"Нащо потрібні оті дурнуваті гноми?!". Чому ми стоїмо у чергах за новорічними персонажами або гномотерапія

"Нащо потрібні оті дурнуваті гноми?!". Чому ми стоїмо у чергах за новорічними персонажами або гномотерапія

У статті є пояснення психологів та власників цих казкових персонажів.

Останні тижні соцмережі заполонили відео та світлини, на яких люди купують ельфів та гномів і несуть їх у свої оселі, де часто тепер темно і прохолодно. Ми дізнались, в чому феномен популярності цих зимових іграшок. І як вони стали одним із символів нашого мирного життя. Для цього запитали людей з різних куточків України, аби вони розказали про свій досвід емоційної покупки. 

Дніпрянка Людмила Копиленко та її придбання

"У магазині була велика черга. Стояли люди, тримали свічки, батарейки, ліхтарики, пледики та різдвяних ельфів чи-то гномів в червоних ковпаках. 

Ну, думаю, свічки-пледи, то нормально, актуально, а нащо потрібні оті дурнуваті гноми?! Діти шарпали їх за бороди та ноги, дорослі терпляче стояли в черзі з гномами під пахвами. 

На місто падали ракети – розбиті, понівечені будинки, згоріле майно… Я думала, чи є зараз місце для цього різдвяного гнома?Десь в минулому житті я б стояла і перебирала якого б взяти, бо дуже люблю готуватись до різдвяних свят… Цього разу просто вхопила його і притисла до себе, не дивлячись на цінник. Так захотілося в минуле життя. З ялинками, новорічними іграшками, планами".

Киянка Ольга Гусєва та її покупка

"Бажання свята, як віра у перемогу, це те, що дозволяє психіці витримувати реалії сьогодення. Щось має бути непорушним, і основа – традиції. Вони були до, є під час та будуть після війни. Це дає змогу триматись. 

Нічого особливого немає в цих гномах. Вони прикольні, і за дуже бюджетною ціною. Зазвичай такі іграшки коштують більше тисячі гривень. А зараз від 50 грн стартує ціна, тому українці, напевно, змогли собі дозволити купити їх, щоб підняти настрій. Особисто у мене трохи навіюється різдвяний настрій завдяки дитині. Моєму синові майже 4 роки та це його перші свята, які, можливо, він запам’ятає, бо вже більш свідомо все сприймає. Тому будуть і гноми, і ялинка. І перемога. Життя триває, всім нам хочеться вірити у щось тепле, казкове та чарівне". 

Юлія Дудік з Кам’янського та її новорічна покупка

"Вже кілька років планувала їх придбати, але все то руки не доходили, то просто не встигала, бо гномів та ельфів швидко розбирають. Тож цьогоріч поїхала раніше. Зараз як ніколи чекаю свята, дива якогось… Відбувається стільки горя навколо, що хочеться вдома створити свій затишок і хоча б там відчувати себе в безпеці. Багато читала казок з дитиною про ельфів та гномів. Вони у мене асоціюються з доброю магією та дивом".

Ольга Буназів з Чернівців та її гноми

"Придбала собі, бо вони так мило виглядають. Мені подобається естетика в усьому: інтер’єрі, одязі, тому, коли в моїй кімнаті панує затишок – хороший настрій гарантовано. Особливо у наш час".

Що говорять психологи?

Психотерапевтка Марина Журбенко наголошує на тому, що цього року свята – особливий спосіб "не підкоритися" загарбникам і утримати всередині себе силу вірити у перемогу та хепі-енд.

Саме ця віра допомагає не падати духом, підтримувати себе та ділити енергію з ближніми: "На мій транзактно аналітичний погляд, прагнення свята всупереч всім негараздам і труднощам, пов’язано зі сценарієм нашої нації.

Українці – народ, що бореться за свою історію. Попри всі репресії та гніт, вони знаходять в собі силу внутрішнього бунтівника, що генерує енергію для того, щоб не погоджуватись з насиллям та не підкорюватися.

Свята для українців – підтвердження нашої національної ідентичності. Тому, якщо ці гноми та ельфи дарують надію у добро – я підтримую такий вид самозаспокоєння, як екстрений та дуже важливий саме в такий складний для всіх період". 

Марина Журбенко. Фото: lifestyle.segodnya.ua

Про тих, хто навпаки нічого не купує до свят, не чекає на них і не думає про домашній декор, бо це здається недоречним, Марина Журбенко каже так: 

"Якщо не брати до уваги матеріальні можливості, то це може бути голос внутрішнього критика, який «забороняє» нам радіти, не задоволений нашими кроками чи результатами прийнятих рішень. Згадайте, як в дитинстві: якщо у тебе з’являлась іграшка, то обов’язково знаходився той, хто її знецінював. Не тому, що іграшка погана, а тому, що не було можливості чи дозволу її отримати. Натомість дитина, яка все ж отримувала приємні емоції, була здатна ділитися своєю позитивною енергією. Звичайно, є межі, яких ми зараз мусимо дотримуватись, але святкові дрібнички – це точно не те, що зараз не на часі.

Думаю, що таким людям варто просити про допомогу психолога, щоб справитись зі своїми почуттями". 

Психологиня Олександра Кірієнко

Олександра Кірієнко. Фото: фейсбук психологині

"Емоційний і фізичний ресурси тісно пов'язані між собою. Коли вони просідають, людина може провалитися у вигорання.  Не обов'язково ходити саме в такі крамниці з домашнім декором, важливо бути в місцях, які наповнюють. 

Подібні місця мають плюси в атмосфері, що дозволяє перемикатись, надихнутися, зігрітися. Люди купують не річ, а атмосферу спокою, затишку і казки". 

Як коментують цьогорічний попит на ельфів та гномів у міжнародній торговій мережі

PR & комунікаційна менеджерка JYSK Катерина Веремєєва: 

"У чому саме феномен популярності наших ельфів – ми не можемо сказати. Хоча щоразу дуже радіємо цій сталій тенденції. Щодо походження цієї новорічної істоти – це дуже давня традиція в Скандинавії, насправді старша за Санта-Клауса. А, як відомо, наші крамниці – міжнародна мережа зі скандинавським корінням. В одній старій приказці сказано, що ельфи жили на горищі й захищали будинок. Загалом Ельф – бог домогосподарства із данського, скандинавського та норвезького фольклору.

Ми в JYSK дуже раді брати участь у різдвяному облаштуванні українських домівок та підтримці святкового настрою навіть в ці важкі часи. Спостерігаємо велику активність покупців щодо новорічної категорії товарів, особливо в містах, де зараз більш-менш безпечно, не дуже тривалі перебої зі світлом та менша кількість повітряних тривог. Серед лідерів категорії – різдвяні гноми та ельфи. Про це свідчать відгуки покупців, чисельні ТікТок-відео про них та, звичайно, продажі. Цьогоріч від старту сезону, що припадає на початок листопада, українці придбали в нас вже більше ніж 300 тисяч  гномів та ельфів і продовжують купувати".

Поділитися: