"Людина, яка не усвідомлює проблеми, часто вважає, що вона все контролює". 21 тупе питання лікарю-наркологу про куріння

"Людина, яка не усвідомлює проблеми, часто вважає, що вона все контролює". 21 тупе питання лікарю-наркологу про куріння

Розповідаємо про те, як кинути палити. Текст до Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням.

Центр громадського здоров’я МОЗ України опублікував тютюнову статистику в Україні. Приблизно 27,4 % респондентів палять. Серед них щоденно – 23 %, а 63,1 % – планують кинути. Найбільш вживаним тютюновим виробом залишаються сигарети.

Фото: Павло Ходаковський

Павло Ходаковський – психіатр і психотерапевт, який працює наркологом  у Центрі допомоги залежним. Він сам колишній курець зі стажем у десяток років. Почав у старших класах, а кинути вирішив у 26 років. Павло відповів на всі наші дурнуваті питання про залежність від куріння.


"Коли я курив, у мене стояв вибір: купити щось поїсти або пачку цигарок. І я вирішив, що краще покину цигарки. Поки що тримаюсь. Приблизно рік вже", – розповідає Павло.

1. Пасивне куріння (коли хтось курить поряд з вами) – це шкідливіше, ніж коли ви самі курите?

"Активне куріння і пасивне однаково шкідливі. Однак при пасивному – ви вдихаєте дим, який не проходить через фільтри, певні сполуки вуглецю можуть осідати в легенях і викликати захворювання, зокрема, онкологію. Тому можна сказати, що пасивне куріння навіть трохи шкідливіше". 

2. Куріння під час вагітності шкодить майбутній дитині?

"Куріння вагітних може призводити до патологій плоду, вад серця, раптової дитячої смертності, передчасних пологів, недоношеності, малої ваги, гіпоксії, вадам розвитку. Пасивне куріння також може викликати ці проблеми. Ба більше: дим від тютюну осідає на речах (меблях, одязі та іншому), тому навіть перебування вагітної жінки в приміщенні, де регулярно палять, але при ній – ні, може нашкодити плоду". 

Фото: lb.ua

3. Правда, що від куріння жовтіють зуби?

"Так, власне як і пальці. Це стається через смоли, які є в цигарках. Якщо людина кидає курити, з пальців жовтизна сходить досить швидку, а із зубів – ні, бо смоли потрапляють в пори емалі та виводяться дуже довго". 

4. Правда, що легені курців зсихаються у два рази?

"Зсихатись – ні, але вкриватись смолами – так. Через це функції легень знижуються. На фоні забруднення легень смолами у людини поступово виникає задишка під час бігу, підйому сходинками або іншої фізичної активності. Від постійної нестачі кисню починає страждати та серцева система, через що підвищується ризик інфарктів".

5. Куріння тютюну менш шкідливе, ніж куріння сигарет?

"Це однаково шкідливо. Канцерогени ті ж самі, легені забиваються так само. Різниця лише в тому, що в цигарках є домішки, а в табаку немає". 

6. Електронні сигарети більш токсичні, ніж звичайні?

"Це не зовсім про токсичність, а про механізм дії. В електронних сигаретах для більшої кількості диму додається пропіленгліколь та гліцерин. Вони й утворюють ці клуби пару, майже хмари. Ці речовини вкривають тонким шаром стінки легенів, через певний проміжок часу вони перестають пропускати кисень до альвеол. Від цього з’являється легенева недостатність. В США вже почали реєструвати перші летальні випадки після куріння електронних сигарет". 

Фото: SmokeFreeKyiv

7. Правда, що паління впливає на потенцію чоловіків?

"Так. І не лише на потенцію, а й на активність сперматозоїдів. Чоловік, який хоче завести дитину, може мати проблеми. Через дію нікотину сперматозоїди стають в’ялими, більше з них гине, тому вірогідність дати потомство знижується. Табак є канцерогеном, тому при певних обставинах може навіть виникати онкологія простати". 

Канцероген – це речовина, яка провокує розвиток онкології.

8. Куріння може викликати безсоння?

"Оскільки нікотин – це слабкий психостимулятор (препарат, що збуджує центральну нервову систему та активізує психічну активність), то так, може". 

9. Може бути передозування нікотином, коли ти куриш довгий час без зупину?

"Це маловірогідно, але можливо. Якщо людина викурить всю пачку сигарет, одразу відчує інтоксикацію, головний біль, нудоту, навіть блювання може бути. Але задля цього потрібно дуже постаратись".

10. Куріння – це фізична звичка (залежність від нікотину) чи більше психологічна?

"Це психологічна звичка. Немає синдрому скасування (тобто якихось фізичних проявів), коли люди кидають курити. Тобто немає припливів жару, поту, безсоння, як, наприклад, в алкозалежних. Це необхідність в певному ритуалі. Щоб вилікувати звичку курити, варто підходити з точки зору психотерапії". 

Фото: Nazar Topilnytskyi

11. Якщо кинути курити, проблеми зі здоров’ям, які викликав табак, зникнуть самі чи потрібно лікуватись?

"По-перше, необхідно раз на рік проходити медичний огляд. Для людей, яким вже за сорок, слід планувати регулярні візити онколога. Якщо людина перестає палити, ризик розвитку серцево-судинних захворювань та онкології знижується щонайменше у два рази. Організм сам себе очистить від смол. А якщо людина почне стежити за своїм здоров’ям, процес очищення піде швидше".

12. Якщо людина не хоче звертатись до психолога, вона може кинути "зменшенням дози", переходячи на айкос, одноразки та безнікотинові сигарети?

"Все індивідуально. Якщо у людини є достатньо мотивації позбавитись від цієї звички, вона зможе кинути навіть без поступового зниження, без переходу на слабші замінники. Викине пачку, не купить нову і просто перестане курити. А дехто може кинути поступово. Але, як показує досвід, ті, хто намагались кинути зниженням дози нікотину, просто збільшували кількість випаленого, тому результату не досягали. Краще кидати одразу й різко. Ми починаємо з повної відмови. А далі триває робота медикаментозна та з психотерапевтом".

13. "Я можу кинути, коли хочу, а я зараз не хочу" – це самообман чи правда?

"Самообман. Людина, яка не усвідомлює проблеми, часто вважає, що вона все контролює. Але насправді практика показує, що це не так. Це просто відповідь, щоб від людини відчепились". 

14. Якій ваш найулюбленіший міф у курців?

"Міф, що куріння електронних та одноразових цигарок, – це менш шкідливо. Чи айкоси менш шкідливі, бо не мають продуктів горіння, а лише систему розігріву". 

15. Нікотинові пластирі – це може бути не лише засіб проти фізичної залежності, а й психологічна стимуляція?

"Нікотин в цих пластирах є. Крім того, існують різні мішечки, які кладуться до рота, щоб допомогти кинути. Як допоміжний спосіб покинути куріння – це допоможе. Відмовлятись від пластирів буде легше, ніж від самого куріння. Тому можна сказати, що певну ефективність це має".

Фото: Павло Ходаковський

16. Заговори проти куріння – забобони чи метод самопрограмування?

"Для деяких людей це забобони. Якщо людина налаштована до всілякого нашепту та гіпнозів скептично, результату не буде. Якщо людина вірить у це все, їй необхідний зовнішній поштовх чи якийсь блок, бо вона хоче кинути курити, але їй не вистачає сили, тоді це може спрацювати. Але краще все ж таки піти до психотерапевта. Це більш коректна мотивація".

17. Чому деякі люди через декілька років повертаються до звички курити?

"Це психологічні особливості будь-якої залежності. Людині достатньо якогось провокативного фактору, ряду навколишніх подій (стрес, нудьга, оточення). Залежність, як будь-яке психічне порушення, є хронічним захворюванням і може переходити в рецидиви". 

18. Які методи кинути палити, крім походу до психотерапевта, ви можете порадити?

"Необхідна сильна мотивація кинути. Без власного бажання цього не станеться. А також має бути розуміння того, що очікує людину через куріння. Але, як ми бачимо, навіть фотографії гангрен та патологій на пачках сигарет, не зупиняють курців. Насправді якщо є бажання, можна кинути самостійно, без спеціаліста. Знадобиться декілька тижнів, а далі вже буде легше".

Фото: Павло Ходаковський

19. Правда, що коли кидають курити, набирають вагу?

"Ні, це не обов’язково. У людей, які кидають курити, є ритуал чимось займати рота: хтось починає лускати насіння, гризти моркву, цукерки їсть, тобто їсти частіше. Через це виникає набір ваги. Цього можна уникнути, якщо знайти іншу альтернативу боротьби з цими ритуалами. Жуйка, наприклад". 

20. Для здоров’я краще жувати жуйки чи лускати насіння, коли кидаєш курити?

"Людина починає їх жувати не на постійній основі, а лише поки є психологічний синдром скасування, коли необхідно перемкнутись, витіснити ритуал підпалювання та затягування. Якщо дивитись на насіння з точки зору потрапляння в організм, то насіння звісно корисніше за жуйку, але для ротової порожнини – це травми емалі зубів та слизової оболонки".

21. Які є поради батькам підлітків, щоб дитина не почала курити?

"По-перше, спілкування з дітьми. Все починається з того, що підліток потребує спілкування, не отримує його достатньою мірою і починає шукати деінде. Починає палити, бо це модно, по-дорослому. Це спосіб самоствердитись в колективі. Якщо батьки палять, все складніше. Починайте з себе. Якщо курець буде розповідати про шкідливість куріння, при цьому затягуючись цигаркою – це якось безглуздо. Можна лише сказати дитині, що від цього вкрай важко відмовитись і краще не починати, а потім закрити цю тему".

Поділитися:

Ще за темою