Кеш'ю сметана, краківська ковбаса з сейтану, зефір з нуту: де скуштувати веганську їжу у Дніпрі?

Кеш'ю сметана, краківська ковбаса з сейтану, зефір з нуту: де скуштувати веганську їжу у Дніпрі?

Також ми розповімо, що купити веганського у супермаркеті.

1 листопада у всьому світі відзначали День вегана, але святкують його впродовж цілого місяця. У багатьох країнах проводять фестивалі, кінопокази, дегустації рослинної їжі та інші події, щоб познайомити  людей з веганською культурою та дати можливість спробувати її на собі. 

Згідно з дослідженням Ceuta Group, за останні 5 років рівень зацікавленості у веганстві жителів Нідерландів зріс на 645%, а Греції – на 590%. Кожна десята людина в Україні не вживає м'ясо, а дві людини зі ста – відмовились від тваринних продуктів. 

У цьому матеріалі розвіюємо міфи про те, що веганські страви не смачні та не поживні. Ми зробили добірку з закладами у Дніпрі, брендами рослинних альтернатив м’ясу та іншим продуктам тваринного походження, а ще – пропонуємо кілька простих веганських рецептів. 

Хто такі вегани і яка їхня світоглядна позиція?

Вегани – це люди, які не вживають продукти тваринного походження, не носять одяг та взуття з тваринних компонентів, обирають лише етичну (що не тестується на живих істотах) косметику й побутову хімію та не користуються послугами закладів, де експлуатують звірів.

Веганство – не просто модний тренд чи бажання харчуватися здоровіше, це, перш за все, етична позиція людей, які не хочуть шкодити тваринам у будь-який спосіб.  


Що їдять вегани?

Вегани дотримуються виключно рослинного харчування, тобто вони не їдять не лише м'ясо, а й рибу, яйця, мед, молоко та молочні продукти. На перший погляд, може здатися, що вегани їдять лише траву, але це не так. Насправді рослинний раціон може бути дуже різноманітним і смачним.

Харчування містить багато овочів та фруктів, бобові, горіхи, насіння та крупи. Існує багато рослинних аналогів м’ясу – соєві битки та фарш, фалафель, а також веганські сосиски, ковбаси, сири та багато іншого.

До того ж Американська Асоціація Дієтологів визнає правильно сплановане вегетаріанське, у тому числі веганське, харчування здоровим, поживним й таким, що може принести користь для здоров’я, профілактики та лікування певних видів захворювань.

Переконатися у смачності та поживності веганських страв ви можете самостійно. 

Де у Дніпрі поїсти веганам?

 ‣    VEGAN café (вул. Павла Нірінберга, 10)

Розпочати своє знайомство із веганською кухнею можна з цього місця. Тут ви спробуєте сендвічі з хумусом, гуакамоле та тофу, веган-сирники, бургери з рослинними котлетами, спрінг-роли, супи та десерти.

‣       For Rest  (вул. Південна, 8)

Заклад має вегетаріанські та веганські опції: смузі-боули, попкорн з цвітної капусти, хумус з різними гарнірами, гуакамоле, тости з авокадо, лляна каша, супи, та веганський Поке Боул. Більше страв шукайте на сайті.

‣       I FEEL city cafe (вул. Глінки, 7)

Багато позицій – веганські та вегетаріанські. Можна перекусити буряковим хумусом з овочами чи гуакамоле, пообідати боулом з хумусом, овочами та соєвими бобами, скуштувати пікантний суп з гарбуза та тофу, випити каву на вівсяному, банановому чи кокосовому молоці.

‣       Anna Pavlova (вул. Єфремова 26 та пр. Олександра Поля 10/12)

Must have для любителів солоденького! Кондитерська з опціями веган-солодощів. Так, такі теж бувають. Заклад спеціалізується на здоровому харчуванні, тож у складі страв немає цукру та глютену (пшеничної муки). Ось перелік веганських десертів в меню:

‣ raw солона карамель;
‣ авокадо-лайм;
‣ raw авокадо-лайм;
‣ кокосовий сирок;
‣ чіа з соєвим молоком і манго;
‣ твікс;
‣ торт шоколадна вишня;
‣ десерт матча;
‣ вівсяний батончик;
‣ торт фісташка малина;
‣ усі цукерки, окрім грильяжу.

До речі, не солодке теж є: кіш з тофу та броколі (але соус не по-вегану – з тунця, його можна попросити не додавати, це нормальна практика для веганів).

‣       Дамодара  (вул. Володимира Мономаха, 21)

У меню індійської кухні – бургери з квасолевою котлетою чи сейтаном (пшенична котлета), дал (суп з цвітної капусти, бобових та овочів), самоси з овочами, капустою, маком, яблуками чи шпинатом і багато іншого.

‣       Sushi Master (доставка)

Тут можна замовити на пробу веганський рол з авокадо (рис, норі, Хіяші, салат Айсберг, обсмажений кунжут, авокадо, соус унагі – але варто уточнювати склад, бо унагі може містити мед чи хондаші – рибну стружку).

Рослинні продукти ближче, ніж здаються

Окрім закладів, існує чимала кількість онлайн-крамниць, де можна замовити веганські продукти. Один клік – і ви отримуєте рослинні харчі вже за декілька днів. За допомогою цих продуктів можна "веганізувати" будь-яку традиційну українську страву. Спробуйте!

‣       Vegetus

Магазин рослинних альтернатив звичайних продуктів. В асортименті можна знайти веганські напівфабрикати з сої, пшениці та бобових. Звучить не дуже, але на смак мало чим відрізняється від м’ясних продуктів. Тут є веганські ковбаси та сосиски, сарделі та паштети, рослинне молоко, а також безмолочні йогурти та десерти. Найбільшою популярністю серед веганів користуються "Краківська" ковбаса та "Гуцульські" сосиски.  

‣       Fineorganics

У цьому магазині можна знайти аналоги тваринних сирів, масла, м’яса та молока. Продукція ручної роботи за авторськими рецептами. Тут є культивований рослинний сир "Чеддер", "Голланд", "Фета", "Янтар", а ще – масло та кеш’ю сметана. Також Fineorganics має рослинні котлети для бургерів, рослинний фарш та навіть Vegaшпроти.  

‣       Смак життя

Магазин екопродуктів без консервантів, ароматизаторів, барвників та посилювачів смаку. Але екологічна – не означає "веганська", бо у складі все одно можуть бути тваринні компоненти. Але є багато веган-варіантів: рослинні сири, м'ясо та веганська альтернатива яєчні (суміш для нутового омлету).

І трохи солодощів:

‣       Zefirium

Зефір з нуту з мінімальним вмістом цукру. Обрати можна з дев’яти смаків: смородина, лаванда, лимон, кава, кориця, яблуко, вишня, порічка чи банан-шоколад.

‣       GoodMood Food

Десерти без цукру, глютену і лактози на будь-який смак. Все "по-вегану": тарти з апельсином і шоколадом, фундуком чи яблуком, веганський "снікерс", тістечка "еклер" з різноманітними начинками, торт "Наполеон", згущене молоко та усім відомі з дитинства "горішки".

Виробники рослинних альтернатив м’ясу

За останні роки в Україні з’явилося багато унікальних виробників рослинного м’яса, що можуть підійти не лише веганам, які не споживають тваринні продукти через етичні принципи, а й людям з алергіями чи тим, хто дотримується дієти за станом здоров’я.

Більшість з цих ініціатив не лише популяризує веганство, а й допомагає ЗСУ, зокрема, веганам і веганкам на передовій, які навіть на війні хочуть залишатися вірними своєму світогляду.

‣       Веганська тушкованка The Loopci

Консервоване безглютенове соєве м'ясо з різноманітними начинками, яке можна додавати у будь-які страви.

‣       Рослинне м'ясо Eat Me At

100 % веганський продукт, з якого ви можете приготувати улюблену страву світу: янтики, кебаби, банош, борщ з мітболами тощо.

‣       Рослинна їжа Wanted Vegan

Рослинні альтернативи м’яса на основі пшеничного та горохового протеїну: бургери, нагетси, котлета по-київськи та рослинне сашимі.

‣       Рослинні продукти Green Go

Стейки, бургерні котлети та аналоги рибних продуктів (рослинні кальмари).

Веганські продукти в супермаркеті, про які ви не здогадувалися

Прогулюючись між рядами полиць в супермаркеті, складно уявити, що серед цих продуктів може бути щось для веганів. Іноді ви можете зустріти маркування vegan, але не так багато брендів поспішають купувати лейбли, які могли б сильно спростити життя людям на рослинному харчуванні. 

Веганські продукти ховаються за обгортками та полотнами рядків зі складом. Тому доводиться уважно читати етикетки, щоб не отримати "сюрприз" у вигляді ПТП (продуктів тваринного походження). Але вегани знають певні "хитрощі", про які не здогадуються звичайні відвідувачі магазинів. Швидко знайти веганські товари в супермаркетах допоможуть тематичні спільноти в інстаграмі: veganotvety, По-вегану, ukrainian vegan moment, Vegan in supermarkets Ukraine. Окрім добірок рослинних продуктів, там публікують назви магазинів, де їх можна придбати.

Ми підготували для вас топ найнеочевидніших веганських продуктів, які можна знайти в магазинах:

1. Пиво Kronenbourg 1664

Загалом алкоголь може бути не веганським. У пиво, лікер чи коктейлі іноді додають мед, яйця або молочні компоненти. Також під час очищення алкоголю можуть використовуватися яєчні білки, желатин, риб'ячий клей, мушлі тощо.

2. Закуски для бутербродів ТМ "Пікнік"

У продукції зі смаками тартар, овочі гриль, з баклажанами та кабачками немає тваринних складових.

UPD: наші читачі написали, що бізнес постраждав через війну. Але ми не видаляємо їх з переліку. Сподіваємось, що колись ще зможемо побачити цю продукцію на українських полицях.

3. Круасан 7days с полуничною начинкою

В усі інші начинки входить сухе молоко.

4. Батончик Roshen з помадно-шоколадною (червона обгортка)

Їх можна побачити чи не в кожному супермаркеті.

5. Skittles українського виробництва

В інших країнах можуть додавати до складу тваринні продукти – кармін або шелак.

6. Маргарини "Щедро"

Звичайні маргарини для випічки теж не містять продуктів тваринного походження.

7. Веганські опції в Макдональдсі 

P. S. отой вишневий пиріжечок – повністю рослинний!

Прості та смачні веганські рецепти

Якщо у вас з’явилося бажання та натхнення приготувати веганську страву самостійно – ось вам декілька простих та смачних рослинних страв, які зможе подужати кожен та кожна.

Інді Сінді – канал з відеорецептами різноманітних веганських страв. Тут є плейлисти як для гурманів, так і для початківців. Ми обрали для вас простий рецепт приготування одного з найголовніших продуктів веганської кухні – сої.

Соя в томатному соусі

Інгредієнти:

Соєвий гуляш – 100 г
Цибуля – 0,5 – 1 шт.
Часник – 3 зуб.
Сік томатний – 300 мл
Крохмаль – 2 ч. л.
Соєвий соус – 2 ст. л. (або до смаку)
Коріандр
Паприка
Хмелі-сунелі
Чорний перець
Петрушка

Спосіб приготування:

1. Додайте до соєвого гуляшу спеції та сіль. Залийте кропом та злегка відваріть. Тоді обов’язково вичавіть зайву воду.

2. Наріжте цибулю та посмажте на пательні до середньої готовності.

3. Додайте туди підготовлений соєвий гуляш та посмажте ще трохи. Потім додайте часник, спеції та соєвий соус, перемішайте.

4. Залийте все томатним соком та потушкуйте.

5. У тарілці розведіть крохмаль з водою, влийте до сковорідки та почекайте до загустіння. Приправте петрушкою та перемішайте. Готово!

Цю страву можна подавати з будь-яким гарніром, який вам до вподоби: рис, булгур, картопля.

Тофушня (альтернатива яєчні)

Інгредієнти:

Тофу – 100 г
Гриби печериці – 50-100 г
Цибуля – 0,5 шт.
Чорна сіль "кала намак" (вона додасть "яєчний" присмак), куркума, перець – до смаку
Томати, шпинат чи інша зелень – за бажанням
Кунжутна паста, харчові дріжджі – за бажанням

Спосіб приготування:

1. Підготуйте овочі й поріжте їх.

2. На пательні підрум'яньте цибулю на олії або воді.

3. Додайте овочі та смажте їх до бажаного ступеня готовності.

4. Поламайте тофу в сковорідку руками. Додайте спеції на свій смак.

5. Готуйте до золотистого кольору і перед подачею прикрасьте зеленю, кунжутною пастою та харчовими дріжджами за бажанням.

Більше смачних веганських рецептів шукайте у Веган-довіднику.

"Рибні" палички з норі та тофу

Цікавий рецепт "рибних" паличок з норі та тофу пропонує проєкт "UAplantbased". Він покликаний популяризувати рослинне харчування в Україні.

Інгредієнти:

Тофу – 200 г
Листи норі – 2 шт.
Нутове борошно – 50 г
Соєвий соус – 3 ст. л.
Вода – 50 мл
Оливкова олія та олія для смаження – 1 ст. л.

Спосіб приготування:

Маринад для тофу:

1. Змішайте соєвий соус, воду та столову ложку олії.

2. Наріжте тофу великими смужками, товщиною 2-3 сантиметри та залийте маринадом, залиште їх на 15-20 хвилин.

3. Наріжте листки норі смужками шириною 8-10 сантиметрів, змочіть в маринаді, загорніть в них тофу, обваляйте "рибу" в нутовому борошні та викладіть смажитись на розігріту сковорідку. Це не повинно забрати багато часу, оскільки палички необхідно лише злегка обсмажити з двох боків. 

Подавати цю страву можна з гарніром зі свіжої зелені та хумусом або з овочевим салатом.


Заклади з веганськими опціями можна знайти майже в кожному місті України. Трохи гірша ситуація з суто веганськими кафе та ресторанами, але з року в рік їхня кількість зростає, а на ринку стає все більше етичних брендів та виробників.

Поділитися: