Хупа зі справжнього гетто та секретний місячний модуль

Хупа зі справжнього гетто та секретний місячний модуль

Добірка найцікавіших експонатів музеїв Дніпра.

Ми звернулись до представників/ць музеїв Дніпра та попрохали розповісти про найцікавіші експонати на їхню думку. Ось добірка "перлин" з колекцій наших закладів до Міжнародного дня музеїв. Бонус – афіша на честь цього святкового дня.

"Фрагмент порцелянового іконостаса"

Фрагмент порцелянового іконостасу. Фото: з архіву Музею історії Дніпра

Фрагмент порцелянового іконостаса з колекції Музею історії Дніпра походить з Вознесенської церкви, яка була розташована на вулиці Казанська (сучасна вулиця Грушевського). У 1935 роках було прийнято рішення про її знесення, оскільки вона заважала прокладанню нової траси на Запоріжжя. Церкву знищували вибухами, але через те, що будівля виявилась надзвичайно міцною, підривні роботи тривали протягом трьох днів. 

Існує легенда, що віряни зібрали рештки зруйнованого іконостаса і роздали по різних церквах міста як святині. Цікавим є те, що фрагмент порцелянового іконостаса з Вознесенської церкви, який знаходиться в експозиції Музею історії Дніпра, знайшли на дзвіниці Троїцького собору. У 2020 році його подарував музею колекціонер Павло Маменко. 

Музей історії Дніпра працює щодня з 10:00 до 18:00, окрім понеділка. 

Адреса: вул. Воскресенська, 14.

"Секретний місячний модуль"

Фото: з архіву Технічного музею "Машини часу"

У Технічному музеї "Машина часу" є компактний міський автомобіль "Лосеня", створений в середині 80-х років. Форма – мініавтобус. Щоб сісти на передні сидіння, відкидається лобове скло, рульове колесо переводиться у вертикальне положення й зсуваються назад маленькі передні двері. Якщо придивитись, то можна побачити багато космічних образів у цьому автомобілі: космоліт, місяцехід. А, можливо, "Лосеня" – це зовсім не машина, а секретний місячний модуль?

Музей працює щодня з четверга по неділю з 10:00 до 18:00. 

Вихідні: понеділок – середа

Адреса: вул. Мандриківська, 44.

"Хвильовий маятник"

Фото: з архіву Музею цікавої науки

Одним з багатьох експонатів Музею цікавої науки є хвильовий маятник. По ньому гості можуть наочно спостерігати, як народжуються хвилі, та усвідомити такі поняття як амплітуда, довжина, фаза та частота самої хвилі. Цей експонат може привести в дію навіть дитина.

Завітати до музею можна в будь-який день з 10:00 до 20:00.

Адреса: вул. Степана Бандери, 4.

"Старий чумацький маж, з загадковим походженням"

Фото: з архіву Дніпропетровського національного університету імені Д.І. Яворницького

У 18 та 19-ому століттях на ньому чумаки возили сіль, рибу, дьоготь, ремісничі вироби та сільськогосподарську продукцію. А зараз він є перлиною колекції Історичного музею імені Дмитра Яворницького. Віталій Суховий, науковий співробітник музею розповідає історію походження експоната: 

"За легендою, його придбав сам Дмитро Іванович Яворницький за 100 рублів. Це є дивним, оскільки віз фіксується в музейному каталозі 1905 роком. Сума тоді для такого товару була досить неймовірною. Натомість каталог "стверджує", що віз придбав колекціонер Іван Михайлович Корнілов". 

Пізніше стало відомо, що пошуком чумацьких маж для музею займався Василь Строменко (знайомий художник Яворницького), якого у 1903 році призначили зберігачем закладу. На прохання Яворницького він їздив різними місцями, де збирав експонати для Катеринославського музею. Судячи за все, саме цей віз придбав пізніше Корнілов й самотужки доставив у музей. 

Подивитися експонат можна з 10 до 16:15, понеділок – вихідний. 

Адреса: проспект Дмитра Яворницького, 16.

"Хупа, під якою брали шлюб мешканці місцевого гетто в роки Голокосту"

Фото: з архіву Музею "Пам'яті єврейського народу та Голокост в Україні"

У музеї Пам’яті єврейського народу та Голокосту в Україні є унікальна хупа (навіс над молодятами, які є євреями – виготовлений напередодні Другої світової війни в Могилеві-Подільському). Вона використовувалася у роки Голокосту: під нею брали шлюб мешканці місцевого гетто, де у часи нацистської окупації перебували до п'яти тисяч євреїв. Навіть в умовах фактичного ув’язнення, постійних принижень та знущань молоді євреї прагнули дотримуватись релігійної традиції шлюбного обряду.

Цю реліквію передали до Музею Григорієм (Гіршем) Доляром. Після війни він дбайливо зберігав речі, які разом з ним пройшли крізь гетто та військове лихоліття (сувій Тори, святі книги та полотнище весільного балдахіна). Пізніше все він подарував музею.

Подивитися експонат можна кожну середу та неділю з 10:00 до 19:00 (вхід – до 18:00). 

Адреса: вул. Шолом-Алейхема, 4/26, культурно-діловий центр "Менора".

"Унікальна театральна декорація до вистави"

Фото: з архіву музея спротиву Голодомору

У Музеї спротиву Голодомору є макет театральних декорацій до вистави за п'єсою Миколи Куліша "97". Автор – відомий дніпровський дисидент, діяч осередку Народного Руху України, сценограф і театральний художник Іван Шулик.

Макет театральних декорацій створили у 1987 році у Дніпропетровському молодіжному театрі. За словами працівників музею, експонат, без перебільшення, унікальний. Бо, по-перше, він існує лише в одному екземплярі, а по-друге, в подальші роки Іван Шулик, готуючи вистави, не робив попередніх макетів, а вже на самій сцені придумував та встановлював декорації. 

Подивитися експонат можна в будні з 10:00 до 17:00

Адреса: вул. Старокозацька, 40-Б.

"У цьому експонаті втілена травма від війни Сідура"

Фото: з архіву Дніпровського художнього музею

Вадим Сідур – скульптор з Дніпра, що в роки Другої світової війни під час звільнення Придніпров’я отримав важке поранення (на той момент йому було 18 років) та інвалідність.  У 1960-х Вадим Сідур намагавсяпрожити воєнну травму та втілити пам'ять про неї у свої станкові роботи. Які потім трансформувалися в монументи та встановлювалися у містах Німеччини. 

Але є твори митця, які не знайшли свого монументального втілення. Серед них "Пам'ятник загиблим дітям" (1968).  Цю скульптуру подарував Дніпровському художньому музею німецький професор Карл Аймермахер.

Подивитися експонат можна з середи по неділю з 10:00 до 17:30 (каса працює до 17:00). (Вихідні: понеділок, вівторок)

Адреса: вул. Шевченка, 21.

"Тарас Бульба з синами"

Фото: з архіву Меморіального будинку-музею "Садиба Дмитра Яворницького"

Одним з найцікавіших експонатів у Садибі Дмитра Яворницького є настінний розпис: три козаки, що їдуть верхи на конях безкрайнім українським степом. З огляду на персонажів можна вгадати й назву сюжету – "Тарас Бульба з синами". 

Розпис був створений у 1920 році другом Дмитра Яворницького, художником Миколою Струнніковим. Цікаво, що відомий літературний персонаж опинився на цих стінах зовсім невипадково, адже ще в дитинстві саме зі знайомства з твором Миколи Гоголя "Тарас Бульба" шестирічний Дмитро Яворницький "став жити козаками та марити ними". Образи, які полюбились з дитинства, вчений попросив закарбувати у розписах на стінах свого "улюбленого Незамайківського куреню" – так називав свій будинок Яворницький.

Музей-будинок "Садиба Дмитра Яворницького" працює з вівторка по неділю з 11:00 до 16:45. Вихідний – понеділок. 

Адреса: площа Шевченка, 5.

"Портрет Олени Блаватської та її матері"

Фото: ukrinform-ua

Портрет ймовірно був написаний в середині 1840-х років, прикрашав родинний маєток Ганів поблизу села Шандрівка і зберігався як сімейна реліквія. Він пережив переїзд в Крим у 1910-х роках, революційні події, часи репресій. Потім зберігався в Киргизії в одного з нащадків Олени Блаватської по батьківській лінії. У 1991 році портрет був переданий в дар Музейному центру О. П. Блаватської та її родини, повернувшись таким чином на Батьківщину.

Музейний центр О.П. Блаватської та її родини тимчасово закритий для відвідувачів.


Бонус: спеціальна афіша до Міжнародного дня музеїв

Дніпропетровський національний історичний музей ім. Дмитра Яворницького в колаборації з музеєм Вадима Сідура, Дніпровським художнім музеєм, технічним музеєм "Машини Часу" і Музеєм історії Дніпра представлять наймасштабнішу театралізовану екскурсію "Дніпровський променад". Цього дня оживуть історичні постаті міста, які розкажуть про своє життя-буття.

18 травня о 14:00, 14:30 і 15:00, початок від пам’ятника Дмитра Яворницького, а фініш – на проспекті Яворницького, 75, детальніше тут.


Дніпропетровський національний історичний музей ім. Яворницького запрошує на лекцію "Українська вишита сорочка: історія, традиція та тренди". В межах якої відвідувачі дізнаються про появу вишитих сорочок, особливості виготовлення, тренди у вишивці ХІХ-ХХ ст. та народні уявлення про сакральність сорочок. Увагу зосередимо саме на Катеринославщині-Дніпропетровщині, тому буде дуже багато цікавих та маловідомих фактів саме про наш регіон.

18 травня, 12:00, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Яворницького, пр. Д. Яворницького, 16, детальніше тут.


Дніпропетровський національний історичний музей ім. Яворницького запрошує на  авторську лекцію "Музею – 175" (до міжнародного дня музеїв). Під час лекції ви дізнаєтесь цікаві факти про один з найстаріших музеїв України.

19 травня, 14:00, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Яворницького, пр. Д. Яворницького, 16, детальніше  тут.


П’ять музеїв на “Ніч музеїв-2024”.

15:00, 16:00, 17:00, 25 травня, квитки тут.


Музей "Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні" запрошує мешканців та гостей м. Дніпро долучитися до святкових заходів з нагоди Міжнародного дня музеїв. На вас чекає:

‣ відкриття експозиції, присвяченій 100-річчю від дня народження Вадима Сідура (2-й поверх Музею, 3-я зала);

‣ прем’єрний показ фільму "Дім, який збудувала Таля (історія одного порятунку)", заснованого на історії родини Праведниці 

‣ оглядова екскурсія Музеєм для всіх бажаючих.

19 травня, 12:30, музей "Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні" вул. Шолом-Алейхема, 4/26, КДЦ "Менора",  детальніше тут.

Поділитися: