він споживатиме менше?

"Так. Чим важче порохотягу затягувати пил, тим більшу потужність він використовує. Тим більше електрики витрачається".

Як краще: кип’ятити чайник одразу з великою кількістю води, а потім впродовж дня "догрівати" за потреби або кип’ятити лише необхідну кількість?

"Чим більше води – тим більше енергокористування. В чайнику є датчик, і коли вода нагрівається до 100C, він автоматично вимикається. Догрівати воду немає сенсу".

Є думка, що енергоощадні лампочки варто ввімкнути та не вимикати зайвий раз, бо так економніше. Це правда?

"Правда. З діодними – ні. Енергоощадні – це такі в формі спіралі, у них всередині інертний газ, і внаслідок цього вона горить. І їй, щоб розгорітись, потрібно більше електрики, а вже потім починається економія".

Щоб збільшити яскравість лампочки на 20 %, чи потрібно протирати її від пилу?

"Якщо лампа розжарювання – грушеподібна, то так, можна. У неї площа горіння більша. Але якщо це діодна, то сенсу немає. У вас світло лине лише з половини пристрою. І там не дуже прилипає пил".

Ми ставимо на ніч заряджати телефон. Він тягне електрику всю ніч або зарядився і все?

"З розвитком технологій та сфери електроприладів ми не лише збільшили електронавантаження, а й разом з тим зменшили. Тобто з’явилось більше приладів, але споживання зменшилось. Ваша зарядка телефону бере зовсім небагато, це не те, на чому можна зекономити".

А щодо самого телефону? Він не псується від того, що після заряджання до 100 % підключений до розетки декілька годин?

"Ні, це не шкодить. Сучасні телефони обладнані спеціальним обмежувальним клапаном. У айфона взагалі є звичка запам’ятовувати, о котрій ви прокидаєтесь. Наприклад, ви встаєте о сьомій, і до шостої він не заряджається, хоч і  підключений до зарядки. І приблизно без двадцяти сім він ввімкнеться, дозарядиться і знову вимкнеться".

Якщо заряджати телефон від ноутбука чи комп’ютера, вдасться зекономити?

"Ні. В цьому немає сенсу. Це просто буде довше. Ваш комп’ютер здатен видавати 0,5, 0,7, максимум 1 ампер. Тоді як сучасному телефону потрібно близько 2 амперів".

Якщо ми залишаємо зарядку в розетці, вона продовжує брати електрику?

"Двояке питання. З одного боку трансформатор та котушка щось можуть використовувати. З іншого скоріш за все там є обмежувальна плата, яка без необхідності не буде нічого споживати".

Як переобладнати житло, щоб воно стало більш енергоощадним? Як українці можуть швидко змінити ситуацію у своїх домівках?

"В ідеалі – купити побутові прилади з меншим електроспоживанням. Поставити діодні лампи. Кабелі з більшою кількістю перерізів. Не використовувати безперебійники – стабілізатори напруги, а замість них купити реле контролю напруги".

Середня ціна реле контролю напруги 500-800 гривень, якщо купувати на Rozetkа або Алло. В Епіцентрі ціни стартують від 700 гривень. 

Нагадуємо, що в Укренерго рекомендували знизити споживання електроенергії в пікові години, тобто з 6 до 9 ранку і з 17 до 23 вечора. Також за необхідністю по регіонах вводять віялові відключення світла. 

Поділитися: