Кельн, Амарилло, Осака та ще понад сім закордонних міст. Навіщо Дніпру побратими серед іноземців?

Кельн, Амарилло, Осака та ще понад сім закордонних міст. Навіщо Дніпру побратими серед іноземців?

Текст про те, що дає статус міста-побратима. 

Одесі пообіцяло протягнути руку допомоги місто-побратим Марсель, у Київ надходила гуманітарка від Мюнхена, Житомир підтримує Плоцьк, а німецький Леверкузен допоможе у відбудові Нікополя. Дніпро теж має "друзів" серед іноземців. Яких? І що дає таке побратимство? Розбираємось у цьому тексті. 

"Коли в місто приїздить фура з якимись речами, то за цим стоїть колосальний труд"

За інформацією військової адміністрації, на Дніпропетровщині налічується майже 400 тисяч переселенців. Міста та селища постійно допомагають військовим, витримують ракетні удари, блекаути та всі інші випробування. І чи впоралися б ми, якби не підтримка міжнародних партнерів та міст-побратимів?

Микола, 35 років, менеджер логістичної компанії: "Пам’ятаю, що була інформація про розірвання відносин з російськими містами-побратимами (прим. Авт. – раніше Дніпро мав офіційні побратимські стосунки з російськими містами Красноярськом, Самарою та Улан-Уде. У 2016 році міська рада розірвала відносини з цими містами). Дружби з ворогами бути не може. Але це після 2014 року. Знаєте, військові одне одного називають побратимами. У цьому слові великий зміст: той, хто врятує та допоможе. Так і з містами-побратимами. Навіть уявлення не маю, які шляхи потрібно пройти, щоб укласти всі угоди, підписати документи про це партнерство. Тому коли в місто приїздить фура з якимись речами, то за цим стоїть колосальний труд. Хочеться, щоб про це пам’ятали та розповідали". 

Марина Василенко, 52 роки, репетиторка англійської мови: "Часто чую, що місто та його мешканці отримують різноманітну допомогу від європейських міст. Та не лише європейських... Речі, ліки, обладнання, здається, і навіть транспорт надходять мало не зі всього світу. Але чи саме підтримка це від міст-побратимів – не знаю. Сьогодні багато людей протягнули українцям руку допомоги. Думаю, після перемоги про це буде знято багато фільмів, розказано сотні історій". 

Олена, 28 років, лікарка:"Чула, що є міста-побратими. Здається, особливо це поняття почало звучати від початку повномасштабної війни. Конкретики не маю, розумію саму суть побратимства: допомога, підтримка, дружба". 

"Дніпро вміє дружити. Ми доводимо це реальними справами"

Побратимство між містами – це не лише про гуманітарну допомогу і тони вантажів. Підписуючи угоду, міста домовляються про співпрацю у різних сферах. Це може бути промисловість, туризм, медицина, культурні зв’язки. Окрім того, зараз міста-побратими зголошуються допомагати з повоєнною відбудовою чи реконструкцією об’єктів інфраструктури в Україні. Це значно більше, ніж матеріальний бік побратимства. Для багатьох українців, які втікали від війни, – це була надія на безпеку, прихисток, роботу, допомогу від волонтерів.

Про побратимів та їхню допомогу добре знають рятувальники, лікарі Дніпра, штаби, які підтримують переселенців та військових. Ці міста та їхні мешканці стали для Дніпра справжніми друзями. 

Наприклад, рятувальникам німецькі колеги з міста Кельн доправили 23 захисні шоломи. "У такий складний час будь-яка допомога потрібна. Тож велика подяка від всього нашого колективу за підтримку", – сказав рятувальник Олександр.

Допомога від Кельна

У налагодженні співпраці між містами важливу роль відіграють насамперед особисті зв’язки. Таку думку висловив міський голова Дніпра Борис Філатов. "Найпростіший приклад – я товаришую з одним із послів азійської країни. Вона допомагає Україні, але найбільше допомагає саме Дніпру. Є допомога, яку не можна афішувати, а є така, що просто вражає обсягами", – сказав  він в ефірі марафону на каналі "ДніпроTV". 

Він зауважив, що лише німецьке місто Кельн передало Дніпру 300 генераторів, 5 великих автобусів, декілька машин швидкої допомоги, а також обладнання для рятувальників та вантажі з медикаментами. Осака (Японія) надіслала комунальну техніку.

Теж допомога від Кельна

Не так давно наше місто уклало угоду про побратимство з містом Амарилло (США). Цією важливою новиною відразу поділився міський голова: 

"Життя – дуже непередбачувана річ. І ніколи не знаєш, що готує для тебе доля. Колись у далекому і щасливому 2007 році – задовго до свого мерства, імперського сказу росії та ще безлічі інших речей – я їздив мотоциклом Сполученими Штатами. Від океану до океану. Понад 12 000 кілометрів… Однією з зупинок стало місто Амарилло та його культове Cadillac Ranch. Тоді, проходячи повз десяток вкопаних в землю автівок, я й уявити не міг, що мине трохи понад 15 років, і Амарилло та мій рідний Дніпро підпишуть угоду про побратимство. І що ми зробимо це дистанційно – через криваву війну в нашій державі. Для Дніпра це дуже важлива подія…".

Міський голова подякував громадянам Амарилло, які продовжують нам допомагати, і запевнив: "Дніпро вміє дружити. Ми доводимо це реальними справами".

До ініціативи долучились безліч простих американців

Як вдалося вибудувати співпрацю і розширити міжнародне співробітництво з містом Амарилло, розповів нам помічник заступника міського голови Антон Андрієнко:

"У місті Амарилло живе та працює дніпрянка Тетяна Васильєва. Після повномасштабного вторгнення вона вийшла на зв’язок до керівництва міста з питанням, чим вони можуть нам допомогти. Потім я дізнався, що американка Гленда Мур має в Амарилло свою пекарню "Kind House Ukrainian Bakery" та всі прибутки від її роботи направляє на допомогу Україні. Торік вони зібрали та переслали величезну кількість різних медичних речей від їхньої місцевої лікарні, які ми отримували та передавали міським лікарням Дніпра", – говорить Антон Андрієнко.

Антон Андрієнко

Крім того, вони збирали та надсилали наколінники, налокітники, шкарпетки та дощовики для наших військових. До ініціативи долучились безліч простих американців, які переживають за нашу країну.

"Я тут скоріше виступав як волонтер. Отримував посилки та відвозив до лікарень. Те, що для військових – передавав волонтерам, які працюють з нашими захисниками", – додав Антон Андрієнко.

У побратимстві важливий обмін можливостями

Під час війни міста-побратими одними з перших почали надавати допомогу українським громадам. Але таке партнерство важливе не лише у питаннях гуманітарної допомоги чи відбудови, а й в інших аспектах, наприклад, культурному. Такою думкою поділилася голова правління громадської організації "Яскрава Країна" Ольга Обласова. 

Ольга Обласова

"Побратимство – це рівноправні партнерські стосунки. Звісно, всі міста можуть обмінюватися досвідом, надавати допомогу, але з містами-побратимами будь-які питання вирішуються простіше та швидше. Тому що у меморандумах про побратимство вже вказані пріоритетні напрями діяльності та всі механізми взаємодії. Наша команда брала участь у мистецьких акціях, які організовували Одеса та міста західних регіонів України саме у співпраці зі своїми містами-побратимами. Так, дітки отримали можливість у непростий час стати учасниками святкових дійств. І все це завдяки тому, що міста-побратими вже неодноразово вели діалог і мають напрацювання", –  зазначила Ольга Обласова.

Медична допомога з Амарилло

Ольга Ігорівна також говорить про своє велике бажання, щоб після війни міжкультурний діалог Дніпра з містами-побратимами зростав. Важливо інформувати громадськість про партнерства. Це можна робити у різний спосіб: і форуми, і онлайн-зустрічі, зовнішня соціальна реклама, інтерактивні карти. Все це дасть непоганий імпульс для обміну ідеями у сфері культури, а у майбутньому ці ідеї втіляться у проєкти.

Деталі про друзів Дніпра

У Дніпра нині є понад 10 міст-побратимів, угоди з якими були підписані, починаючи з 1995 року. Зокрема, це литовський Вільнюс, грузинське Кутаїсі, китайські Сіань і Далянь, грецькі Салоніки, німецький Кельн, американський Амарилло та інші. 

Допомога з Амарилло

Чим же відомі інші міста, які стали справжніми друзями Дніпра?

Наприклад, Амарилло є важливим промисловим центром північного Техасу. Це один із найбільших у США постачальників гелію, який широко використовується у різних виробництвах. Місто спеціалізується і на торгівлі сільськогосподарською продукцією. Там також є перероблювання нафти, авіабудування, кольорова металургія, збирають сільськогосподарські машини та ядерну зброю.

Осака належить до міст державного значення у Японії та є одним із провідних промислово-комерційних центрів не лише цієї країни, а й всього світу. Численні промислові підприємства і заводи є однією зі спільних рис Осаки та українського Дніпра.

Прапори на центральній площі Кельна. Фото: сторінка у фейсбуці Бориса Філатова

Також Дніпро "дружить" з Кельном. Його вважають одним із найвпливовіших міст у Німеччині. Воно відоме своєю культурною та архітектурною спадщиною – Кельнський собор, Кельнський університет.  Нещодавно Дніпро отримав 5 великих автобусів від Кельна. Вони курсуватимуть на найбільш міських маршрутах, де багато пасажирів. 

Також міста-побратими  – Осака (Японія), Кельн (Німеччина), Жиліна (Словаччина) – збирали кошти для мешканців будинку на Набережній Перемоги, 118, у який 14 січня влучила російська ракета.

Понад 250 тисяч людей, які обернули найвідоміший в Німеччині Кельнський карнавал на великий марш миру для України. Фото:

Поділитися: