Історія Великостромської гімназії, яку допомагають відбудовувати Jerry Heil та alyona alyona.
Три з половиною тисячі закладів освіти України зазнали тих чи інших руйнувань та майже 400 – повністю зруйновані, повідомляє LB.ua. Серед них – Великокостромська гімназія на Дніпропетровщині, що неодноразово потерпала від обстрілів. Та найжахливішою для закладу стала ніч з 10 на 11 жовтня 2022 року, коли російська ракета зруйнувала вщент частину школи.
Jerry Heil та alyona alyona спільно з "UNITED24" розпочали кампанію "Мій голос відбудовує" з метою збору коштів на відбудову Великокостромської гімназії. Про історію школи, перші хвилини після прильоту та участь в інфокампанії нам розповіли співробітниці закладу.
"Не дуже переживайте, не плачте, але школи немає"
61-річна Ольга Анатоліївна Дашко, виконує обов'язки завідувачки школи.
Ольга Анатоліївна працює в Великокостромській гімназії вже понад 40 років. Жінка розповідає, що це єдиний навчальний заклад у селі. Цій гімназії завжди приділяли багато уваги, її розвивали та піклувалися. До війни заклад освіти складався з двох підрозділів – середня школа та дитсадок. У гімназії було 23 кабінети, 2 комп'ютерні класи. Пані Ольга згадує й про їхню сучасну та велику актову залу, грант на ремонт якої виграли. Тут проводили шкільні свята та масові заходи.
До повномасштабного вторгнення у Великокостромській гімназії навчалося 250 учнів. Нині деякі виїхали за кордон або ж переїхали до інших міст, однак пані Ольга впевнена, що учні повернуться вже до відбудованої школи.
"Теплий спогад з мирного життя гімназії – три тенісні столи. Ми спочатку грали з вчителями, бо діти боялися. А потім всім дуже сподобалась ініціатива. Ми проводили змагання… і батьки, і односельчани приходили пограти".
"Здавалося, що пів нашого села знесе"
З початку повномасштабного вторгнення село Велика Костромка обстрілювали понад 7 місяців. На той момент у школі вже були вибиті вікна та двері. Восьмого липня 2022-го в гімназію влучили з танка, від кількох кабінетів залишилася лише вирва. Та в ніч на 11 жовтня 2022 року в школу вже прилетіла ракета, яка повністю її зруйнувала.
"Були дуже сильні вибухи, здавалося, що пів нашого села знесе. Рівно о двадцять сім хвилин на другу годину ночі, під час вибуху, на годиннику в молодших класах зупинився час", – згадує пані Ольга.
Коли вночі жінці зателефонували, вона одразу зрозуміла, що влучили у школу. Жінці було важко усвідомити, що це сталося саме з її гімназією.
"Перше, що зробила, почала шукати ключі від школи. Світла не стало, було темно і страшно. А голос у телефоні сказав: "Ольго Анатоліївно, для чого вам ключі, якщо школи немає?"".
"Навколо були розкидані вчительські конспекти, спортивні нагороди, м'ячі"
"Шановні колеги, не дуже переживайте, не плачте. Школи немає", – це повідомлення отримали вчителі від директорки гімназії. Вже вночі Ольга з колегами були на місці подій і спостерігали, як в диму догорає їхня школа. Було зруйновано повністю ліве крило – це класи молодшої школи, спортивні зали, приміщення груп продовженого дня та рекреації.
Через декілька днів після прильоту вчителі та учні з батьками прийшли розбирати завали. На деревах шкільного парку діти побачили свої кросівки та одяг, навколо були розкидані вчительські конспекти, спортивні нагороди, м'ячі, сітки та канати.
Деяку техніку працівники встигли вивезти до влучання російської ракети. Однак від більшості кабінетів залишились лише голі стіни. Також повністю зруйнованим виявився і спортзал, що розташований у лівому крилі школи. Він був найбільшим у районі.
"У нас з’явилася маленька надія"
Після влучання ракети в школу вчителі почали шукати можливості, щоб відбудувати її. Працівники закладу знімали відеоролики, писали та поширювали інформацію про заклад в соціальних мережах, щоб залучити людей. У грудні 2023-го з гімназією зв’язалася команда "UNITED24". Згодом вони приїхали, щоб зняти відео про зруйновану школу та побачити її в живу. І вже в березні 2024 року стало відомо, що Великокостромська гімназія потрапила до проєкту "Мій голос відбудовує".
"Тоді, хоч і маленька, але в нас з’явилася надія", – каже жінка.
"Jerry Heil та alyona alyonа дуже прості та добрі"
Відповідальними за комунікації та співпрацю з "UNITED24" та українськими зірками обрали викладачку історії Людмилу Андріївну Таранович та асистентку вчителів Тетяну Вікторівну Магду.
27 березня у межах проєкту жінок запросили до Києва для зйомок у ролику на пісню "Teresa & Maria". Сенс відео – незламність, сміливість та сила українських жінок. У зйомках соціального кліпу брали участь й інші українки.
"Це були жінки, які багато пережили. Вони не виїжджали з країни, а продовжували воювати, волонтерити, лікувати, навчати. Ось з такими жінками ми познайомилися", – розповідає Тетяна.
Далі команда "United24" запросила жінок до свого офісу в Києві. Під час зустрічі вчительки дізнались про інші проєкти, завдяки яким теж збирають кошти на відбудову гімназії. Один з них – гра "Minesalt", яка пропонує віртуальне дослідження копалень Соледара в Донецькій області.
А 25 квітня Тетяна разом з колегою Людмилою відправилися на пресконференцію до Києва, де особисто познайомились з alyona alyona і Jerry Heil.
"Дівчата настільки прості та добрі. Обіймали нас і обіцяли зробити все, аби зібрати якомога більше коштів. Вони дійсно молодці",– відгукується про співачок пані Тетяна.
Спеціально для цієї події учні Великокостромської гімназії за два дні намалювали 60 малюнків, на яких було написано: "Моя школа мрії", "Хочу до школи", "Давайте відбудуємо разом".
Також співачкам передали ключ від школи. Його дістали з-під завалів гімназії. Ще у 1977 році будівельники подарували ключ колективу, коли відкривали новозбудовану школу. Він став символом Великокостромської гімназії.
"Хто задонатить на відбудову школи, отримає мініатюру ключа. А в майбутньому зможе повісити його на «Дерево життя» у новій відбудованій гімназії, написавши на ньому своє ім’я", – розповідають вчительки школи.