Пшениця, коріння, малюнки з затопленого дому Херсонщни – мотиви сучасних українських хусток

Пшениця, коріння, малюнки з затопленого дому Херсонщни – мотиви сучасних українських хусток

Розповідаємо, як носили хустини наші пращурки. 

До Дня української хустки, який відзначають 7 грудня, ми вирішили розказати про стародавні та нові частини вбрання. Що означала хустка для наших предків? Як її носили наші прапрабабусі? Як змінились сенси, що українці вкладають в цей предмет гардероба? До чого тут трагедія на Каховській ГЕС? Чи прикрашені сучасні хустки квітами, з чого їх роблять та як носять? Відповіді далі.

Хустки, які носили наші бабусі

Українські хустки – це і частина одягу, і прикраса, і оберіг, і елемент народного мистецтва. Вважалось, що одруженим жінкам негідно ходити з непокритою головою. Про обряди, пов’язані з дівочими косами, їхнім обрізанням на весіллі та покритті косинкою склали безліч віршів, пісень. Може здатись, що хустка – пережиток минулого, однак навіть сьогодні в морозну погоду багато дівчат та жінок надягають їх, щоб тримати голову в теплі. Сучасні хустинки – це модний вибір.

"Хустка супроводжувала людину протягом усього життя – від народження і хрестин до поховання та поминання. Нею обдаровували кумів під час хрестин і весіль. Для жінки хустка була оберегом, оскільки захищала волосся володарки від навороту та злого ока", – розповідають на сторінці Державного історико-архітектурного заповідника "Хотинська Фортеця".

Фото: "Козак заграє з дівчиною", Пігуляк Юстин Григорович

У поемі Тараса Шевченка "Хустина" дівчина дарує козаку вишиту шовком хустину – оберіг, щоб його шлях був легким, а дорога додому швидкою. Якщо козак гинув, то саме цією вишитою хусткою під час поховання йому прикривали очі.

Створення таких хусток було технічно простим, але всі малюнки створювались власними руками, що перетворювало кожну вишиту хустку на скарб.

"Однотонний оксамит вишивається гладдю, композиція орнаменту – дрібноцвіт у миртовому обрамленні. На бойківських вишитих хустках орнаментальний акцент становлять композиції з символом Дерева Життя, квітами та вінками", – розповідають на сторінці заповідника.

Виготовляють хустки з ледь чи не будь-якої тканини: шовку, вовни, козячого пуху, віскози, акрилу, котону, люрексу, батисту, льону, флісу, кашеміру та бавовни (ні, вона не вибухне при наближенні москалів). Вишивають їх шовковими, золотими, срібними, бавовняними нитками.

Сучасні хустки на підтримку ЗСУ та загиблого мистецтва

Шовкова хустина "Ukrainian wheat" (Українська пшениця) присвячена темі незалежності України. Колосся, зображене на ній, символізує працьовитість, хазяйновитість, миролюбність, а коло може бути й сонцем (життєва сила), і соняшником (сила, добробут та любов до Батьківщини). Нитки, з’єднані у клубок, – це дорога та шлях життя (іноді заплутаний). Поєднані в одне, декілька "ниток людських доль" можуть означати націю.

Фото: Ukrainian wheat

Шовкова хустка "Ukrainian peonies" (Українські піони) своїм поєднанням синіх та жовтих кольорів символізує прапор України. Крім того, піони, зображені на ній, розповідають про багатство, пошану, тілесну і пристрасну любов.

"Це символ сильної та вільної нації", – пишуть на сайті.

Фото: Ukrainian peonies

Іноді хустини бувають не настільки символічні, але не менш яскраві, з осучасненими національними мотивами. Наприклад, шовкова хустка "Гуцульщина", яка зображує жінку в українському вбранні. Саме ця хустка належить до колекції благодійних, бо весь прибуток від них дизайнерка Chernikova віддає на потреби ЗСУ. Кожна хустка з цієї колекції – колаборація художника та дизайнера. 

У створенні "Гуцульщини" брала участь Івано-Фрранківська мисткиня Марта Пітчук, авторка муралів у Івано-Франківську, Чернівцях та Стрию, а також на віадуку у Ворохті.

"З Мартою Пітчук десь таку картинку й уявляли, коли працювали над дизайном хусток ще до початку повномасштабного вторгнення. Картини Марти, її мотанки мають особливу силу оберега. Та після 24 лютого 2022 ми перейшли в іншу реальність. А наші хустки отримали ще одну функцію – допомога військовим у захисті своєї домівки", – пишуть на сайті.

Фото: "Гуцульщина"
Фото: "Гуцульщина"

Відомий своїми оригінальними ідеями принтів на шкарпетках луганський бренд "Dodo Socks" також створив благодійну колекцію, до якої ввійшли, звичайно, шкарпетки, наліпки, пазли та одна хустина – "Roots" (Коріння), яка має нагадувати про стійкість та силу духу, які українцям важливо підтримувати на передовій та в тилу.

Хустка містить одночасно дуже багато стародавніх українських символів: дерево (життя, сила українців), птахи (відображають духовний світ) плоди та квіти (знаменують сучасне та майбутнє країни), гніздо (оселю, сім'ю), череп (смерть), шабля (перемога та відвага), глечики (повне життя, достаток) та зірки. Також вплетені знаки трипільської культури. По краю хустки розміщені слова пісні, відомої як "Марш українських націоналістів".

"Нам вдалось зібрати (прим. автора: від продажу) понад 13 мільйонів гривень. Всі ці кошти ми передали у фонд "Повернись живим" і добровольчому медичному батальйону "Госпітальєри". Та на цьому не зупиняємось!", – пишуть на сайті бренду.

Фото: Roots

Іноді мистецтво створення хустини та живопису поєднуються з історичною пам’яттю, щоб народити нові символи та віддати шану. Саме так і сталось при створенні хустки, яка містить в собі елементи розпису будинку-музею херсонської мисткині Поліни Райко. Художниця творила в жанрі наївного мистецтва, поєднувала християнську, радянську та язичницьку символіки. Розписала власний будинок, літню кухню, хвіртки, паркани та гаражні ворота, де відтворила власну біографію, свою родину, домашніх тварин, картини природи.

7 червня 2023 року будинок-музей Поліни Райко опинився під водою після вибуху на Каховській ГЕС.

Фото: Хустина, яка містить в собі елементи розпису будинку-музею херсонської мисткині Поліни Райко

Бренд хусток Shpalta виготовляє дизайни, так чи інакше пов’язані з історією України. Зокрема, хустка "Берегиня", яка на штучному шовку зображує українську жінку, що тримає сферу з написом "оберіг для всієї планети" та гербом України. Навколо жінки літають голуби.

"Бо Україна – берегиня для всієї планети. Сильна і незламна, заради миру і спокою всього світу. Як щит, який захищає від усіх незгод. Захист, який так потрібен кожному: фізичний, моральний, духовний...", – розказали нам представники Shpalta.

Частину грошей з продажу кожної хустини бренд відправляє на благодійність.

Фото: "Берегиня"
Фото Берегиня

5 порад, як носити хустку на кшталт наших прапрапрапрапра…бабусь

За часів Київської Русі хустини носили складніше, ніж ми бачили на наших бабусях – з додатковою шапочкою (підубрусником). Самі хустини називались убрусником, створені були з білої тканини рушника, прикрашеної вишивкою. Такий головний убір закривав не лише волосся, а й всю голову, шию та частково спадав на плечі – це гарний варіант для зими. В особливо холодну пору зверху могли надягти хутряну шапку. 

Фото: убрусник
Фото: убрусник

Хустки-павунки (найзвичніші для наших бабусь) зав’язували "калачиком" (джгут поверху голови), "клиновим" способом (дві хустки різного кольору) або "з ріжками" (як у Солохи з твору "Вечори на хуторі близь Диканьки"). Якщо хотіли зробити головний убір високим ("фис"), на голову клали спеціальну шапочку, схожу на кибалку або іншу хустку.

Киба́лка – старовинний жіночий головний убір, що має форму півмісяця. 

Фото: кибалка

"Польські мандрівники, бачачи наших горянок кінця ХІХ століття верхи на коні та в такому незвичайному уборі, не могли зрозуміти, чим уквітчалася гуцулка серед лютої зими, а завитки червоної хустки справді дуже схожі на живу квітку", – розповіли на сторінці хотинського заповідника. 

Іноді хустки носили навіть не на голові – кріпили за пояс. На Буковині та Покутті їх називали шервітками або ширіньками.

Дев’ять порад, як носити хустку сучасно

‣ Як бандану

Зробіть з хустини трикутник. Накиньте на голову як косинку – вістрям трикутника до потилиці. Притисніть до лоба. Кінчики, які тримаєте в руках, заведіть на потилицю та зав'яжіть у тугий вузол. Розправте хустку на голові, приберіть під неї волосся.

Фото: vogue.ua

‣ Як декоративний елемент на сумочці або капелюшку.

Можна обмотати ручку сумки або просто зав’язати на вузлик, щоб кінчики спадали вниз. Можна засунути в сумку та вистромити край з неї, лише трохи прикрасивши річ.

Фото: mis.ua

‣ На шиї

Як шарф або краватку з середньої довжини кінчиками. Можна трохи слабше, вузликом на бік, створюючи половинку овалу на грудях. Або щільно до шиї, підкреслюючи її довжину та залишивши короткі кінчики. Також можна на "ковбойський" манер, де "трикутничок" лягає на груди, а кінчики зав’язуються на шиї. Та й вузлики також можуть бути різними. А можна навіть закріпити спеціальною брошкою для хустинок (яка не має колючих елементів). Тут вже у кого скільки фантазії вистачить 🙂

Фото: publish.com.ua
Фото: sharf.ua
sharf.ua / sharf.ua 2 /

‣ Вплітаючи у волосся або, як кажуть, "по-французьки"

Є сотня способів пов’язати хустку у волосся. Вплести в косу, накрутити в "гульку", зав’язати вузлом, закріпити хвіст або заплетену косу.

Фото: rbc.ua

‣ Замість ременя

Хустку можна заправляти в джинси, використовувати замість ременя та додавати до суконь та спідниць, щоб окреслити талію.

‣ Замість топа

Для цього потрібно просто зав’язати хустку на спині. Спереду вона може або просто висіти трикутничком, або бути закріпленою прикрасою між грудьми та прив’язаною до шиї на кшталт купальника. В іншому варіанті кінчики "трикутника" можуть бути спереду і зав’язані на шиї позаду голови.

Фото: vogue.ua

‣ Як балаклаву

‣ Як тюрбан або чалму

Поділитися:

Ще за темою