Що цікавого винайшла молодь Дніпропетровщини під час повномасштабного вторгнення?
12 серпня відзначають День молоді в Україні. До свята ми зібрали добірку цікавих проєктів та винаходів юних науковців нашої області.
17-річний Павло Малуєв розробив дрон-трансформер
Павло – двічі переселенець. Народився у Алчевську (Луганська область), потім з родиною переїхали у Маріуполь, але через повномасштабну війну вимушені були виїхати до Кам'янського. Там хлопець почав навчання у "Науковому ліцеї ім. Анатолія Лигуна", який згодом закінчив із золотою медаллю.
"Мені завжди подобались технічні науки, зокрема, математика та інформатика. У 10 класі я брав участь у конкурсі "Малої академії наук України" (МАН), але не зайняв призового місця на всеукраїнському етапі. Я проаналізував чого роботі не вистачало і це надихнуло мене на новий проєкт", − розповідає Павло.
Павло придумав, як розробити аероробота-трансформера із застосуванням віртуальної реальності.
Що вміє незвичайний дрон?
За словами юнака, особливість проєкту – здатності аероробота до трансформації. Тобто він вміє літати та їздити по різних типах місцевості. А людина, яка планує управляти ним, зможе пройти навчання у віртуальній реальності перш ніж бути "за кермом".
"Розробка вузлів механізму була найскладнішим етапом у роботі для мене. Річ у тім, що не існувало навіть схожих моделей, тож я побудував конструкцію з нуля".
Павло впевнений, що аероробот може бути корисним фахівцям в усіх галузях. Наприклад, робити доставку грузу на важкодоступні території. Зокрема, доставляти ліки, їжу та боєприпаси на прифронтових територіях.
"З цією роботою я знову брав участь у МАН. Результати конкурсу оголошували під час онлайн-трансляції, яку ми дивилися у ліцеї. Першими називали переможців моєї секції. За мить я бачу на екрані свої прізвище та ім'я. Десь секунду я не міг повірити, що я зайняв перше місце, а далі щиро радів із друзями, що сиділи поруч".
Павло вірить, що ця робота може допомогти військовим на фронті та населенню України, яке щоденно страждає від жахів війни.
А пам'ятаєте Кирила Благодарова з Дніпра, який у 2021 році придумав, як очистити космос від сміття? Ми дізнались над чим працює Кирило зараз.
Кирилу 16 років і він навчається у 10 класі Дніпропетровського обласного ліцею фізико-математичного профілю. За останні 4 роки взяв участь у кількох міжнародних хакатонах: NASA Covid-19 Challenge 2020 (перша участь у складі міжнародної команди), NASA Space Apps Challenge 2021, 2022. А у червні 2022 року Кирило побував у Європейському Центрі управління космічними польотами (Дармштадт, Німеччина) за запрошенням співробітників центру.
"Там я зустрівся із провідними спеціалістами центру, наприклад, Тимом Флорером, керівником офісу космічного сміття. Мені показали усі підрозділи центру. А в одному з них надали унікальну можливість запрограмувати та відправити повідомлення на діючий супутник ESA", − розповідає Кирило.
Наприкінці 2023 та на початку 2024 року Кирило проводив наукові дослідження зі створення апаратно-програмного комплексу для аналізу світлокультури рослин у закритому ґрунті.
"У ході проведення наукових досліджень перевірялися гіпотези: чи впливає зміна спектру фітосвітильників на температуру листа рослини (на прикладі базиліка) та чи можливо шляхом вимірювання температури листа визначити, чи витрачається світло на фотосинтез, чи марно – на нагрівання листа".
Проведені дослідження є унікальними, аналогів в інтернеті немає. Завдяки їм Кирило підтвердив, що можна дистанційно отримувати коректні дані щодо показників температури рослин під дією різних світлових параметрів.
Хлопець розповідає, все ще цікавиться космосом, однак розширив коло своїх інтересів і зараз займається науковою роботою у сфері енергоменеджменту.
16-річний Ярослав Кузьмін розробив глушник для Wi-Fi
Ярослав навчається у технічному ліцеї в Кам'янському і захоплюється сферою кібербезпеки та робототехніки. Під час війни хлопець вирішив поєднати свої хобі, аби допомогти нашим військовим.
"Я розробив WiFi Deauther, який я зараз вдосконалюю. Це прилад невеликого розміру з маленькою собівартістю. Головна його функція – вивести з ладу WiFi. Тож він може бути корисним військовим та давати можливість "глушити" ворога".
Зараз Ярослав працює над міні-версією приладу з додатковими функціями. Мрія хлопця – стати крутим фахівцем у кібергалузі та надалі допомагати військовим на шляху до перемоги.
16-річний Єгор Іващенко довів теорему, яка спростить роботу науковців
Із самого дитинства Єгор обожнював вивчати нове. У 8 класі хлопець перейшов у науковий ліцей у Кам'янському, де поглиблено почав вивчати математику та програмування. А ще Єгор розповідає, що на нього вплинуло оточення, бо переважно спілкувався з однолітками, які брали участь у олімпіадах та наукових конкурсах. Це надихнуло хлопця написати власну роботу.
"Найбільшим моїм досягненням на сьогодні є проєкт, який я виконав у 10 класі на тему "Деякі узагальнення задачі Реньї про паркування". Моя робота особлива тим, що в ній доведено кілька нових теорем, які розширюють розуміння задачі і спрощують дослідження її модифікацій".
Задача Реньї про паркування − це математична задача, де уявляється, як автомобілі випадково паркуються на відрізку дороги. Вона досліджує скільки автомобілів може зупинитися на обмеженій ділянці, якщо місця вибираються випадково. Цю задачу використовують для вивчення випадкових процесів у науці.
Єгор розповідає, результати його роботи можуть бути корисні для оптимізації процесів зберігання інформації (це ще не досліджено).
З цим проєктом хлопець посів перше місце на всеукраїнському етапі конкурсу МАН. А також Єгор представив його на міжнародних виставках INOVA2023 у Загребі (Хорватія) та I-FEST2 у Магді (Туніс), де він отримав срібну та бронзову медалі.
"У майбутньому я планую продовжувати дослідницьку діяльність, можливо, з акцентом на економіку. Моя мрія – щоб мої дослідження зробили внесок у розвиток науки і приносили користь суспільству".
Що ще цікавого винайшли молоді науковці на Дніпропетровщині?
15-річна Альона Зикова з міста Апостолове розробила антипакет. Дівчина створила органічну плівку на основі перлової крупи та крохмалю. Матеріал безпечний для продуктів харчування, витримує низькі та високі температури. Довго служить і за міцністю майже не поступається поліетилену. За цей проєкт дівчина отримала друге місце у номінації "Стійкий життєвий простір" у Всеукраїнському конкурсі науково-технічних робіт "InventorUA", повідомляє dev.ua.
Юні винахідники з Павлограда створили пристрій, що дозволяє отримувати у півтора рази більше енергії, ніж від звичайної сонячної панелі. Учні одного з ліцеїв міста презентували винахід на Всеукраїнському етапі міжнародної програми First Lego League Challenge, про це повідомив міський голова Павлограда Анатолій Вершина.
Андрій Командирчик, Андрій Пирог та Михайло Хараджян з Кривого Рогу створили спеціальний гаджет, який допоможе людям із вадами зору орієнтуватися у просторі. Головне призначення пристрою – розпізнавати перешкоди на відстані, про це пише Перший Міський.