Лялькова реанімація для дітей та дорослих

Лялькова реанімація для дітей та дорослих

Директор Театру ляльок про роботу, спробу піти з театру і "Dnipro Puppet Fest".

Лялькар в душі

Валентин Фетисов називає себе лялькарем в душі. А займається фінансово-організаційно-громадською діяльністю. Невеличке приміщення на Перемозі – його святилище. Частина будівлі дитячого садочку, відгороджена парканом, кілька просторих світлих приміщень. Саме тут оселилася казка. 

Вже 18 років Валентин Фетисов – директор-художній керівник Міського театру ляльок. І все його життя пов'язано з ним. Одружився на актрисі театру ляльок. Сина ростили за лаштунками. 

– Театр на роботі та театр вдома: він був перенасичений усім цим. У підлітковому віці Олексій жартував – "я ненавиджу ваш ляльковий театр!". Але, на щастя, наша дитина не пішла по наших стопах. Хтось же має і гроші заробляти, не тільки гратися в ляльки. Дитина забажала стати фінансистом. А ми продовжуємо свою роботу.

Лялькова реанімація для дітей та дорослих - 1 зображення

Валентин Фетисов намагався піти від театру. У 2007 році працював заступником начальника управління культури і мистецтв. Сил вистачило на 9 місяців. 

– Через 3 місяці зрозумів, що не моє. А ще 6 місяців шукав привід, як красиво звідти піти. Це інша робота, і я не витримав її. Чиновником потрібно бути. Там нема творення!

Після звільнення одразу повернувся до театру ляльок, і більше з ним не розлучався. Сім днів на тиждень разом. Єдина відпустка, місяць перепочинку влітку, коли можна "зализати рани" – шуткує Валентин. 

А три роки тому він ще став директором міжнародного фестивалю театру ляльок "Dnipro Puppet Fest".

Театр ляльок оточує нас

Якщо забажати, то театр ляльок можна побачити всюди. Це і ігри дітей на майданчику, і суперечки депутатів на трибуні Верховної Ради, і повсякденні справи – як-то приготування сніданку. Ляльки – навколо, переконує Валентин Фетисов. 

– В один прекрасний момент я зрозумів, що немає нічого кращого та цікавішого, ніж театр ляльок, бо у ньому дуже багато символізму. Я вважаю, що є всесвітньо відомі твори, літературні та драматичні, які можна втілити тільки за допомогою голівудських спецефектів або в театрі ляльок, бо драмі це не під силу.

Лялькова реанімація для дітей та дорослих - 2 зображення

Бо маріонетка може показати більше, ніж звичайна людина. Вона імітує на сцені вкрай різні життєві ситуації. І перший глядач – це передусім дитина. 

– Лялькарі – це люди, які не можуть бути поганими. А ще вони як масони: знаються на дитячій психології, вміють маніпулювати. І на них лежить велика відповідальність, куди вони заведуть маленьких глядачів. Це дуже специфічна професія. 

Щороку стаціонарний театр у Дніпрі відвідують близько 6 тисяч дітей. 

– Батьки розповідають про те, що дитина прийшла після вистави і три години малювала. Вона переживала все, що бачила. Або три години ліпила. Або взяла свої ляльки і програвала спектакль. Це означає, що хоча б одна дитина після нашої вистави відчуває те, що називається катарсис. У неї навіть свідомість змінюється. Театр ляльок – це дитяча реанімація. Духовна.

Як ніж та виделку тримати у руках – покажуть батьки. А тут вчать іншому: що треба поважати дорослих, захищати слабких, бути чемним, активним та небайдужим. Малеча все розуміє на прикладах. 

–  Культуру потрібно насаджувати. Краще побудувати один театр, ніж три в'язниці. Дуже важливо, щоб діти грали на скрипочках, і це було недорого. Щоб ходили в театр ляльок, і це було недорого. А потім ходили в театр "Віримо", театр Шевченка, Драми та комедії, Опери та балету. Культура театру – це така культура, яка не приведе людину пити пиво під магазином і потім розбити цю пляшку. Просто це потрібно робити.

Лялькова реанімація для дітей та дорослих - 3 зображення

"Dnipro Puppet Fest" бути

Валентин Фетисов давно горів ідеєю великого фестивалю лялькового театру. Не було ресурсів. Але чотири роки тому до нього звернулася програма "Культурна столиця" з такою ж ідеєю. Так і почався "Dnipro Puppet Fest". За три роки він привіз до Дніпра 40 лялькових театрів з України та з-за кордону.

А от вчетверте фестиваль "Dnipro Puppet Fest" міг і не відбутися  – фінансування хотіли припинити. Але глядачі та колеги завалили Валентина Фетисова питаннями: коли вони знову зможуть долучитися до лялькової магії? 

– Мене питали театри українські та закордонні, мене питали глядачі, які вже звикли ходити на такі вистави. Тоді я прийшов до засновників – люди добрі, подивіться, що робиться, ухвалюйте якесь рішення. Я дуже вдячний Григорію Гельферу, керівнику художньої ради при міському голові, за те, що він узяв на себе таку відповідальність і сказав "Так". Оце "Так" і стало рубіконом.

Аби полегшити організацію, Валентин запропонував новий формат. Цьогоріч він триватиме не кілька днів, а впродовж усього театрального сезону – показуватимуть одну виставу на місяць. Організаційно та фінансово це буде легше, а для глядача – краще. 

– Потрапити на всі вистави за кілька днів складно. А тепер у глядача буде можливість раз на місяць піти на цікавинку. 

Лише дві вистави "Dnipro Puppet Fest" розраховані для родинного перегляду, інші – для дорослих. Коли тільки запускали фестиваль, боялися, що свідомий глядач не прийде на такі спектаклі. Але він прийшов, бо було цікаво, а що ж воно таке – оті ляльки? 

Лялькова реанімація для дітей та дорослих - 4 зображення

– Спектакль має дратувати, змушувати замислитися, виводити із зони комфорту. І свідомому глядачу Дніпра це сподобалося. Я бачу в цьому місію свою. Щоб наші люди трохи шори свої розкрили і побачили, що, окрім кількох заходів, місто переповнено театрально-концертними подіями. І є така ніша як театр ляльок. Це вічне мистецтво. І ми на своєму місці повинні робити це місто кращим. 

Поділитися: