Важливі навички. Що потрібно вміти у війну?

Важливі навички. Що потрібно вміти у війну?

Відповідаємо на найпоширеніші запитання. 

Вже пів року в Україні повномасштабна війна. Ми зрозуміли: швидко вона не закінчиться, хоча наші захисники роблять усе можливе для цього. Поки ЗСУ чинить спротив російським окупантам, ми продовжуємо адаптуватися до близьких бойових дій: змінюємо свої звички та здобуваємо нові навички. 

У цьому тексті ми зібрали усю важливу інформацію про медичну допомогу, зброю, безпечні укриття у Дніпрі та славнозвісну "тривожну валізку". 

Хочу вміти надавати першу медичну допомогу: де цьому вчать?

Як врятувати життя собі та допомогти іншому до приїзду швидкої, має знати кожен із нас, особливо зараз. Для цього під рукою повинна бути універсальна аптечка. МОЗ рекомендує її складати відповідно до ваших потреб та перевірити термін придатності усіх препаратів. З базовим набором ви можете ознайомитися, якщо розгорнете блок нижче.

Але якщо ви маєте навички тактичної медицини (як їх отримати, ми розкажемо далі), тоді ефективніше використовувати медичний набір стандарту НАТО. Він є обов’язковою частиною спорядження будь-якого військовослужбовця. В Україні такий називається "аптечка тактична ІНАП ЗСУ". Це відповідник західного IFAK (Individual First Aid Kit). Ці набори допомагають надавати екстрену допомогу в перші секунди після поранення та збільшити шанси на виживання.

Фото: "Парамедик"

Щоб навчитися правильно користуватися аптечкою, треба пройти курси тактичної медицини. У Дніпрі такі тренінги проводить КП "Госпітальєри Дніпра". На заняттях розповідають, як поводитись у разі нападу ворога, де знайти безпечне місце, що робити з масовими кровотечами та як забезпечити прохідність дихальних шляхів людини. Насамперед на тренінги записують бійців ЗСУ, ТРО та тих, хто входить до складу інших силових структур. А потім вже цивільних. Заняття безкоштовні. Телефон для запису: (099) 269 64 34.

Фото: КП "Госпітальєри Дніпра"

Отримати теоретичні знання про першу допомогу можна через додаток "TacticMedAid". У ньому є два розділи: для цивільних та військових. У першому описується, як допомогти при різних видах кровотеч. Другий  – містить алгоритм дій при різних видах травм та поранень в умовах бойових дій. Додаток абсолютно безкоштовний і працює в офлайн режимі. Доступний для iOS та Android.

Застосунок "TacticMedAid"

На курсах "UniSafe" ви за 7 годин опануєте надання допомоги постраждалим в умовах військового часу. Відпрацюєте навички в команді та окремо. По завершенню – отримаєте сертифікат. Вартість курсу – 1000 гривень. Записатися можна тут.

Крім того, у Дніпрі та області потрапити на тренінги з домедичної допомоги можна через свого сімейного лікаря. Або звернутись до найближчого центру медико-санітарної допомоги.

Хочу мати зброю для самозахисту: яку можна купити легально?

За офіційними даними, на руках в українців понад 1 млн одиниць зареєстрованої зброї. А незареєстрованої, особливо з початком російської агресії, стало значно більше. 

З 1998 року, українці мають право купувати карабіни та рушниці (гладкоствольні – після досягнення 21 року, нарізні – від 25 років). Додатково треба пройти медичну комісію та обов’язковий інструктаж. Після цього у поліції отримати дозвіл на носіння та зберігання зброї. 

Зараз у Верховній Раді готується новий закон "Про обіг цивільної вогнепальної зброї". Головне нововведення – дати дозвіл цивільним купувати пістолети. Проте, носити їх з собою не можна. Тільки зберігати вдома та використовувати, якщо є загроза життю. 

У Міністерстві внутрішніх справ запевняють: остаточне рішення щодо носіння короткоствольної зброї ще не ухвалено. Раніше через додаток "Дія" провели опитування, де 59% проголосували за вільне володіння зброєю, повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Але тренери з практичної стрільби кажуть, перед тим, як купувати зброю, треба навчитися нею користуватися. Найпростіше – піти в тир. Там можна взяти в оренду пістолет, карабін або гвинтівку. Також ви платите за користування "доріжкою", роботу інструктора і за патрони. Зараз у Дніпрі працюють декілька стрілецьких клубів.

Фото: Стрілецький клуб "Практика" / Дніпро

Наприклад, у тирі "Динамо" кілька доріжок для стрільби з різних дистанцій. Також там є магазин, де можна проконсультуватися з питань придбання зброї. 

Розташований він за адресою: вул. Костомарівська, 8. Для запису дзвоніть: (097) 743 31 21, (056) 374 73 42, (056) 374 28 33, (067) 636 20 68.

У стрілецько-спортивному тирі "ІБІС" – 45 видів пістолетів та 10 видів гвинтівок. Є інструктори, які навчать правильно стріляти. 

Адреса: вул. Набережна Перемоги, 36. Для запису дзвоніть: (067) 470 98 95, (056) 371 96 99.

Вартість заняття залежить від типу зброї, з якої ви стріляєте, кількості використаних патронів, обраної доріжки та інструктора. Орієнтовно це обійдеться у 1000 гривень. 

Все ще не знаю, що робити під час повітряної тривоги: куди бігти та як ховатись?

Нашу область щодня обстрілюють із РСЗВ та іншої зброї: потерпають Марганець, Нікополь, Зеленодольськ та прилеглі населені пункти. А от по Дніпру та іншим містам регіону ворог гатить ракетами.  

Сліди від роботи ПВО над Синельниківським районом. Фото: телеграм-канал "ХД ДНЕПР"

‣ У ніч проти 3 вересня окупанти випустили по Дніпру 5 ракет типу "Калібр". Повітряним Силам України їх вдалося збити. Тож жоден зі снарядів не влучив у цілі ворога. Але уламки від ракет стали причиною пожежі в Дніпровському районі. Зокрема, постраждала екоферма "Зелений Гай", яка прийняла до себе тварин-біженців та переселенців.

‣ Наступного дня російські війська з "Ураганів" обстріляли Зеленодольськ, що у Криворізькому районі. Про це повідомив голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко. Загинув 9-річний хлопчик, який гуляв поруч у парку. 10 людей постраждали. У місті понівечені 8 багатоповерхівок, магазини, дитячий садок, ліцеї та ЦНАП (це тільки від цього обстрілу). Відео опублікував заступник Керівника Офісу Президента України Кирило Тимошенко.

‣  24 серпня, в День Незалежності України, рф випустила вісім крилатих ракет по залізничній станції Чаплине й прилеглому до неї житловому сектору. Внаслідок цього загинуло 25 людей, серед них двоє дітей. Ще близько 30 – отримали поранення.

Ці випадки говорять про те, що розслаблятись нам зарано. Якщо є можливість під час повітряних тривог побути у безпечному місці, користуйтесь нею! Краще відкласти якісь справи, запізнитись на заплановану зустріч, але залишитись здоровим та живим. 

Військові експерти кажуть, під час повітряної тривоги потрібно спускатися у цокольні або підвальні приміщення, підземні паркінги та підземні переходи. 

Наша випускова редакторка Наталя Куліді не встигла сховатись, коли ворог випустив по Дніпру крилаті ракети. Разом із собакою довелося шукати прихисток у пивній крамниці, що була поряд: 

"Бахнуло так сильно, що ми, перебуваючи в кількох кілометрах, відчули на собі вибухову хвилю. З будинку почало сипатися сміття. Я тоді зрозуміла: треба ховатися, бо може прилетіти ще. Поряд у будинку на цокольному поверсі була пивна крамничка, і ми зайшли туди із цуценям. З нами ще була родина із трьох людей та іншим собакою. Спочатку продавчиня обурилися, що ми всі завалились усередину, але потім дозволила перечекати у підсобці. Це була маленька кімнатка без вікон. Ми там відчували себе більш-менш у безпеці".

Наша випускова із цуценям

Але такий прихисток хоч і дає відчуття безпеки, все ж не найкращий варіант. Дуже добре, якщо укриття матиме два і більше виходів. У Дніпрі можна також сховатися в метро на платформах станцій. Але є декілька нюансів і далі ми розберемо кожен.

Яке найбезпечніше місце в квартирі?

Найголовніше, що потрібно знати, – ванна кімната може стати укриттям, якщо вона без газового котла. Але краще користуватися правилом двох капітальних стін: тамбур, коридор та передпокій. У цегляному будинку вони товщиною більш ніж 38 сантиметрів. У панельному – 14. У монолітних будинках це стіна, товщина якої за 20 см.

Проте навіть найміцніші стіни не врятують вас від прямого влучання ракети. Бо якщо таке трапляється, будинок розвалюється, а перекриття падають згори вниз. 

Фото:Vitalii Hnidy

Якщо вам пощастить, то ви опинитеся під завалами в дірці, яка буде прикрита зламаним бетоном, і вас зможуть врятувати. Але якщо все обвалилося зверху, шанси врятуватися малі. Тому під час небезпеки треба перебувати саме в укритті. 

Задля безпеки у Дніпрі не розголошують адреси бомбосховищ. Аби дізнатися, де найближче сховище, – дзвоніть на гарячу лінію міської ради: (056) 732 12 12, (095) 732 12 12, (096) 732 12 12, (073) 732 12 12. Також можна скористатися інтерактивною мапою укриттів, яку розробили рятувальники. 

У будь-якому випадку радимо завчасно перевірити стан бомбосховища. До того, як виникне в ньому потреба. Так, поки таких "потреб" не так і багато, але наш ворог підступний.

Які укриття безпечні?

Більшість укриттів в Україні не призначені для захисту, бо мають лише один вихід. Тож можуть стати пасткою у разі пожежі чи завалу входу.

Льох на території приватного будинку більш безпечний, аніж в багатоповерхівках. Бо він обкопаний, як мінімум, з трьох сторін, і зверху є два перекритя – льоху та перекриття покрівлі. У вас буде більше шансів уціліти саме там. А якщо вибух станеться поруч із будинком, то земля прийме на себе удар та уламки. Але може статися, що вас там засипе або контузить від ударної хвилі.

У місті таким варіантом для укриття є підземний паркінг, каже експерт з безпеки Інституту масової інформації Олексій Павлійчук. Там достатньо товсті багаторівневі бетонні стіни, і паркінг знаходиться нижче рівня ґрунту. Плюс всі широкі заїзди навряд чи одночасно завалить.   

Як поводитися під час бомбардування?

Артилерійський обстріл – один із найбільш небезпечних видів вогневого враження. Внаслідок нього можлива велика кількість жертв серед мирного населення. Сигналом початку обстрілів є віддалені звуки пострілів, гуркіт та спалахи від пуску ракет.

Завдяки зусиллям ЗСУ постріли з артилерійських установок не дістають безпосередньо Дніпра, але Нікополь став мішенню для російських військових. З території тимчасового окупованого Енергодару та Запорізької АЕС ворог щодня обстрілює житлові райони цього міста. 

Через постійні бойові дії з міста вже виїхало майже 80 тисяч людей, повідомив голова обласної ради Микола Лукашук. Лише за серпень ворог випустив по Нікополю близько 2 тисяч снарядів з РСЗВ. Небезпека зберігається й до сьогодні, тому важливо знати, як себе поводити у таких ситуаціях. Ми віримо, що ворогу не по силах прорвати оборону, яку тримають наші захисники, щоб зайти у регіон. Але ми маємо бути у курсі, що робити у разі обстрілу з РСЗВ. 

Під час артилерійських обстрілів не намагайтеся тікати у будь-який бік. Найефективнішим буде просто залягти на тому місці, де ви перебуваєте. І тільки після того оцінити ситуацію, наскільки це можливо, та рухатися до найближчого укриття. Робити це лежачи або дуже короткими перебіжками.

Також уберегти від уламків та поранень може яма. Якщо поруч є будь-яке заглиблення, намагайтеся сховатись там. Під час розриву уламки летять вгору та в різні боки, але вище землі. Якщо ви нижче рівня ґрунту, це безпечніше, ніж коли ви просто впали на траву та закрили голову руками.

Фото: Dot.ukraine

У Дніпрі з'являться вуличні модуль-укриття Dot: 20 таких закупило місто. Їх розробили архітектори Сергій Дербін та Олексій Ятін. Модуль важить 12 тонн. Його висота — 2,5 м. Загальна площа – близько 3 м². В укритті можуть розміститися до чотирьох людей. Розробники створили фейсбук-сторінку, де розповідають про варіанти комплектації укриття. 

За їхніми словами, бетонний модуль захистить від стрілецької зброї, БТР, гранатометів та уламків під час вибухів. Розробники вже відлили понад 30 виробів. На виготовлення одного йде пʼять днів. 

Фото: Dot.ukraine

Чи працює під час тривоги громадський транспорт?

Під час обстрілу залишатися в машині чи громадському транспорті не можна. Якщо автомобіль не є броньованим, то пробивається кулеметами та уламками. А розтрощене скло може завдати ще й додаткових поранень. Відтак у випадку обстрілу слід зупинитись і залишити транспорт.

Як раз автомобіль став пасткою для людей під час ракетної атаки 15 липня на Південмаші у Дніпрі. У автомобілі, який зайнявся після прильоту ракети, були люди. Також загинув водій маршрутного автобуса. 

У Дніпрі місцева влада зобовʼязала тролейбуси та трамваї зупинятися під час оголошення повітряної тривоги. Вони повинні з'їхати з мостів та віадуків. А також з метою безпеки призупинити рух на схилах та підйомах. Завдання водія – відкрити двері,щоб пасажири мали змогу вибратися з салону та піти у найближе укриття. 

Але після місяця дії цих вимог не всі водії громадського транспорту дотримуються правила (наші журналісти теж були свідками цього). Тому про свою безпеку пасажирам краще піклуватися самостійно: попросити водія зупинитися та вийти із транспорту.

Що одягати та брати із собою?

Всі ми чули про "тривожну валізку", але після 6 місяців повномасштабної війни стало очевидним: при кожній повітряній тривозі ніхто не бере її з собою в укриття. Більшість вже дістали звідти речі та поклали у шафу. Інші ж закинули "валізку" подалі з очей. Але ми радимо не бути такими легковажними. Бо у випадку надзвичайних ситуацій торба із правильно зібраними речами стане вам внагоді. 

Фото: ua.depositphotos.com

Жителька Дніпра Катерина каже, що не збирається розбирати "тривожну валізу", допоки рф не припинить ракетні обстріли України. Вона завжди стоїть у коридорі: 

"Якщо так станеться, що мені доведеться тікати з будинку, то часу збирати найнеобхідніше буде мало. Я залишуся навіть без документів. А коли все зібрано в одній торбі, набагато спокійніше жити. Я знаю, що в мене там є речі, завдяки яким точно проживу перші кілька днів в екстремальних умовах".

Важливо! В Україні заборонено носити військову форму цивільним. За це передбачено штраф до 3400 гривень. При цьому за повторне порушення – від 3400 до 6800 гривень або громадські роботи до 40 діб.

Тому не варто в якості зручного одягу обирати камуфляж та берці 🙂 

Усі речі в "тривожній валізі" потрібно періодично оновлювати та не використовувати у повсякденному побуті.

Поділитися: