"Чай в пакетиках – не чай". Де у Дніпрі купити якісний напій та як не перетворити його на отруту

"Чай в пакетиках – не чай". Де у Дніпрі купити якісний напій та як не перетворити його на отруту

Чайна церемонія в домашніх умовах: як відчути себе усвідомленим завдяки гарячому напою та що таке чайна медитація.

Ми п’ємо чай зранку, вдень та ввечері. П’ємо, коли хочемо заспокоїтись після важкого дня,  коли ведемо відверту розмову чи бажаємо збадьоритись. Та все це тільки заважає нам відчути справжній смак. Експерти поділились секретами заварювання справжнього китайського напою. Також розповідаємо, де купити круті напої у Дніпрі. 

"Немає поганої людини, є людина, в якої замало чаю"

Максим Сенченко – власник маркету чаїв в інстаграмі. Любов до напою у чоловіка народилась у 2010 році.

"Я тоді ще навчався у художньому коледжі. Любив збиратися та класно проводити час. Але замість алкоголю в наших гуртках був чай. Мені настільки подобався напій, що потім я вирішив піти працювати у цю галузь".

Фото: Максим та його дружина

Чоловік працював в чайних Дніпра, саме там його навчили розбиратися в якості, заварювати напій, проводити чайні церемонії. Після року праці у найманні Максим разом зі своєю дружиною відкрив власну крамницю чаїв.

"Це був наш перший бізнес у житті. Ми почали закуповувати чай з Китаю та продавати його друзям. Не було жодного бюджету на рекламу, саме тому ми почали використовувати чайні церемонії як спосіб привернути увагу до свого продукту. Ми проводили їх у кальянних, кафе, школах для йоги та навіть клубах. Сьогодні працює лише крамниця, закуповуємо приблизно по 10 кг чаю і більшу частину відправляємо хлопцям в ЗСУ. Бо їм у скрутних умовах дуже кортить підбадьорити себе, а пуер виконує таку функцію".

Експерт каже, що знайти якісний чай у звичайному супермаркеті неможливо, бо товар в мас-маркеті завжди спрямований на комерцію: його хочуть швидше виростити, тому обробляють хімією. Чай поглинає усі ці шкідливі речовини.  

"Перше, на що потрібно звертати увагу при виборі чаю, – це регіон та місцевість, де він збирається. Чим вище росте чай, тим менше там кисню та більше озону. Є навіть такий сорт, який росте високо в горах та має фіолетове листя. У таких умовах процес фотосинтезу відрізняється від звичайного, виділяються інші мікроелементи. Прайс високогірного якісного часу стартує від 100 доларів за кілограм, проте індійський  чай  більш доступний – 30 доларів за кг. Не можу сказати, що він поганий, просто інший – має інші смакові властивості та аромат".

Ще один фактор, на який треба звертати уваги при вибору напою, – це спосіб ферментації. В індійській філософії їх два зелений та чорний.  У китайській філософії сім.

"Якщо ми просто візьмемо листя чаю та висушимо їх в розпеченому казані – то ми отримаємо зелений чай. Щоб зробити червоний або чорний чай, потрібно пройти 4-6 ступенів ферментації: прим’яти листя, щоб розпочався процес окислення, потім покласти в спеціальну машину, яка зробить процес ферментації більшим глибоким. Обсмажити листя, повинна вийти вся волога, щоб чай повністю висох і процес ферментації зупинився. Виходячи з цих маніпуляцій, є сім різновидів того, як чай можна відферментувати".

Серед найвідоміших китайських чаїв зелений, улун, червоний. Найдорожчий чай Габа, бо його ферментують дуже довго в анаеробній сфері (без доступу до кисню). В чаї зявляються седативні речовини, які сповільнюють реакцію мозку.

Фото: Чай Габа з teawarrior.ua

Ще один особливий вид чаю з Китаю це пуер. Багато хто порівнює його з забороненими речовинами, адже цей вид чаю має енергетичний стимулювальний ефект. Пуер містить кофеїн і лютеїн, які підвищують енергію і додають бадьорості. Але багато людей розчаровуються в ньому, адже відчувають ефект набагато слабший, ніж очікували, або не відчувають зовсім.

Головна властивість цього чаю відчуття повної тверезості та усвідомленості. Саме в такому стані можна приймати рішення державного рівня. А якщо паралельно з чаюванням ви ведете ділові перемовини, то вам знадобиться чахай чаша справедливості (схожа на великий молочник). Заварка в такому посуді змішується і розподіляється однаково по всій місткості. Коли ми розливаємо чай, то усі п'ють чай однаковий за концентрацією і отримують однаковий ефект. Історично, це вважалось символом соціальної рівності за однією дошкою і чиновник, і двірник  рівні, бо п’ють абсолютно однаковий напій.

Пуер, фото з інстаграму крамниці Максима

Молочний улун лідер за своїми смаковими властивостями та міфами, які існують навколо нього. Це найпопулярніший чай серед молоді, його обирають, бо він дуже смачний: відчувається як зелений чай з молочним присмаком. Ходять легенди, що кущі цього чаю поливають молоком, саме завдяки цьому відчуваються молочні нотки. Та насправді його просто ароматизують хімічно.

Ексклюзив у світі чаїв Да Хун Пао (вид якісного китайського улун-чаю). Цей сорт чаю зростає в обмежених кількостях у певних регіонах Китаю, саме тому він занесений до Червоної книги. Останній раз його дарували Білу Клінтону в 1968 році. Однак його намагаються виготовляти штучно, обсмажуючи на фруктових дровах. Да Хун Пао відзначається своїм насиченим смаком, ароматом та має дерев'яні нотки.

Іван-чай наш український скарб. Наші пращури наповнювали його цвітом подушки, зі стебла робили мотузки, а з листя заварювали унікальний слов'янський напій. Це єдиний чай, який містить луг. Завдяки цьому він дає енергію на день і навіть відчуття ситості. Максим разом зі своєю командою мріє вивести український напій на міжнародний ринок і познайомити всю Європу з нашим українським продуктом.

Придбати якісний чай простіше й дешевше за все в інтернет-крамницях через крафтових баєрів. Або в "TEAHOUSE"  місці у Дніпрі, де можна пити чай "правильно", без кальяну. Власники бізнесу привозять чай безпосередньо з плантацій та купують в українських фермерів запашні трави та фрукти.

Адреси "TEAHOUSE" у Дніпрі: 
вул. Короленка, 1;
вул. Шолом-Алейхема, 4, КДЦ "Менора", 1 поверх;
пл. Соборна, 1;
пр. Дмитра Яворницького, 53А;
вул. Липинського, 4;
пр. Дмитра Яворницького, 11.

Cha Dao ще одна популярна чайна крамниця, де можна скуштувати різні сорти китайського чаю та придбати їх.

"Чай для нас не просто бізнес. Люди, з якими ми працюємо, не просто споживачі. Ми створюємо чай і пропонуємо його подачу, так щоб його хотілося пити знову і знову. Ми робимо чай для людей. Для близьких нам", – зазначають власники крамниць на офіційному сайті

Адреси "Cha Dao" у Дніпрі: 
вул. Гоголя, 1;
вул. Воскресенська, 15; 
вул. Володимира Вернадського, 37.

"Чайная лавка"у крамниці пропонують китайські чаї різних сортів та смаків. Тут можна з легкістю знайти свій улюблений сорт чаю. 

Адреса: 
вул. Воскресенська, 21А.

Чайна "Білий Дракон" затишний заклад у центрі Дніпра, де можна придбати якісний чай, а також замовити церемонію.

"Для багатьох чайна вже стала місцем відновлення емоційного стану, місцем відпочинку та місцем зустрічей із близькими. Місцем, в якому завжди є гарний чай та затишок, що змушує відкинути всю суєту", – зазначають підприємці. 

Адреса "Білого Дракону" у Дніпрі:
вул. Марії Лисиченко, 21а, ТЦ Березинський, 2 поверх.

Кальян-бар "Mescalito" в меню є пуер, оолонг молочний, Ту Гуань Інь, Так Хун Пао. Також в закладі проводять чайні церемонії. 

Адреса:
вул. В’ячеслава Липинського, 9.

"Наче якусь історію п’єш"

Стас Кутвіцький – співвласник чайного маркету в інстаграмі. В магазині є чаї, які закуповуються просто з Китаю. Два рази на місяць Стас проводить чайні церемонії.

"Щоб зрозуміти різницю між якісним та неякісним чаєм, достатньо один раз спробувати якісний. Найкраще починати з чаїв без усіляких домішок. Наприклад, з Габи або з Да Хун Пао. Мій найулюбленіший чай – пуер, саме з нього і почався мій шлях у цій галузі. Наче якусь історію п’єш".

Чоловік нерідко помічав, що чайні церемонії схожі на медитацію. Зазвичай процес чаювання займає у Стаса близько 40 хвилин. Це гарний привід відірватися від навколишнього шуму та зосередитись на собі, своїх думках і теперішньому моменті. Окрім медитації, можна отримати ефект усвідомлення. Людина починає приймати рішення менш емоційно та більш зважено. Також чай виводить токсини з організму. Це очищує як фізично, так і духовно.

Ось головні секрети заварювання справжнього китайського чаю та правила чаювання:

  Беремо якісну воду, адже неочищена може легко спаплюжити присмак чаю.

   Приймаємо аскезу на 40 хвилин, відволікаємось від нагальних справ.

  ‣   Відмовляємось від додавання в чай цукру, одночасно не вживаємо тортики та інші смаколики – вони заважають відчути справжній смак. Під час чаювання можна вживати сухофрукти, вони будуть відновлювати запаси корисних речовин в організмі.  

 Не можна просто залити чай окропом, адже тоді починають виділятися шкідливі для здоров’я людини дубильні речовини.

Правильний метод заварювання чаю – проливний. Нагрійте воду до близької до кипіння температури. Для більшості китайських чаїв рекомендується використовувати воду з температурою до 90 градусів Цельсія (залежить від самого чаю).

Залийте гарячою водою чай та зачекайте приблизно 10-20 секунд. Це допоможе розкрити аромат та смак чаю. Вилийте воду з чашки або чайника. Цей крок називається "знівелюванням", тобто видалення першого заливання води, який допомагає зняти гіркоту з чаю та підготувати його до заварювання.

Залийте чай гарячою водою знову та зачекайте від 20 секунд до 1 хвилини, залежно від виду чаю. Зазвичай потрібно зробити 7 заварювань, щоб краще відчути присмак напою та його аромат.

Поділитися: