Косметика без жорстокості: як обрати крем для обличчя, який не травмував жодне кроленя?

Косметика без жорстокості: як обрати крем для обличчя, який не травмував жодне кроленя?

Все про етичну та веганську косметику. Її асортимент в Україні та у Дніпрі.

Як саме тестують косметику та побутову хімію, скільки тварин гине заради цього, що таке cruelty-free товари та чим вони відрізняються від веганських. Також розкажемо про етичні закордонні й вітчизняні бренди та де шукати косметику без жорстокості.

Смерті тварин і косметика: зв’язок

Багато людей досі вважають, що виробляти косметичну продукцію без її тестування на тваринах неможливо. Насправді це цілком реально і необхідно. Щороку у всьому світі під час тестувань косметики страждають чи гинуть 500 000 тварин: мурчаки, кролики, пацюки, миші, хом’яки, а також коти й собаки. 

Фото: Unsplash-Elizaveta-Korabelnikova

За даними організації Національної спільноти проти вівісекції, понад 192 мільйони тварин були використані в наукових цілях у всьому світі у 2015 році. Однак всіх цих жертв можна було уникнути, адже існують альтернативні методи тестування, які використовують у багатьох цивілізованих країнах світу. Нині шкодити та вбивати живих істот заради випробування косметики заборонили вже 42 держави

Що таке веганська косметика?

Все більше людей обирають для себе веганство, яке передбачає не лише відмову від тваринних продуктів в їжі та одязі, а й в косметиці. Також вони бойкотують товари, що тестуються на тваринах. Однак варто розділяти етичну косметику, або ж cruelty-free та веганську. 

Етична продукція – це та, що не тестувалася на тваринах. Своєю чергою, веганська не лише не шкодить тваринам, але й не містить у складі компонентів тваринного походження, а лише їхні рослинні аналоги. Адже під час виробництва інгредієнтів також страждають та помирають звірі.

Вегани та веганки уникають наступних компонентів у складі засобів для догляду:


‣ Мед, віск і маточне молочко (продукти експлуатації комах);
‣ Молочні продукти (продукти експлуатації корів);
‣ Желатин (виробляється зі шкіри, зв’язок і кісток корів та свиней);
‣ Кератин (білок з копит, рогів, волосся та пір’я тварин);
‣ Колаген (отримується зі шкіри, кісток і сполучних тканин тварин);
‣ Вітамін D3  (зазвичай виділяється з риб’ячого жиру або шерсті овець);
‣ Еластин (виділяється зі зв’язок й аорти корів);
‣ Ланолін (отримується шляхом виварювання овечої вовни).

До прикладу, щоб отримати той же ланолін, овець стрижуть та використовують їхню вовну. Однак, якщо подивитися, яким чином це відбувається та яких тортур вони при цьому зазнають, одразу стає зрозумілою справжня ціна такого товару.

Варто додати, що ланолін, еластин і кератин можуть бути й рослинного походження. Але етичність цих інгредієнтів варто уточнювати у виробника, який їх використовує.

Фото: Unsplash Sam Carter

Зазвичай веганська продукція маркується відповідною позначкою vegan або vegan-friendly на веганських лінійках, а етичні засоби – логотипом з написом cruelty-free або not tested on animals.

Існує декілька офіційних маркувань косметики та побутової хімії, що не тестувалася на тваринах від організацій PETA, Leaping Bunny, Choose Cruelty Free й ін.

Проте й такі позначки на косметичних товарах не гарантують, що вони дійсно етичні. Багато брендів йдуть повз законодавство, не бажаючи заповнювати заявку на отримання такого логотипа, проходити процедуру перевірки та доводити, що компанія не тестує продукцію та її компоненти на тваринах. Щоб обійти процедуру та не сплачувати одноразовий ліцензійний збір, виробники іноді вдаються до хитрощів і розміщають на своїй продукції підробні логотипи.

Як перевірити, що ваша косметика не тестувалась на тваринах? 

Це можна зробити:

  На сайті PETA (можна знайти за назвою бренду);

 Cruelty-Free Kitty (надають список актуальних етичних брендів);

 Ethical elephant (також список);

  Скористатися спеціальними мобільними застосунками, щоб не витрачати багато часу (Bunny Free, Cruelty-Free чи Cruelty Cutter;

  За цим посиланням можна дізнатися, чи тестувалися на тваринах окремі інгредієнти у косметичному засобі, скопіювавши інформацію в складі продукту.

Якщо ви не знайшли потрібний бренд у переліку етичних або не довіряєте маркуванню – можна спробувати пошукати інформацію на сайті виробника або написати йому  лист з проханням надати сертифікацію, протоколи тестування та складу.

Фото: Unsplash Claudia Mañas (The Ordinary)

Іншим важливим пунктом є те, чи реалізовує бренд свою продукцію у Китаї. Адже в країні досі важко уникнути передпродажного тестування на тваринах, попри скасування післяпродажного тестування (які раніше робили за будь-якої підозри в небезпечності продукції). Відповідно виробники, які досі не вийшли з китайського ринку, дали свою мовчазну згоду на тести на тваринах. Саме тому етичні бренди відмовляються від продажу у Китаї.

Ціна нашої косметики – життя

На тваринах тестують всі косметичні засоби та побутову хімію – від шампуню до зволожувального крему чи туалетного паперу. Окрім того, тестуються й окремі компоненти, що входять до складу косметичних чи інших засобів. Під час таких випробувань гинуть та страждають мільйони тварин, адже їм не дають знеболювального, а самі тести можуть розтягуватися на декілька днів. Оскільки складно вирахувати об’єктивну кількість жертв, важко назвати фінальну цифру.

Під час підрахунку використання тварин в експериментах нині не враховують 93 % деяких видів – пацюків, птахів, рибу, мишей, плазунів і земноводних. До прикладу, лише в США понад 110 мільйонів тварин гине щороку у лабораторіях заради проведення уроків біології, медичної підготовки, експериментів, тестування хімічних речовин, ліків, харчових продуктів і косметики.

Фото: Unsplash National Cancer Institute

Існують декілька методів тестування на тваринах.

Зауважимо – інформація, про яку піде мова далі може викликати неприємні відчуття, але це реальність, в якій сьогодні живуть мільйони тварин у світі.

Не радимо цей блок читати емоційним та вразливим людям.

Експерименти на тваринах включають:

  ін'єкції або примусове годування тварин потенційно шкідливими речовинами;

  хірургічне видалення органів або тканин тварин з метою навмисного пошкодження;

  примусове вдихання тваринами отруйних газів;

  піддавання тварин лячним ситуаціям, щоб викликати тривогу та депресію.

Доведення до смерті, отруєння парами хімічних речовин та втирання їх у рани. Як проводять тестування на тваринах?

Деякі експерименти вимагають смерті тварини як частину досліду. Наприклад, регулятивні тести на ботокс, вакцини та деякі тести на хімічну безпеку є по суті варіаціями жорстокого тесту летальної дози 50. Під час нього тваринам вводять косметичний засіб чи побутову хімію і фіксують дозу препарату, за якого помре половин піддослідних. Саме тому тест має назву Lethal Dose 50 %.

Іншим поширеним експериментом є тест на токсичність або тест Драйза. Під час якого тваринам знімають ділянку шкіри та втирають туди хімічні речовини або взагалі крапають в очі без будь-якого знеболення. Для цього тесту використовують кроликів-альбіносів та собак.

Фото: PETA

Щоб перевірити на безпечність парфумерну та аерозольну продукцію, тварин зачиняють у скляних барокамерах, що наповнюють парами хімічної речовини, якою змушені дихати звірі, обпалюючи при цьому свої легені.

Експерименти проводять не лише на кроликах чи мавпах, а й на собаках, котах, мурчаках і диких тваринах.

Організація PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) створила цілу анімовану хронологію, яка містить майже 200 історій експериментів над тваринами за минуле століття, яка покликана відкрити людям очі на історію страждань тварин у лабораторіях.

Усе вищеописане – не є необхідністю. Адже в 90 % випадках експерименти на тваринах провалюються. Так, аспірин вбивав котів і викликав пошкодження мозку у собак, але для людей виявився безпечним. У безпечності косметичних продуктів ми можемо пересвідчитися й альтернативним етичним шляхом. Про це розкажемо в наступному блоці. 

У всіх цих альтернативних методів тестування є лише один мінус – вони дорожчі за традиційні. Але це не привід для жорстокого поводження з тваринами.

З боку споживачів ми можемо відмовитися від продукції не етичних брендів та написати звернення до компанії-виробника, обґрунтувавши причину бойкотування їхньої продукції. Можливо, це спонукатиме їх змінити свій підхід до виготовлення своєї косметики.

Тестування косметики в Україні

Раніше в Україні вся косметична продукція та побутова хімія тестувалися на тваринах, за винятком:

  імпортної продукції з сертифікатами cruelty-free і vegan;

  хендмейд-продукції деяких невеликих брендів, які використовують етичну сировину.

20 січня 2021 року Кабмін прийняв резолюцію, яка забороняє тестування косметики на тваринах та продаж товарів, що на них тестувалися. Законної сили документ мав набрати влітку 2022 року. А контроль за його виконанням взяла на себе Держлікслужба. На косметиці також має з’явитися відповідне маркування "not tested on animals".

Фото: Unsplash Marija Zaric

У МОЗі пояснили такий крок:

"Один із важливих аспектів нового регламенту – заборонити випробування косметики на тваринах та дати можливість іноземним та національним компаніям використовувати новітні технологічні розробки, зокрема альтернативні методи тестування косметичної продукції. Такі правила уже кілька років діють у країнах Європейського Союзу".

Ми відправили запит у Держлікслужбу та МОЗ, щоб переконатися чи запрацювали вже вказані норми.

У Держлікслужбі відповіли, що вони відповідають лише за ринковий нагляд, а інше за МОЗом. А нові вимоги до косметики запрацюють лише з 3 серпня 2024 року.

 

Чим замінити не етичні бренди?

Обираючи для себе етичні бренди, ви жодним чином не обмежуєте себе у виборі. Вам не потрібно буде відмовлятися від туші, крему, тіней, парфумів чи помади. Сучасний ринок косметичних засобів, які не тестують свою продукцію на тваринах, доволі широкий. В Україні представлено безліч як закордонних суто веганських виробників, так і тих, хто має у своєму асортименті веганські лінійки (що не тестуються на тваринах та не мають в складі тваринних інгредієнтів). Зросла кількість й вітчизняних виробників, які створюють продукцію, що не шкодить природі та тваринам.

Ми зробили для вас добірку іноземних та вітчизняних cruelty-free та vegan брендів. А також підібрали веганські лінійки.

Етичні закордонні бренди

The Ordinary – канадський бренд cruelty-free доглядової косметики. Продукти The Ordinary є веганськими та сертифікованими PETA. Виробник не тестує свої продукти чи компоненти на тваринах і не просить інших проводити тести від їхнього імені. Продукція The Ordinary не продається в магазинах материкового Китаю чи будь-якої іншої країни, де можуть знадобитися тестування на тваринах. У них можна знайти сироватки, кислоти та натуральні олії, пілінги, зволожувальні креми й засоби для очищення шкіри. Замовити в Україні можна тут і тут. 

Inkey List – косметичний бренд без жорстокості, який спеціалізується на догляді за шкірою та волоссям. Продукція виробляється в США, Канаді та Великобританії. Бренд не тестує свою продукцію на тваринах, але не є на 100% веганським, тобто деякі продукти містять інгредієнти тваринного походження. The Inkey List сертифіковано Leaping Bunny. 

Фото: з сайту виробника

З гарних новин – на сайті виробника в кожного з продуктів, які підходять для веганів є позначка vegan. Придбати їх засоби можна на цьому сайті в розділі "веган". Або обрати на blue mint веганські опції з цього списку чи перевіряти окремо необхідний засіб на сайті бренду.

Inglot – широковідомий на українському ринку польський виробник косметики, що пропонує асортимент косметики для макіяжу та нігтів. Не всі продукти Inglot є веганськими, оскільки деякі з них містять інгредієнти тваринного походження або побічні продукти. Крім того, Inglot продає пензлі для макіяжу, виготовлені з натуральної шерсті тварин. Веганські продукти мають сертифіковану позначку vegan від V-label, на яку треба звернути уваги при виборі товарів на сайті. Продукцію від Inglot можна знайти в "Єві" чи замовити на makeup.com.ua.

e.l.f – 100% веганська та cruelty-free компанія з Америки. e.l.f Cosmetics мають ліцензію PETA. Бренд відомий своїми тональними основами без олії, матовими тінями та помадами, скрабами для губ та HD-пудрами. У компанії є офіційний сайт в Україні.

Фото: e.l.f. SKIN - Group Shot of Supers Collection

NYX – американський виробник косметики для макіяжу, який не тестує свою продукцію на тваринах, має сертифікат cruelty-free від PETA. Але не всі товари бренду не містять тваринних компонентів. Перелік веганських засобів можна знайти на сайті виробника. У 2014 році NYX придбала компанія L'Oréal, яка проводить тести на тваринах. Водночас, за словами NYX, бренд зберіг команду й ті самі цінності. Вони залишилися cruelty-free і ніколи не виходили на китайський ринок. 

Weleda – бренд натуральної та органічної косметики, який був заснований ще 1921 року у Швейцарії. Компанія не тестує свою продукцію на тваринах, тобто є cruelty-free, однак не вся продукція виробника підходить для веганів. Ознайомитися із переліком веганської продукції можна за посиланням.

Фото: з сайту виробника

Етичні українські бренди

RABBITHOLE Ethical Beauty – український бренд авторської етичної косметики, що підтримує концепцію мінімалізму та скорочення відходів – Zero Waste. Як зазначає компанія-виробник, всі складники виключно веганські, сертифіковані, не шкодять довкіллю та не тестуються на тваринах.

CAREFUL – натуральний веганський бренд декоративної та доглядової косметики. Замість бджолиного воску виробник використовує квітковий. І, звичайно, не тестує свою косметику на тваринах.

Фото: з сайту виробника

Ptichkin Sad – повністю етична та вільна від тваринних складників продукція цього виробника готується на основі натуральних компонентів. В асортименті можна знайти засоби для обличчя, волосся та тіла. Vegan friendly, of course.

Mixturabeauty – веганська, безпечна, натуральна й сертифікована косметика без парабенів, штучних барвників та мікропластику. Основні компоненти – це природні екстракти та олії. Тут можна придбати мило, олійні суміші для тіла й обличчя, бальзами для губ та скраби.

Natureal – екологічна косметика, яка не тестується на тваринах. Бренд не використовує продукти тваринного походження. Компоненти піддаються тільки біологічним процесам, таким як ферментація, дистиляція та холодний прес. 70 % інгредієнтів сертифіковані COSMOS/ECOCERT. В асортименті косметика для волосся, обличчя та тіла.

Dushka – український бренд косметики з Одеси. Стали популярними завдяки скрабам ручної роботи та іншим засобам догляду за тілом і волоссям. Нині асортимент виробника значно розширився. Dushka заявляє, що їхня продукція не тестується на тваринах та не містить у своєму складі продуктів тваринного походження.

Фото: з сайту виробника

Sue – бренд натуральної косметики, що не тестується на тваринах, а більшість продуктів компанії виготовляється з рослинної сировини (окрім бальзаму для губ і скрабу "Солодкий апельсин" і "Кавовий", бо мають у складі бджолиний віск). Тести проводять у фокус-групі, що складається з жінок різного віку. Тут можна знайти засоби для тіла, обличчя, волосся й багато іншого.

Sense education cruelty free бренд, що має веганські опції. Єдиний тваринний компонент, який можуть додавати у деякі продукти, це мед. Серед продуктів на рослинній сировині виробник може запропонувати: лосьйон для тіла (базилік/ дачна смородина);  гоммаж – ексфоліант для тіла (має аромат "Таємний схід");  санітайзер (є 2 аромати – базилік, дачна смородина); крем для рук (є 3 аромати – дачна смородина, базилік та бренді).

Етична косметика у Дніпрі

Серед брендів без жорстокості, які можна знайти та придбати в Дніпрі, виокремлюємо декілька.

Planta – компанія родом з Дніпра, яка вже 7 років виробляє етичні та екологічні косметичні засоби, а також засоби гігієни та побутової хімії. Виробник не тестує свою продукцію на тваринах і не містить у складі ПТП (продуктів тваринного походження). Також бренд сповідує принцип Zero/Low Waste, використовує натуральну сировину та біорозкладні компоненти. Замовити товари можна на сайті.

M&R (Moon&Rune) – український бренд безпечної та якісної косметики. Продукція компанії не тестується на тваринах, а проводить дерматологічні випробування в групі добровольців, відкриті тест-групи, роблять вибірку випадкового зразка, мікробіологію та фізхімію зразку. Більшість продуктів виробника – веганські, але є деякі не веганські позиції (лінійка продуктів Gelee Royale, Лінійка продуктів Silk та маска Mango). Бренд має засоби для волосся, обличчя та тіла.

Фото: з сайту виробника

Lush – британська косметична мережа. Всі продукти цього бренду не містять інгредієнти тваринного походження та не тестуються на тваринах. Це виробник зі всесвітньою історією, який обрав для себе етичну позицію ще 1991 року. Придбати косметику Lush у Дніпрі можна в ТРЦ "Мост-Сіті" за адресою: вул. Глінки 2. 

Однак варто зауважити, що 65 % акцій компанії належать росіянину, хоча в липні 2022 року стало відомо, що мережа Lush залишить російський ринок.  

Онлайн-крамниці етичної косметики

Більшість косметичних засобів, про які ми писали, можна придбати на сайтах виробників чи знайти на полицях звичайних косметичних супермаркетів таких як Eva (на сайті можна обрати фільтр веган + не тестувалися на тваринах), Watsons або Prostor. Специфічні веганські засоби чи рослинні лінійки можна знайти на сайтах happy.bunny (є розділ для веганів), Blue Mint, CiaoBella, k-beauty shop чи у блоці, що підходить для веганів на notino.ua

На сайті vegan.makeup зібрана суто веганська косметика, яку можна сміливо замовляти та не переживати про етичність тих чи інших брендів. Адже онлайн-магазин створили дві сестри-веганки Марта та Оксана зі Львова. Також у дівчат є сторінка в інстаграм з веганськими парфумами та пробниками, які ви можете замовити, щоб обрати аромат до смаку. 

Фото: vegan.makeup

Парфуми, як і косметика, можуть тестуватися на тваринах. Так само до них можуть додавати тваринну сировину. Наприклад, мускус або амбру. Перший добувають із залоз оленів кабарги, з касторових мішечків бобрів (касторіум) або анальних залоз віверів (цибетин). Амбра – це речовина, що виділяється у кишківнику кашалотів та використовується для фіксації нестійких запахів. Тож якщо до цього ви не задумувалися про етичність ваших парфумів – це гарний привід спробувати та обрати для себе виробника, який відмовився від жорстокого поводження над тваринами.

Всі країни Європейського Союзу, Австралія, Колумбія, Гватемала, Ісландія, Індія, Ізраїль, Мексика, Нова Зеландія, Норвегія, Південна Корея, Швейцарія, Тайвань, Туреччина, Великобританія, кілька штатів Бразилії та дев'ять штатів в США вже прийняли закони про обмеження або заборону тестування косметики на тваринах. 

Україна теж обрала для себе етичний шлях, прийнявши відповідну резолюцію у 2021 році, про яку ми писали вище. Наскільки її будуть реалізовувати на практиці – побачимо вже найближчим часом. Але все це не сталося б без допомоги споживачів і споживачок, які свідомо почали надавати перевагу брендам, які не шкодять тваринам. Чим більше ми будемо приділяти увагу турботі над живими істотами та екологією, тим швидше виробники будуть реагувати на наші потреби та, відповідно – менше шкоди ми нанесемо планеті в цілому. Обирайте етичне!


Цей текст підготовлений Анастасією Зареченськовою, активісткою ГО "Кожна Тварина".

Поділитися: