Розбираємось у постанові про заборону.
Як КУСТ хотів зробити вам добірку місць, де можна розважитись на воді, а зрештою довелось попорсатись у документах.
30 березня 2022 року Дніпропетровська ОВА випустила постанову про заборону виходу на воду всім плавзасобам, від суден до розважальних дощок. Однак прокати все ж почали працювати того літа, підтвердження цьому – велика кількість постів у друзів та знайомих про те, як вони класно покатались на каяках чи сапах.
"Це неправильно, що перевагу на ринку мають менш принципові організації". Про заборону виходити на воду
Ми поспілкувались з двома великими прокатами сапів та каяків у Дніпрі. У SUP station Dnipro злякались наших запитань та відмовились говорити про заходи з безпеки на воді.
"Всі медіа, які до нас приходять, отримують інформацію, а потім це вилазить нам боком. Я не хочу давати коментарів в пресу про наші виходи на воду. Офіційного дозволу немає", – сказали в SUP station Dnipro.
Travel Kayak Dnipro відверто розказали нам про свою проблему: заборона є, але ж простій ніхто не компенсує. До цього компанія мала прокат на Монастирському острові, а тепер доводиться виходити на воду в плавнях, на Червоному Камені, де немає мостів та відкритого русла Дніпра.
"Я бачу в соцмережах, що люди виходять на власних плавзасобах або інші прокатники дають можливість, наприклад, на Орілі. Наші конкуренти, які не так хвилюються за безпеку гостей, не завжди пояснюють обставини заборони та дозволяють людям виходити на річки. Це неправильно, що перевагу на ринку мають менш принципові організації. Я вважаю, що в такому випадку мали б якось реагувати правоохоронні органи. То ж дозвольте всім ходити, щоб ми не переймались, що до нас у будь-який момент може приїхати поліція та оштрафувати", – розповів нам власник Travel Kayak Dnipro.
Чоловік намагався добитись законного виходу на воду власноруч: звертався із запитом до Царичанської громади, щоб працювати якщо не на Дніпрі, так хоча б на річці Оріль. Але отримав відмову.
"Ми хотіли зробити зустріч з Дніпропетровською ОВА, але нам відповіли, що на час воєнного стану прийом з головою адміністрації громадян відсутній. Сказали писати листа. Ми написали", – говорить власник прокату.
Через півтора місяця чоловіку прийшла відповідь від департаменту транспорту Дніпра, де вкотре розписали, що під час воєнного стану перебувати на воді небезпечно, тому водойми відкрити вони не можуть.
"Я б хотів випрацювати якийсь компроміс, створити маршрути, які не перетинають мости. Торік ми подавали ці варіанти на розгляд, але нам їх забракували, аргументувавши це забороною. Ми прописували шлях від Воронцова, Мануйлівського парку, навколо Зеленого острову. Відвідувачі знаходились би на водоймах з 8 до 20, мали відмітки клубу або прокату і не підходили до критичних об’єктів ближче ніж на 100-150 метрів. І цього б вистачило для поновлення водного туризму!", – говорить чоловік.
Власник вважає, що під час бомбардувань на воді навіть безпечніше, оскільки щільність населення значно менша. Та й взагалі, люди ж гуляють набережною, мостом, так чому переміщення пішки не заборонено, а байдаркою – так?
"Наш бізнес сприяє не лише відновленню країни, а й підтримує психічний стан населення, яке дуже напружене та живе у важких умовах. Щодня люди пишуть нам та запитують про прокат. Навіть хлопці з ЗСУ, які приїхали на ротацію, хочуть відпочити, а мені доводиться їм відмовляти", – каже власник каяків.
Поліція до вас не приїде
Також ми поспілкувались з пресслужбою нацполіції, де нам лаконічно відповіли, що за законом не мають чіткої вказівки, як штрафувати розважальні плавзасоби.
"В адміністративному кодексі, в статті 117, не прописані розважальні засоби. Це значить, що ми не знаємо, як штрафувати тих, хто порушує заборону. Ми працюємо лише з маломірними, малими та спортивними суднами, водними мотоциклами. А сап – це ж не судно", – зазначили в пресслужбі.
Що говорять в ОВА?
Ми звернулись до Дніпропетровської ОВА за роз’ясненнями. І отримали відповідь від Управління транспорту. Відповідно до розпорядження від 03.05.2023, постанову 2022 року "Про заборону використання суден та вилову водних біоресурсів на водоймах Дніпропетровської області у період воєнного стану" визнано такою, що втратила чинність.
Але третього травня з’явився новий документ – "Про заборону руху суден на водних об’єктах Дніпропетровської області у період дії воєнного стану". І цією постановою відповідно заборонено рух прогулянкових суден та засобів розваг на воді. Контроль за виконанням цих правил покладено на Національну поліцію України, а покарання прописано в Кодексі про адміністративні правопорушення.
Детальніше ознайомитись з відповіддю наші редакції можна за посиланням.
Простіше кажучи, для каяків та сапів нічого не змінилось. Дозволи все ще не видають.
"Органи контролю не мають юридичних підстав для штрафів. Заборона є – покарання немає. Так само у нас зараз є припис, щоб всі носили з собою документи, які посвідчують особу. Однак відсутня відповідальність за те, що ви цих документів не матимете. Є заборона, але відповідальність не передбачена", – підтвердив нам адвокат Андрій Верба.
Виходити на воду не можна, але за це нічого не буде. Ось така ситуація з каяками та сапами в місті Дніпро.
У постанові написано, що рішення про заборону не поширюється "під час проведення навчально-тренувального процесу з веслувальних видів спорту, на території веслувального каналу та воднолижного стадіону бази олімпійської підготовки…". І у нас логічно виникло питання: чи значить це, що прокатникам можна виходити на воду на гребельному каналі?
"Це лише для тренувальних процесів", – відповів адвокат.