Робота для кожного: як сьогодні працевлаштуватись у Дніпрі?

Робота для кожного: як сьогодні працевлаштуватись у Дніпрі?

Своїми порадами та досвідом поділилися люди, які опанували нові спеціальності.

З початком повномасштабної війни багато українців зіткнулись з проблемою безробіття. За даними соціологічної групи "Рейтинг", 34 % громадян на початок жовтня були не працевлаштовані.

На кого зараз можна перевчитись? Які "швидкі" професії є на ринку? Ми зібрали можливості у Дніпрі. 

А почнемо цей матеріал з історії про Валерію Пікуліну, яка через війну перебралась із Бахмута до Дніпра та знайшла у нас роботу мрії. 

"Хочу таку роботу, де можна було б зустрічати світанки та проводжати сонце за обрій"

22-річна Валерія Пікуліна переїхала до Дніпра з Бахмута. З дитинства вона марила електротранспортом. У 2018 році почала працювати кондуктором на електротранспорті в Києві, та мрія самій сісти за кермо не полишала її.

"Ще в підлітковому віці я зрозуміла, що хочу таку роботу, де можна було б зустрічати світанки та проводжати сонце за обрій", – каже Валерія.

Валерія Пікуліна

Омріяному навчанню на водійку завадила пандемія коронавірусу та карантинні обмеження. Тоді дівчина повернулася з Києва до Бахмута. Але з тамтешнього депо всіх охочих на навчання відправляли до Дніпра, тому Валерія вже й не сподівалася на втілення мрії.

Після 24-го лютого дівчина разом з родиною переїхала з рідного міста на Донеччині якраз сюди до Дніпра. Одного разу вона спитала про навчання у депо. Валерію майже одразу погодилися взяти на курси. Необхідно лише було пройти медкомісію та підготувати необхідний пакет документів.

Зараз тривалість занять дещо скоротили, замість пів року тривають вони 3,5 місяці. Сюди входить як теорія, так і водійська практика. "Навчання давалося легко і загалом пролетіло як один день", – розповідає дівчина. 

Валерія Пікуліна

"Ціль та мрія роблять багато. Якщо є заради чого та заради кого жити, то ти впораєшся з усім", – ділиться Валерія.

Наразі дівчина вже самостійно возить пасажирів міськими маршрутами. 

Як записатись на навчання

За словами представників КП "Дніпровський електротранспорт", зарахування на водійські курси є фактично і влаштуванням на роботу. Пакет документів – стандартний. Трудова книжка та особисті документи є обов’язковими. Також вас не зарахують на навчання без проходження медичної комісії. Ще одна важлива умова – вік: вам має бути не менше 21 року. 

Якщо ви відповідаєте всім вимогам і вас зарахували на навчання, то вам буде нараховуватися стипендія у розмірі 6500 грн. Сама заробітна платня складатиме від 18 тисяч для водія тролейбуса та від 19 – для кермувальника трамвая. Жителям інших міст можуть надати гуртожитку.

Фото з навчання Валерії Пікуліної

Варто зазначити, що, окрім водіїв, у сфері електротранспорту є й інші вакансії. Це, зокрема, кондуктори та слюсарі, для яких не передбачено спеціальних курсів.

Більше інформації щодо актуальних пропозицій можна отримати на сайті комунального підприємства або за телефоном (056) 373 92 13.

Центри зайнятості: як податись

Ширший перелік вакансій пропонує містянам Дніпропетровський обласний центр зайнятості. Окрім допомоги з пошуком роботи, тут ви зможете отримати матеріальну підтримку по безробіттю, а також матимете змогу опанувати ту чи іншу спеціальність у центрі професійно-технічної освіти.

Як стати на облік в центр зайнятості?

Стати на облік можна у будь-якому центрі зайнятості України або через "Дію". Надання статусу безробітного та призначення грошової допомоги по безробіттю відбувається вже у перший день після надання всіх документів.

Розмір та термін виплати грошей залежить від кількох факторів – наявного страхового стажу, заробітної плати (доходу), причини звільнення та тривалості безробіття.

Для реєстрації на обліку у центрі зайнятості необхідні такі документи:


‣ Паспорт;
‣ ІПН;
‣ Трудова книжка;
‣ Документ про освіту (за наявності);
‣ Військово-обліковий документ для військовозобов’язаних громадян.

При необхідності вам можуть запропонувати навчання або перепідготовку на обрану спеціальність.

Так, фахівців готують у сферах торгівлі, надання послуг, промисловості, обробки даних та фінансів. Також можна підвищити свою кваліфікацію у сфері комп’ютерних технологій, бухгалтерської справи або пройти курси для організації власної справи. Для безробітних – це безкоштовно.

Тривалість навчання залежить від обраної спеціальності. В середньому студентам слід розраховувати на термін у кілька місяців. Обрати ж спеціальність можна безпосередньо у центрі зайнятості.

Які фахівці потрібні на роботу та що робити, якщо я не маю досвіду?

Відповідає PR-менеджерка порталу Work.UA Вікторія Білякова.

Вікторія Білякова

За даними Work.UA, людині без досвіду легше влаштуватися на такі позиції: оператор чату або call-центру (27 доступних вакансій у Дніпрі), продавець-консультант (104 вакансії), водій (15 вакансій), кур’єр (14 вакансій), прибиральник (26 вакансій), швачка (6 вакансій), офіціант (7 вакансій), бармен-касир (11 вакансій) або менеджер з продажу (72 вакансії). Дані на середину жовтня. 

Загалом кандидатам без досвіду дуже важливо працювати над універсальними непрофесійними якостями, так званими Soft Skills, – зазначає Вікторія Білякова. Зокрема, це відповідальність, чесність, пунктуальність, тактовність, гнучкість мислення, ввічливість, знання професійної етики та вміння працювати у команді. У першу чергу рекрутери оцінюють кандидата якраз за цими "м'якими навичками".

Але варто розуміти, що в нинішніх умовах знайти роботу швидко – як завдання із зірочкою в школі, це не просто, але можливо, – наголошує PR-менеджерка.

Тож, за її словами, найперше, що потрібно для ефективного пошуку роботи:
‣ проактивна позиція, що передбачає значну кількість відгуків на бажану вакансію;
‣  грамотно створене або оновлене резюме (тут поради, як це зробити);
‣ використання усіх можливих каналів пошуку роботи.

"Якщо до повномасштабної війни людині було достатньо відгукнутися на декілька вакансій, щоб її запросили на співбесіду, то зараз процес пошуку роботи займає значно більше часу і потребує більшої кількості відгуків на релевантні вакансії", – підкреслює Вікторія Білякова.

Віддалена робота у сучасному світі. Онлайн-професії та фриланс-біржі

Зараз безпека стала ключовим аспектом, тож велика кількість людей замислюється над переходом до дистанційного формату роботи. При цьому багато хто вирішив опанувати нову професію, зокрема в ІТ або діджитал-сфері.

Найрозповсюдженішими серед онлайн-спеціальностей можна назвати професії дизайнера, копірайтера, SММ-менеджера, а також численних фахівців зі сфери ІТ.

Не варто забувати також і про професії викладача чи репетитора. Це можуть бути як іноземні мови, так і шкільні предмети. Не менш популярними є й різні авторські курси.

Загалом, робота на фрилансі стала бажаною для багатьох українців, адже дозволяє працювати віддалено, обирати роботодавців з усього світу та отримувати гідну зарплатню.

Де перевчитись?

На сьогодні в Україні існує великий вибір шкіл та курсів, що пропонують навчання з онлайн-професій. Є, зокрема, і проєкти, що від початку повномасштабної війни відкрили для українців вільний доступ до лекцій.

Портал Work.UA зробив велику добірку таких варіантів. Тут можна знайти як професійну фахову інформацію, так і лекції з області загальних знань, а також чимало можливостей для вивчення іноземних мов.

Також варто згадати низку відомих українських ІТ-шкіл. Це компанії GoIT, IT Step Academy, Hillel, SKVOT та інші.

Де шукати віддалену роботу?

Такі канали є у телеграмі: Крезюме, Happy monday, Медіаплатформа, Zaichenko team.

Величезні можливості для онлайн-роботи дають і фриланс-біржі (українські та міжнародні): Upwork, Fiverr, Google.careers, Freelance.ua; Kabanchik.ua. А для кращого опанування іноземних майданчиків якраз можуть знадобитися ті чи інші мовні курси з добірки вище.

Також під час пошуку роботи, зокрема й віддаленої, не варто забувати про популярну у світі соціальну мережу для роботодавців та кандидатів Linked.In.

Можливості для кандидатів без досвіду

Але не кожна людина сьогодні має змогу пройти навчання або закінчити якісь курси. Що ж робити у цій ситуації? Одним з варіантів є робота у великих всеукраїнських компаніях, що мають постійну потребу у кадрах. Це може бути, наприклад, мережа супермаркетів або сервісна компанія на кшталт Нової Пошти чи Glovo. Зазвичай всі працівники у таких бізнесах проходять навчання. 

"Кожен, хто приходить до нас без досвіду роботи в магазині або на складі, завжди може розраховувати на поетапне навчання", – наголошують HR-спеціалісти компанії EVA. Сюди входить як вивчення продукту, так і необхідних стандартів сервісу. 

А які загалом найпопулярніші вакансії для людей без досвіду?

І знову повернімось до статистики від Дніпропетровського обласного центру зайнятості. За словами заступника директора центру Валерія Дудника, сьогодні у базі даних служби є достатньо вакансій для людей без досвіду. 

Серед найдоступніших професій, що не потребують спеціальних знань та навичок, лідирують такі позиції: прибиральник, підсобний робітник, вантажник, двірник та сторож.

Загалом найбільшим попитом серед роботодавців користуються слюсарі, електрослюсарі, водії, оператори конвеєрних ліній, електромонтери, електрогазозварники, трактористи та токарі.

Також потрібні й працівники сфери послуг – продавці, кухарі, охоронники та швачки.

У сільськогосподарському секторі – робітники з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва та робітники фермерського господарства, а також оператори свинарських комплексів, птахофабрик та механізованих ферм.

Та високим залишається попит і на професіоналів – лікарів, викладачів, інженерів, бухгалтерів, майстрів та менеджерів.

Статистика ринку праці станом на жовтень від порталу Work.UA

Очевидно, що основною причиною втрати роботи в нинішніх умовах стала військова агресія росії проти України. Березень поточного року за оцінками аналітиків Work.UA був піком кризи, який ми вже подолали.

П’ять найпопулярніших вакансій нині виглядають таким чином:

‣ менеджер з продажу;
‣ продавець-консультант;
‣ бухгалтер;
‣ водій;
‣ кухар.

За регіоном, найбільше нових резюме з’явилося у:

‣ Київській області;
‣ Дніпропетровській області;
‣ Львівській області;
‣ Одеській області.

Найбільше нових кандидатів з’явилося за посадами, позначеними на графіку.

Посадами з найбільшою конкуренцією серед шукачів та кількістю відгуків на вакансію у вересні стали: верстальник; ретушер; веб-дизайнер; спеціаліст чату; адміністратор салону краси, СПА та масажу.

Посадами ж з найменшою конкуренцією у вересні стали: ендокринолог, кардіолог, офтальмохірург, психіатр та арматурник.

Поділитися: