Фермер розповідає про врожай смугастих цього року, а дієтологиня – про їхню користь.
Ми знайшли фермера Юрія, який продає свої кавуни в Дніпро, Кривий Ріг, Кременчук, Київ, Вінницю та Одесу. Він поділився висновками щодо цьогорічного врожаю. А чи взагалі корисно їсти кавуни? Дев'ять причин, чому варто не обмежувати себе у смугастих, розповіла дієтологиня.
"Садили з надією на краще та вірою в перемогу"
Підприємець Юрій має п’ять гектарів кавунових плантацій у своїй рідній Кіровоградській області. Разом із батьком він займається вирощенням смугастих вже п’ять років.
"Про врожай краще говорити ближче до осені. Нічого не попсувалось ні від війни, ні від погоди, їсти можна. Не лише можна, а й треба!", – сміється чоловік.
Вибух на Каховській ГЕС на них майже не вплинув – ані засухи, ані зайвої води не було. Юрій каже, що набагато страшніші для кавунових плодів природні катаклізми та кліматичні зміни – останнім часом навіть на Кіровоградщині буває на сонці 50 градусів. Мовляв, тепер і їхній регіон перетворюється у другий Херсон.
"Торік ранній кавун ми продавали з 10 липня. А у травні 2023-го були заморозки. Це призупинило дозрівання плодів. Ми думали, що взагалі нічого в цьому році не буде. Але ж все виросло, і те добре!", – каже Юрій.
Фермер розповів, що кавуни починають висаджувати, коли декілька діб поспіль вночі температура тримається вище 12-13 градусів. Інакше насіння можуть потріскатись і не прорости.
"Але ви ж бачите, як зараз: висадив, все добре, а потім знов вдарили морози. Гарантії немає, йдемо на ризик – садимо з надією, що холодніше не стане", – зітхає фермер.
Юрій розповів, що зараз у його колег є нова кліматична проблема: нещодавній град в Одесі побив всі кавуни, вони втратили товарний вигляд, тому прибуток з них зменшився.
Фермер каже, що зникнення херсонського кавуна з ринку особливо не вплинуло на бізнес. Конкуренції ніколи не було, всім вистачало і кавунів, і клієнтів.
"Я зараз продаю кавуни оптом по 17-18 гривень за кілограм. А на базарі має бути ще націнка за логістику", – розповідає чоловік.
Та й війна обійшла їхні кавуни стороною. Звісно, каже Юрій, було страшно, особливо за дітей – у нього їх троє. Однак, рідну землю він не покинув.
"Торік садили кавуни, але не знали, чи будемо ми їх збирати, чи то гроші на вітер. Садили з надією на краще та вірою в перемогу", – каже фермер.
Ми попросили Юрія як експерта зі стиглих кавунів дати нам декілька порад, як обрати найсмачніший плід.
1. Звук від стукання по кавунові має бути дзвінкий.
2. Смуги на кавуні мають бути якомога світліші, розтягнуті, без чітких меж.
3. Сухий хвостик – не показник. Але фермери, які збирають кавун з поля, дивляться на "вусик" та "лопаточку", які мають бути сухі.
"Користь організму приносять лише стиглі плоди" – дієтологиня про кавуни
Ендокринолог-дієтолог Тетяна Луговська, аспірантка Медичної Академії України, розповіла нам, що українські кавуни краще споживати в середині або в кінці серпня, щоб спокійно смакувати ягодами без нітратів та барвників.
Далі – пряма мова фахівчині.
"Користь організму приносять лише стиглі плоди, які споживаються у період свого повного дозрівання. Більшість липневих кавунів – вирощені в неприродних тепличних умовах. А це значить, що плоди містять нітрати, пестициди та навіть барвники. Зовнішній вигляд кавуна буде звичайним, а ось на смак рання ягода істотно відрізняється від дозрілої".
9 переваг кавуна для здоров’я
"Кавун наповнений багатьма поживними речовинами: натрієм, клітковиною, вітамінами А, С, В6, калієм, кальцієм, лікопеном.
Лікопен – це природна сполука, що міститься в кавуні та інших фруктах і овочах та має антиоксидантні властивості. Було доведено, що він знижує ризик появи раку, серцевих і вікових захворювань очей, захищає клітини від пошкодження, знижує тиск. Саме ця речовина надає кавуну червоний колір.
Кавун допомагає зволожити організм, оскільки на 90 % складається з води. Ми отримуємо 80 % рідини від того, що ми п’ємо, і 20 % – від того, що їмо. Більшість дорослих п’ють недостатньо води. Та й влітку, коли підвищується температура та виділяється піт, водний баланс особливо важливий. Кавун, безумовно, може допомогти зволожити організм.
Також ця ягода покращує травлення, бо містить високий вміст води та невелику кількість клітковини. Клітковина позитивно впливає на травлення та забезпечує регулярність випорожнення, тоді як вода сприяє переміщенню відходів через травну систему.
Кавун може допомогти нормалізувати вагу. Заміна солодощів (шоколаду, цукерки або печива) на кавун може допомогти вам довше відчувати ситість – про це свідчить дослідження, опубліковане в журналі Nutrients.
Кавун покращує здоров’я серця. Дослідження, опубліковане в American Journal, свідчить про зв’язок між фруктами та серцевими захворюваннями, оскільки екстракт кавуна може знижувати артеріальний тиск протягом тривалого періоду часу. Автори припустили, що L-цитрулін і L-аргінін – два антиоксиданти в кавуні – можуть покращити функцію артерій.
Кавун може допомогти зменшити запалення. Спеціальна комбінація антиоксидантів, лікопену та вітаміну С, що міститься в кавуні, може з часом зменшити запалення та окисне пошкодження.
Окислювальний стрес (оксидативний стрес) – нездатність клітини подолати збільшення виділення активних форм кисню та запобігти пошкодженню клітинних структур в результаті цього збільшення.
Запалення може викликати набряк, біль або почервоніння шкіри. А хронічне запалення – призвести до серйозних захворювань, включаючи рак, астму, хвороби серця та цукровий діабет 2 типу.
Кавун знижує ризик раку. Хронічне запалення може підвищити ризик раку, дослідження показують, що лікопен має потенціал для зменшення запалення та запобігання росту ракових клітин. Особливо це стосується раку шлунково-кишкового тракту та простати. Крім того, лікопен може зменшити окислювальний стрес та дисбаланс між вільними радикалами.
Вільні радикали – нестабільні молекули, які організм виробляє природним шляхом. Можуть викликати захворювання.
Кавун чудово впливає на шкіру. Вода та вітаміни A, B6 і C у кавуні допомагають вашій шкірі залишатися м’якою, гладкою та еластичною. Вітамін С стимулює вироблення колагену, що покращує еластичність шкіри та її кровопостачання. Вітамін A допомагає відновлювати клітини, запобігаючи сухість шкіри, що лущиться, а вітамін B6 допомагає при висипаннях на шкірі.
Кавун полегшує біль у м’язах. Невелике дослідження, опубліковане в Journal of Agricultural and Food Chemistry, показало, що спортсмени, які пили кавуновий сік, спостерігали зменшення болю в м’язах протягом 24 годин. Дослідники пов’язують цю здатність із вмістом у ньому L-цитруліну, амінокислоти. Сік також допоміг знизити частоту серцевих скорочень".