"Немає рук, щоб рятувати життя": досвід приватних лікарів та клінік Дніпра під час війни

"Немає рук, щоб рятувати життя": досвід приватних лікарів та клінік Дніпра під час війни

Лікар, який випробовує на собі травми та постить в інстаграм відео операцій, розповів, як під час війни працюють приватні клініки: чи приймають вони військових та від кого отримують гроші на їхнє лікування. 

Зараз Олексій Давидов – заступник гендиректора з розвитку у клініці "Геліос". А у 2000-х, коли він закінчував медакадемію, аби за розподілом залишитися працювати у Дніпрі, треба було заплатити 5 000 доларів. Тож молодого спеціаліста направили хірургом у Межову. 

Олексій Давидов: фото з інстаграму

Тоді Олексій вже почував себе "фрустрованим". З медицини пішов у підприємництво (у другій половині 2000-х популярно було займатися нерухомістю). Та коли ринок впав, відновив медичні документи й став ортопедом-травматологом. 

Більшість травм Олексій протестував на собі, бо  захопився екстремальними видами спорту: у нього були зламані ребра, гомілка, і це тільки дві з десятка пережитих травм різної складності.

Двадцять четверте

"Коли почалася повномасштабна війна, я був медичним директором у клініці та вирішив, що ми постійно працюватимемо. Лікарі одразу записали прямі ефіри в інстаграмі; розповіли, що робити при кровотечі, втраті свідомості, втраті дихання, пояснили, що треба мати у своїх домашніх аптечках. Ми з’їздили до бійців ТрО, аби надати консультації фельдшерам та лікарям", – розповідає Олексій. 

24-го лютого до лікарні на заплановані операції з’їхалися люди, але займатися ними було ризиковано. 

Перші місяці 

25-го лютого 2022-го медичний директор заборонив всім брати гроші з військових. 

"Консультувати їх безкоштовно – це угода із совістю. Людина йде на війну. Скільки б їй не платили, 100 чи 200 тисяч гривень на місяць, це не ті гроші, за які треба віддавати своє життя чи кінцівку. Брати з цих людей гроші – аморально та огидно, як після цього дивитися в очі своїм дітям? Всі консультації й реабілітації у нас безкоштовні. 

Якщо це допомога, яка потребує витрат, то військовий повинен мати змогу оплатити по собівартості, але йому бажано мати направлення від лікаря з частини. Якщо такого немає, я можу прийняти його як цивільного, без форми. Але тоді людину можуть притягнути до відповідальності за дезертирство". 

Олексій Давидов: фото з інстаграму

Приватні лікарні, звісно, не отримують тієї цільової допомоги, яку отримують лікарня ім. Мечникова, 6, 4,10 лікарні, опіковий центр. Хоча "Геліос" завалили масками, які залишилися з часів ковіду, та нітриловими рукавичками й антисептиками. Лікарі все витратили на допомогу постраждалим від війни. 

Без важких операцій 

У будь-якій приватній клініці неможливо проводити  складні операції, такі лікарні не пристосовані для реанімаційних послуг. Від 10 до 30 000 гривень на добу знадобиться, аби просто підтримувати там хворого. Але у той самий час державні лікарні, що витягають наших захисників з того світу, не мають часу і можливості діставати з їхніх тіл маленькі уламки чи працювати з поширеною варикозною хворобою. 

"Вени – не першочергова вада, але зараз спекотно; у берцях варикоз турбує солдат. Для шпиталів це не так важливо, але ми це можемо робити", – пояснює лікар. 

Більшість військових після медичної допомоги хочуть повернутися на фронт і просять просто їх "підлатати". 

За операції платять "спонсори"

Гроші на операції військовим збирають навіть у фейсбуці, але більшою мірою їх оплачують друзі, колеги, родичі. На війні безліч людей різних професій, і коли один йде на фронт, інші десять про нього турбуються. 

"Нещодавно була досить складна операція, її оплатив спонсор. Я просив постачальників зробити нам максимально можливу знижку на імпланти. Є компанії з міжнародним ім’ям, що знижують для українців ціну чи віддають щось безкоштовно. Але це можливо тільки з великими постачальниками типу Arthrex. Насправді собівартість імплантів невелика, дорожчі дослідження, маркетинг, процес виводу на ринок", – пояснює Олексій. 

З цивільних хворих йому запам’яталася дівчина з Маріуполя з масивною мінно-вибуховою травмою, її у лікарню передали з опікового центру. Спонсора для лікування знайшов Олексій. Ці люди не хочуть, аби їх називали, але за 35 днів дівчину витягли. 

Ще одному пацієнту, з Харкова, 23 лютого зробили операцію, ендопротезування кульшового суглобу. А 24-го почалася війна, він з переляку скочив і зламав собі стегно. В "Геліосі" йому допомогли відновитися. 

"Таких історій багато, але все одно це тільки один відсоток від того, що роблять у державних лікарнях", – говорить лікар. 

"Поранених більше, ніж рук"

"Лікарі у державних клініках стикаються зараз із непомірною паперовою роботою. Інтернів немає. Мій товариш каже, що на одного хірурга треба 10 медсестер і 10 інтернів, аби він встигав оперувати. На одного хірурга ми зараз маємо десь 10 військових.

З кожним пацієнтом треба заповнити первинну документацію, виписку, щоденник, лист призначень, зробити перев‘язки, помити, почистити, допомогти, відповісти на всі питання.

Лікар спочатку вигорає в операційній, потім має всім відповідати.

Якби на волонтерських умовах люди хоч з якимось  медичним або документальним досвідом приходили та просто допомагали! … Немає санітарок, медсестер. А ті, що є зашиваються.

На матеріальне забезпечення зараз ніхто не бідкається. Є ліки, є імпланти, є все для першочергової хірургії. Але немає рук, які будуть це робити", – говорить Олексій. 

Безліч брудних травм

"Травми м’яких тканин у військових – це завжди брудні травми. На них одяг, піт, вони десь в окопі, туди прилітає снаряд, розривається, це все лайно залітає в організм і гниє там, – пояснює лікар. – З чим стикаються хірурги, які багато оперують? З резистентними інфекціями

Солдата ранили, йому у першу годину вкололи антибіотик, потім знеболювальне чи кровозупинне (є протоколи такмеду). Так от, на полі бою часто неправильно підбирають антибіотики, вони виявляються неефективними та вирощують інфекції, які неможливо вивести.

У людства в принципі один антибіотик запасу –  меронем, меропенем. Можливо, є ще такі сполуки… Один флакон коштує близько 500 грн, треба два на добу, якщо працюємо з такими інфекціями… Я думаю, велика проблема, що гнійно-септичних відділень на все місто у нас усього два". 

Думки вголос 

"Думаю, найкраща допомога – це завжди спеціальна хірургічна допомога, – продовжує Олексій Давидов. – Умовно, правильно, коли людина оперується у судинного хірурга у судинному відділенні у спеціальній лікарні. 

А взагалі колись у мене була ідея: створити ресурс по типу Пром.юа, куди пацієнти могли б викладати свої клінічні випадки, кейси. Далі їх знаходили б лікарі, які спеціалізуються на їхній проблему. Це було б щось типу біржі, на якій лікарі б писали: "Я можу забрати та прооперувати ось цю людину, а я ось цю".

Медицина найвищого рівня 

Олексій згадує, як у 2014 році в Україну приїздив професор з Ізраїлю і розповідав про досвід роботи під час терактів. Зараз з подібними виступами таі тренінгами по світу їздять наші лікарі, бо такої  кількості військової травми останнім часом не було у жодній країні. 

"Українці проводитимуть медичні конференції найвищого рівня, – впевнений лікар. – Наші цивільні  медики зараз мають величезний оперативний досвід, стільки операцій просто не може бути у мирний час. Так от, цей досвід зіграє велику роль у лікуванні цивільних у післявоєнний період".

Поділитися: