Чому важливо відвідувати офтальмолога та регулярно перевіряти зір. Експертки з Дніпра розвінчують міфи

Чому важливо відвідувати офтальмолога та регулярно перевіряти зір. Експертки з Дніпра розвінчують міфи

До Всесвітнього дня зору, який відзначається 12 жовтня.

Які бувають проблеми з очима, скільки можна сидіти за комп’ютером, скільки разів на день капати очі та скільки кілограмів моркви з’їсти, щоб бачити світ без лінз чи окулярів. Сумний спойлер: ні скільки, морква не поверне вам зір.

На всі ці та інші питань КУСТу відповіли офтальмологині, що працюють у клініках Кам’янського та Дніпра, – Катерина Шрам та Євгенія Симоненко.

Скільки разів на рік потрібно перевіряти зір?

"Якщо вас нічого не турбує, то хоча б один раз на рік. Якщо є хронічні захворювання (як цукровий діабет або гіпертонія), то частіше. Для дітей особливо важливо перевіряти зір перед кожним навчальним роком", – каже Катерина.

Фото: Євгенія Симоненко

Які бувають проблеми з зором?

"Якщо втрачається зір на одному оці, то людина може це не помічати, тому що він компенсується іншим оком. Тобто одне око може бачити, наприклад, 70 %, друге – 100 %, і вам у підсумку здається, що ви бачите 100 %. А ось коли буде знижувати зір на іншому оці, тоді вже помітите ці "дзвіночки"", – пояснює Катерина.

Які бувають проблеми з очима, окрім погіршення зору? 

Інфекція, травми, онкологічні та судинні захворювання, пов’язані з артеріальною гіпертензією. Вони можуть бути як вродженні, так і набуті. Також – вікові зміни, спадковість, перенапруження м’язів ока.

Чому діти в зоні ризику?

Вони часто можуть не сказати, що мають якісь проблеми, тому батькам треба бути уважними. Дитина може думати, що нормально бачити погано.

"Іноді дитина плутає букву "к" та "н" не тому, що вона їх погано знає, а тому, що вона їх погано бачить", – каже Катерина.

Як підготуватись до візиту до офтальмолога?

‣ Ви маєте розрахувати час, це не швидко.
‣ Зняти лінзи, якщо носите їх.
‣ Записати фірму ваших лінз та взяти з собою ваші окуляри.
‣ Не сідайте за кермо в день візиту.

Штучне освітлення, робота у погано освітленому приміщенні погіршують зір?

Робота в напівтемряві вам нашкодить, але це більше про напругу м'язів ока, в майбутньому перенапруження може перетворитися у міопію.

"Штучне освітлення не буде сильно впливати, якщо воно правильно розташовано у приміщенні. Під час письма, праці за ноутбуком воно має світити на вас з лівого боку", – каже Катерина.

Фото: Катерина Шрам

Якщо сидіти довго за комп'ютером, це вплине на зір?

У нас сучасні екрани, вони мають спеціальні дисплеї, які не погіршують зір. Але через гаджети люди менше кліпають, що призводить до виникнення синдрому сухого ока, з чим також зараз часто звертається саме молодь.

Пори року впливають на зір?

Люди можуть помітити зниження зору саме восени. Погіршується освітленість, зменшується світловий день, на фоні цього люди часто звертаються до офтальмолога, бо помічають зміни. Трапляється більше вірусних захворювань очей, також бактеріальні кон'юнктивіти. Людині важко зранку відкрити очі, тому що присутні жовто-зелені густі виділення, сухість очей, сльозотеча. В літній період актуальні алергічні захворювання очей. 

"Тому треба дотримуватись гігієни очей, протирати очі спеціальними серветками, антисептичними краплями, підтримувати організм вітаміном Д і не запускати своє здоров'я. Не потрібно промивати чаєм, зверніться до офтальмолога, не займайтесь самолікуванням. Те, що комусь допомогло, може не допомогти вам", – говорить Катерина.

Чи впливає на зір зволоження ока?

"Так. Впливає ще і зволоження в кімнаті, і температурний режим. Тому що знижена вологість викликає пересихання", – пояснює Катерина. 

40-60 % – бажана вологість в приміщенні. Якщо ви використовуєте зволожувач повітря, то гігрометр (прилад, що вимірює вологість повітря) повинен стояти на іншому кінці кімнати, аби не було хибного результату.

Фото: adonis.com.ua

Стрес може впливати на погіршення зору?

"Щодня показники зору у пацієнта можуть бути різні. Він сьогодні прочитає 80 % літер з таблиці, а завтра добре відпочине та подужає вже 100 %", – говорить Євгенія. 

Але прямого зв'язку між стресом та погіршенням зору немає. Стрес завжди супроводжується якимись артеріальними змінами, а ось вони вже можуть на це впливати.

Можна якось запобігти проблемам з очима?

"Дотримання норм роботи та відпочинку. Є таке правило в офтальмології "20-20-20". Коли ви 20 хвилин працюєте за комп'ютером, 20 секунд дивитесь на відстань 20 футів (це приблизно 5 метрів і далі). Також можна зробити гімнастику для очей або просто частіше поблимати повіками", – радить Євгенія.

Дівчатам радимо змивати макіяж, не лягати спати нафарбованими, обирати відповідально своїх б'юті-майстрів, якщо ви нарощуєте вії.

Фото: Таблиця Сивцева для перевірки гостроти зору

А також – правильний раціон, збагачений і фруктами, овочами, особливо ягодами. Вживання риби два-три рази на тиждень. Вітамін Д, не тільки для дітей, а і для дорослих. Профілактична доза – це 2000 міжнародних одиниць. Пити достатньо води. 

За останніми рекомендаціями, дітям потрібно знаходитись 14 годин на тиждень на свіжому повітрі. Це мінімум 2 години на день.

Які різновиди обстежень існують?

1. Огляд. Офтальмолог дивиться обидва ока, а не тільки те, яке турбує, Тому що часто пацієнти можуть на прийомі запитати: "У мене проблеми з правим оком, а чому ви мені ще ліве дивитесь?"
2. Дослідження гостроти зору – це те, коли вам показують таблички та просять назвати літери.
3. Офтальмоскопія, коли вам дивляться очне дно і сітківку на наявність розривів та інших патологій.
4. Біомікроскопія – це коли ви ставите підборіддя на прилад і офтальмолог світить у зіницю, щоб подивитись структури та скловидне тіло.
5. Тонометрія – дослідження очного тиску.
6. УЗД лише за наявності показань, якщо є якесь стороннє тіло в оці.
7. Оптично-когерентна томографія – це знімки сітківки, які роблять також по показанням.

Міф про слабкі окуляри, які носять, щоб "око працювало"

"Потрібна повна корекція. Коли у людини міопія (короткозорість), їй потрібен діоптрій "2", а їй ставлять "1" або "1,5", це провокує прогресування міопії", – пояснює Катерина.

Міф, але не міф: "Якщо ти окуляри одягнеш, то ти більше їх не знімеш"

"Якщо в тебе з'явилась міопія, вона вже нікуди не зникне, і ти дійсно не знімеш окуляри. І відмовляти собі в них – це просто жити з поганим зором. Я не бачу в цьому сенсу, якщо є можливість краще бачити, таким чином ти запобігаєш прогресування своєї короткозорості", – розповідає Євгенія.

Міф, що морква і чорниці повернуть зір

Якщо вже розвинулась міопія, то ви їжте хоч моркву, хоч чорниці, хоч щось ще, зір вже не повернути.

"Для того, щоб отримати добову норму вітамінів, яка б дала користь вашому організму, потрібно з’їсти кілька кілограмів моркви за день. Тоді дійсно допоможе. Тому лікарі призначають вітаміни, де у маленькій капсулі можна помістити необхідну норму вітамінів та антиоксидантів", – розповідає Євгенія.

Фото: unian.ua

Міф, що зволожувальні краплі можуть викликати звикання

Ні, вони не викликають звикання. Звертайтесь до офтальмолога, аби він призначив безконсервантні краплі, що можна використовувати на постійній основі, особливо для тих, хто ходить в лінзах. Такі краплі можна використовувати два чи три рази на день для комфортної роботи.

"Капати більше чотирьох разів на день необхідності немає", – говорить Євгенія.

Народні методи, які не варто використовувати:

‣ Закапування чи промивання чаєм.
‣ Вигрівання яйцями.
‣ Закапування медом чи грудним молоком.

"Що тільки очі не капають, аби тільки не звернутися до офтальмолога", – посміхається Катерина.

Поділитися: