Правила виживання на темних дорогах Дніпра. Як стати видимим у млі?

Правила виживання на темних дорогах Дніпра. Як стати видимим у млі?

Статистика ДТП від поліції, поради водіїв та пішоходів. 

О 19:00 вуличні ліхтарі на вулицях Дніпра гаснуть. Ми заощаджуємо електроенергію, по-іншому подолати наслідки терористичних атак ворога на українську мережу ніяк. Та ввечері життя на міських вулицях не припиняється. Люди так само повертаються додому з роботи, ходять у крамниці та гуляють собак. Тепер вже у суцільній темряві. 

Через вуличний блекаут кількість ДТП в Україні росте. Що потрібно зробити, аби не потрапити під колеса автівки? Ми розбирались у цьому тексті. 

Кількість ДТП та постраждалих: статистика

Ввечері та вночі на дорогах відсутнє освітлення, а вдень можуть не працювати світлофори. Кількість ДТП у Києві за період від перших терористичних атак на енергетичну інфраструктуру до сьогодні зросла на 55%. Про це розповів пресофіцер столичного управління патрульної поліції Андрій Молокоєдов в етері телеканалу "Київ".

Однією з основних причин аварій є перевищення швидкості та непомітність людей на дорозі. Так, число дорожніх пригод за участі пішоходів збільшилося вдвічі, зокрема більш ніж у два рази зросла кількість аварій безпосередньо на пішохідних переходах.

Ця ДТП сталась кілька днів тому на Перемозі. Дві автівки збили жінку, яка переходила дорогу у не дозволеному для цього місці. Фото та попередня інформація: Інформатор

Що ж стосується кількості загиблих у ДТП, то за інформацією Міністерства охорони здоров’я, вона збільшилася на 25 %. За словами Андрія Молокоєдова, кількість загиблих у ДТП за останні тижні зросло аж у шість разів.

Ситуація на дорогах Дніпропетровщини наразі дещо інша, розповідає інспекторка пресслужби управління патрульної поліції регіону Людмила Копиленко. Так, за її словами, такого росту показників у місті та області наразі не спостерігається. Про це, зокрема, свідчить статистика кількох тижнів жовтня після першої масштабної атаки на українські енергомережі.

Та розслаблятися і нехтувати безпекою на дорозі аж ніяк не можна, ані пішоходам, ані водіям, підкреслює Людмила Копиленко. Темрява та несприятливі погодні умови ускладнюють ситуацію на дорозі, і непередбачувана ситуація може трапитися цілком несподівано.

Правила безпеки для пішоходів

Головним чинником безпеки для пішохода, окрім обов’язкового виконання правил дорожнього руху (так-так, ми ще багато разів про це скажемо, але це дійсно рятує життя), є помітність на дорозі. Поліція, медики та рятувальники наголошують на необхідності світловідбивних елементів на речах та носіння одягу світлих кольорів. Це допомагає водіям побачити пішохода на значно більшій відстані, ніж якби він був у темному одязі та без таких елементів.

У Міністерстві охорони здоров’я розробили спеціальну інфографіку, у якій нагадали українцям про ці та інші правила:


‣ надавати перевагу світлому (яскравому) одягу;

‣ обов’язково використовувати світловідбивні елементи – флікери (вони збільшують видимість пішохода в кілька разів); вішати їх на сумки, рюкзаки, одяг (бажано – на висоті стегна);

‣ бути дуже уважними на дорозі, завжди переконуватися в безпеці своїх дій (так, це звучить як незаперечна істина, але чи буває, що ви переходите дорогу, не дивлячись у кожен з боків? Отож, бо і воно…);

‣ переходити проїжджу частину у встановлених місцях, підсвічувати дорогу ліхтариком; перш ніж іти, переконатися, що водій вас побачив;

‣ відмовитися від використання навушників на вулиці, не відволікатися на телефон;

‣ користуватися хідниками, де це можливо;

‣ навчити дітей безпечній поведінці на дорозі, супроводжувати їх та уважно стежити, щоби вони не вибігали на проїжджу частину.

Патрульна поліція Дніпропетровської області теж постійно звертає увагу громадян на питання безпеки. Так, правоохоронці регулярно проводять профілактичні заходи, зокрема, безкоштовно поширюють серед містян світловідбивні браслети та пояснюють основні правила поведінки на дорозі.

Де можна придбати одяг або окремі світловідбивні елементи? 

У національній мережі "Епіцентр" вартість світловідбивного жилета стартує від 65 гривень. На онлайн-платформі "Rozetka" такий буде в середньому коштувати близько 100 грн

Також в "Епіцентрі" можна купити ремінь, що кріпиться на тулуб (299 грн), або стрічку, якою слід обклеїти одяг чи наплічник, наприклад (від 4 грн за метр). 

Додатково на онлайн-полицях крамниць є світловідбивні браслети, але нижче водії пояснюють, чому їх може бути не достатньо. Те саме стосується й флікерів – маленьких значків або наклейок, які відбивають світло в темряві. 

Видимість у жилеті

Думки водіїв

Необхідність бути помітними для пішоходів підтверджують і водії авто. Своєю думкою з редакцією поділилася дніпрянка Ольга. Вона, зокрема, не погоджується з правилами МОЗ і говорить що флікер на сумці або наплічнику може бути недостатньо помітним для водіїв:

"Давайте разом ще раз звернемося до людей: 

“Увага, пішоходи! Допоможіть водіям зберегти ваші життя – у вечірній час виходьте на вулицю тільки зі світлими елементами одягу! Кольори: білий, жовтий, салатовий, блідо-блакитний, блідо-рожевий, світло-пудровий. Шапка, рукавиці, шарф або хустка на шиї/плечах/руці. Навіть білий пакет у ваших руках робить вас видимим об'єктом на зупинці/пішохідному переході”.

Бо деякі люди купили сітловідбивальні браслетики, причепили їх за ручку сумки/наплічника, і думають, що водіям їх видно. Але це зовсім не так. Кермувальникам теж жахливо: автівки тиснуться один перед одним, люди перебігають перед капотом. А на зупинках пасажирів в темному одязі не видно взагалі, тільки при наближенні маршрутки на метрів 5-7".

На думку архітектора Давида Карібяна, який на дорогах буває у двох ролях – пішохода та водія, найголовніше для людини на дорозі – бути передбачуваним та максимально помітним для інших учасників дорожнього руху.

У той час водіям дуже важливо дотримуватись швидкісного режиму, особливо в ситуації з вимкненим освітленням. Також, перш ніж сідати за кермо, необхідно впевнитися у справності свого авто. Надзвичайно важливою є і гума на колесах – вона обов’язково має відповідати сезону. Тож з "перевзуванням" своєї машини треба не затягувати, а робити це вчасно.

Як кермувати безпечно?

Основна причина ДТП у регіоні – перевищення швидкості, говорить Людмила Копиленко. В середньому за місяць у Дніпрі виписують близько тисячі постанов з цією причиною. Якщо взяти високу швидкість машини помножену на складні погодні умови та недостатню видимість, то ймовірність ДТП зростає в рази.

Ба більше, дехто навіть зараз наважується сідати за кермо напідпитку, – зазвичай протягом місяця поліція виявляє від 100 до 130 таких порушників.

Також часто водії не пропускають людей на пішохідних переходах. І це – проблема, особливо коли світлофор було вимкнено і регульований перехід на деякий час перетворився на нерегульований.

"Зебра" є зоною підвищеної небезпеки та потребує подвійної уважності, а надто у темний час доби. Водієві варто дещо скинути швидкість або й пригальмувати, щоб точно переконатись у відсутності охочих перейти дорогу. Пішоходу ж перед виходом на проїжджу частину слід позначити себе якомога примітніше. Тут якраз і допоможуть флікери, світловідбивні елементи на одязі та банальний ліхтарик.

А як за кордоном? Досвід інших країн

У Швеції протягом 25 років працює програма з безпеки дорожнього руху "Vision Zero". Це так звана стратегія нульової толерантності до смертей на дорогах. Недаремно ця скандинавська країна часто, особливо серед автомобілістів, асоціюється з брендом "Volvo" – новатором у галузі дорожньої безпеки. 

Програма "Vision Zero" покладається на ідею того, що людина недосконала і може помилитись. Тож значна відповідальність за безпеку – на міських планувальниках та архітекторах, які проєктують нові вулиці та громадські простори. Вони звужують проїжджу частину та відокремлюють її від тротуарів, дорога має безпечні велодоріжки.

Пропозиція сумчанина щодо впровадження Vision Zero в Україні. Джерело: The Sumy post

Ще одним важливим чинником є обмеження швидкості у 10, 30, 40 та 50 км/год, залежно від типу вулиці. Вже багато європейських міст ввели так звану "Зону 30" – обмеження у 30 км/год на всій території міста або на більшості його вулиць.

Загалом, автори концепції "Vision Zero" виявилися праві. З 1997 року смертність на дорогах Швеції впала у кілька разів: з 541 загиблого у перший рік дії програми до 204 осіб – у 2020.

Ще одним характерним прикладом шведського підходу до безпеки є так звані "дитячі" авто. Звичайний автомобіль проходить певний "апгрейд" (примусове обмеження максимальної швидкості на рівні 30 км/год) та за законом стає доступним для керування підлітками від 14 років. Ця практика серед шведів дуже поширена, вже з юного віку скандинавів привчають кермувати безпечно та надійно.

Фото: worldkustom

Що ж стосується програми "Vision Zero", то її встигли взяти на озброєння й інші країни світу. Це, зокрема, Нідерланди, Великобританія, США та Канада.

Зменшення швидкості

Мабуть, саме практика європейських столиць надихнула киянина Павла Постоєнка на створення петиції про зниження в Україні максимально дозволеної у населених пунктах швидкості до 30 км/год. Автор петиції закликає Київську міську раду звернутися до Верховної Ради з відповідною пропозицією.

Втім, на офіційному рівні тема додаткових обмежень швидкості на українських дорогах поки що не підіймалась.

Що ж стосується безпосередньо Дніпра, то тут таки є зміни. Обмеження швидкості у 70 км/год, які діяли на низці доріг з квітня по жовтень, вже не працюють. Зміни стосуються таких доріг:

‣ Набережна Перемоги
‣ Набережна Заводська
‣ Центральний міст
‣ Кайдацький міст
‣ Донецьке шосе
‣ Запорізьке шосе
‣ вулиця Маршала Малиновського.

Сьогодні у місті діє єдиний швидкісний режим – 50 км/год. Зміни сезонні: рухатися зі швидкістю 70 км/год тут дозволено лише з 1 квітня до 31 жовтня.

Поділитися: